Προς το περιεχόμενο

Βιογραφικό


yanis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 10/11/2021 at 16:46, yanis13 said:

Άλλοι λένε ότι είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις νεκρά διαστήματα,

Οι βλακείες του HR. Πάντα διασκεδαστικοί. 

On 10/11/2021 at 19:19, Μακιαβέλλι said:

Από 3 σελίδες

Γενικός διευθυντής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναλόγως τι δουλειά ψάχνεις και πόση εμπειρία έχεις να δείξεις.

Αν είναι πρώτη /δεύτερη δουλειά βάλε και άσχετες δουλειές που έκανες.

Αν είναι τριτη /τέταρτη δουλειά καλό είναι να συμπεριλάβεις μόνο τις θέσεις που πέρασες και ήταν σχετικές με την θέση που κάνεις αίτηση. Δείχνει ότι έχεις εμπειρία για αυτή τη θέση. Βάζοντας πχ ότι δούλεψες σερβιτόρος ενώ πας για θέση it δεν εξυπηρετεί κάτι. Αν έχεις κενά μεταξύ θέσεων πες αλήθεια ότι ψαχνοσουν ή ότι διάβαζες εκείνη την περίοδο για την τάδε πιστοποίηση.

Και ποτέ μα ποτέ το βιογραφικό δεν πρέπει να ξεπερνά την μόνη σελίδα (μπρος πίσω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιογραφικό είναι ένα μέσο εξωλεκτικης επικοινωνίας.. Στην πραγματικότητα έχει στόμα και μιλάει. Δημιουργεί εντυπώσεις και συνειρμούς. 

Έχω υπάρξει στη θέση του συνεντεύξιαστη αρκετές φορές. Όλοι οι συνέντευξιαστες δεν λειτουργούν και δεν αποφασίζουν με τον ίδιο τρόπο. Ο λόγος? Διαφορετικά γνωστικά υπόβαθρα και βιώματα. 

Θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι πέραν των αντικειμενικων προσόντων που αναζητεί ένας συνέντευξιαστης μοιραία και ασυνείδητα πρόκειται να ταυτιστεί με κάποια βιογραφικά. 

Τώρα ας κάνουμε κάποιες παραδοχές.. 

Σε όλους μας αρέσουν άνθρωποι που δουλεύουν, που δεν είναι φυγοπονοι που συμπεριφερονται απέναντι στο διαθέσιμο χρόνο τους με απόλυτη εκτίμηση. Άρα.. Ναι.. Η προσωπική μου ταπεινή άποψη είναι ότι είναι ωφέλιμο να καλύψεις το βιογραφικό σου και με ενασχόλησεις μακρυά από το πραγματικό σου αντικείμενό. Τουλάχιστον τώρα που είσαι στην αρχή της σταδιοδρομίας σου είναι καλό να επιδείξεις μέσα από το βιογραφικό σου έννοιες όπως εργατικότητα, διάθεσή για οικονομική αυτονομία . 

Έχω προσλάβει άνθρωπο με διδακτορικό που μέσα στο βιογραφικό του δεν είχε παραλείψει να αναφέρει ότι είχε δουλέψει σε αποθήκη logistics.. Όταν το είδα σκέφτηκα '' εκκωφαντικά ''.. Μάγκας 

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη. Είναι υποκειμενική οπτική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 4:46 ΜΜ, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, μια ερώτηση περι βιογραφικού.

Στο "νεκρό" ένα έτος ανάμεσα στη λήψη πτυχίου και την εκκίνηση μεταπτυχιακού (μιας και η λήψη πτυχίου έγινε τον Γενάρη), οι όποιες άσχετες με το πτυχίο εργασιακές εμπειρίες μπορούν να αναφέρονται στο βιογραφικό, ώστε να δείξεις ότι αυτό το 1 έτος ήσουν ενεργός; 

Δηλαδή πτυχίο χημικού και δουλειά ως βοηθός φαρμακοποιού ή σε τράπεζα κάνοντας δουλειά γραφείου.

Άλλοι λένε ότι είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις νεκρά διαστήματα, δείχνοντας ότι "κύριε εγώ δούλεψα 1 έτος για οικονομικούς λόγους και για απόκτηση εργασιακής συνείδησης" και άλλοι λένε να μην αναφέρεται, η άσχετη με το πεδιό σπουδών σου, δουλειά.

