Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 7590AX


gianso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή και εγώ, όταν αποφάσισα να το αποκτήσω, διαπιστωσα ότι υπάρχει κάποια σύγχυση με τις εκδόσεις (γερμανική (20002929)/"international"/(20002999)) και ψάχτηκα για να καταλάβω τι συμβαίνει, αναφέρω την εμπειρία μου, για να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται:

Απόχτησα το συγκεκριμένο ρουτεράκι (7590 ΑΧ) από δεύτερο χέρι, από τις δικές μας αγγελίες. Ήταν αγορασμένο κατευθείαν από την ΑΜΥ, την επίσημη αντιπροσωπεία της avm στην Ελλάδα, κανονικά με απόδειξη/5ετή εγγύηση. Υπήρχε και σχετικό αυτοκόλλητο στη συσκευασία. Πρόκειται για τη γερμανική έκδοση (20002929) στην οποία η αντιπροσωπεία περνάει το λειτουργικό της "international". Μόνον αυτή ερχόταν μέχρι τώρα στην Ελλάδα. Όταν τσέκαρα το site της αντιπροσωπείας, πριν τρεις ημέρες, αναφερόταν ότι "αναμένεται σύντομα η 20002929". Σήμερα είδα ότι έχει αλλάξει σε "αναμένεται σύντομα η 20002999" Μάλιστα, επειδή στο συγκεκριμένο μηχανάκι δεν είχε γίνει (από απροσεξία) η σχετική αλλαγή, ο φίλος που το είχε, έκανε ότι αναφέρθηκε παραπάνω, δηλαδή απλά άλλαξε γλώσσα και μετά τα υπόλοιπα ήταν όπως στην "international" έκδοση. Υπήρχαν δηλαδή περασμένα τα profile των ελληνικών παρόχων, όπως της cosmοte. Οι ρυθμίσεις ίντερνετ cosmote πέρασαν αυτόματα και η voip με μια απλή κλήση στο 13788. Συμπέρασμα: Οι διαφορές στις εκδόσεις δεν είναι πλέον απαγορευτικές, όπως σε προηγούμενες συσκευές.

Όμως, εγώ ήθελα, για λόγους μεγαλύτερης ευκολίας και ασφάλειας να είναι "international" ... ready και το μηχανάκι πήγε στην αντιπροσωπεία, όπου περάστηκε άμεσα, χωρίς πρβλ ή επιβάρυνση, η σχετική έκδοση και ... αλλαξοπίστησε!

Μόλις έβαλα τα καλώδια, χωρίς να χρειαστεί να κάνω οτιδήποτε, βρήκε σε 2' το δίκτυο internet της cosmote και συνδέθηκε. Τερμάτισε, σε 50άρα vdsl/isdn, 55/5,5 down/up. Τα τηλέφωνα είχαν σήμα, αλλά δεν λειτουργούσαν. Κάλεσα από το κινητό 13788 και δήλωσα στον αυτόματο "βλαβη τηλεφωνίας". Μου ζητήθηκε να περιμένω για να γίνει "έλεγχος σύνδεσης" μετά, σε 1' να το επανεκκινήσω και, finito la musica, passato la fiesta!

Μπήκα στο "περιβάλλον χρήστη" με τη μια, όλα κανονικά στ΄αγγλικά/cosmote. Απλό, κατανοητό και λειτουργικό interface. Απευθύνεται σε όλους τους χρήστες με στοιχειώδεις γνώσεις. Βρήκε αμέσως όλους τους υπολογιστές και powerlines (tp link PA/WPA8630, 1300άρια με gigabit lans), τα αναγνώρισε και τα "χαρτογράφησε" λεπτομερειακά με τις ιδιότητες του καθενός και τις ταχύτητες σύνδεσης. To speedport της cosmote είχε θύρες 100άρες, με αντίστοιχο περιορισμό. Τώρα με τις gigabit lans του Fritz υπάρχει σημαντική διαφορά. Επίσης υπάρχει βελτίωση και στο wi--fi.

Στον υπολογιστή μου, που είναι άμεσα συνδεμένος, ακριβώς δίπλα στο router, δεν έχω κάποια αισθητή διαφορά ταχύτητας. Αυτό το ανάμενα, αλλά το internet είναι πιο "ομαλό". Δεν είχα διακοπές και τερμάτιζα τη σύνδεση και με το speedport, γιατί είμαι πάρα πολύ κοντά σε σύγχρονο vdsl/ΚΑΦΑΟ. Είχα όμως σταθερά κάποια αισθητα σκαμπανεβάσματα στη σύνδεση, καποιες δυσκολίες ή καθυστερήσεις, που ελαχιστοποιήθηκαν.

