Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τα ηλεκτρικά πατίνια


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, davarisx είπε

Ότι πληρώνεις περνεις αδερφέ.

Εμένα είναι με 2 κινητήρες απόδοσης 9 ίππων περίπου οπωτε καταλαβαίνεις ότι ανεβαίνει βουνά.

Καλά, ρωτούσα για τα πιο φτηνά, στην τιμή του δικού σου θα μπορούσαμε να μιλάμε για κάτι με airconditioner, πορτ μπαγκάζ, abs, μουσικούλες και γενικά αμάξι, φαντάζομαι (κι ελπίζω...) ότι δεν είσαι ο κανόνας αγοραστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Ασφαλιστική κάλυψη έχουν;

Η νομοθεσία δεν απαιτεί ασφάλιση.

Εγώ έχω βάλει αστική ευθύνη γιατί έτσι είναι το σωστό.

Κάποιες εταιρείες τα ασφαλίζουν με βάση τον αριθμό πλαισίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Εγώ απο την άλλη θεωρώ πως τα πατίνια δεν είναι για περιοχές όπως η Αθήνα. ΝΑΙ μπορεί να βολέψουν στην καθημερινότητα, αλλά με αυξημένο ρίσκο για την ασφάλεια του αναβάτη τους. Παράμετροι όπως οι λακκούβες και οι άλλοι οδηγοί που δεν έχουν παιδία, σε συνδυασμό με το οδικό δίκτυο της Αθήνας, σε βάθος χρόνου θεωρώ θα συντελέσουν σε άσχημο αποτέλεσμα. Πόσο μάλλον όταν δεν έχουν καμία ενεργητική ασφάλεια όπως τα πατίνια των 500€ ενώ παράλληλα η χρήση τους βασίζεται σε παραβάσεις μιας και η διήθηση απαγορεύεται και είναι παράλληλα και επικίνδυνη.  Αν δηλαδή ο οδηγός ήταν σύμφωνος με τον ΚΟΚ και περίμενε πίσω απο τα αυτοκίνητα στην κίνηση, δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης στις Ελληνικές πόλεις. 

Είμαι ξεκάθαρα υπέρ, σε άλλο όμως οδικό δικτυο, εκτός μεγάλων πόλεων και με ύπαρξη ποδηλατόδρομων. Πχ στην Ολλανδία. Εκεί θα το έβλεπα ξεκάθαρα ως μονόδρομο σε σχέση με ένα αυτοκίνητο.

Απο οικονομικής άποψης, αμφιβάλω πως σε βάθος χρόνου θα κάνουν απόσβεση τα τωρινά μοντέλα μιας και δεν τα βλέπω με αντοχή για πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα. 

Dutch Bike Lanes | Outlet www.spora.ws

Σχετικά με την απόσβεση, όταν η βενζίνη έχει φτάσει κοντά 1.80/λίτρο και τα εισιτήρια των λεωφορείων στο θεό αν συνυπολογίσουμε και τον χαμένο χρόνο που είναι χρήμα, τότε ένα ηλεκτρικό πατίνι βγάζει τα χρήματα του στους πρώτους μήνες χρήσης ακόμα και αν κοστίζει ακριβότερα από τον μέσο όρο. 

 

