Προς το περιεχόμενο

Βιογραφικό


yanis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, μια ερώτηση περι βιογραφικού.

Στο "νεκρό" ένα έτος ανάμεσα στη λήψη πτυχίου και την εκκίνηση μεταπτυχιακού (μιας και η λήψη πτυχίου έγινε τον Γενάρη), οι όποιες άσχετες με το πτυχίο εργασιακές εμπειρίες μπορούν να αναφέρονται στο βιογραφικό, ώστε να δείξεις ότι αυτό το 1 έτος ήσουν ενεργός; 

Δηλαδή πτυχίο χημικού και δουλειά ως βοηθός φαρμακοποιού ή σε τράπεζα κάνοντας δουλειά γραφείου.

Άλλοι λένε ότι είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις νεκρά διαστήματα, δείχνοντας ότι "κύριε εγώ δούλεψα 1 έτος για οικονομικούς λόγους και για απόκτηση εργασιακής συνείδησης" και άλλοι λένε να μην αναφέρεται, η άσχετη με το πεδιό σπουδών σου, δουλειά.

Ποια η γνώμη σας;

 

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν υπάρχουν συνταγές για τα βιογραφικά, εναπόκειται στην κρίση ( ή παραξενιά) του κάθε εργοδότη, μην σπαταλάς τον χρόνο σου σε τέτοιες λεπτομέρειες δεν έχουν ουσία, αυτό που ένας εν δυνάμει εργοδότης θα το δει περιττό ο άλλος θα το θεωρήσει απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι της άποψης να μην βάζω άσχετα πράγματα στο βιογραφικό μου, με αυτά που έχω σπουδάσει. Μπορώ να τους τα αναφέρω προφορικά σε κάποια συνέντευξη ότι έκανα και άλλες δουλειές για να ζήσω, αλλά αν δεν έχουν συνάφεια με το αντικείμενο σπουδών μου δεν τα αναφέρω καν...! Σου λέω πως το βλέπω εγώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, μια ερώτηση περι βιογραφικού.

Στο "νεκρό" ένα έτος ανάμεσα στη λήψη πτυχίου και την εκκίνηση μεταπτυχιακού (μιας και η λήψη πτυχίου έγινε τον Γενάρη), οι όποιες άσχετες με το πτυχίο εργασιακές εμπειρίες μπορούν να αναφέρονται στο βιογραφικό, ώστε να δείξεις ότι αυτό το 1 έτος ήσουν ενεργός; 

Δηλαδή πτυχίο χημικού και δουλειά ως βοηθός φαρμακοποιού ή σε τράπεζα κάνοντας δουλειά γραφείου.

Άλλοι λένε ότι είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις νεκρά διαστήματα, δείχνοντας ότι "κύριε εγώ δούλεψα 1 έτος για οικονομικούς λόγους και για απόκτηση εργασιακής συνείδησης" και άλλοι λένε να μην αναφέρεται, η άσχετη με το πεδιό σπουδών σου, δουλειά.

Ποια η γνώμη σας;

 

Καλησπέρα,

Προσωπικά βάζω και τα φαινομενικά άσχετα πράγματα γιατί είναι και αφορμή για ερώτηση στην συνέντευξη, συν δεν φαίνονται κενά.

Πχ, πτυχίο ΗΜΜΥ στα 5 χρόνια, διδακτορικό στα 3, και στο ενδιάμεσο επειδή ήθελα χρήματα, δούλεψα σε εργοστασιο στην Γερμανία, όπου πήρα και πτυχίο χειρισμού κλαρκ μέσα σε όλα τα υπόλοιπα. Ε όσο αστείο και να φαίνεται, το βάζω.

Φαίνεται ότι δεν είσαι μονοδιάσταστος άνθρωπος και σου αρέσει να δοκιμάζεις και να εξελίσεσαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, μια ερώτηση περι βιογραφικού.

Στο "νεκρό" ένα έτος ανάμεσα στη λήψη πτυχίου και την εκκίνηση μεταπτυχιακού (μιας και η λήψη πτυχίου έγινε τον Γενάρη), οι όποιες άσχετες με το πτυχίο εργασιακές εμπειρίες μπορούν να αναφέρονται στο βιογραφικό, ώστε να δείξεις ότι αυτό το 1 έτος ήσουν ενεργός; 

Δηλαδή πτυχίο χημικού και δουλειά ως βοηθός φαρμακοποιού ή σε τράπεζα κάνοντας δουλειά γραφείου.

