Προς το περιεχόμενο

Το σενάριο του Dune γράφτηκε σε MS-DOS


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

... Ο Eric Roth γράφει τα πάντα χρησιμοποιώντας λογισμικό 30 ετών...

Φοβερή είδηση! Εδώ υπάρχει κόσμος που γράφει σε γραφομηχανές του 1930 και η είδηση έγινε από κάποιον που έγραψε σε MS-DOS! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Δηλαδή αμα το έγραφε σε Word ή σε Libre Office η ταινία θα είχε άλλη πλοκή?

Ναι, δεν θα ήταν αυτό το μαύρο χάλι που στο τέταρτο γλαρώνεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαίνω ... αν αυτός ο υπολογιστής είναι στο Internet, μπορούν να του πάρουν το κείμενο σε όποιο πρόγραμμα και να το έκανε ...
Ο μόνος τρόπος να μην του πάρουν το κείμενο είναι να το ξεκοτσάρει από το Internet ασχέτως με ποιο πρόγραμμα δουλεύει ....
Τι δεν καταλαβαίνω ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mx1001a είπε

Τι δεν καταλαβαίνω ... αν αυτός ο υπολογιστής είναι στο Internet, μπορούν να του πάρουν το κείμενο σε όποιο πρόγραμμα και να το έκανε ...
Ο μόνος τρόπος να μην του πάρουν το κείμενο είναι να το ξεκοτσάρει από το Internet ασχέτως με ποιο πρόγραμμα δουλεύει ....
Τι δεν καταλαβαίνω ... 

στο video φαίνεται ότι τα xp δεν έχουν συνδεμένο δίκτυο. Το video είναι από το 2014 οπότε δεν χρησιμοποιεί απαραίτητα τον ίδιο υπολογιστή, μόνο το ίδιο πρόγραμμα όπως δήλωσε. Το πρόγραμμα το χρησιμοποιεί γιατί προφανώς το ξέρει καλά και αν είχε την τελευταία έκδοση ενός προγράμματος που τρέχει σε win11 δεν θα τον έκανε να γράφει καλύτερα σενάρια.

Επεξ/σία από nvel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και τα κλασσικα παιχνιδια Dune (το πρωτο που ηταν adventure της Westwood Studios και το 2ο που ηταν η απαρχη των real time strategy games) επαιζαν μεσα απο παλιο κλασσικο αξιοπιστο MS-DOS ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισε την εποχή που έγραφα, σε IBM συμβατό υπολογιστή μάρκας Hyundai και πράσινη 12 ιντσών οθόνη, κείμενα σε MS-DOS με το Professional Write 3.0 (pfs:Write) χωρίς γραφικό περιβάλλον και χωρίς ποντίκι, και τύπωνα σε εκτυπωτή με μελανοταινία και ακίδες. Μάλιστα είχα γράψει (φυσικά με το PW) και έναν οδηγό εκμάθησης του προγράμματος για διδακτικούς σκοπούς, μια και δεν έβρισκα κάτι παρόμοιο στα ελληνικά. Ωραίες εποχές -κοιταγμένες από το παρόν- για όποιον τις έζησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mx1001a είπε

Τι δεν καταλαβαίνω ... 

δεν καταλαβαίνεις ότι το dune το βλέπουν SciFi geeks που ακούγοντας DOS κάνουν τζέρζελο στα forum τους (insomnia) και ακούγεται το όνομα της ταινίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2021 στις 7:51 ΠΜ, GoMaR είπε

 

 

Πολύ βαρετή. Ούτε σε κρατούσε ξύπνιο ουτε τπτ.

Όμως,  Φωτογραφία,  ερμηνείες,  ήχος πάρα πολύ καλά. 

Οι περισσότεροι πάντως τους αρέσει αν και πολλοί λένε ότι είναι αργή. 

Δε ξέρω αν βοήθησα 😛

 

Βοήθησες! Τώρα σιγουρεύτηκα ότι  δε θα τη δω! 

Στις 31/10/2021 στις 12:27 ΠΜ, lostinmyworld είπε

Η ταινία είναι το 1ο μισό βιβλίο αν δεν κάνω λάθος και έχει επιβεβαιωθεί και 2η ως συνέχειά της από την ίδια ομάδα (σκηνοθεσία, παραγωγή).

Απίστευτες σκηνές, κάθε σκηνή screenshot και wallpaper!! Πολύ καλό story telling και πολύ δυνατό cast και ερμηνείες από κάθε έναν.

 

Χαίρομαι που από όλη αυτήν την τρέλα με τα remakes και τις επαναλήψεις παλιών ταινιών/σειρών/games βγήκε κάτι τόσο όμορφο, δυνατό και μοναδικό σκηνοθετικά.

