Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη για το παρακατω συστημα ποσα επρεπε να δωσω;

Κουτι Zalman S2

Τροφοδοτικο Aerocool LUX RGB 550W

Μητρικη Aorus B450 M

Επεξεργαστης Ryzen 2600

Μνημη 1X8GB 300Mhz G.Skill Aegis

Καρτα γραφικων ASRock RX 570 4GB

Οθονη Dell SE2717HX IPS FULL HD 75Hz

Πληκτρολογιο Razer Blackwidow Green

Ποντικι Razer Lancehead Tournament Edition

Ηχεια Creative T6300 5.1

Δισκοι ενας Toshiba SSD 128 και ενας μηχανικος 1TB

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

Ναι εκεί κόλλησε το πράγμα, αρνήθηκε έλεγχο, μου είπε να αρκεστώ μόνο οπτικά ότι λειτουργεί. Καταλαβαίνετε ότι δεν... Μετά ανέβηκε κιόλας η τιμή στα 420€. 

Οποιος αρνειται ελεγχο,δεν σεβεται τον αγοραστη που θα του δωσει τα χρηματα του που εβγαλε με κοπο και ο ιδιος δημιουργει απο μονος του υποψιες στον αγοραστη για αυτο που πουλαει,εφοσον ''καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται.''

Σε αυτη τη περιπτωση αποχη απο καθε τετοιου ειδους συναλλαγη. Επισης το οτι μετα σας ανεβασε κιολας την τιμη στα 420, δειχνει ανεντιμοτητα και αρα μονος του με αυτες τις πραξεις σας προφυλασει απο το να κανετε συναλλαγη μαζι του.

Οποιος εχει καποια σωστα κριτηρια στις συναλλαγες του,ειτε σαν αγοραστης ,ειτε σαν πωλητης και τηρει αυτα που συμφωνει,προστατευεται στο μεγαλυτερο ποσοστο απο κακες συναλλαγες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδη για το παρακατω συστημα ποσα επρεπε να δωσω;

Κουτι Zalman S2

Τροφοδοτικο Aerocool LUX RGB 550W

Μητρικη Aorus B450 M

Επεξεργαστης Ryzen 2600

Μνημη 1X8GB 300Mhz G.Skill Aegis

Καρτα γραφικων ASRock RX 570 4GB

Οθονη Dell SE2717HX IPS FULL HD 75Hz

Πληκτρολογιο Razer Blackwidow Green

Ποντικι Razer Lancehead Tournament Edition

Ηχεια Creative T6300 5.1

Δισκοι ενας Toshiba SSD 128 και ενας μηχανικος 1TB

 

Λευτερη δεν μας λες το πιο σημαντικο,δηλαδη,αν αυτα ειναι ολοκαινουργια,αν οχι ποσο παλια ειναι,αν εχουν εγγυησεις/αποδειξεις η εχουν ''χαθει'' οποτε ο υποψηφιος αγοραστης ειναι ακαλυπτος.Η αν καποια μονο απο αυτα εχουν εγγυηση,ποια συγκεκριμενα ειναι και ποση ακομη εχουν.Αυτα ειναι σημαντικες παραμετροι.

Το δε μοντελο της Dell που αναφερεις,δεν το βρηκα πουθενα στο Skroutz. Υπαρχουν 27αρες Dell που βασει τεχνικων χαρακτηριστικων κοστιζουν 350 ευρω και αλλες 160.Και παλι,ειναι καινουργια η παλια και εχει εγγυηση η οχι?

Τελος,υπαρχει και το εξης θεμα. Υπαρχει τεραστια ελλειψη σε καρτες γραφικων και οχι μονο και μεγαλη εκτιναξη των τιμων στο hardware γενικοτερα και ακομη και ετοιμα συστηματα με καρτα γραφικων μεσαιας εμβελειας σε λογικη τιμη για να βρεις ειναι κατορθωμα.Κανεις παραγγελια και περιμενεις μηνες. Με αυτη τη λογικη ενας που πουλαει σχετικα καινουργιο συστημα σαν αυτο που ανεφερες,μπορει να κινηθει σε δυο πλαισια. Να πουλησει σε τιμη που θα επρεπε να υπαρχει αν δεν υπηρχε ολη αυτη η δυσκολη κατασταση που επικρατει τωρα, η να πουλησει με το σκεπτικο οτι το υλικο που δινει θα εχει ζητηση ακομη και σε υψηλη τιμη,αρκει να ειναι φτηνοτερο αρκετα για αυτα που δινει με βαση την τρεχουσα κατασταση στην αγορα.

