Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Poison6 είπε

Καλησπέρα σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση και θέλω να  δω πόσο θα έπιαναν κάτι components που έχω ήδη (εχω και τα κουτιά τους αν παιζει κανένα ρολο)

cpu: AMD FX-8350

Mητρική: Gigabyte GA-970A-UD3

RAM: Corsair 2* 8GB  Ram DDR3 XMS3 .

Τι τιμές μπορώ να τα βάλω?

Ευχαριστώ πολυ!

Νομιζω γυρω στα 160-180 ευρω ειναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, JDROGAS είπε

Νομιζω γυρω στα 160-180 ευρω ειναι καλα.

Όχι δεν είναι 

Το cpu είναι ισάξιο Γιαν μην πω κατώτερο απο έναν 10100f που παίζει στα 90 , μαζί με μητρική στα 70 και μνήμες άλλα 70 πάμε στα 230 ίσως και λιγότερο που είναι πολύ δυνατότερο built 

Φιλε πούλα τα πράγματα χωριστά όχι σαν σετ cpu 40-50 , mobo 50-60 , μνήμες στα 40 ή σαν σετ στα 100 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Όχι δεν είναι 

Το cpu είναι ισάξιο Γιαν μην πω κατώτερο απο έναν 10100f που παίζει στα 90 , μαζί με μητρική στα 70 και μνήμες άλλα 70 πάμε στα 230 ίσως και λιγότερο που είναι πολύ δυνατότερο built 

Φιλε πούλα τα πράγματα χωριστά όχι σαν σετ cpu 40-50 , mobo 50-60 , μνήμες στα 40 ή σαν σετ στα 100 

Και με την μιση καταναλωση σχεδον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Όχι δεν είναι 

Το cpu είναι ισάξιο Γιαν μην πω κατώτερο απο έναν 10100f που παίζει στα 90 , μαζί με μητρική στα 70 και μνήμες άλλα 70 πάμε στα 230 ίσως και λιγότερο που είναι πολύ δυνατότερο built 

Φιλε πούλα τα πράγματα χωριστά όχι σαν σετ cpu 40-50 , mobo 50-60 , μνήμες στα 40 ή σαν σετ στα 100 

https://www.insomnia.gr/classifieds/search/?q=8350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Βρε άσε σε τι τιμή τα δίνουν αυτοί νομίζουν ότι επειδή είναι 8πυρινος αξίζει πολλά σε single και multi core ίσως να τον νικάει μέχρι και ένας 9ης γενιάς 4πυρινος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Βρε άσε σε τι τιμή τα δίνουν αυτοί νομίζουν ότι επειδή είναι 8πυρινος αξίζει πολλά σε single και multi core ίσως να τον νικάει μέχρι και ένας 9ης γενιάς 4πυρινος

Οι "Αυτοι" που εσυ τους ονομαζεις Νικολα ειναι η "αγορα' και η αγορα κυμαινεται καπου....

Επισης μεσα σε αυτην την "αγορα" θα μπορουσες να ησουν κι εσυ και να τα πουλουσες.Οποτε μην πετας ετσι τις τιμες "ελαφρα τη καρδια"

Σε βλεπω ομως οτι θελεις να το αναλυσουμε.......παμε λοιπον.

Βρεθηκε ενας επεξεργαστης οπως ο 10100f ο οποιος αμεσα παραδοτεος απο ενα καταστημα που δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου εχει 112 ευρω,αυτο θεωρεις εσυ οτι ειναι το κριτηριο της αγορας....

Μητρικη με 70 ευρω ποια ειναι;

Βαζεις την πιο φθηνη η οποια δεν ειναι αντιστοιχη με τη 970 του ανθρωπου.

Μητρικη της προκοπης κατω απο 100 ευρω δεν υπαρχει.