Άλλοι λένε ότι είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις νεκρά διαστήματα, δείχνοντας ότι "κύριε εγώ δούλεψα 1 έτος για οικονομικούς λόγους και για απόκτηση εργασιακής συνείδησης" και άλλοι λένε να μην αναφέρεται, η άσχετη με το πεδιό σπουδών σου, δουλειά.

Ποια η γνώμη σας;

 

Δεν υπάρχει μία γενική λύση, καλό θα ήταν να γίνεται αξιολόγηση ανά περίπτωση και χρησιμοποιώντας κοινή λογική. Για να βρεις αυτή την "κοινή λογική", φαντάσου εσένα ως αυτόν που θα διαβάσει το βιογραφικό σου. Είναι τόσο σημαντικό να πεις τι άσχετο έκανες σε αυτό τον 1 χρόνο; 

Τέλος, είναι αρκετά valid να μην έκανες τίποτα και απλά να πήρες τον χρόνο σου. Όχι μόνο είναι valid, αλλά υπάρχουν αρκετοί που θα το εκτιμήσουν πιο θετικά από το να δούλεψες εκείνο τον χρόνο. Σε κάθε περίπτωση, εάν η επιτυχία του βιογραφικού σου βασίζεται στο να καλύψεις τον ένα χρόνο μεταξύ πτυχίου και μεταπτυχιακού, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις το βιογραφικό σου ή το πού το στέλνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται για πρωτη δουλεια (ή και δευτερη) στον τομεα δεν ειναι καθολου κακο να βαζεις ασχετες παλιες θεσεις. Δειχνεις οτι εχεις μαθει να δουλευεις μεσα σε μια εταιρια, να συνεργαζεσαι με ανθρωπους σε διαφορετικα ποστα, να εισαι συνεπης και αλλα πολλα τα οποια ειναι κοινα αναμεσα στις περισσοτερες δουλειες. Εχεις αποκτησει soft-skills που λενε και στο χωριο μου.

Σκεψου πχ οτι δουλευες 1 χρονο βοηθος φαρμακειου και κανεις αιτηση για χημικος. Σε αυτον τον χρονο εχεις μαθει πως να εξηγεις πραγματα σε πελατες, να ενημερωνεις για υλικα που τελειωνουν και να συνεργαζεσαι με τους υπολοιπους εργαζομενους. Αυτα ειναι πραγματα που δεν θα στα μαθει καμια σχολη και χρειαζονται στην δουλεια απο day 1.

Απλα το βασικο ειναι οταν περιγραφεις καποια τετοια θεση να αναφερεσαι στα soft-skills που απεκτησες και οχι πχ οτι εμαθες να χειριζεσαι ταμειακη ή δισκο αν δεν χρειαζεται στην νεα δουλεια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, crimsonwall είπε

Αν προκειται για πρωτη δουλεια (ή και δευτερη) στον τομεα δεν ειναι καθολου κακο να βαζεις ασχετες παλιες θεσεις.

Αυτο. Αν μπεις στον τομεα που θες και γραψεις χλμ μετα αυτα ειναι ψιλα γραμματα. Οπως ψιλα γραμματα ειναι και οι σπουδες τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Γιατι να βαλεις ημερομηνιες για τις σπουδες στο βιογραφικο, ειδικα απο τη στιγμη που σε αγχωνει το gap;

Γενικα εχω δει πολλους να βαζουν ημ/νια εναρξης και ληξης σπουδων και αλλους να βαζουν απλα το ετος ληψης πτυχιου, ετος ληψης μαστερ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν υπέρ του να τα βάζεις σχεδόν όλα. 

Μέχρι που είδα ένα πολύ μινιμαλ βιογραφικό και το ερωτεύτηκα.

Προσάρμοσα το δικό μου και έπιασε άμεσα. Αυξήθηκαν οι κλήσεις που είχα για δουλειά, πολλαπλασιάστηκαν. 

Η λογική μου λέει βαλ' τα όλα. Η εμπειρία μου λέει keep it to the minimum.

Έσβησα πράγματα όπως ότι ξέρω τυφλό σύστημα, ότι είχα κάτι ψευτοπτυχια (ecdl και λοιπές μλκιουλες), δουλειές εντελώς άσχετες με το αντικείμενο που κυνηγούσα, έβαλα κι ένα μικρό summary κάτω από την κεφαλίδα, ενώ έβαλα skills και στα περιθώρια δεξιά της σελίδας. 

Από 3 σελίδες, κατάφερα να το κάνω 1,5. 