 

Αξίζει με χίλια. Δεν ακολουθώ ποτέ hype, την είδα ως μία ταινία που δεν έχει σχέση με ότι έχει βγει από Dune παλιότερες εποχές. Άξιζε και θέλω να την ξαναδώ ξανά και ξανά. :D 

 

Τώρα για το πρόγραμμα στο DOS, did we travel back in time??

Θα της δώσω μια ευκαιρία. Δυστυχώς η προκατάληψη είναι ισχυρό αντί-κίνητρο.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2021 στις 9:38 ΠΜ, anakin3 είπε

ΜΑΚΑΡΙ μια τέτοια ομάδα να έφτιαχνε την καινούργια τριλογία του Star Wars και να μην είχαμε αυτο το έκτρωμα που είδαμε Rei instant-Jedi και αναστημένο Palpatine….. για τον Θεό…..

τον αναστημενο Palpatine στον εξηγει μια χαρα μερικα τευχη πιο πριν στο comic του vader (νομιζω πρεπει να ειναι καπου πριν 7-8 τευχη, εκει που πρωτογνωρησε τον Οτσι οταν του τον εστειλε ο Palpatin να τον δολοφονησει πριν γινουν κολλητοι ). Εφ οσον λοιπον εξηγηθηκε το θεμα του τι παιζει στον Εξαγκολ για μενα ειναι μια χαρα και σουπερ. (γιατι να μην ηθελα αναστημενο Παλπατιν και μια ακομη φορα anakin vs palpatin? ) Αυτο που δε μπορω να χωνεψω ειναι το κολοσεναριο που ολοκληρος JJ Abrams των  εκατομμυριων δε μπορεσε να φτιαξει σωστο και ενα σωρω φαν εχουμε φτιαξει ΑΠΕΙΡΩΣ καλυτερα ντραφτ να του τα τριψουμε στη μουρη. Τι δουλεια ειχε η Ρεη με τον Παλπατιν? το μονο που πετυχε ηταν να τη μισησουμε σα χαρακτηρα με αυτη τη βλακεια (αδικα γιατι δεν ειναι κακη η ιστορια της και εχει δυνατοτητες καλης εξελιξης... δε ξερω αν διαβαζεις τα κομικ της και τα διαφορα adventures της new republic). Εκει επρεπε να ξεκουμπιστουν και αυτη και ο Kylo και να αναστηθει ο Ανακιν, (να τον αναστησει η δυαδα? να ερθει σα force ghost? δε με νοιαζει, και τα δυο μου κανουν! ) αλλα ο βλακας ο JJ ξερει να φτιαχνει ταινιες ΟΧΙ STAR WARS! Ετσι ΑΝ δε γινει καποια σωστη ανατροπη το φαγαμε στη μαπα. (με κερασακι στην τουρτα το τελειωτικο Rey Skywalker... αλλα ηδη ειχα φαει τη χυλοπιτα που δεν εμφανιστηκε ο Ανακιν που και Rey Mac Dack να ελεγε το ιδιο θα μου εκανε)

Φυσικα παντα υπαρχει ελπιδα ανατροπης οπως εγινε με την Ασοκα... Το world between worlds για μενα πρεπει να ξαναχρησιμοποιηθει, οσο κι αν φανει σε καποιους "πολυυυυυ βολικο" και απο κει μεσα να την κοπανισουν αυτοι οι δυο γιατι αυτος που εχουν μπροστα τους δεν ειναι για τα δοντια τους, και εκει βεβαια να εμφανιστει ο Ανακιν που ειναι 100% δικη του δουλεια. (στο draft που εχω γραψει σχετικα με force στελνει ολοκληρο τον Exagol στον ηλιο του!!!!!! η ειναι ο εκλεκτος η δεν ειναι... ).

btw ο πρωταγωνιστης του Dune μου κανει τελεια για Ezra (αν και εχουν επιλεξει ηδη αυτον που επαιζε στο Αλαντιν... επισεις καθολου κακη επιλογη)

Επεξ/σία από nick10000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν μπορω να το καταλαβω αλλα και ενα φιλαρακι μου που γραφει ερασιτεχνικα οταν θελει να βγαλει δουλεια χρησιμοποιει ενα παμπαλαιο laptop με επεξεργαστη κειμενου σε MS-DOS.

Ο λογος που το κανει ειναι για να μην εχει κανεναν περισπασμο, ουτε χρωματακια, ουτε notifications, ουτε multitasking που σε προκαλει να φερεις αλλη εφαρμογη στο προσκηνιο. Λεει οτι τριπλασιαζει την παραγωγικοτητα του ετσι.

Να πω την αληθεια μολις σταματησα για λιγο την δουλεια μου ωστε να γραψω εδω μεσα & θα συνεχισω. Αν απαντησει κανεις θα σκασει notification οποτε παλι θα σταματησω την δουλεια ωστε να ελεγξω την απαντηση, κοκ.

Λετε να εχει δικιο;

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...