Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τα ηλεκτρικά πατίνια


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/3/2022 στις 4:42 ΜΜ, Jlaxy είπε

Έχω καβαλήσει xiaomi,ninebot και αυτό που έχω τώρα.

Τα πατινάκια όπως xiaomi-ninebot είναι άκρως επικίνδυνα καθαρά λόγο δύναμης,μικρής διαμέτρου τροχού και πλάτους.

Πολύ εύκολα σκουντουφλας.

Αυτό που έχω τώρα είναι από τα γρήγορα. 

Έχει φώτα, φλάς,στοπ,καλά φρένα, μεγάλους τροχούς και συναγερμό!

Περνάω λακκούβες χωρίς να κόψω.

Απαραίτητα αξεσουάρ ειναι το κράνος και γάντια.

Τη τελική ταχύτητα του δε τη γνωρίζω όμως έχω πάει έως 75 με gps.

Η ασφαλή ταχύτητα του είναι έως τα 40χλμ εντός Αθήνας πού πραγματικά είναι υπέρ αρκετά αν σκεφτεί κάποιος πώς μόνο στο φανάρι και σε στοπ σταματάς.

Κάνω περίπου 60χλμ με 0,3€.

Απόσβεση κάποιος θα κάνει περίπου στους 6 μήνες (ίσως λιγότερο εκεί που έχουν φτάσει τα καύσιμα).

Δυστυχώς βλέπω πολλούς πού δεν υπολογίζουν φανάρια-στοπ ή πάνε στη μέση του δρόμου με πατινάκια.

 

 

 

Ποιο μοντέλο- κόστος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποδήλατα και πατίνια από τη στιγμή που εισέρχονται σε δρόμους με άλλα μεγάλα οχήματα που υπακούουν τον ΚΟΚ θα πρέπει να έχουν κανονική άδεια για κυκλοφορία σε τέτοιους δρόμους. Δεν γίνεται να έχεις ποδήλατο ή πατίνι και από πίσω σου να πηγαίνουν σαν χελώνες λεωφορεία και άλλα βαρέα οχήματα χωρίς να σε νοιάζει τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2022 στις 9:55 ΠΜ, spikou23 είπε

 

Ποιο μοντέλο- κόστος; 

 

10 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ποδήλατα και πατίνια από τη στιγμή που εισέρχονται σε δρόμους με άλλα μεγάλα οχήματα που υπακούουν τον ΚΟΚ θα πρέπει να έχουν κανονική άδεια για κυκλοφορία σε τέτοιους δρόμους. Δεν γίνεται να έχεις ποδήλατο ή πατίνι και από πίσω σου να πηγαίνουν σαν χελώνες λεωφορεία και άλλα βαρέα οχήματα χωρίς να σε νοιάζει τίποτα. 

Σωστά αλά αν σε ακούνε δεν πετάγεται γιαγιά μπροστά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 7/6/2022 στις 7:29 ΜΜ, Jlaxy είπε

Gunai gn54

Κόστος όσο το βρείς.

5600Watt (60V 33Ah) είναι το συγκεκριμένο

κόστος περίπου 1.500 ευρώ+ από κίνα φυσικά έτσι όπως το έψαξα πρόχειρα

https://gr.gizchina.com/2022/04/21/gunai-gn54-electric-scooter-deal/

μου αρέσει σε σχέση με τα "άλλα" να πω την αλήθεια αν μετράει η γνώμη του 50άρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ikorolis είπε

5600Watt (60V 33Ah) είναι το συγκεκριμένο

κόστος περίπου 1.500 ευρώ+ από κίνα φυσικά έτσι όπως το έψαξα πρόχειρα

https://gr.gizchina.com/2022/04/21/gunai-gn54-electric-scooter-deal/

μου αρέσει σε σχέση με τα "άλλα" να πω την αλήθεια αν μετράει η γνώμη του 50άρη.

Είμαι 65 χρόνων καβαλάω μηχανάκι από τα 14 solex ποδήλατο με μοτέρ επάνω στην ρόδα λολ. Για όλους εσάς που μιλάτε για ηλεκτρικό πατηνι όσους φίλους ξέρω τα δώσανε μέσα σε 6 μήνες το καλλίτερο πατινι το έφτιαξα με 2 ρουλεμάν και το κάρφωσα σε σανίδα πριν 60 χρόνια. Το καλύτερο ηλεκτρικό μέσον για την Αθήνα είναι Honda δυστυχώς για την xiaomi 😜😜😜😜😜https://www.car.gr/s/w2yz198x/

Μόλις τώρα, Gama63 είπε

Είμαι 65 χρόνων καβαλάω μηχανάκι από τα 14 solex ποδήλατο με μοτέρ επάνω στην ρόδα λολ. Για όλους εσάς που μιλάτε για ηλεκτρικό πατηνι όσους φίλους ξέρω τα δώσανε μέσα σε 6 μήνες το καλλίτερο πατινι το έφτιαξα με 2 ρουλεμάν και το κάρφωσα σε σανίδα πριν 60 χρόνια. Το καλύτερο ηλεκτρικό μέσον για την Αθήνα είναι Honda δυστυχώς για την xiaomi 😜😜😜😜😜https://www.car.gr/s/w2yz198x/

800 ευρώ με την επιδωτηση φοράς το κρανακι σου και πας στην δουλειά σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gama63 είπε

Ήχος 

Υπάρχει συσκευή να ακούγεται το πατηνι;.... How to make the electric scooter sound when I open the accelerator so as not to be in danger