Παμε τωρα και στις μνημες αντε σου βαζω αυτες G.Skill Aegis 16GB DDR4-2666MHz που δεν ειναι ακριβως οτι καλυτερο ειναι η φθηνια προσοπωποιημενη με αυτοκολλητα επανω και καλα να φαινονται σαν ψυκτρες (τις εχω γι αυτο στο λεω) ξεκινανε απο 75 ευρω,μνημες καλες ξεκινουν απο 85-90 ευρω.

Συνολο λοιπον δεν εχουμε αυτα που λες εσυ αλλα εχουμε 112+100+75 μας κανει 287 ευρω,ουσιαστικα 300 θελεις για να μην κοροιδευομαστε.

Επισης υπαρχουν και ανθρωποι που ζητουνε και 8350 και μητρικη 970,και μνημες ddr3,εγω δεν ειπα να τα πουλησει συνολο η χωριστα.Ο ανθρωπος ζητησε να δει ποσα χρηματα μπορει να παρει απο τα parts που εχει κι ετσι του απαντησα συνολικα ποσα μπορει να παρει.

 

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα παλιά σετάκια υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες πέρα από το perf/$ που όντως ένας σημερινός Ι3 είναι κορυφαίος.

Ενω στα καινούρια η απόφαση είναι εύκολη (άμεση σύγκριση με σκρουτζ) στα παλιά παίζει ρόλο ποιος βιάζεται , γιατί βιάζεται , τι το θέλει κτλ που είναι υποκειμενικά. Το μεγάλο μειονέκτημα των FX είναι η ενσωματωμένη gpu που δεν μπορεί να τρέξει ούτε καν υψηλής ποιότητας YT video. Επίσης οι αγγελίες είναι απλά μια ένδειξη που μας λέει τι ζητά ο πωλητής , δεν μας λέει σε ποιο ύψος γίνονται οι συναλλαγές (συνήθως κατόπιν διαπραγμάτευσης σε πμ)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Poison6 είπε

ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις κατατοπιστικές απαντήσεις! θα κινηθώ αναλόγως!

Yπαρχουν ηδη μελη που ζητουν αυτα που θελεις να πουλησεις.

Κανε μια βολτα απο τις αγγελιες.

Ο καθενας εχει τη δικη του αναγκη,δεν εχουν ολοι να αναβαθμισουν σε καινουργια και αλλοι θελουν βελτιωσουν-αναβαθμισουν το παλιο τους pc η βρε αδερφε τους χαλασε η μητρικη και δεν θελουν να πεταξουν το συστημα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Οι "Αυτοι" που εσυ τους ονομαζεις Νικολα ειναι η "αγορα' και η αγορα κυμαινεται καπου....

Επισης μεσα σε αυτην την "αγορα" θα μπορουσες να ησουν κι εσυ και να τα πουλουσες.Οποτε μην πετας ετσι τις τιμες "ελαφρα τη καρδια"

Σε βλεπω ομως οτι θελεις να το αναλυσουμε.......παμε λοιπον.

Βρεθηκε ενας επεξεργαστης οπως ο 10100f ο οποιος αμεσα παραδοτεος απο ενα καταστημα που δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου εχει 112 ευρω,αυτο θεωρεις εσυ οτι ειναι το κριτηριο της αγορας....

Μητρικη με 70 ευρω ποια ειναι;

Βαζεις την πιο φθηνη η οποια δεν ειναι αντιστοιχη με τη 970 του ανθρωπου.

Μητρικη της προκοπης κατω απο 100 ευρω δεν υπαρχει.

Παμε τωρα και στις μνημες αντε σου βαζω αυτες G.Skill Aegis 16GB DDR4-2666MHz που δεν ειναι ακριβως οτι καλυτερο ειναι η φθηνια προσοπωποιημενη με αυτοκολλητα επανω και καλα να φαινονται σαν ψυκτρες (τις εχω γι αυτο στο λεω) ξεκινανε απο 75 ευρω,μνημες καλες ξεκινουν απο 85-90 ευρω.

Συνολο λοιπον δεν εχουμε αυτα που λες εσυ αλλα εχουμε 112+100+75 μας κανει 287 ευρω,ουσιαστικα 300 θελεις για να μην κοροιδευομαστε.