Ελπίζω να βοήθησα!

φιλικά

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 11:45 ΠΜ, blitzNikos είπε

Επειδή και εγώ, όταν αποφάσισα να το αποκτήσω, διαπιστωσα ότι υπάρχει κάποια σύγχυση με τις εκδόσεις (γερμανική (20002929)/"international"/(20002999)) και ψάχτηκα για να καταλάβω τι συμβαίνει, αναφέρω την εμπειρία μου, για να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται:

Απόχτησα το συγκεκριμένο ρουτεράκι (7590 ΑΧ) από δεύτερο χέρι, από τις δικές μας αγγελίες. Ήταν αγορασμένο κατευθείαν από την ΑΜΥ, την επίσημη αντιπροσωπεία της avm στην Ελλάδα, κανονικά με απόδειξη/5ετή εγγύηση. Υπήρχε και σχετικό αυτοκόλλητο στη συσκευασία. Πρόκειται για τη γερμανική έκδοση (20002929) στην οποία η αντιπροσωπεία περνάει το λειτουργικό της "international". Μόνον αυτή ερχόταν μέχρι τώρα στην Ελλάδα. Όταν τσέκαρα το site της αντιπροσωπείας, πριν τρεις ημέρες, αναφερόταν ότι "αναμένεται σύντομα η 20002929". Σήμερα είδα ότι έχει αλλάξει σε "αναμένεται σύντομα η 20002999" Μάλιστα, επειδή στο συγκεκριμένο μηχανάκι δεν είχε γίνει (από απροσεξία) η σχετική αλλαγή, ο φίλος που το είχε, έκανε ότι αναφέρθηκε παραπάνω, δηλαδή απλά άλλαξε γλώσσα και μετά τα υπόλοιπα ήταν όπως στην "international" έκδοση. Υπήρχαν δηλαδή περασμένα τα profile των ελληνικών παρόχων, όπως της cosmοte. Οι ρυθμίσεις ίντερνετ cosmote πέρασαν αυτόματα και η voip με μια απλή κλήση στο 13788. Συμπέρασμα: Οι διαφορές στις εκδόσεις δεν είναι πλέον απαγορευτικές, όπως σε προηγούμενες συσκευές.

Όμως, εγώ ήθελα, για λόγους μεγαλύτερης ευκολίας και ασφάλειας να είναι "international" ... ready και το μηχανάκι πήγε στην αντιπροσωπεία, όπου περάστηκε άμεσα, χωρίς πρβλ ή επιβάρυνση, η σχετική έκδοση και ... αλλαξοπίστησε!

Μόλις έβαλα τα καλώδια, χωρίς να χρειαστεί να κάνω οτιδήποτε, βρήκε σε 2' το δίκτυο internet της cosmote και συνδέθηκε. Τερμάτισε, σε 50άρα vdsl/isdn, 55/5,5 down/up. Τα τηλέφωνα είχαν σήμα, αλλά δεν λειτουργούσαν. Κάλεσα από το κινητό 13788 και δήλωσα στον αυτόματο "βλαβη τηλεφωνίας". Μου ζητήθηκε να περιμένω για να γίνει "έλεγχος σύνδεσης" μετά, σε 1' να το επανεκκινήσω και, finito la musica, passato la fiesta!

Μπήκα στο "περιβάλλον χρήστη" με τη μια, όλα κανονικά στ΄αγγλικά/cosmote. Απλό, κατανοητό και λειτουργικό interface. Απευθύνεται σε όλους τους χρήστες με στοιχειώδεις γνώσεις. Βρήκε αμέσως όλους τους υπολογιστές και powerlines (tp link PA/WPA8630, 1300άρια με gigabit lans), τα αναγνώρισε και τα "χαρτογράφησε" λεπτομερειακά με τις ιδιότητες του καθενός και τις ταχύτητες σύνδεσης. To speedport της cosmote είχε θύρες 100άρες, με αντίστοιχο περιορισμό. Τώρα με τις gigabit lans του Fritz υπάρχει σημαντική διαφορά. Επίσης υπάρχει βελτίωση και στο wi--fi.

Στον υπολογιστή μου, που είναι άμεσα συνδεμένος, ακριβώς δίπλα στο router, δεν έχω κάποια αισθητή διαφορά ταχύτητας. Αυτό το ανάμενα, αλλά το internet είναι πιο "ομαλό". Δεν είχα διακοπές και τερμάτιζα τη σύνδεση και με το speedport, γιατί είμαι πάρα πολύ κοντά σε σύγχρονο vdsl/ΚΑΦΑΟ. Είχα όμως σταθερά κάποια αισθητα σκαμπανεβάσματα στη σύνδεση, καποιες δυσκολίες ή καθυστερήσεις, που ελαχιστοποιήθηκαν.