Όσον αφορά στην διήθηση. Η διήθηση δεν απαγορεύεται απλά δεν συνιστάται και σε περίπτωση ατυχήματος την ευθύνη την έχει το όχημα που την κάνει. Τα δε πατίνια είναι και πρακτικά αδύνατον να κάνουν διήθηση γιατί δεν έχουν την επιτάχυνση των υπολοίπων οχημάτων στον δρόμο. Από τεχνικής άποψης λοιπόν η διήθηση με πατίνι είναι δύσκολη και όποιος την κάνει είναι ανόητος. Πρακτικά εφόσον μπορείς να πας με 6χλμ από το πεζοδρόμιο νόμιμα ή από αλλά στενάκια πάλι νόμιμα και με μικρές ταχύτητες και να φτάσεις στον προορισμό σου πολύ πιο γρήγορα από όσο αν πήγαινες με τα πόδια, τότε δεν είναι εξυπνάδα να σουλατσαρεις ανάμεσα στα αμάξια. Δεν θέλει μυαλό. Να ξεκαθαρίσω ότι διήθηση θεωρείται η κίνηση ανάμεσα σε άλλα οχήματα όταν αυτά κινούνται. Όταν είναι σταματημένα δεν είναι διήθηση. Ωστόσο είναι πολύ πιο επικίνδυνο να κινείται κάνεις ανάμεσα σε σταματημένα αμάξια. Όλα αυτά ισχύουν για οχήματα που τα 25χλμ τα έχουν στα πρώτα 3 δευτερόλεπτα της εκκίνησης και όχι για τα πατίνια που τα έχουν τελική ταχύτητα.... Θέλει απλά να μην είναι κανείς άπληστος και ανόητος. Άρα διαφωνώ ότι η χρήση του βασίζεται στην παρανομία. Έχεις επιλογές να πας από ασφαλείς διαδρομές αλλά ο μέσος π@π@ρας δεν το κάνει γιατί πολύ απλά νομίζει ότι πάει αργά αν δεν πάει το όχημα στο 100% της ταχύτητας. Δεν κατανοεί ότι το θέμα είναι πως πας απλά πιο γρήγορα από το να πήγαινες περπατώντας. Αν το κατανοούσε θα του αρκούσαν οι σωστές και ασφαλείς διαδρομές χωρίς ταρζανιές για να γλιτώσει το ένα λεπτό της ώρας.

Υπάρχουν ποδηλατόδρομοι και στις ελληνικές πόλεις. Δεν είναι λίγα τα χιλιόμετρα. Και εγώ το σνόμπαρα αλλά μετά είδα ότι τα χιλιόμετρα του ποδηλατόδρομου που έχω στη διάθεσή μου αρκούν για να κάνω δουλειά μου. Ναι καμία φορά παρκάρουν πάνω κάτι βλάκες με αμάξια άλλα οκ περνάω από δίπλα. Επίσης υπάρχουν μικροί δρόμοι, πεζόδρομοι που μπορείς να κινηθείς ως 6χλμ/ώρα (νόμιμα) και στενά με πολύ μικρές ταχύτητες. Σε όλα τα παραπάνω επιτρέπεται να κινείσαι και είναι ασφαλές αν δεν περνάς με κόκκινα και δεν καις τα stop. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, davarisx είπε

Η νομοθεσία δεν απαιτεί ασφάλιση.

Εγώ έχω βάλει αστική ευθύνη γιατί έτσι είναι το σωστό.

Κάποιες εταιρείες τα ασφαλίζουν με βάση τον αριθμό πλαισίου.

Η Ευρωπαϊκή οδηγία (σύμφωνα και με την νομολογία του ΑΠ – ΟλΑΠ 10/2013 Επ Συγκ Δ 2013, 587 – βλ εργασία του δικηγόρου κ Ιωάννη Παπαδόπουλου Επ Συγκ Δ 2019, 210) επιβάλλει στα κράτη μέλη την υποχρέωση ασφάλισης ακόμη και των μη ταξινομημένων οχημάτων – δηλαδή και των ηλεκτρικών πατινιών και ηλεκτρικών ποδηλάτων.
Παρά την παράλειψη του εθνικού νομοθέτη να εκτελέσει της Έκτη Ευρωπαϊκή Οδηγία, αυτή εξακολουθεί να είναι δεσμευτική με κάθετη ισχύ για το Ελληνικό κράτος.

https://lefkadaonline.gr/πρεβεζα-ατύχημα-με-ηλεκτρικό-πατίνι-π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soc_h είπε

Η Ευρωπαϊκή οδηγία (σύμφωνα και με την νομολογία του ΑΠ – ΟλΑΠ 10/2013 Επ Συγκ Δ 2013, 587 – βλ εργασία του δικηγόρου κ Ιωάννη Παπαδόπουλου Επ Συγκ Δ 2019, 210) επιβάλλει στα κράτη μέλη την υποχρέωση ασφάλισης ακόμη και των μη ταξινομημένων οχημάτων – δηλαδή και των ηλεκτρικών πατινιών και ηλεκτρικών ποδηλάτων.
Παρά την παράλειψη του εθνικού νομοθέτη να εκτελέσει της Έκτη Ευρωπαϊκή Οδηγία, αυτή εξακολουθεί να είναι δεσμευτική με κάθετη ισχύ για το Ελληνικό κράτος.

https://lefkadaonline.gr/πρεβεζα-ατύχημα-με-ηλεκτρικό-πατίνι-π

Και έτσι είναι το σωστό.