Για μενα και τα δυο ειναι θεμιτα.Δεν  υποχρεουται ο καθε απλος χρηστης του ινσομνια ως πωλητης,παντα να πουλαει φτηνα ενω εκεινος να ξεζουμιζεται απο τα καταστηματα παντα. Αν εχει ενα μηχανημα που του περισσευει και εχει οικονομικη αναγκη για παραδειγμα μπορει να το δωσει σε καπως υψηλη τιμη.Αρκει αυτη να μην ειναι εξωφρενικη και πανω απο τις τρεχουσες τιμες των καταστηματων γιατι τοτε δεν θα πουλησει.

Αρα ξεχωρα απο τα στοιχεια που δεν μας ανεφερες,ειναι δυσκολο με τις τρεχουσες περιεργες συνθηκες να σου πει καποιος μια συγκεκριμενη τιμη για σχετικα καινουργιο υλικο.

Αντιθετα σε ενα παλιο συστημα,με Ivy η Haswell ας πουμε,δεν μπορει καποιος να θεσει υψηλες τιμες γιατι μιλαμε για υλικο 7 ετων που θα επρεπε να τον δεσμευει ηθικα και λογικα,να πουλησει φτηνα.

 

Επεξ/σία από benign
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, benign είπε

Οποιος αρνειται ελεγχο,δεν σεβεται τον αγοραστη που θα του δωσει τα χρηματα του που εβγαλε με κοπο και ο ιδιος δημιουργει απο μονος του υποψιες στον αγοραστη για αυτο που πουλαει,εφοσον ''καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται.''

Σε αυτη τη περιπτωση αποχη απο καθε τετοιου ειδους συναλλαγη. Επισης το οτι μετα σας ανεβασε κιολας την τιμη στα 420, δειχνει ανεντιμοτητα και αρα μονος του με αυτες τις πραξεις σας προφυλασει απο το να κανετε συναλλαγη μαζι του.

Οποιος εχει καποια σωστα κριτηρια στις συναλλαγες του,ειτε σαν αγοραστης ,ειτε σαν πωλητης και τηρει αυτα που συμφωνει,προστατευεται στο μεγαλυτερο ποσοστο απο κακες συναλλαγες

Λευτερη δεν μας λες το πιο σημαντικο,δηλαδη,αν αυτα ειναι ολοκαινουργια,αν οχι ποσο παλια ειναι,αν εχουν εγγυησεις/αποδειξεις η εχουν ''χαθει'' οποτε ο υποψηφιος αγοραστης ειναι ακαλυπτος.Η αν καποια μονο απο αυτα εχουν εγγυηση,ποια συγκεκριμενα ειναι και ποση ακομη εχουν.Αυτα ειναι σημαντικες παραμετροι.

Το δε μοντελο της Dell που αναφερεις,δεν το βρηκα πουθενα στο Skroutz. Υπαρχουν 27αρες Dell που βασει τεχνικων χαρακτηριστικων κοστιζουν 350 ευρω και αλλες 160.Και παλι,ειναι καινουργια η παλια και εχει εγγυηση η οχι?

Τελος,υπαρχει και το εξης θεμα. Υπαρχει τεραστια ελλειψη σε καρτες γραφικων και οχι μονο και μεγαλη εκτιναξη των τιμων στο hardware γενικοτερα και ακομη και ετοιμα συστηματα με καρτα γραφικων μεσαιας εμβελειας σε λογικη τιμη για να βρεις ειναι κατορθωμα.Κανεις παραγγελια και περιμενεις μηνες. Με αυτη τη λογικη ενας που πουλαει σχετικα καινουργιο συστημα σαν αυτο που ανεφερες,μπορει να κινηθει σε δυο πλαισια. Να πουλησει σε τιμη που θα επρεπε να υπαρχει αν δεν υπηρχε ολη αυτη η δυσκολη κατασταση που επικρατει τωρα, η να πουλησει με το σκεπτικο οτι το υλικο που δινει θα εχει ζητηση ακομη και σε υψηλη τιμη,αρκει να ειναι φτηνοτερο αρκετα για αυτα που δινει με βαση την τρεχουσα κατασταση στην αγορα.