Ποια η γνώμη σας;

 

Η δική μου άποψη.

Αν είσαι junior βάλε ότι εμπειρία έχεις (εκτός αν ήσουν με καμιά σύμβαση στο δημόσιο).

Όταν καπαρώσεις 10+ χρόνια εμπειρίας στο αντικείμενο αφαίρεσε τα άσχετα.

ΥΓ. Αν είχες εμπειρία ως PR-influencer καλύτερα να αποφύγεις να το γράψεις αν η θέση δεν είναι marketing ή τουριστικός κλάδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Getapen είπε

Το βιογραφικό είναι ένα μέσο εξωλεκτικης επικοινωνίας.. Στην πραγματικότητα έχει στόμα και μιλάει. Δημιουργεί εντυπώσεις και συνειρμούς. 

Έχω υπάρξει στη θέση του συνεντεύξιαστη αρκετές φορές. Όλοι οι συνέντευξιαστες δεν λειτουργούν και δεν αποφασίζουν με τον ίδιο τρόπο. Ο λόγος? Διαφορετικά γνωστικά υπόβαθρα και βιώματα. 

Θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι πέραν των αντικειμενικων προσόντων που αναζητεί ένας συνέντευξιαστης μοιραία και ασυνείδητα πρόκειται να ταυτιστεί με κάποια βιογραφικά. 

Τώρα ας κάνουμε κάποιες παραδοχές.. 

Σε όλους μας αρέσουν άνθρωποι που δουλεύουν, που δεν είναι φυγοπονοι που συμπεριφερονται απέναντι στο διαθέσιμο χρόνο τους με απόλυτη εκτίμηση. Άρα.. Ναι.. Η προσωπική μου ταπεινή άποψη είναι ότι είναι ωφέλιμο να καλύψεις το βιογραφικό σου και με ενασχόλησεις μακρυά από το πραγματικό σου αντικείμενό. Τουλάχιστον τώρα που είσαι στην αρχή της σταδιοδρομίας σου είναι καλό να επιδείξεις μέσα από το βιογραφικό σου έννοιες όπως εργατικότητα, διάθεσή για οικονομική αυτονομία . 

Έχω προσλάβει άνθρωπο με διδακτορικό που μέσα στο βιογραφικό του δεν είχε παραλείψει να αναφέρει ότι είχε δουλέψει σε αποθήκη logistics.. Όταν το είδα σκέφτηκα '' εκκωφαντικά ''.. Μάγκας 

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη. Είναι υποκειμενική οπτική. 

Αλλά να έχεις δουλέψει σε αποθήκη logistics, και άλλο σερβιτόρος σε μπιτς μπαρ. Το πρώτο προφανώς θα το βάλεις, το δεύτερο δεν μου προσφέρει τίποτα σαν συντευξιαστης. Τα κενά, απλά να έχεις κάτι να πεις. 10 μήνες ΔΕΝ θεωρείται κενό, ποτέ κανεις δεν θα ρωτήσει τι έκανες εκείνους τους μήνες.

Εφόσον δεν περνάς την μια σελίδα cv, θα μπορούσες να βάλεις θεωρητικά 1-2 άσχετες θέσεις ( σερβιτόρος άσχετη, λοτζιστκς αποθήκη παραμένει πάντα σχετική μέχρι να φτάσεις στην τεταρτη δουλειά σου, όποτε και θα το αφαιρέσεις λόγω έλλειψης χώρου ) , αλλά προς θεού ποτέ πάνω από μια σελίδα σαν τζούνιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Αλλά να έχεις δουλέψει σε αποθήκη logistics, και άλλο σερβιτόρος σε μπιτς μπαρ. Το πρώτο προφανώς θα το βάλεις, το δεύτερο δεν μου προσφέρει τίποτα σαν συντευξιαστης. 