Ότι κυκλοφορεί πρέπει να έχει ασφάλεια.θα γίνει και εδώ κάποια στιγμη.

Ήδη κάποιες ασφάλειες τα ασφαλίζουν κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2022 στις 6:46 ΠΜ, davarisx είπε

δυστυχώς λυπάμαι να ακούω σχόλια του στυλ είναι το όχημα του ηλίθιου και άλλα τέτοια

Οπως ειπες ομως,η πλειοψηφια τους ειναι καρναβαλοι.

Στις 31/1/2022 στις 1:33 ΜΜ, AlkisGhost είπε

Είναι κάκιστης αντίληψης η άποψη ότι φταίει το όχημα όταν είναι ξεκάθαρο πως ο εγκέφαλος που το κουμαντάρει βρίσκεται στον οδηγό.

Να κοιταξεις τη δικη σου αντιληψη τοτε.

 

Η πλειοψηφια αυτων που οδηγουν πατινια οδηγουν σαν καρναβαλοι ακριβως επειδη δεν θα τους γραψει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/2/2022 στις 7:22 ΜΜ, StamTheMan είπε

 

Να κοιταξεις τη δικη σου αντιληψη τοτε.

 

Η πλειοψηφια αυτων που οδηγουν πατινια οδηγουν σαν καρναβαλοι ακριβως επειδη δεν θα τους γραψει κανεις.

Η δική μου αντίληψη μου επιβάλει να μην απορρίπτω ένα τεχνολογικό εργαλείο απλά και μόνο επειδή γύρω γύρω υπάρχουν άπειροι "καρναβαλοι" που το χρησιμοποιούν λάθος. Εγώ το χρησιμοποιώ σωστά και παίρνω από αυτό ότι μπορεί να μου προσφέρει χωρίς να βάζω σε κίνδυνο τον εαυτό μου και τους άλλους.  Τώρα, όταν οδηγάω αμάξι ναι, θα θεωρήσω κίνδυνο οποιοδήποτε πατίνι βρω στο δρόμο. Όπως θα κάνω με όλα τα άλλα οχήματα. Όπως δεν θεωρώ ότι όσοι οδηγούν αμάξια είναι φωστήρες της οδήγησης και άξιοι εμπιστοσύνης έτσι δεν θεωρώ το ίδιο και για το πατίνι. Αλλά δεν φταίει το εργαλείο. Φταίει ο οδηγός και μόνο. Αν μπούμε στη διαδικασία να κατηγορήσουμε το όχημα καθαυτό είναι σαν να λέμε ότι για να μειωθούν οι θάνατοι στο δρόμο θα πρέπει να απλά να κυκλοφορούμε όλοι με θωρακισμένα οχήματα και ας οδηγούμε σαν καραγκιόζηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AlkisGhost είπε

Όπως δεν θεωρώ ότι όσοι οδηγούν αμάξια είναι φωστήρες της οδήγησης και άξιοι εμπιστοσύνης έτσι δεν θεωρώ το ίδιο και για το πατίνι. Αλλά δεν φταίει το εργαλείο. Φταίει ο οδηγός και μόνο.

Παντελως λαθος οπτικη.
Δε συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια,αλλα βουρτσες με μπατανοβουρτσες.
Τιποτα δεν εμποδιζει τον οποιοδηποτε ΑΣΧΕΤΟ να δανειστει ενα πατινι και να αρχισει τις μ@λ@κιες στο δρομο,χωρις να εχει καμια αντιληψη και εχοντας παντελη αγνοια κινδυνου. Σε τι διαφερει με ενα ποδηλατο πχ;Οτι το πατινι εγινε must και νομιζουν οτι ειναι μουρες,ενω το ποδηλατο δε μπηκε χθες στη ζωη μας.

1 ώρα πριν, AlkisGhost είπε

Εγώ το χρησιμοποιώ σωστά

Ναι και οι αλλοι αυτο νομιζουν

 

1 ώρα πριν, AlkisGhost είπε

Τώρα, όταν οδηγάω αμάξι ναι, θα θεωρήσω κίνδυνο οποιοδήποτε πατίνι βρω στο δρόμο. Όπως θα κάνω με όλα τα άλλα οχήματα.

