Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Raptor Lake της Intel ενδέχεται να λανσαριστούν νωρίτερα από το αναμενόμενο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 13ης γενιάς επεξεργαστές της Intel ενδέχεται να λανσαριστούν μέσα στο 3ο τρίμηνο του 2022 μαζί με τα νέας γενιάς μοντέλα επεξεργαστών HEDT της εταιρείας.

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παρουσιαστούν τον Αύγουστο ή ακόμα και πιο νωρίς, τον ερχόμενο Ιούλιο. Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται ο γνωστός leakster στο Twitter, momomo_us, ο οποίος αφήνει επίσης να εννοηθεί ότι στο ίδιο χρονικό διάστημα, η Intel πρόκειται να ανακοινώσει και τους high-end desktop επεξεργαστές με το κωδικό όνομα Sapphire Rapid-X (αυτό υποδεικνύει το «ψάρι» στο tweet του leakster καθώς η πλατφόρμα HEDT της Intel έχει το κωδικό όνομα Fishhawk Falls).

Καθώς η Intel δεν έχει κάνει επισήμως γνωστό το παραμικρό για την ημερομηνία διάθεσης των 13ης γενιάς επεξεργαστών Core, θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί για τον παραπάνω ισχυρισμό. Κανονικά, περιμένουμε την Intel να προχωρήσει στην ανακοίνωση των επόμενης γενιάς επεξεργαστών της ένα χρόνο μετά τους Alder Lake-S που κυκλοφόρησαν στις αρχές αυτού του μήνα, δηλαδή το 4ο τρίμηνο της επόμενης χρονιάς.  

Οι Raptor Lake αναμένεται να βασίζονται στην ίδια υβριδική αρχιτεκτονική που βασίζονται και οι Alder Lake. Στην ουσία πρόκειται για ένα «refresh» των επεξεργαστών που κυκλοφόρησαν πρόσφατα αν και θα διαθέτουν ορισμένες βελτιώσεις, μεταξύ των οποίων διάφορες βελτιστοποιήσεις στην ενεργειακή αποδοτικότητα, τουλάχιστον για τα μοντέλα που προορίζονται για χρήση σε φορητούς υπολογιστές. Όσον αφορά τους επεξεργαστές Sapphire Rapid, αναμένονται εδώ και αρκετό καιρό, καθώς τα μοντέλα Cascade Lake-X HEDT βρίσκονται κοντά μας από το 2017. Παράλληλα, η AMD ετοιμάζει τους δικούς της επεξεργαστές Threadripper 5000 series.  


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, masteripper είπε

Φαντάζομαι με το τέλος της διάθεσης του πετρελαίου θέρμανσης...αφού πρώτα ζεσταθούμε με τα τέρατα των 250W Alder Lake

Επειδή είμαι στο ψάξιμο, το σκέφτηκα αυτό που λες.
Αλλά από την άλλη, θα χρειάζεται να κάθομαι λιγότερο στο PC, μιας και η δουλειά μου με τους Intel θα γίνεται γρηγορότερα, οπότε και δεν θα με ενοχλεί η ζέστη.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Επειδή είμαι στο ψάξιμο, το σκέφτηκα αυτό που λες.
Αλλά από την άλλη, θα χρειάζεται να κάθομαι λιγότερο στο PC, μιας και η δουλειά μου με τους Intel θα γίνεται γρηγορότερα, οπότε και δεν θα με ενοχλεί η ζέστη.