Για μενα και τα δυο ειναι θεμιτα.Δεν  υποχρεουται ο καθε απλος χρηστης του ινσομνια ως πωλητης,παντα να πουλαει φτηνα ενω εκεινος να ξεζουμιζεται απο τα καταστηματα παντα. Αν εχει ενα μηχανημα που του περισσευει και εχει οικονομικη αναγκη για παραδειγμα μπορει να το δωσει σε καπως υψηλη τιμη.Αρκει αυτη να μην ειναι εξωφρενικη και πανω απο τις τρεχουσες τιμες των καταστηματων γιατι τοτε δεν θα πουλησει.

Αρα ξεχωρα απο τα στοιχεια που δεν μας ανεφερες,ειναι δυσκολο με τις τρεχουσες περιεργες συνθηκες να σου πει καποιος μια συγκεκριμενη τιμη για σχετικα καινουργιο υλικο.

Αντιθετα σε ενα παλιο συστημα,με Ivy η Haswell ας πουμε,δεν μπορει καποιος να θεσει υψηλες τιμες γιατι μιλαμε για υλικο 7 ετων που θα επρεπε να τον δεσμευει ηθικα και λογικα,να πουλησει φτηνα.

 

Μόνο η οθόνη έχει και αυτή βάση service tag μέχρι 20/12/2021 θα την βρεις χωρίς το X στο τέλος απλά πίσω σαν μοντέλο την έχει και με X και χωρίς διπλό όνομα. Αποδείξεις δεν υπάρχουν άρα εκτός οθόνης τα άλλα τα υπολογίζουμε εκτός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μόνο η οθόνη έχει και αυτή βάση service tag μέχρι 20/12/2021 θα την βρεις χωρίς το X στο τέλος απλά πίσω σαν μοντέλο την έχει και με X και χωρίς διπλό όνομα. Αποδείξεις δεν υπάρχουν άρα εκτός οθόνης τα άλλα τα υπολογίζουμε εκτός εγγύησης.

Οκ, με αυτα τα δεδομενα,μιλαμε για ενα vfm μηχανηματακι με τροφοδοτικο και κουτι που και σημερα ειναι πολυ φτηνα,αλλα αξιοπρεπη και αυτα που κανουν την διαφορα,ειναι η ποιοτικη οθονη της Dell που δινει μια ψυχολογικη καλυψη μεχρι τα Χριστουγεννα,καθολου ασχημο,η καρτουλα γραφικων που ακομη ειναι αξιομαχοτατη στις 1080p αναλυσεις που ειναι το 99.9% των χρηστων και ποιοτικα keyboard και mouse.H μητρικη ειναι καλουτσικη και ο επεξεργαστης,παραμενει ο πιο vfm που εχει βγαλει μεχρι τωρα η AMD.

Προσωπικα θα τα εδινα ολα κοντα στα 600 ευρω γιατι μονο η οθονη εχει εγγυηση,αλλιως αν υπηρχαν και για τουλαχιστον mobo,cpu,ram εγγυησεις κ.τ.λ  θα πηγαινα μεχρι 700.Επισης το τροφοδοτικο ειναι μετριας αξιας και εμπιστοσυνης.

Ποσο σου ζηταει για να στο πουλησει?

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, benign είπε

Οκ, με αυτα τα δεδομενα,μιλαμε για ενα vfm μηχανηματακι με τροφοδοτικο και κουτι που και σημερα ειναι πολυ φτηνα,αλλα αξιοπρεπη και αυτα που κανουν την διαφορα,ειναι η ποιοτικη οθονη της Dell που δινει μια ψυχολογικη καλυψη μεχρι τα Χριστουγεννα,καθολου ασχημο,η καρτουλα γραφικων που ακομη ειναι αξιομαχοτατη στις 1080p αναλυσεις που ειναι το 99.9% των χρηστων και ποιοτικα keyboard και mouse.H μητρικη ειναι καλουτσικη και ο επεξεργαστης,παραμενει ο πιο vfm που εχει βγαλει μεχρι τωρα η AMD.

Προσωπικα θα τα εδινα ολα κοντα στα 600 ευρω γιατι μονο η οθονη εχει εγγυηση,αλλιως αν υπηρχαν και για τουλαχιστον mobo,cpu,ram εγγυησεις κ.τ.λ  θα πηγαινα μεχρι 700.Επισης το τροφοδοτικο ειναι μετριας αξιας και εμπιστοσυνης.