Το πατινι δεν εχει δουλεια στο δρομο,οπως και να το δει κανεις ( οχι εσυ,καποιος αλλος ) σε αντιθεση με τα αλλα οχηματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφ εγω πηρα ενα xiaomi εδω και 2 μερες και εχω ξενερωσει τοσο πολυ ,λιγο κλιση να εχει δρομος δεν ανεβαινει και δεν ειμαι και πολλα κιλα 74.Δυστυχως στο γυρνα εκει που μενω ειναι ανηφορικα οποτε το νου σας αμα μενετε σε ανηφορες δεν συμφερει,σκεφτομαι να το πουλησω καλυτερα να ειχα παρει κανα 50αρακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Παντελως λαθος οπτικη.
Δε συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια,αλλα βουρτσες με μπατανοβουρτσες.
Τιποτα δεν εμποδιζει τον οποιοδηποτε ΑΣΧΕΤΟ να δανειστει ενα πατινι και να αρχισει τις μ@λ@κιες στο δρομο,χωρις να εχει καμια αντιληψη και εχοντας παντελη αγνοια κινδυνου. Σε τι διαφερει με ενα ποδηλατο πχ;Οτι το πατινι εγινε must και νομιζουν οτι ειναι μουρες,ενω το ποδηλατο δε μπηκε χθες στη ζωη μας.

Ναι και οι αλλοι αυτο νομιζουν

 

Το πατινι δεν εχει δουλεια στο δρομο,οπως και να το δει κανεις ( οχι εσυ,καποιος αλλος ) σε αντιθεση με τα αλλα οχηματα.

 

Υπάρχει ο ΚΟΚ που ρυθμίζει το που πως και πότε κινείται ο καθένας. Και οφείλουν όλοι να τον τηρούν. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι μπλαμπλα άνευ λόγου και ουσίας. Και η σωστή χρήση είναι κάτι που τεκμηριώνεται δεν είναι αερολογία ούτε ευχολόγιο ούτε βασίζεται στην πεποίθηση ότι εγώ οδηγάω καλά και οι άλλοι όχι. Δεν μιλάμε για οδηγικές ικανότητες εδώ αλλά για συμμόρφωση. Και αυτό φαίνεται ότι δεν το κατανοείς και φαίνεται από αυτά που γράφεις. By the way απολύτως τίποτα δεν εμποδίζει και τον οποιοδήποτε πανίβλ@κ@ να πάρει στα χέρια του οποιοδήποτε όχημα πεπεισμένος ότι όλα τα άλλα οχήματα δεν έχουν καμία θέση στην κυκλοφορία και να οδηγάει με 100χλμ εντός κατοικημένης περιοχής ή να περνάει τα κόκκινα και τα στοπ με ηλίθιες δικαιολογίες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AlkisGhost είπε

Υπάρχει ο ΚΟΚ που ρυθμίζει το που πως και πότε κινείται ο καθένας. Και οφείλουν όλοι να τον τηρούν. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι μπλαμπλα άνευ λόγου και ουσίας. Και η σωστή χρήση είναι κάτι που τεκμηριώνεται δεν είναι αερολογία ούτε ευχολόγιο ούτε βασίζεται στην πεποίθηση ότι εγώ οδηγάω καλά και οι άλλοι όχι. Δεν μιλάμε για οδηγικές ικανότητες εδώ αλλά για συμμόρφωση. Και αυτό φαίνεται ότι δεν το κατανοείς και φαίνεται από αυτά που γράφεις. By the way απολύτως τίποτα δεν εμποδίζει και τον οποιοδήποτε πανίβλ@κ@ να πάρει στα χέρια του οποιοδήποτε όχημα πεπεισμένος ότι όλα τα άλλα οχήματα δεν έχουν καμία θέση στην κυκλοφορία και να οδηγάει με 100χλμ εντός κατοικημένης περιοχής ή να περνάει τα κόκκινα και τα στοπ με ηλίθιες δικαιολογίες.  

ενταξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Πφφ εγω πηρα ενα xiaomi εδω και 2 μερες και εχω ξενερωσει τοσο πολυ ,λιγο κλιση να εχει δρομος δεν ανεβαινει και δεν ειμαι και πολλα κιλα 74.Δυστυχως στο γυρνα εκει που μενω ειναι ανηφορικα οποτε το νου σας αμα μενετε σε ανηφορες δεν συμφερει,σκεφτομαι να το πουλησω καλυτερα να ειχα παρει κανα 50αρακι

Ποιο μοντέλο πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2022 στις 6:46 ΠΜ, davarisx είπε

Το θέμα ηλεκτρικό πατίνι σηκώνει πολύ συζήτηση και δυστυχώς λυπάμαι να ακούω σχόλια του στυλ είναι το όχημα του ηλίθιου και άλλα τέτοια.