Το θέμα είναι πως αποτυπώνεις την εκάστοτε εργασία στο χαρτί... Και το πως την αποτυπώνεις σχετίζεται με το πως βλέπει τη συγκεκριμένη εργασία  άνθρωπος ο ίδιος 

Ο χαμαλης μπορεί να είναι υπάλληλος του τμήματος διακίνησης ή αποθήκευσης. Ο σερβιτόρος μπορεί να είναι υπάλληλος του τμήματος εξυπηρέτησης σε χώρο εστίασης. Μια γραμματέας δεν είναι ποτέ μια απλή γραμματέας. Είναι υπεύθυνη ή βοηθός εσωτερικής διαχείρισης και αρχειοθέτησης.. Και όλα τα παραπάνω χωρίς ίχνος ψεύδους 

Κάθε μία εργασία συνήθως (εκτός και αν δουλεύεις σε φάμπρικα με κάθετη γραμμή και πρέπει να κουμπώνεις μια βίδα όλη την ημέρα) εμπεριέχει και άλλες υπό εργασίες 

 

Επεξ/σία από Getapen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συστήνω πάντα μίνιμαλ βιογραφικό. 
Μια σελίδα το πολύ στο στάδιο που είσαι (απόφοιτος με λίγα έξτρα). 
Πάντα με σχετικά πράγματα.

Εάν χωράει ωραία σε μια σελίδα, τότε βάλε τις δουλειές που έκανες στο μεσοδιάστημα.
Εάν όχι, τότε μην γεμίζεις άλλο. 

7 ώρες πριν, Getapen είπε

Το βιογραφικό είναι ένα μέσο εξωλεκτικης επικοινωνίας.. Στην πραγματικότητα έχει στόμα και μιλάει. Δημιουργεί εντυπώσεις και συνειρμούς. 

Έχω υπάρξει στη θέση του συνεντεύξιαστη αρκετές φορές. Όλοι οι συνέντευξιαστες δεν λειτουργούν και δεν αποφασίζουν με τον ίδιο τρόπο. Ο λόγος? Διαφορετικά γνωστικά υπόβαθρα και βιώματα. 

Θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι πέραν των αντικειμενικων προσόντων που αναζητεί ένας συνέντευξιαστης μοιραία και ασυνείδητα πρόκειται να ταυτιστεί με κάποια βιογραφικά. 

Τώρα ας κάνουμε κάποιες παραδοχές.. 

Σε όλους μας αρέσουν άνθρωποι που δουλεύουν, που δεν είναι φυγοπονοι που συμπεριφερονται απέναντι στο διαθέσιμο χρόνο τους με απόλυτη εκτίμηση. Άρα.. Ναι.. Η προσωπική μου ταπεινή άποψη είναι ότι είναι ωφέλιμο να καλύψεις το βιογραφικό σου και με ενασχόλησεις μακρυά από το πραγματικό σου αντικείμενό. Τουλάχιστον τώρα που είσαι στην αρχή της σταδιοδρομίας σου είναι καλό να επιδείξεις μέσα από το βιογραφικό σου έννοιες όπως εργατικότητα, διάθεσή για οικονομική αυτονομία . 

Έχω προσλάβει άνθρωπο με διδακτορικό που μέσα στο βιογραφικό του δεν είχε παραλείψει να αναφέρει ότι είχε δουλέψει σε αποθήκη logistics.. Όταν το είδα σκέφτηκα '' εκκωφαντικά ''.. Μάγκας 

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη. Είναι υποκειμενική οπτική. 

Ως άτομο που ήμουν και εγώ σε επιτροπή, θα έλεγα ότι είναι διαφορετικές οι νοοτροπίες. 
Ούτε εγώ, ούτε οι άλλοι που ήμασταν στις επιτροπές, μας ενδιάφερε ιδιαίτερα η εμπειρία έξω από αυτά που ζητούσαμε.
Π.χ. το ότι ήταν ο άλλος χαμάλης σε αποθήκη δεν θα ωφελήσει ιδιαίτερα στο να μάθουμε το πόσο καλά τα πάει σε χρήση ενός λογισμικού που θέλαμε ή το πόσο ωραία θα δουλέψει στην ομάδα μας.
Υποκειμενικά πάντα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LongTom είπε

Προσωπικά συστήνω πάντα μίνιμαλ βιογραφικό. 
Μια σελίδα το πολύ στο στάδιο που είσαι (απόφοιτος με λίγα έξτρα). 
Πάντα με σχετικά πράγματα.

Εάν χωράει ωραία σε μια σελίδα, τότε βάλε τις δουλειές που έκανες στο μεσοδιάστημα.
Εάν όχι, τότε μην γεμίζεις άλλο. 