Ποσο σου ζηταει για να στο πουλησει?

 

Του το πηρα 500 γιατι εδωσα αυτο που ειχε 290 θα κρατησω εγω το σετακι Razer γιατι τα δικα μου ειχαν καει στην φωτια και θα δωσω την οθονη γιατι εχει μια που ειναι οθονη τηλεοραση και τον βολευει.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, benign είπε

Για ολα αυτα 350 ευρω ειναι ενα λογικο ποσο. Καλο θα ηταν να γινει και ενα τεστακι πριν αγοραστει με τα καταλληλα προγραμματα.

Καλησπερα, με τι προγραμματα γινοντε τεστ; Ενδιαφερομαι να κανω το δικο μου να δω σε τι κατασταση βρισκεται 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι.

Εχω στην ακρη τα εξεις πραγματα : 

Core 2 Duo E8400

Asus P5KC μητρική

2GB Ram (1x1)

Τροφοδοτικο Trust 450W

Σκληρος δισκος 500GB

Gigabyte GT640 2GB DDR3

Αυτα αν τα πουλησω ποσο μπορω να παρω; Κουτί δεν υπαρχει. 

Πιστευετε αξιζει να παρω ενα κουτακι και να το βαλω στο σαλονι στην τηλεοραση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AmixReckless είπε

Καλησπερα και παλι.

Εχω στην ακρη τα εξεις πραγματα : 

Core 2 Duo E8400

Asus P5KC μητρική

2GB Ram (1x1)

Τροφοδοτικο Trust 450W

Σκληρος δισκος 500GB

Gigabyte GT640 2GB DDR3

Αυτα αν τα πουλησω ποσο μπορω να παρω; Κουτί δεν υπαρχει. 

Πιστευετε αξιζει να παρω ενα κουτακι και να το βαλω στο σαλονι στην τηλεοραση; 

Αγαπητε φιλε,ειναι ολα πολυ παλια και αδυναμα πλεον,ειδικα με 2 g ram θα δεινοπαθησεις. Ουτε χαρισμα πλεον δεν θα επαιρνα τοσο παλιο υλικο 13 ετων. Καλη ειναι η οικονομια και η αξιοποιηση παλιου υλικου,αλλα ως ενα σημειο. Με πολυ λιγα χρηματα μπορει κανεις να βρει πολυ καλυτερο παλιο υλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, AmixReckless είπε

Καλησπερα και παλι.

Εχω στην ακρη τα εξεις πραγματα : 

Core 2 Duo E8400

Asus P5KC μητρική

2GB Ram (1x1)

Τροφοδοτικο Trust 450W

Σκληρος δισκος 500GB

Gigabyte GT640 2GB DDR3

Αυτα αν τα πουλησω ποσο μπορω να παρω; Κουτί δεν υπαρχει. 

Πιστευετε αξιζει να παρω ενα κουτακι και να το βαλω στο σαλονι στην τηλεοραση; 

Αν έχεις κάποιο έπιπλο στην τηλεόραση, χώστο σε ένα ντουλάπι, μην μπεις στον κόπο για κουτί. Αλλιώς, δώστο σε κάποιον που έχει πραγματική ανάγκη. Για τα λεφτά που μπορεί να πάρεις από τυχόν πώληση, δεν νομίζω πως αξίζει το hassle. 

Επεξ/σία από GreeKar98K
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, μια εκτίμηση για το παρακάτω σύστημα, αν πιάνει κάτι αξιολογο ως σετ (τα πάντα δλδ απλά χωρίς το κουτί κ το τροφοδοτικό):

Mb: Gigabyte H61M-S2PV s.1155 (η μια θύρα ραμ πότε διαβαζει πότε όχι.)

Cpu: Intel Pentium G2130 @ 3.20GHz 2Q/2T + stock fan

Ram: Corsair 8GB (1866mhz) Single

Gpu: MSI GeForce GTS 250  (GDDR3/1GB/256 bit)

και ίσως SSD: Patriot Burst SATA3 120GB (εντός εγγυησης)

Επεξ/σία από panosem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν ρωτάμε μόνο για pc, αλλά εγώ θέλω μια συμβουλή για ένα κινητό.

Έχω ένα Apple iPhone 11 Pro Max (512GB) Space Gray, με σπασμένη οθόνη. Το κινητό είναι 9 μηνών.