Ελπίζω να βοήθησα!

φιλικά

Νίκος

Ευχαριστουμε αρχηγε για το in depth review - εμπειρια σου με το ολο setup !!! Απλα εξαιρετικος και αναλυτικος φουλ !!!

Πανω στο "Επίσης υπάρχει βελτίωση και στο wi--fi." που αναφερεις ειδες διαφορα σε "ποσοστο καλυψης" του σπιτιου / ποιο σταθερες συνδέσεις ? μιας και θελω να καλυψω 2 οροφους με αυτο + 1 extender το να ναι εχει μεγαλυτερο coverage σε τ.μ. το βαζω ψηλα στο wishlist.

Καλη σου μερα Νικο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2022 στις 6:58 ΠΜ, takislz είπε

13888 καλείς από το κινητό, στο αυτοματοποιημένο σύστημα που ακούς, σε ρωτάει για ποιο νούμερο θες να μιλήσεις, λες το νούμερο, έπειτα λες ''βλάβη σταθερό΄΄ και σε λίγα δευτερόλεπτα κάτι ΄΄τρέχουν΄΄κι έρχεται. 1 λεπτό δουλειά. Κάποιοι χρειάστηκε να μιλήσουν τελικά με εκπρόσωπο και τους πήρε 2 λεπτά.

Η γραμμή μου είναι vdsl 200αρα, τον συναγερμό δεν τον έχω συνδέσει αλλά δεν ξέρω από κανέναν να έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Σε επιδόσεις, τερματίζει η γραμμή και όλοι οι υπολογιστές (2 με wifi6 και 2 με 5) που στα speedtest με το smart έπιαναν μέχρι 120-140 mbps, τώρα κατεβάζουν γύρω  στα  200mbps.

Αν θες να γλυτώσεις κάποια χρήματα, πάρε το 7530ax, είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις.

Εξαρτάται και από τον χώρο, στην περίπτωση μου σε 120τμ. είναι στο κέντρο και ψηλά τοποθετημένο και έτσι τα σύγκρινα.

Σε ποιο δύσκολο χώρο το 7590ax θα είναι σαφώς καλύτερο αλλα πάντα θα μπορούσες σε ένα δύσκολο χώρο ή αν η τοποθέτηση γίνει σε κάποιο ακριανό σημείο του σπιτιού, να προσθέσεις στο 7530ax ένα extender της avm (1200ax) και με το ίδιο κόστος να κάλυπτες τον χώρο σου ίσως και καλύτερα.

 καλό το Wifi 6(802.11.ax)_ αλλά για τις συνδέσεις που υπάρχουν εδώ στην ελλάδα...τσάμπα λεφτά δίνεις για το wifi 6...άμα δεν έχεις πάνω από 3 Gb/s σύνδεση είναι τελείως άχρηστες οι δυνατότητες που έχουν....στην ουσία το wifi 6 αναβαθμίζει το όριο στην ασύρματη επικοινωνία απο 3.5 Gb/s ---> 9,6Gb/s ...από την άλλη αμα σου χρειάζεται για να μεταφέρεις μεγάλα αρχεία μέσω δικτύου συνέχεια πάω πάσο(αν και για λόγους ασφαλείας δεν θα το συνηστούσα μέσα από το ασύρματο δίκτυο ιδικά άμα τα αρχεία είναι σημαντικά) ...μέχρι να φτάσουμε εδώ στην ελλάδα να έχουμε ταχύτητες πάνω από 3.5 gb/s θα έχετε αλλάξει 10 φορές τις συσκευές σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

On 18/03/2022 at 11:25, gianso said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία :)

tipota.anytime. και το 7530 να παρεις μπορεις να βαλεις τηλεφωνικο διακλαδωτη.το τηλεφωνο μπορεις να παιξεις και με fritz!fon στο dect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/02/2022 at 10:48, takislz said:
  • 20002999 (International) βγήκε έπειτα από μήνες!

Εγώ πάντως που αγόρασα από την Ελληνική αντιπροσωπεία (ΑΜΥ) την γερμανική έκδοση 20002929, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Απλά bootάρει στα γερμανικά, βγαίνεις από τον wizard, αλλάζεις στο system γλώσσα και μετά τα υπόλοιπα είναι όπως σε international έκδοση. Ρυθμίσεις Ίντερνετ cosmote τις πέρασε αυτόματα και η voip με κλήση στο 13888 ΄΄ήρθε'' σε δευτερόλεπτα.

