Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τα ηλεκτρικά πατίνια


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 17/6/2022 στις 10:03 ΜΜ, ikorolis είπε

5600Watt (60V 33Ah) είναι το συγκεκριμένο

κόστος περίπου 1.500 ευρώ+ από κίνα φυσικά έτσι όπως το έψαξα πρόχειρα

https://gr.gizchina.com/2022/04/21/gunai-gn54-electric-scooter-deal/

μου αρέσει σε σχέση με τα "άλλα" να πω την αλήθεια αν μετράει η γνώμη του 50άρη.

Που να το καβαλήσεις....Θα πάθεις έρωτα!

Τα super πατίνια δεν έχουν καμία επαφή...

Βεβαία πρέπει να έχεις ασανσέρ αν μένεις σε διαμέρισμα.

Επεξ/σία από Jlaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
42 λεπτά πριν, Jlaxy είπε

 

Που να το καβαλήσεις....Θα πάθεις έρωτα!

Τα super πατίνια δεν έχουν καμία επαφή...

Βεβαία πρέπει να έχεις ασανσέρ αν μένεις σε διαμέρισμα.

Αν το πάρω...θα κλειδώνει στην κεντρική είσοδο κάτω από τις σκάλες όπου θα φορτίζει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το dualtron victor luxury, το πήρα μετά από δοκιμή ενός παρόμοιου σε specs πατινιου σε ναυπηγείο στη Ταιβαν και ήταν πραγματικά σωτήριο . Παρά τα 85 χλμ που πιάνει προφανώς δεν είναι ούτε για το ποτάμι ούτε για δρόμους ταχείας ούτε και για να πηγαινεις τάπα αλλά για κάποιον που κάνει μικρές αποστάσεις είναι μια χαρά αρκει να μην είναι κάγκουρας. Από τότε που το πήρα σπάνια έχω πάει στο γραφείο με το αυτοκίνητο (αποσταση μικρότερη από  2χλμ) και μόνο ο χρονος που γλιτώνω μπες βγες στο υπόγειο πάρκινγκ μου φτάνει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ikorolis είπε

Αν το πάρω...θα κλειδώνει στην κεντρική είσοδο κάτω από τις σκάλες όπου θα φορτίζει κιόλας.

Αφού έχεις και να το βάλεις...Καλορίζικο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Jlaxy είπε

Αφού έχεις και να το βάλεις...Καλορίζικο!

 

Κάτσε να το πάρω πρώτα...βιάζεσαι

Απλά από όλα όσα κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αυτό που ανέβασε ο φίλος και το έψαξα λίγο μου έκανε το "κλικ" οπότε αν αποφασίσω να προχωρήσω σε αγορά ηλεκτρικού πατινιού σίγουρα είναι υποψήφιο.

Όπως είπα πρόβλημα το να το αποθηκεύω / φορτίζω δεν υπάρχει

Αν μάλιστα έχει και την αυτονομία που λέει θα με εξυπηρετεί και στην διαδρομή σπίτι-δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 5:30 ΜΜ, tutuyo είπε

Το πατινι εχει τον μεγαλυτερο κινδυνο απο ολα τα διτροχα. Ακομη και στο ποδηλατο εχεις ενα σχετικο καλο ελεγχο της πορειας σου. Στο πατινι το οτι το βαρος σου δεν κατανεμεται σε καθετο αξονα αλλα μπορει να παλατζαρει δημιουργει κλυδωνισμους. Η δυναμη ειναι διανυσματικο μεγεθος. Αν προσθεσεις τις μικρες ροδες, ακομη και με τις ψευτοαναρτησεις, το να σκοτωθεις ειναι πολυ ευκολο

επισης, ακομη και τωρα τα μοτερ ειναι μικρα. Τα 300-350W (που μπορει να πιασει η πλειοψηφια) δεν σε ανεβαζουν σε μια ανηφορα ουτε για πλακα. Ακομη και σε ελαχιστη κλιση ενος συνεχως ανηφορικου δρομου ζοριζονται