Το βρήκα στο ebay βάλτε αυτό παίδες να σας ακούνε.. https://m.aliexpress.com/item/1005001551937780.html?spm=a2g0n.detail.1000014.11.44c16d44JyXKKD&gps-id=platformRecommendH5&scm=1007.40000.267768.0&scm_id=1007.40000.267768.0&scm-url=1007.40000.267768.0&pvid=01052383-ce83-425d-bf4f-bf8d73ebc592&_t=gps-id:platformRecommendH5,scm-url:1007.40000.267768.0,pvid:01052383-ce83-425d-bf4f-bf8d73ebc592,tpp_buckets:668%232846%238108%23145&pdp_npi=2%40dis!EUR!!28.08!!!!!%40210323b316555377654146347ea4f8!12000016565138979!rec

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Gama63 είπε

Είμαι 65 χρόνων καβαλάω μηχανάκι από τα 14 solex ποδήλατο με μοτέρ επάνω στην ρόδα λολ. Για όλους εσάς που μιλάτε για ηλεκτρικό πατηνι όσους φίλους ξέρω τα δώσανε μέσα σε 6 μήνες το καλλίτερο πατινι το έφτιαξα με 2 ρουλεμάν και το κάρφωσα σε σανίδα πριν 60 χρόνια. Το καλύτερο ηλεκτρικό μέσον για την Αθήνα είναι Honda δυστυχώς για την xiaomi 😜😜😜😜😜https://www.car.gr/s/w2yz198x/

800 ευρώ με την επιδωτηση φοράς το κρανακι σου και πας στην δουλειά σου 

είμαι 50 χρονών πρώην (IRL) αστυνομικός στην ομάδα Ζ λες να μην ξέρω από μηχανές

τα ηλεκτρικά ποδήλατα/πατίνια είναι καλά αρκεί να λαμβάνεις όλα τα μέτρα ατομικής προστασίας

δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις έχει απέναντι στον Κ.Ο.Κ.

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πατινι εχει τον μεγαλυτερο κινδυνο απο ολα τα διτροχα. Ακομη και στο ποδηλατο εχεις ενα σχετικο καλο ελεγχο της πορειας σου. Στο πατινι το οτι το βαρος σου δεν κατανεμεται σε καθετο αξονα αλλα μπορει να παλατζαρει δημιουργει κλυδωνισμους. Η δυναμη ειναι διανυσματικο μεγεθος. Αν προσθεσεις τις μικρες ροδες, ακομη και με τις ψευτοαναρτησεις, το να σκοτωθεις ειναι πολυ ευκολο

επισης, ακομη και τωρα τα μοτερ ειναι μικρα. Τα 300-350W (που μπορει να πιασει η πλειοψηφια) δεν σε ανεβαζουν σε μια ανηφορα ουτε για πλακα. Ακομη και σε ελαχιστη κλιση ενος συνεχως ανηφορικου δρομου ζοριζονται

Γενικα ειναι ενα παιχνιδι, μονο για μικρες αποστασεις, εαν ζεις καπου φλατ και περισσοτερο μεσα απο ποδηλατοδρομους

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, tutuyo είπε

Το πατινι εχει τον μεγαλυτερο κινδυνο απο ολα τα διτροχα. Ακομη και στο ποδηλατο εχεις ενα σχετικο καλο ελεγχο της πορειας σου. Στο πατινι το οτι το βαρος σου δεν κατανεμεται σε καθετο αξονα αλλα μπορει να παλατζαρει δημιουργει κλυδωνισμους. Η δυναμη ειναι διανυσματικο μεγεθος. Αν προσθεσεις τις μικρες ροδες, ακομη και με τις ψευτοαναρτησεις, το να σκοτωθεις ειναι πολυ ευκολο

επισης, ακομη και τωρα τα μοτερ ειναι μικρα. Τα 300-350W (που μπορει να πιασει η πλειοψηφια) δεν σε ανεβαζουν σε μια ανηφορα ουτε για πλακα. Ακομη και σε ελαχιστη κλιση ενος συνεχως ανηφορικου δρομου ζοριζονται

Γενικα ειναι ενα παιχνιδι, μονο για μικρες αποστασεις, εαν ζεις καπου φλατ και περισσοτερο μεσα απο ποδηλατοδρομους

 

 

αυτό που αναφέρω τα κύρια χαρακτηριστικά του πάντως κάνει μια χαρά για εμένα που είμαι κέντρο της αθήνας χωρίς ανηφόρες/κατηφόρες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, chaosmaster είπε

Μη πάτε με τα πατίνια κ τα ποδήλατα σε κεντρικούς δρόμους. Ταλαιπωρείτε κόσμο 

Χεσε την ταλαιπωρία (που είναι το δεύτερο πιο σημαντικό), είναι απλά επικίνδυνα, ειδικά σε ανηφόρες και κατηφόρες. Εδώ Αγγλία τις προάλλες είχαμε δυστύχημα με λεωφορείο που δεν μπορούσε να φρενάρει σε νορμάλ χρόνο σε κατηφόρα και πήρε παραμαζωμα τους δύο που πατιναραν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλια απαγορευονται και επιτρεπονται μονο σε ιδιωτικο δρομο/εκταση. Στην Γερμανια εχουν πινακιδες σαν τα μηχανακια.

Εδω το καβαλαει ο αλλος και κατεβαινει Κηφισιας η ποταμι μεσα στο γενικο χαμο σαν μην τρεχει τιποτα - το εχω δει με τα ματια μου

Να συμπληρωσουμε και κατι αλλο. Υπο ΚΣ αυτα τα παιχνιδακια ζητημα ειναι να βγαζουν 15 χλμ αυτονομιας και μαλιστα απο τα 10-12 και μετα πεφτει και η αποδοση τους. Το range anxiety μεγαλωνει

Εαν η αποσταση για την δουλεια σου ειναι 4-5 χλμ, ειναι προτιμοτερο να περπατησεις για πολλους λογους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...