Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τα ηλεκτρικά πατίνια


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από την στηγμη που δεν υπάρχει ποδηλατοδρόμος από μένα μέγα άκυρο...... κινδυνεύεις και να πεθάνεις (σοβαρά κινδυνεύεις) και να κλείσεις άλλα σπίτια (αυτός που θα σε πατήσει)
απο μένα ναι ειναι καλό μέσο αλλά όχι για την ελλαδα (μεγαλο ΟΧΙ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

To essential του εκανα το hack σημερα το πρωι βεβαια μιας και το μοτερ εχει κοφτη ,θα το δοκιμασω μια ετσι

Λοιπόν έβγαλα τον κόφτη και είναι λες και εχω άλλο πατίνι τώρα δεν έχει θέμα  ανεβαίνει ανηφόρες με κλίσεις πολύ άνετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καβαλήσει xiaomi,ninebot και αυτό που έχω τώρα.

Τα πατινάκια όπως xiaomi-ninebot είναι άκρως επικίνδυνα καθαρά λόγο δύναμης,μικρής διαμέτρου τροχού και πλάτους.

Πολύ εύκολα σκουντουφλας.

Αυτό που έχω τώρα είναι από τα γρήγορα. 

Έχει φώτα, φλάς,στοπ,καλά φρένα, μεγάλους τροχούς και συναγερμό!

Περνάω λακκούβες χωρίς να κόψω.

Απαραίτητα αξεσουάρ ειναι το κράνος και γάντια.

Τη τελική ταχύτητα του δε τη γνωρίζω όμως έχω πάει έως 75 με gps.

Η ασφαλή ταχύτητα του είναι έως τα 40χλμ εντός Αθήνας πού πραγματικά είναι υπέρ αρκετά αν σκεφτεί κάποιος πώς μόνο στο φανάρι και σε στοπ σταματάς.

Κάνω περίπου 60χλμ με 0,3€.

Απόσβεση κάποιος θα κάνει περίπου στους 6 μήνες (ίσως λιγότερο εκεί που έχουν φτάσει τα καύσιμα).

Δυστυχώς βλέπω πολλούς πού δεν υπολογίζουν φανάρια-στοπ ή πάνε στη μέση του δρόμου με πατινάκια.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 11:13 ΜΜ, tedkald είπε

Καλά είμαστε σοβαροί;; Πατίνι που πιάνει ταχύτητα 100χλμ/ώρα?? Καραπαράνομο (έχουν όριο 25χλμ/ώ) εγκληματικό επιπόλαιο και κίνδυνος θάνατος. Θεωρώ απαράδεκτο να βγαινεις να υποστηρίζεις τέτοια πράγματα. Eννοείται βέβαια ότι εκτός από τους ασυνείδητους οδηγούς τέτοιων πατινιών φταίει το κράτος οπερέτα που αφήνει να πωλούνται ελεύθερα. Μετά αν εγώ εμπλακώ σε ατύχημα με τέτοιο "όχημα" άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας....

Καλά που έχουμε και εσένα να δικάζεις τι θα πούμε έχοντας πλήρη άγνοια επί του θέματος.

Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να οδηγάς πατίνι με 100χλμ αλλά ότι μπορεί ξεκλειδωτο να πάει τόσο.

Υπάρχει και πατίνι που πιάνει τα 160 αλλά πάει αλλού η συζήτηση.

Μην γίνεσαι κλασικός ελληναρας που ότι δεν ξέρει το δαιμονοποιεί.

Στις 12/3/2022 στις 4:42 ΜΜ, Jlaxy είπε

Έχω καβαλήσει xiaomi,ninebot και αυτό που έχω τώρα.

Τα πατινάκια όπως xiaomi-ninebot είναι άκρως επικίνδυνα καθαρά λόγο δύναμης,μικρής διαμέτρου τροχού και πλάτους.

Πολύ εύκολα σκουντουφλας.

Αυτό που έχω τώρα είναι από τα γρήγορα. 

Έχει φώτα, φλάς,στοπ,καλά φρένα, μεγάλους τροχούς και συναγερμό!

Περνάω λακκούβες χωρίς να κόψω.

Απαραίτητα αξεσουάρ ειναι το κράνος και γάντια.

Τη τελική ταχύτητα του δε τη γνωρίζω όμως έχω πάει έως 75 με gps.

Η ασφαλή ταχύτητα του είναι έως τα 40χλμ εντός Αθήνας πού πραγματικά είναι υπέρ αρκετά αν σκεφτεί κάποιος πώς μόνο στο φανάρι και σε στοπ σταματάς.

Κάνω περίπου 60χλμ με 0,3€.