Γενικα ειναι ενα παιχνιδι, μονο για μικρες αποστασεις, εαν ζεις καπου φλατ και περισσοτερο μεσα απο ποδηλατοδρομους

 

 

Έχω ένα xiaomi essential έχω εντύπωσιαστει να πω την αλήθεια για το πόσο καλά στρίβει σε λίγο θα ξύνω γόνατο για καταλάβετε, πολύ καλή ισορροπία μεχρι τα 25 στα 30 αρχίζει να γινεται λιγο ασταθές, πολύ καλά φρενα νομίζω έχει και κάτι σαν abs κάτι που δεν περίμενα, θα συμφωνήσω με την έλλειψη αναρτήσεων αναγκαστικά λυγιζω γόνατα σε κάθε λακκούβα αλλιώς πάει όλο στην μέση, επίσης δεν μπορει να ανέβει ανηφόρες σπαστικό ειδικά το καλοκαίρι.Επισης πρέπει να το φορτίσεις μετά από μια χ μετακινηση δεν είναι πάντα έτοιμο και δεν μπορείς να πάρεις κάποιον δικαβαλο σε σχεση με ένα παπακι 

Γενικά αξίζει αν δεν μένεις σε ανηφόρες και για μικρές αποστάσεις είναι τέλειο και το πιο οικονομικό από όλα τα μέσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για μετακίνηση προς τη δουλειά,7+7 χλμ. με ένα κομμάτι ανηφορικό με νορμάλ κλίση,να το γυρίσω σε πατίνι γιατί με το αμάξι πέρα από την κίνηση και τη χαμένη ώρα σε συνδιασμό με το πάρκινγκ, η βενζίνη ειναι στο θεό.

Μου έχει γυαλίσει το Kaabo Mantis 10 αν έχει κάποιος εμπειρία..

 

(Απ' την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερη επιλογή από θέμα χρηστικότητας και ασφάλειας κανένα scooter 125 κι ας ξεφεύγει το budget..🙄)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, ReaperX είπε

Σκέφτομαι για μετακίνηση προς τη δουλειά,7+7 χλμ. με ένα κομμάτι ανηφορικό με νορμάλ κλίση,να το γυρίσω σε πατίνι γιατί με το αμάξι πέρα από την κίνηση και τη χαμένη ώρα σε συνδιασμό με το πάρκινγκ, η βενζίνη ειναι στο θεό.

Μου έχει γυαλίσει το Kaabo Mantis 10 αν έχει κάποιος εμπειρία..

 

(Απ' την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερη επιλογή από θέμα χρηστικότητας και ασφάλειας κανένα scooter 125 κι ας ξεφεύγει το budget..🙄)

 

 

απλά αν καταφύγεις στην λύση του Scooter μην ξεχνάς ότι θα χρειαστείς πινακίδες-ασφάλεια και θα πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας υπολόγισε και αυτά στα έξοδα σου εκτός από τα καύσιμα του και φυσικά τα απαραίτητα κράνη - μπαγκαζιέρες - ασφάλεια (κάποιου είδους συναγερμό)

είμαι σίγουρος ότι δεν τα σκέφτηκες αυτά

με το ηλεκτρικό πατίνι ή ποδήλατο δεν έχεις τα παραπάνω (εκτός από κράνος που συμβουλεύω πάντα την αγορά του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω συνυπολογίσει, ωστόσο το κόστος δεν είναι τόσο απαγορευτικό σε αυτά τα κυβικά σε συνάρτηση πάντα ότι κερδίζεις σε δυνατότητα μεταφοράς (έξτρα άτομο ,πράγματα) και ενδεχομένως και μεγαλύτερες αποστάσεις).

 

Ναι το κράνος είναι σίγουρα απαραίτητο για να μην πω και γενικότερα εξοπλισμός μηχανής γιατί δεν παύει οποιαδήποτε πτώση όταν μιλάμε για ταχύτητες 20+ χλμ να αποβεί πολύ επώδυνη.. Όπως πρακτικά κ στο πατίνι  χρειάζεται ασφάλεια αστικής ευθύνης εφόσον μιλάμε για κυκλοφορία μέσα σε άλλα οχήματα σε περίπτωση που γίνει καμία στραβή.