Ως άτομο που ήμουν και εγώ σε επιτροπή, θα έλεγα ότι είναι διαφορετικές οι νοοτροπίες. 
Ούτε εγώ, ούτε οι άλλοι που ήμασταν στις επιτροπές, μας ενδιάφερε ιδιαίτερα η εμπειρία έξω από αυτά που ζητούσαμε.
Π.χ. το ότι ήταν ο άλλος χαμάλης σε αποθήκη δεν θα ωφελήσει ιδιαίτερα στο να μάθουμε το πόσο καλά τα πάει σε χρήση ενός λογισμικού που θέλαμε ή το πόσο ωραία θα δουλέψει στην ομάδα μας.
Υποκειμενικά πάντα.

 

Σωστό. Απόψεις παραθέτουμε και αυτό είναι χρήσιμο για το φίλο μας. Αν και διαφωνώ ωραία τοποθέτηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Papakaliati said:

10 μήνες ΔΕΝ θεωρείται κενό, ποτέ κανεις δεν θα ρωτήσει τι έκανες εκείνους τους μήνες.

Νομίζεις!

Με έχουν ρωτήσει για αντίστοιχο κενό και μάλιστα περισσότεροι του ενός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 3:46 ΜΜ, yanis13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, μια ερώτηση περι βιογραφικού.

Στο "νεκρό" ένα έτος ανάμεσα στη λήψη πτυχίου και την εκκίνηση μεταπτυχιακού (μιας και η λήψη πτυχίου έγινε τον Γενάρη), οι όποιες άσχετες με το πτυχίο εργασιακές εμπειρίες μπορούν να αναφέρονται στο βιογραφικό, ώστε να δείξεις ότι αυτό το 1 έτος ήσουν ενεργός; 

Δηλαδή πτυχίο χημικού και δουλειά ως βοηθός φαρμακοποιού ή σε τράπεζα κάνοντας δουλειά γραφείου.

Άλλοι λένε ότι είναι πολύ σημαντικό να μην έχεις νεκρά διαστήματα, δείχνοντας ότι "κύριε εγώ δούλεψα 1 έτος για οικονομικούς λόγους και για απόκτηση εργασιακής συνείδησης" και άλλοι λένε να μην αναφέρεται, η άσχετη με το πεδιό σπουδών σου, δουλειά.

Ποια η γνώμη σας;

 

αντι να ασχολεισαι με αυτες τις λεπτομεριες δωσε αλλου βαση:

Το βιογραφικο δεν ειναι μελετη/δοκιμιο/πεζογραφημα. Προσπαθησε να εισαι συντομος και περιεκτικος. Το ιδιο και για τις σπουδες σου αλλα και τυχον εμπειρια. Δεν ενδιαφερει κανενα αν εβγαλες το λυκειο με 19 ή αν εκανες πυρινικη φυσικη. Αντιθετα αν ειχες εμπειρια η σπουδες/μαθηματα που εχουν να κανουν με τη θεση εργασιας προσπαθησε να γινει σαφες στο βιογραφικο

 

Φαντασου και την αλλη μερια που εχει ως στοχο σε λιγες ημερες να δει δεκαδες βιογραφικα (μερικες φορες και εκατονταδες) και οχι μονο αυτο αλλα να κανει και ενα αρχικο τηλεφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 9:48 ΠΜ, Getapen είπε

Το βιογραφικό είναι ένα μέσο εξωλεκτικης επικοινωνίας.. Στην πραγματικότητα έχει στόμα και μιλάει. Δημιουργεί εντυπώσεις και συνειρμούς. 

Έχω υπάρξει στη θέση του συνεντεύξιαστη αρκετές φορές. Όλοι οι συνέντευξιαστες δεν λειτουργούν και δεν αποφασίζουν με τον ίδιο τρόπο. Ο λόγος? Διαφορετικά γνωστικά υπόβαθρα και βιώματα. 

Στις 13/11/2021 στις 5:08 ΜΜ, LongTom είπε

 

Ως άτομο που ήμουν και εγώ σε επιτροπή, θα έλεγα ότι είναι διαφορετικές οι νοοτροπίες. 
Ούτε εγώ, ούτε οι άλλοι που ήμασταν στις επιτροπές, μας ενδιάφερε ιδιαίτερα η εμπειρία έξω από αυτά που ζητούσαμε.
Π.χ. το ότι ήταν ο άλλος χαμάλης σε αποθήκη δεν θα ωφελήσει ιδιαίτερα στο να μάθουμε το πόσο καλά τα πάει σε χρήση ενός λογισμικού που θέλαμε ή το πόσο ωραία θα δουλέψει στην ομάδα μας.
Υποκειμενικά πάντα.