Απόσβεση κάποιος θα κάνει περίπου στους 6 μήνες (ίσως λιγότερο εκεί που έχουν φτάσει τα καύσιμα).

Δυστυχώς βλέπω πολλούς πού δεν υπολογίζουν φανάρια-στοπ ή πάνε στη μέση του δρόμου με πατινάκια.

 

 

Ποιο πατίνι έχεις τώρα?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την εντύπωση οτι πρεπει να βγει η τροχαία εξω και να αρχίσει να βάζει πρόστιμα και να κανει κατασχέσεις σε ορισμένους με πατίνια. Πέτυχα ανεγκέφαλο με ηλεκτρικό πατίνι σήμερα στην εθνική(!!!) να παίρνει την έξοδο φαρδύς πλατύς, ανευ κράνους και στα @@ του όλα.

Συγνώμη που το λεω, αλλα επιβάλλεται η υποχρεωτική άδεια κυκλοφορίας, μιας και οι περισσότεροι νομίζουν οτι είναι μηχανάκια/μηχανές μεγάλου κυβισμού,  με κίνδυνο την δική τους ζωή (οπου δεν μας ενδιαφέρει) και την ακεραιότητα άλλων (μας ενδιαφέρει πολύ).

Επεξ/σία από yonah
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yonah είπε

Έχω την εντύπωση οτι πρεπει να βγει η τροχαία εξω και να αρχίσει να βάζει πρόστιμα και να κανει κατασχέσεις σε ορισμένους με πατίνια. Πέτυχα ανεγκέφαλο με ηλεκτρικό πατίνι σήμερα στην εθνική(!!!) να παίρνει την έξοδο φαρδύς πλατύς, ανευ κράνους και στα @@ του όλα.

Συγνώμη που το λεω, αλλα επιβάλλεται η υποχρεωτική άδεια κυκλοφορίας, μιας και οι περισσότεροι νομίζουν οτι είναι μηχανάκια/μηχανές μεγάλου κυβισμού,  με κίνδυνο την δική τους ζωή (οπου δεν μας ενδιαφέρει) και την ακεραιότητα άλλων (μας ενδιαφέρει πολύ).

Υπαρχει σχετικη νομοθεσια που οριζει που επιτρεπεται να κυκλοφορουν τα πατινια και που οχι και σιγουρα απαγορευεται σε εθνικες οδους/δρομους ταχειας κυκλοφοριας αλλα οπως ειπες και εσυ πολλοι ειναι στα αρ@@@@ τους και κυκλοφορουν οπου και οπως γουσταρουν.

Το οτι δεν φορουσε κρανος για μενα ηταν εγκληματιας και αν θυμαμαι καλα το επιβαλει η νομοθεσια.

Δεν ξερω σε πιο σημειο τον ειδες αλλα αν ειχε ταμπελα με μεγιστη ταχυτητα 50 κυκλοφοραει κανονικα και νομιμα.

Με τα νεα ορια ταχυτητων που θα ερθουν παντος μεσα στο καλοκαιρι πολλοι μεγαλοι δρομοι πχ βουλιαγμενης,ποσειδωνος θα εχουν ανωτατα ορια τα 50χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ρωτήσει κάνεις για την επιδότηση αν μπορούμε να την πάρουμε και εμείς? Δηλαδή για τα ποδήλατα δίνουν για μας όχι?

Στις 12/3/2022 στις 4:42 ΜΜ, Jlaxy είπε

 

Δυστυχώς βλέπω πολλούς πού δεν υπολογίζουν φανάρια-στοπ ή πάνε στη μέση του δρόμου με πατινάκια.

 

 

Είναι επικίνδυνο για την ελλαδα μιας και δεν υπάρχουν ποδηλατοδρομοι αναγκάζεσαι να το χρησιμοποιείς στον δρόμο, θα πρέπει να υπάρχει για εμένα ένα ενημερωτικό φυλλάδιο βιβλίο για το πως θα πρέπει να κινήσαι στον δρόμο.Εγω προσωπικά το χρησιμοποιώ μέχρι το μετρό και από στενά, πεζοδρόμιο και φυσικα οχι σε κεντρικους δρόμους που βλεπω πολλούς ,ως πρώην μηχανόβιος το βρίσκω πολύ πιο safe  από μια μηχανή κτλ μιας και περιοριζεις την ωρα που βρισκεσαι σε δρομο,αλλά από την άλλη εγώ έχω και εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Είναι επικίνδυνο για την ελλαδα μιας και δεν υπάρχουν ποδηλατοδρομοι αναγκάζεσαι να το χρησιμοποιείς στον δρόμο, θα πρέπει να υπάρχει για εμένα ένα ενημερωτικό φυλλάδιο βιβλίο για το πως θα πρέπει να κινήσαι στον δρόμο.Εγω προσωπικά το χρησιμοποιώ μέχρι το μετρό και από στενά, πεζοδρόμιο και φυσικα οχι σε κεντρικους δρόμους που βλεπω πολλούς ,ως πρώην μηχανόβιος το βρίσκω πολύ πιο safe  από μια μηχανή κτλ μιας και περιοριζεις την ωρα που βρισκεσαι σε δρομο,αλλά από την άλλη εγώ έχω και εμπειρία...