 

Το τεράστιο θετικό του πατινιου σίγουρα είναι ότι το βάζεις μέσα στο σπίτι και δε φοβάσαι μη στο φάνε.

Απ' την άλλη αν πάθει τίποτα σε μοτέρ ή μπαταρία στα πιο high end μοντέλα κλαις με μαύρο δάκρυ με τις τιμές που έχω δει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χτες ειδα scooter χωρις πινακιδες(εχει αδεια ποδηλατου).....τρελλα πραγματα

στο μαντρι μου κυκλοφορουν με ηλεκτρικα διαφορα ατομα τα οποια δεν εχουν διπλωμα η δεν ξερουν τα στοιχειωδη μες τους δρομους....αρκετα μικροατυχηματα προς το παρον με πεζους και αρκετες φαπες που μπορει να εξελιχθουν και σε χειροτερες καταστασεις....οι ασφαλειες δεν ασφαλιζουν ολες(ουτε τα αυτοκινητα δεν ασφαλιζουν μερικες τα ηλεκτρικα).......να δουμε αν θα βγει καποιος μπουσουλας για τη κυκλοφορια και την ασφαλεια

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ReaperX είπε

 

Απ' την άλλη αν πάθει τίποτα σε μοτέρ ή μπαταρία στα πιο high end μοντέλα κλαις με μαύρο δάκρυ με τις τιμές που έχω δει..

αυτο ειναι μεγαλο μειον, το after sales κομματι

ειδικα με την ευπαθεια που εχουν ακομη σε νερα, ειναι ενα καλο ερωτηματικο τι κανεις αν παθει κατι. Θεωρω επισης οτι το προτζεκτ ηλεκτρικο πατινι εμπεριεχει και το προσωπικη ενασχοληση να φτιαξεις κατι που εχει χαλασει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, kostasbm είπε

χτες ειδα scooter χωρις πινακιδες(εχει αδεια ποδηλατου).....τρελλα πραγματα

στο μαντρι μου κυκλοφορουν με ηλεκτρικα διαφορα ατομα τα οποια δεν εχουν διπλωμα η δεν ξερουν τα στοιχειωδη μες τους δρομους....αρκετα μικροατυχηματα προς το παρον με πεζους και αρκετες φαπες που μπορει να εξελιχθουν και σε χειροτερες καταστασεις....οι ασφαλειες δεν ασφαλιζουν ολες(ουτε τα αυτοκινητα δεν ασφαλιζουν μερικες τα ηλεκτρικα).......να δουμε αν θα γγει καποιος μπουσουλας για τη κυκλοφορια και την ασφαλεια

όντως είναι μπερδεμένη η κατάσταση με κάθε ηλεκτρικό όχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 6:46 ΜΜ, ikorolis είπε

Κάτσε να το πάρω πρώτα...βιάζεσαι

Απλά από όλα όσα κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά αυτό που ανέβασε ο φίλος και το έψαξα λίγο μου έκανε το "κλικ" οπότε αν αποφασίσω να προχωρήσω σε αγορά ηλεκτρικού πατινιού σίγουρα είναι υποψήφιο.

Όπως είπα πρόβλημα το να το αποθηκεύω / φορτίζω δεν υπάρχει

Αν μάλιστα έχει και την αυτονομία που λέει θα με εξυπηρετεί και στην διαδρομή σπίτι-δουλειά.

Περίπου 60χλμ αυτονομία έχει με ταχύτητα 40-50χλμ με αναβάτη 86kg 1,8μ ύψος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Jlaxy είπε

Περίπου 60χλμ αυτονομία έχει με ταχύτητα 40-50χλμ με αναβάτη 86kg 1,8μ ύψος 

μια χαρά αν ισχύουν αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...