Μακάρι τα μισά από τα αμάξια της Αττικής που υπάρχουν τώρα στον δρόμο να ήταν πατίνια.

Σαφώς υπάρχουν αρκετοί γύρω μας που δίνουν 300-400 ευρώ να πάρουν ένα xiaomi και ξαφνικά νιώθουν βασιλιάδες,και οδηγούν σαν καρναβάλια στον δρόμο.

Δεν θα σταθώ σε αυτούς όμως γιατί αν και αποτελούν την πλειοψηφία δεν με αντιπροσωπεύουν.

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός dualtron ultra 2 το οποίο μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά στο θέμα κέντρο Αθήνας.

Είναι ένα πατίνι το οποίο στοιχίζει όσο ένα αμάξι αλλά αυτό που με ενδιαφέρει πρώτιστα είναι η αυτονομία του και η ποιότητα κατασκευής του.

Κάποιος θα γυρίσει και θα μου πει ρε φίλε αυτό πιάνει 100χλμ τελική ξεκλειδωτο.

Το μόνο σίγουρο από την εμπειρία μου είναι ότι και να καβαλήσει κάποιος ο ίδιος το κάνει επικίνδυνο είτε είναι ποδήλατο είτε αμάξι είτε μηχανή.

Ότι πας και το σκαλίζεις δεν θα σου βγει σε καλό.

Κάποιοι, στους οποίους ανήκω και εγώ το πήραμε ως εργαλείο για δουλειά και να μας λύνει τα χέρια στο μποτιλιάρισμα.

Κάποιοι άλλοι τα περνουν για κόντρες και να βγάλουν το άχτι τους στον δρόμο.

Αυτά που συναντώ εγώ κάθε μέρα στον δρόμο είναι οδηγούς μηχανών να οδηγούν σαν φονιάδες κάνοντας σφήνες και οδηγώντας επικίνδυνα,όπως επίσης και αμάξια κινητοί δολοφόνοι λες και το ότι έχουν δίπλωμα τους δίνει αυτό το δικαίωμα.

Επίσης υπάρχει και μια άλλη ειδική κατηγορία ανθρώπων που έχουν κόμπλεξ με τα πατίνια γιατί λέει δεν πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας,ασφάλεια,δίπλωμα ΚΤΕΟ κτλ οπωτε δεν πρέπει να κυκλοφορούμε, δυστυχώς υπάρχουν και οι κοντοί στο μυαλό.

Αυτό που θέλω να πω και να κλείσω είναι να μην τα βλέπετε όλα μαύρα κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις.

 

Ο σωστός αναβάτης φέρει καλό κράνος,προστασίες,γάντια,καλό φωτισμό,οδηγάει πάντα δεξιά σε δρόμους στους οποίους επιτρέπεται  δεν περνάει τα 25χλμ και αφού κινείται και στον δρόμο κάνει μια ασφάλεια αστικής ευθύνης στο πατίνι και αν προκαλέσει κάποια ζημιά πληρώνει η ασφάλεια και δεν σηκώνεται να φύγει σαν τον κλέφτη.

Δυστυχώς υπάρχει στην χώρα μας μεγάλη έλλειψη οδηγικής παιδείας.

 

 

 

Καλά είμαστε σοβαροί;; Πατίνι που πιάνει ταχύτητα 100χλμ/ώρα?? Καραπαράνομο (έχουν όριο 25χλμ/ώ) εγκληματικό επιπόλαιο και κίνδυνος θάνατος. Θεωρώ απαράδεκτο να βγαινεις να υποστηρίζεις τέτοια πράγματα. Eννοείται βέβαια ότι εκτός από τους ασυνείδητους οδηγούς τέτοιων πατινιών φταίει το κράτος οπερέτα που αφήνει να πωλούνται ελεύθερα. Μετά αν εγώ εμπλακώ σε ατύχημα με τέτοιο "όχημα" άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2022 στις 11:20 ΜΜ, margaritagr είπε

Ποιο μοντέλο πήρες?

To essential του εκανα το hack σημερα το πρωι βεβαια μιας και το μοτερ εχει κοφτη ,θα το δοκιμασω μια ετσι

Επεξ/σία από ΒουρΝ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...