Επισης υπαρχουν και ανθρωποι που ζητουνε και 8350 και μητρικη 970,ακι μνημες ddr3,εγω δεν ειπα να τα πουλησει συνολο η χωριστα.Ο ανθρωπος ζητησε να δει ποσα χρηματα μπορει να παρει απο τα parts που εχει κι ετσι του απαντησα συνολικα ποσα μπορει να παρει.

 

Καλά έτσι που έχουν γίνει τώρα οι τιμές με τον 10100f να έχει κοντά 120€ είναι αλλιώς τα πράγματα 

Η 970 που λες δεν είναι καμιά σούπερ ουαου μητρική ένα heatsink έχει και καλά vrm νομίζω 

Επίσης έχει pcie 2 x16 ενώ έχουμε φτάσει σε pcie 4 ακόμα και αν κάποιες μητρικες έχουν ακόμα το 3 

Μητρική του 12-13 δεν ξέρεις τι χρήση έχει φάει και αν έχει γίνει μεγάλο ή μικρό oc στο cpu 

Τεχνολογία του 12 είναι όχι του 19 

Επίσης δεν έκατσα να δω αναλυτικά ότι τιμές υπάρχουν σε Σκρουτζ best price amazon κλπ έναν πρόχειρο υπολογισμό έκανα μιας και παλιό hardware 9ης γενιάς να πάρεις πάλι θα σου βγει πιο φτηνα 

Επίσης τα νέα πράγματα έχουν εγγύηση ενώ αυτά όχι μιας και έχουν τουλάχιστον 7 χρόνια που λειτουργούν 

Εσυ ας πούμε θες να πάρεις ένα νέο σετ θα το αγόραζες αυτό το σετάκι στα 150-180; Ή θα προτιμούσες να το έπαιρνες στα 100-120 έχοντας σχετικά μικρή χασουρα σε περίπτωση που κάποιο κομμάτι χαλούσε μετά από λίγους μήνες ; 

Από την στιγμή που βρίσκεις κάτι παρόμοιο σε δυνατότητες με τα ίδια λεφτά i7 3-4gen και τις ίδιες επιδόσεις σε προγράμματα που θέλουν multi core με τον i7 να νικάει σε single δεν νομίζω να αξίζει 

Ο καθένας παίρνει ότι θέλει αν κάποιος έχει μητρική και του κάηκε ο επεξεργαστής ή το ανάποδο ναι θα το πάρει αλλιώς δεν βλέπω να φεύγουν 

Γιατί νομίζεις άλλωστε ότι υπάρχουν τόσοι και τόσοι fx στις αγγελίες με μητρικες , χωρίς , με μνήμες κλπ και κανένας i7 4/8 3ης , 4ης γενιάς;

Δεν κινείται η αγορά αν δεν αγοράζει ο κόσμος αυτό έχω καταλάβει εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Η 970 που λες δεν είναι καμιά σούπερ ουαου μητρική ένα heatsink έχει και καλά vrm νομίζω 

Παντως δεν ειναι αντιστοιχη της 970 της συγκεκριμενης με 70 ευρω που ειπες.

Τελος παντων εμενα το νοημα μου ειναι αλλο.

Μην γραφουμε σεντονια τωρα δεν υπαρχει λογος.

Με λιγα λογια ηθελα να σου πω οτι για ολα υπαρχουν αγοραστες,μην κολλας που του ειπα συνολικα τιμη.

Παραδειγματα τωρα εγω το περασμενο καλοκαιρι αναβαθμισα απο 775 σε 1150 δεν εχει να κανει αυτο που λες.

Στο αλλο μου pc ειχα 1150 και πηγα σε 1200.

Kαποιος λοιπον θα παει απο am2 σε am3 πχ.

Καποιος θα εχει 8gb ram και θα θελει 16gb ram.

Δεν υπαρχει νομος.

Αλλο παραδειγμα πουλησα psu corsair μαλιστα μου ελειπε το ενα pcie καλωδιο το εβαλα 10 ευρω λιγοτερο,βρεθηκε πελατης και το πηρε.