Εγω φίλε μου Intelακιας είμαι αλλά TDP 250W είναι ανέκδοτο (ουσιαστικά δεν είναι ανέκδοτο...η Intel την εφαγε για τα καλα απο την AMD οπότε έδωσε πυρήνες/threads μπας και γλυτώσει το κακό...και τελικά κάτι κάνει) ...οποιοσδήποτε επεξεργαστής πάνω απο 95W είναι "εγκληματικός"

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, masteripper είπε

Εγω φίλε μου Intelακιας είμαι αλλά TDP 250W είναι ανέκδοτο (ουσιαστικά δεν είναι ανέκδοτο...η Intel την εφαγε για τα καλα απο την AMD οπότε έδωσε πυρήνες/threads μπας και γλυτώσει το κακό...και τελικά κάτι κάνει) ...οποιοσδήποτε επεξεργαστής πάνω απο 95W είναι "εγκληματικός"

Το ίδιο και όποιο αυτοκινητο δεν είναι υβριδικο και κάει πάνω απο 12 λίτρα το χιλιομετρο, εγκληματικό και αυτο!!! Να επέμβει εισαγγελέας άμεσα 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι...οι τελευταίοι amd με pbo  ενεργοποιημένο πιάνουν τις συχνότητες που λένε στο site σε prime 95 full stress με AVX και τα πάντα όλα; Βλέπω ο 5600Χ έχει 3700 base έως 4600..prime 95 στα ποσά είναι;...Απλή ερώτηση σε όποιον ξέρει και το διαβάσει..η απάντηση είναι η συχνότητα και τα αντίστοιχα watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Αν ειναι backwards compatible με τις μητρικές για τη 12η γενια εχει καλώς…αλλιως πάει να πει οτι ξανάρχισε τα ίδια η ιντελ οπως παλιά  οποτε smh 

12η 13η 14η θα ειναι το ιδιο socket.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Φαντάζομαι με το τέλος της διάθεσης του πετρελαίου θέρμανσης...αφού πρώτα ζεσταθούμε με τα τέρατα των 250W Alder Lake

Aν δεν τον αγορασεις μονο για Benchmarks ,σε κανονικη χρηση εχει τα μισα.
Με δεδομενο οτι οι περισσοτεροι αγοραζουν για gaming δεν προκεται να εχεις πανω απο 150w.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oπως εγινε και στην 10η και 11η γενια η κυκλοφορια εγινε σε λιγοτερο απο χρονο οποτε ειναι πολυ πιθανο να βγουν το καλοκαιρι.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, masteripper είπε

Εγω φίλε μου Intelακιας είμαι αλλά TDP 250W είναι ανέκδοτο (ουσιαστικά δεν είναι ανέκδοτο...η Intel την εφαγε για τα καλα απο την AMD οπότε έδωσε πυρήνες/threads μπας και γλυτώσει το κακό...και τελικά κάτι κάνει) ...οποιοσδήποτε επεξεργαστής πάνω απο 95W είναι "εγκληματικός"

Νομίζω υπερβάλεις ,ναι μεν η υψηλή κατανάλωση δείχνει την αδυναμία  efficiency μιας αρχιτεκτονικής αλλά έχουμε κάτι πρωτόγνωρο ,έχουμε και από τις δύο εταιρείες στην mainstream αγορά 16 core CPU με 24 και 32 thread αντίστοιχα!!! Έχουμε μπει στην φουλ σούπερ multi core εποχή και αυτό μόνο καλό είναι για όλους 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, masteripper είπε

Εγω φίλε μου Intelακιας είμαι αλλά TDP 250W είναι ανέκδοτο (ουσιαστικά δεν είναι ανέκδοτο...η Intel την εφαγε για τα καλα απο την AMD οπότε έδωσε πυρήνες/threads μπας και γλυτώσει το κακό...και τελικά κάτι κάνει) ...οποιοσδήποτε επεξεργαστής πάνω απο 95W είναι "εγκληματικός"

Είναι όντως ανέκδοτο(μύθος) τα 250W γιατί αφορούν τούρμπο ρολόγια. Δηλαδή αυτόματο overclocking με τάση τουλάχιστον 0,05V πάνω από αυτό που εξασφαλίζει σταθερότητα. Συνήθως 0,1V περισσότερο.

Αν δοκιμάσεις να κρατήσεις 4,8Ghz all core σε Ryzen με manual OC θα δεις ανάλογα και χειρότερα ακόμα. Μην ξεχνάμε ότι πλέον τα intel ξεπερνούν σε IPC τα Ryzen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...