 

 

Μιας και ησασταν σε επιτροπη και εχετε αποψη, τι στυλ cv προτιμαται γενικα;

Απο europass; Ενδιαφεροντα βλεπω οτι ειναι και τα προτεινομενα του word!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yanis13 είπε

Μιας και ησασταν σε επιτροπη και εχετε αποψη, τι στυλ cv προτιμαται γενικα;

Απο europass; Ενδιαφεροντα βλεπω οτι ειναι και τα προτεινομενα του word!

Καταρχάς, όπως έγραψα δεν υπάρχει καθολικός μπούσουλας για τα περισσότερα.
Τουλάχιστον από όσο ξέρω και είδαμε και πιο πάνω από τον άλλο φίλο που επίσης έκανε τέτοιες διαδικασίες.
Στην ουσία κάθε πάνελ είναι άνθρωποι που έχουν γενικά διαφορετικά γούστα και διαφορετικές ιδέες (πέρα από τα βασικά που γράφω παρακάτω και με εξαιρέσεις).
Ιδίως όταν μιλάμε για διαφορές σε νοοτροπία χωρών (π.χ. βλέπε το "καυτό" θέμα των φωτογραφιών και πως κάθε χώρα έχει άλλο στάνταρτ), εταιρικό ("δικό" μας βιογραφικό στο "δικό" μας φορμάτ στην ιστοσελίδα μας έναντι "δώστε ότι αγαπάτε για να δείξετε ποιοι είστε") και τομέα (π.χ. βιογραφικό χάρντκορ μηχανικών έναντι "καλλιτεχνών" και τραπεζικών).
Το europass που αναφέρεις είναι ένα άλλο κλασσικό παράδειγμα.
Σχεδόν απαιτείται σε κάποιους ευρωπαϊκούς οργανισμούς, ενώ στην βιομηχανία είναι μάλλον αντιπαθές γιατί θεωρείται "ξύλινο" και ολίγον τι οπισθοδρομικό (τουλάχιστον την βιομηχανία που έχω εμπειρία).

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι όλοι που ξέρω προτιμούν μινιμάλ βιογραφικό (1σελίδα με 2 το πολύ εάν είσαι ΤΟ μυαλό/ικανός) και με σωστή δομή/φορμάτ γραμματοσειράς/δίχως λάθη. 
Έπειτα επαφίεται στον κάθε ένα να ψαχτεί τι είναι "καλό" στην χώρα που τον ενδιαφέρει, στον τομέα του και να ψυλλιαστεί τι θέλουν να δουν στην εταιρία που κάνει αίτηση.
Βέβαια στην τελική, η ουσία είναι τι γράφεις μέσα στο βιογραφικό (τι προσφέρεις), αλλά κάποιες φορές η διαφορά με τους άλλους κρίνεται στα σημεία και σε αυτές τις λεπτομέρειες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yanis13 είπε

Μιας και ησασταν σε επιτροπη και εχετε αποψη, τι στυλ cv προτιμαται γενικα;

Απο europass; Ενδιαφεροντα βλεπω οτι ειναι και τα προτεινομενα του word!

Δεν έχει σημασία το format και το στυλ του βιογραφικού. Κάτι απλό, κατανοητο, να μπορείς να του κάνεις ένα πεταχτό διάβασμα σε μερικά δευτερόλεπτα, χωρίς πράγματα άσχετα που αποσπανε την προσοχή από τα σημαντικά της υπόθεσης.

Είναι εξαιρετικά απλό αλήθεια να κάνεις ένα αλλανθαστο βιογραφικό:

 

Σε μια σελιδα:

- προσωπικα σου στοιχεία

- 2-3 προτάσεις, ρεσουμε την πορειας σου, γνώσεων σου

- προϋπηρεσία με την πιο πρόσφατη πιο πανω, 1 πρόταση, keywords, technology used.

- academic stuff

- interests hobbies, άμα θες σε 1-2 σειρές .

 

Άλλη σελιδα:

Motivation letter.

 

Άλλη σελιδα:

Competencies:

Περιγραφεις αναλυτικά προτζεκτς τεχνολογίες, personal competencies κτλ.

 

Μπουμ, το βιογραφικό σου είναι μια σελίδα περιεκτικοτατο, και έχεις όμως ακόμη μια σελίδα competencies, για αναλυτική περιγραφή των προτζεκτς σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...