Πόσο λέτε να το βάλω αγγελία? Μήπως είναι καλύτερο να φτιάξω την οθόνη ώστε να το πουλήσω ακέραιο?

Απλά επειδή δεν είναι τόσο χάλια, νομίζω ότι κάποιος θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει χωρίς να τον νοιάζει το σπάσιμο, γιατί δεν είναι κάτι φοβερό.

174164105_473223317336631_8793727658650812953_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tasoe είπε

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν ρωτάμε μόνο για pc, αλλά εγώ θέλω μια συμβουλή για ένα κινητό.

Έχω ένα Apple iPhone 11 Pro Max (512GB) Space Gray, με σπασμένη οθόνη. Το κινητό είναι 9 μηνών.

Πόσο λέτε να το βάλω αγγελία? Μήπως είναι καλύτερο να φτιάξω την οθόνη ώστε να το πουλήσω ακέραιο?

Απλά επειδή δεν είναι τόσο χάλια, νομίζω ότι κάποιος θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει χωρίς να τον νοιάζει το σπάσιμο, γιατί δεν είναι κάτι φοβερό.

174164105_473223317336631_8793727658650812953_n.jpg

Έχεις ζητήσει τιμή για επισκευή; Έχεις πάει ήδη σε επόμενο κινητό ή θα πας με τα λεφτά από την πώληση; Δεν ξέρω τι παίζει με την μεταπωλητική αξία των προιόντων Apple, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο αν έχεις πχ την αρχική συσκευασία[και τυχόν παρελκόμενα αν είχε, δεν γνωρίζω😅], αν έχει άλλα σημάδια στο σώμα που δεν θα επισκευαστούν με αλλαγή της οθόνης, το wear της μπαταριάς, κά.

Επεξ/σία από GreeKar98K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panosem είπε

Καλησπέρα σας, μια εκτίμηση για το παρακάτω σύστημα, αν πιάνει κάτι αξιολογο ως σετ (τα πάντα δλδ απλά χωρίς το κουτί κ το τροφοδοτικό):

Mb: Gigabyte H61M-S2PV s.1155 (η μια θύρα ραμ πότε διαβαζει πότε όχι.)

Cpu: Intel Pentium G2130 @ 3.20GHz 2Q/2T + stock fan

Ram: Corsair 8GB (1866mhz) Single

Gpu: MSI GeForce GTS 250  (GDDR3/1GB/256 bit)

και ίσως SSD: Patriot Burst SATA3 120GB (εντός εγγυησης)

100 ευρω συνολο. Θα ελεγα λιγο παραπανω αλλα εχει και προβλημα το ενα ram slot. Αλλα και με 8g κανει δουλεια ενας φτωχος ανθρωπος που του χαλασε ο υπολογιστης του και θελει να κανει τα βασικα και να πλοηγειται  αξιοπρεπως στο ιντερνετ.

Επεξ/σία από benign
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

Έχεις ζητήσει τιμή για επισκευή; Έχεις πάει ήδη σε επόμενο κινητό ή θα πας με τα λεφτά από την πώληση; Δεν ξέρω τι παίζει με την μεταπωλητική αξία των προιόντων Apple, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο αν έχεις πχ την αρχική συσκευασία[και τυχόν παρελκόμενα αν είχε, δεν γνωρίζω😅], αν έχει άλλα σημάδια στο σώμα που δεν θα επισκευαστούν με αλλαγή της οθόνης, το wear της μπαταριάς, κά.

Όχι, δεν έχω ζητήσει τιμή για επισκευή. Σκεφτόμουν μήπως κάποιος το δούλευε και έτσι, παρόλο το σπάσιμο, δεν είναι τόσο ενοχλητικό. Κουτί έχω και παρελκόμενα, εκτός από τα ακουστικά που δεν έχουν βρεθεί ακόμα.

Δεν το χρησιμοποιούσα εγώ, δεν παίρνω τέτοια ακριβά πράγματα γενικά, ενός φίλου είναι και ανέλαβα να το πουλήσω.

Εν πάση περιπτώσει, θα το βάλω μια αγγελία όταν μπορέσω, κι ό,τι γίνει, είδα το ίδιο κινητό στα 800κάτι, ίσως το βάλω κανά 600άρι για αρχή, δεν υπάρχει βιασύνη άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...