Η συμβουλή μου είναι, μην φοβάστε να βάλετε και λίγο φαντασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Γιατι να βαλεις ημερομηνιες για τις σπουδες στο βιογραφικο, ειδικα απο τη στιγμη που σε αγχωνει το gap;

Γιατι το HR περιμενει να τα δει. Το να μην τα εχεις το θεωρουνε οτι εχεις κατι να κρυψεις, πχ εχεις παρει πτυχιο πριν 5 χρονια και απο τοτε δεν εχεις κανει τιποτα. (Το αν θα επρεπε να τους νοιαζει ειναι τελειως αλλη κουβεντα, αλλα τους νοιαζει). 

 

1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

Από 3 σελίδες, κατάφερα να το κάνω 1,5.

Αν εχεις υλικο για 1,5 σελιδα βιογραφικο χωρις παλιες δουλειες και αχρηστα χαρτια τοτε μαζι σου, και εγω πλεον κοβω αρκετα παλια πραγματα για να το κρατησω στην μια-μιαμιση σελιδα. Αλλα για να το κανεις αυτο μαλλον εχεις τουλαχιστον 2-3 χρονια στον χωρο σου. Το θεμα ειναι οταν ξεκινας με το ζορι συμπληρωνεις μιση. Αλλη η διαδικασια συγγραφης βιογραφικου για experienced ατομα και αλλη για junior.

Παντως Ελλαδα η συντριπτικη πλειοψηφια βιογραφικων, ειδικα entry-level, που εχω δει ειναι για το αναθεμα. Οποτε ενα προσεγμενο βιογραφικο μπορει να σου δωσει ενα πρωτο advantage.

Γενικα το βιογραφικο πρεπει να ειναι προσαρμοσμενο και στο industry/χωρα που εισαι. Για IT υπαρχει το εξαιρετικο βιβλιο The Tech Resume Inside Out το οποιο ειναι ακριβουτσικο αλλα κυκλοφορει γενικα στο ιντερνετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος αναφερεται σε ενα κενο ενος χρονου που εκανε δουλειες του ποδαριου. Και το κενο ειναι μεταξυ πτυχιου μεταπτυχιακου. Κλαιν.

Εχω δει  αισχη, ο αλλος να παιρνει πτυχιο στα 12 χρονια και να καταφερει να το πλασαρει καλα. Μετα πηρε τη θεση μπηκε στο συστημα και γεια σας. Ειδικα στην Αγγλια αυτο το κανεις πανευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως, στο βιογραφικο εχω βαλει ημερομηνιες εναρξης και ληξης πτυχιου, ωστοσο σαυτα τα χρονια μιας και δουλευα, εχω βαλει καθε δουλεια που εκανα κυριως για 2 λογους. Εναν οτι δεν ημουν τεμπελης και αργησα να παρω το πτυχιο. και δευτερος για το γεγονος οτι ημουν 3 χρονια σε μια εταιρια και 2 χρονια σε αλλη. Περα απο τον κλαδο που ειναι ξεκαθαρα ασχετος με το αντικειμενο μου(πολιτικος μηχανικος), αυτες οι 2 δουλειες που εκανα θεωρητικα κατι λενε, πιο πολυ επειδη ηταν υποστηριξη πελατων, αλλα και οτι σε οποια εταιρια εμπαινα ειχα μακροχρονια σχεση και εφευγα παρα μονον για σημαντικους λογους. Για μενα ειναι πιο πολυ αναλογα τι εκανες και για ποσο καιρο. αν η εμπειρια αυτη λεει κατι παραπανω περα απο την εργασιακη εμπειρια αυτη καθ'αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου κακό ακόμα και να πεις πολύ απλά ότι ήθελες χρόνο να αποφασίσεις αν θέλεις να συνεχίσεις σε μεταπτυχιακό και σε ποιο.
Ειδικά την χρονιά με τον covid  κανένας δεν θα ασχοληθεί άμα δεν έκανες πράγματα μιας και λίγο πολύ όλα πάγωσαν.

Για το βιογραφικό εγώ γενικά πιστεύω ότι πρέπει να λες την αλήθεια που σε βολεύει. Παράδειγμα: Πήρες πτυχίο στα 4 χρόνια; Τότε γράψε αρχή και τέλος γιατί βοηθάει, αλλιώς μόνο το τέλος, τελειωσες με καλό βαθμό, βάλτο αλλιώς όχι. Έτσι δεν λες ψέματα αλλά ακριβώς ότι θέλει να δει και ο άλλος.

Επίσης εκτός και αν μιλάμε για PhD με πολλά συνέδρια, papers και τα λοιπά δεν μπορώ να καταλάβω βιογραφικά πάνω της 1 σελίδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...