Τα πατινάκια είναι γενικά επικίνδυνα γιατί έχουμε χάλια οδικό σύστημα.

Εκτός αυτού κανένας μας δεν πάει εντός ορίων ταχύτητας και γιαυτό το λόγο πήρα μεγάλο πατίνι (δε μου αρέσουν και τα ΜΜΜ).

Screenshot_20220314-181932_Browser.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Jlaxy είπε

Τα πατινάκια είναι γενικά επικίνδυνα γιατί έχουμε χάλια οδικό σύστημα.

Εκτός αυτού κανένας μας δεν πάει εντός ορίων ταχύτητας και γιαυτό το λόγο πήρα μεγάλο πατίνι (δε μου αρέσουν και τα ΜΜΜ).

Screenshot_20220314-181932_Browser.jpg

Καλά έκανες αν και εγώ θα έπαιρνα scooter παπί κτλ αν είναι να βγαίνω τόσο πολύ σε δρόμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Καλά έκανες αν και εγώ θα έπαιρνα scooter παπί κτλ αν είναι να βγαίνω τόσο πολύ σε δρόμο 

Έχω

Όμως για καθημερινή μετακίνηση είναι μακράν γρηγορότερο το ηλ.πατινι.

Το μόνο που με σταματάει είναι τα φανάρια και το stop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κάνει κανείς άλλαγη ελαστικού σε πατίνι Xiaomi essential? Το έβγαλα για να αλλάξω σαμπρέλα και δεν μπορώ να το βάλω με τίποτα . Καμμιά ιδέα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pkout είπε

Έχει κάνει κανείς άλλαγη ελαστικού σε πατίνι Xiaomi essential? Το έβγαλα για να αλλάξω σαμπρέλα και δεν μπορώ να το βάλω με τίποτα . Καμμιά ιδέα;;;;

Ψάξε στο youtube θα βρεις άπειρα βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας πηρα εδω και ενα μήνα ενα πατινι της Xiaomi με max 25km ταχυτητα...ακουγα πολλα οτι ειναι επικίνδυνα σκοτοστρες κτλ.. εγω λοιπον που εχω ποδηλατο πανω απο 15 χρονια και ειχα και Παπι.. εχω να πω το εξής 

Μην συγκρινετε μηχανη με πατινι ...το πρωτο ειναι εξ ορισμου σκοτοστρα ειδικα αν ο οδηγος ειναι λαλακας....με το δευτερο κινδυνευεις (με την προυποθεση οτι το σέβεσαι και δεν το χεις για παιχνιδι) μονο απο λακουβες λογω μικρων τροχων ... κατι που σημαινει: δεν παω με πανω απ 10km σε δρομο που δεν ξερω .... Tέλος η τουμπα απο ποδηλατο ειναι πολυ πιο ασχημη λογω υψους αλλα και αυτο ειναι με προυποθεσεις φυσικά πολυ πιο ασφαλες απο μηχανη...

Τωρα αν ο Ελληνας λαλακας οδηγος  παταει γκαζι πανω απο 100 χιλιομετρα μεσα στην αθηνα ε προφανως με  οτι διτροχο και να σαι θα σε φαει ..

Η παιδεια μας φταιει και η ανευθυνοτητα οχι τα μεταφορικα μεσα ..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος βάζει την οικονομία πάνω από τη ζωή του είναι για γέλια. 

Γιατί όσο κ να μη θέλουν κάποιοι να το καταλάβουν, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν υποδομές για κίνηση με ποδήλατο ή ηλεκτρικό πατίνι μπαίνοντας σε κανονικούς δρόμους απλά παίζουν με τη ζωή τους. Αλλά ρε μάγκες να σας πω κ κάτι. Το θέαμα είναι αστείο. Βλέπεις τον άλλον σχεδόν 2 μέτρα πάνω σε 2 σίδερα που προσπαθεί να βολέψει τα πόδια κ κάνει μια ώρα να ανέβει μια ανηφόρα. Πάρε ένα παπί ρε φίλε. 10€ τη βδομάδα σε βενζίνη θα χαλάς. Αφού το βλέπεις ΔΕ ΧΩΡΑΣ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...