Αλλος θα εχει θεμα με τη μητρικη του.Μπες στις αγγελιες να δεις ποσοι ζητουν απο 478,775,1150,am2,am3.

Σε αλλη περιπτωση δεν θα λειτουργουσαν οι αγγελιες του ινσομνια τοσα χρονια.😉

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικοτερο κριτηριο ειναι το χαμηλο κοστος.Οσο πιο χαμηλα και φτηνα,τοσο πιο καλα,γιατι ο περισσοτερος κοσμος με ολα αυτα που συμβαινουν εχει γονατισει οικονομικα. Εδω οι μητρικες 1155 ειναι απο τα πιο περιζητητα γιατι ο μεσος χρηστης κανει τα παντα ακομη με Sandy και Ivy.

Καποιος που του χαλασε το συστημα,αναμεσα σε ενα παλιο σετακι απο πολυ παλιο,αξιοπιστο πωλητη με 100% θετικες και ενα καινουργιο στα 280,300 ευρω, 90% θα διαλεξει το παλιο γιατι ειναι ακομη αξιομαχο και δεν τον βαζει σε μεγαλα εξοδα.

Ενας επεξεργαστης,ειδικα αυτοι που δεν ειναι K και δεν κλοκαρονται ειναι σχεδιασμενος να αντεξει και πανω απο 15 χρονια,υπο ευνοικες συνθηκες χρησης.Οι ram ειναι πολυ ανθεκτικο hardware και οι μητρικες των τελευταιων ετων απο 2011 και μετα ειναι με πολυ ανθεκτικοτερα υλικα φτιαγμενες.Το παλιο hardware ειναι αξιοπρεπες και η αγορα απο πολυ καλο πωλητη με 100% θετικες αξιολογησεις ,μικρο ρισκο.

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) CPU i7-4770K

2) Mobo MSI Z87 M-Power

3) 2x8GB Ram Corsair

4) GPU Gigabyte Windforce Radeon R9 3GB

5) Τροφοδοτικο Corsair 650W

6) 1x240GB SSD & 1x320GB HDD

7) Κουτι Corsair 400R

8| Ψυκτρα Corsair

350Ε too much?

 

EDIT: Επειδή αυτός που το πουλάει ή δεν ξέρει η κάνει την πάπια, νομίζω πως η κάρτα είναι η GIGABYTE R9 280X WindForce 3X OC Rev. 2, άρα λίιιιιιιιιιιιιιιγο χειρότερη από 1050 ti.

Επεξ/σία από GreeKar98K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, GreeKar98K είπε

1) CPU i7-4770K

2) Mobo MSI Z87 M-Power

3) 2x8GB Ram Corsair

4) GPU Gigabyte Windforce Radeon R9 3GB

5) Τροφοδοτικο Corsair 650W

6) 1x240GB SSD & 1x320GB HDD

7) Κουτι Corsair 400R

8| Ψυκτρα Corsair

350Ε too much?

 

EDIT: Επειδή αυτός που το πουλάει ή δεν ξέρει η κάνει την πάπια, νομίζω πως η κάρτα είναι η GIGABYTE R9 280X WindForce 3X OC Rev. 2, άρα λίιιιιιιιιιιιιιιγο χειρότερη από 1050 ti.

Για ολα αυτα 350 ευρω ειναι ενα λογικο ποσο. Καλο θα ηταν να γινει και ενα τεστακι πριν αγοραστει με τα καταλληλα προγραμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, benign είπε

Για ολα αυτα 350 ευρω ειναι ενα λογικο ποσο. Καλο θα ηταν να γινει και ενα τεστακι πριν αγοραστει με τα καταλληλα προγραμματα.

Ναι εκεί κόλλησε το πράγμα, αρνήθηκε έλεγχο, μου είπε να αρκεστώ μόνο οπτικά ότι λειτουργεί. Καταλαβαίνετε ότι δεν... Μετά ανέβηκε κιόλας η τιμή στα 420€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...