Προς το περιεχόμενο

Τα Windows XP είναι ακόμη ζωντανά. Είναι όμως ασφαλή για χρήση;


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, jimex είπε

Embedded συστήματα και συστήματα με παλιά περιφερειακά δε θα αλλάξουν λειτουργικό μέχρι να πάνε ως σύνολο για απόσυρση. Αντίστοιχα, embedded συστήματα που βασίζονται σε linux δεν πρόκειται να ενημερωθούν ποτέ από την αρχική έκδοση του λειτουργικού που κουβαλάνε και ας είναι και 20 χρόνων. Αντκειμενκά, όσο βρίσκονται offline ή πίσω από σωστά ρυθμισμένα firewalls διατρέχουν ελάχιστους κινδύνους.

Για το τελευταίο δεν είμαι τόσο σίγουρος (offline πίσω από firewalls): τα malware εδώ και 6-7 χρόνια κινούνται lateral στο δίκτυο και χαρτογραφούν τα πάντα. Ειδικά όταν βρουν ΧΡ καταλαβαίνουν πως είναι μηχάνημα πολύ μεγάλης «αξίας» (για να λειτουργεί ακόμα κάτι εξυπηρετεί) και αποτελούν νο1 στόχο.

δύσκολο το patching, αλλά -θεωρώ προσωπικά- δυσκολότερο το καθάρισμα από malware 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια τι ειναι τα windows και εχετε μπλεξει ολοι ?

εγω dos 3.30 δουλευω χρονια  σε 5.25 δισκέτες εχω και norton commander , pctools και lotus 123 😀😃

ολα κομπλέ στον tulip που χρησιμοποιώ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πελάτες που δουλεύουν τα ΧΡ σε VM μιας και τα περιφερειακά τους, η το DOS πρόγραμμα τους δεν δουλεύει σε μεταγενέστερα windows

Ευτυχώς ακόμα και αν κολλήσει ιό η χαλάσουν υπάρχει το image. Σε 5 λεπτά το επαναφέρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimex είπε

Embedded συστήματα και συστήματα με παλιά περιφερειακά δε θα αλλάξουν λειτουργικό μέχρι να πάνε ως σύνολο για απόσυρση. Αντίστοιχα, embedded συστήματα που βασίζονται σε linux δεν πρόκειται να ενημερωθούν ποτέ από την αρχική έκδοση του λειτουργικού που κουβαλάνε και ας είναι και 20 χρόνων. Αντκειμενκά, όσο βρίσκονται offline ή πίσω από σωστά ρυθμισμένα firewalls διατρέχουν ελάχιστους κινδύνους.

εφ'όσον είναι offline τι σε νοιάζει το firewall????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows XP παραμένουν ζωντανά, ισχυρά και δυνατά. Δεν καταλαβαίνουν από έλλειψη support και updates, προχωράνε ακάθεκτα και οι χρήστες τους σας λένε "φαε τον καπνό μου". Σαν την γιαγιάκα με την σακαρακα της που πηγαίνει με χαμηλη ταχύτητα και από πίσω κομβοι απο θηρία να κορναρουν και να βρίζουν να πάει πιο γρήγορα. Η γιαγιάκα πάντα θα πηγαίνει με το πάσο της. 

1 ώρα πριν, agap είπε

ρε παιδια τι ειναι τα windows και εχετε μπλεξει ολοι ?

εγω dos 3.30 δουλευω χρονια  σε 5.25 δισκέτες εχω και norton commander , pctools και lotus 123 😀😃

ολα κομπλέ στον tulip που χρησιμοποιώ !

Α εσύ πρέπει να είσαι ο φίλος της γιαγιάς που έλεγα από την απέναντι πολυκατοικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι εσείς που κοροϊδεύετε αυτούς που έχουν μείνει στα XP να σας δω σε 2 χρόνια που θα βγουν τα Windows 12 και δεν θα τα υποστηρίζουν οι καινούργιοι σας υπολογιστές και θα θέλετε επεξεργαστές 14ης/15ης γενιάς+/ryzen 8000+.

Προσωπικά έχω 3-4 χρόνια που πήγα σε Windows 7 επειδή στα XP δεν μπορείς να παίξεις καινούργια παιχνίδια, αλλά μια χαρά έμενα αν δεν έπαιζα games.

Αλήθεια τι σας κάνει να πιστεύετε ότι είναι τόσο τρύπια; αφού ο κώδικας από πίσω είναι ίδιος πάνω κάτω.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.59%?

στο ελληνικο δημοσιο θα ειναι στανταρ το δεκαπλασιο

για να μην μιλησουμε για υπαναπτυκτες χωρες 3ου κοσμου

απο που και ως που βγαζει η ερρευνα αυτη τα στοιχεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Όλοι εσείς που κοροϊδεύετε αυτούς που έχουν μείνει στα XP να σας δω σε 2 χρόνια που θα βγουν τα Windows 12 και δεν θα τα υποστηρίζουν οι καινούργιοι σας υπολογιστές και θα θέλετε επεξεργαστές 14ης/15ης γενιάς+/ryzen 8000+.

Προσωπικά έχω 3-4 χρόνια που πήγα σε Windows 7 επειδή στα XP δεν μπορείς να παίξεις καινούργια παιχνίδια, αλλά μια χαρά έμενα αν δεν έπαιζα games.

Αλήθεια τι σας κάνει να πιστεύετε ότι είναι τόσο τρύπια; αφού ο κώδικας από πίσω είναι ίδιος πάνω κάτω.

Τα updates που δεν παιρνουν εδω και 7 χρονια (εκτος απο ειδικες περιπτωσεις) ειναι αρκετα σοβαρος λογος αφου ολα τα γνωστοποιημενα exploits πλεον θα λειτουργουν.

Αλλα πες οτι αυτο δεν σε ενδιαφερει, υπαρχει πλεον το σοβαροτατο θεμα των browsers που εδω και χρονια δεν βγαινουν καινουριες εκδοσεις σε κανεναν απο τους γνωστους. Αυτο εχει αρχισει να επηρεαζει τη λειτουργικοτητα των σελιδων σε πολυ μεγαλο βαθμο. Εσυ αλλαξες πριν 3+ χρονια και δεν το προλαβες αυτο.

Τι μας νοιαζει τι θα κανουν τα 12? Αν δεν τρεχουν στο μηχανημα μας θα τρεχουμε αυτο που δουλευει. Πιο συχνο ειναι το αντιθετο προβλημα αφου πλεον δεν μπορεις να βαλεις XP σε πολλα (ουτε καν καινουρια) μηχανηματα και δεν μπορεις να βαλεις ουτε 7 και 8.1 στα τελευταια. Δηλαδη το hardware ειναι το πολυ καινουριο οχι το λειτουργικο

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, cpc464 είπε

Windows-XP-ATM.jpg.1e65d5a61a1afeec75ff3876dba78300.jpg

Θα εκπλαγείτε με τα συστήματα που δουλεύουν ακόμα XP.

 

Επεξ/σία από kara
Ισχύει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bspus είπε

Τα updates που δεν παιρνουν εδω και 7 χρονια (εκτος απο ειδικες περιπτωσεις) ειναι αρκετα σοβαρος λογος αφου ολα τα γνωστοποιημενα exploits πλεον θα λειτουργουν.

 οι ειδικές περιπτώσεις ήταν εκατοντάδες  και σταματήσαν το 2019

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...