Σε σχέση με το δωρεάν που μου έδωσαν στην 200άρα γραμμή, smart της cosmote με το Mesh Wi-Fi Repeater  ΄΄πιατάκι΄΄ το οποίο ήταν άθλιο,

το 7590ax είναι απλά κορυφή!

Το έχω 1 μήνα και είναι τέλειο.

φερνει η amy ως αντιπροσωπος γερμανικη εκδοση?χαχα.ντροπη.στα review παντα περιμενουν να βγει η international για να μου τα στειλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

φερνει η amy ως αντιπροσωπος γερμανικη εκδοση?χαχα.ντροπη.στα review παντα περιμενουν να βγει η international για να μου τα στειλουν

Ναι, μέχρι πριν λίγο καιρό που έφερε την International έκδοση την οποία θα έπρεπε να έχει φέρει εξαρχής.

Ακόμα και τώρα στο Σκρουτζ τα καταστήματα το πουλάνε ως 20002929 (Γερμανικό).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Andresalonika said:

Ναι, μέχρι πριν λίγο καιρό που έφερε την International έκδοση την οποία θα έπρεπε να έχει φέρει εξαρχής.

Ακόμα και τώρα στο Σκρουτζ τα καταστήματα το πουλάνε ως 20002929 (Γερμανικό).

πολλα skroutzomagaza φερνουν γερμανικο διοτι τα φερνουν απεξω.αλλα να το κανει η αμυ αυτο ειναι λιγακι κουφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

πολλα skroutzomagaza φερνουν γερμανικο διοτι τα φερνουν απεξω.αλλα να το κανει η αμυ αυτο ειναι λιγακι κουφο.

Από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του 7590ΑΧ όλα τα καταστήματα έφεραν το 20002929 (Γερμανικό) όπως και η ΑΜΥ πουλώντας το ως International. Ακόμη και τα καταστήματα με την επισήμανση Επίσημου Μεταπωλητή.

Το ίδιο συμβαίνει ακόμα (στο Σκρουτζ), η μόνη διαφορά είναι ότι τώρα η ΑΜΥ όντως έφερε την International με αριθμό 20002999

Αν τα Σκρουτζομάγαζα πουλάνε την 20002999, καλό θα ήταν να αλλάξουν τον αριθμό προϊόντος προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Andresalonika said:

Από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του 7590ΑΧ όλα τα καταστήματα έφεραν το 20002929 (Γερμανικό) όπως και η ΑΜΥ πουλώντας το ως International. Ακόμη και τα καταστήματα με την επισήμανση Επίσημου Μεταπωλητή.

Το ίδιο συμβαίνει ακόμα (στο Σκρουτζ), η μόνη διαφορά είναι ότι τώρα η ΑΜΥ όντως έφερε την International με αριθμό 20002999

Αν τα Σκρουτζομάγαζα πουλάνε την 20002999, καλό θα ήταν να αλλάξουν τον αριθμό προϊόντος προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

γενικως με την περιγραφη μπορει να γινε λαθος.ο αλλος τυπικα μπορει να το εχει περασει international  και να μην ειναι.καλο ειναινα το επιβεβαιωσει καποιος.το γερμανικο συνηθως γραφει και neu πανω αντι για new

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ οποίος πάρει το μοντεμ απο Σκρουτζ με την 2929 τι προβλήματα θα έχει (αν έχει) και με πιο τρόπο το κάνει 2999; Γιατί κάπου μπερδεύτηκα με τον φίλο παραπάνω που το πήρε 2ο χέρι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ''2929'' που έφερε η αμυ, ότι κι αν έκανε (πχ περασμένο international firmware εργοστασιακά ή από την ίδια εδώ ή και τίποτα από τα δυο) έχει αυτοκόλλητο δικό της, στο κουτί. Οπότε είσαι πλήρως καλυμμένος. Μιλάς με το κατάστημα και το διευκρινίζεις ή ρωτάς την αμυ, αν το κατάστημα που σε εξυπηρετεί παίρνει από εκείνους.

Αν είναι η νέα έκδοση 2999 international, δεν έχεις θέμα από όπου κι αν αγοράσεις.

Επεξ/σία από takislz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takislz είπε

Δεν μπορείς, μόνο αν αλλάξεις ονόματα στο καθένα.

Έχω αλλάξει ονόματα, αλλά στη καρτέλα security δε μ δίνει τη δυνατότητα για να αλλάξω 

Έχω πχ το 2.4 με όνομα home και το 5G home_5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...