Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να δηλώσω για φυσικός αλλα δεν ξέρω τίποτα για το τμήμα και την δυσκολία του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι Νοέμβριος και εκει που έχω πάρει βιολογια σκεφτομαι να τη σταματησω και να ξεκινήσω μαθηματικα που έχω να διδαχθω 5 χρονια επειδή πραγματικά μ αρέσει πολύ η φυσικη αλλα με τρομάζει κιολας. Εχω για κάποιο -παράλογο λογο- την αίσθηση ότι σε αυτο το τμήμα μπαίνουν μονο οι διάνοιες κι εγω ειμαι απλα ενας μέσος άνθρωπος, οποτε αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω. Και ποια είναι η αποψη σας για πανεπιστημιακα φροντιστήρια μετεπειτα. Κατά πόσο δηλαδη θα βοηθαγαν. Πειτε μου όσα θέλετε και ξέρετε για τη σχολη, ειμαι πολυ μπερδεμένη..  ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειμαι φυσικος. Ο τρόπος που σκεφτεσαι είναι λάθος πιστευω. Κάθε σχολή έχει την δυσκολία της. Ακολουθείς κατι μεταξύ αυτου που σου αρεσει και του ποσο αποροφησιμοτητα εχει στην αγορά εργασίας. Οπότε αν σου αρέσει κατι το κυνηγάς και πιστευω θα τα βγαλεις πέρα... Το δύσκολο κατ εμε είναι να κανεις κάτι που δεν σε γεμίζει. Σε αυτήν την περίπτωση χάνεις τον χρόνο σου. Πανεπιστημιακά φροντιστήρια δεν έχω πάει, αλλά από γνωστους μου εχω δει πως τους βοήθησαν. Κατα την γνώμη μου τα φροντιστήρια είναι η τελευταια λύση... Όσο για τις "διανοιες" αυτό θα φανεί στην μετέπειτα πορεία τους, μετά την αποφοιτησή τους, μεταπτυχιακά διδακτορικά papers, citations και παρα πολλά άλλα....

Επεξ/σία από pi314
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Τι εννοείς μπαίνουν μόνο οι διάνοιες στο Φυσικό; Γύρω στα 13-15 χιλιάδες μόρια έχουν τα τμήματα φυσικής στη χώρα μας αν δε κάνω λάθος, πολυ προσιτά για έναν μέσο προς καλό μαθητή.

Δεν είμαι φυσικός αλλά ξέρω ότι σα τμήμα έχει δυσκολίες, με μπόλικα μαθηματικά. Αν σου αρέσει εννοείται κυνήγησε του, μη σε φοβίζει αν θα ανταπεξέλθεις στο τμήμα (εδώ έχουν πάρει πτυχίο άλλοι και αλλοι), αλλά να χαίρεσαι επειδή θα κάνεις αυτό που σου αρέσει.

Καλή μελέτη, με καλό διάβασμα θα μπεις φυσικό .

Επεξ/σία από yanis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φυσικο διδασκεσαι πολλα ενδιαφεροντα μαθηματα οπως φυσικη στερεας καταστασης, αστρονομια, κβαντικη, ηλεκτροδυναμικη, θερμοδυναμικη κλπ. Γενικα θεωρειται απο τις δυσκολες σχολες με αρκετα χρονια Μ.Ο. αποφοιτησης. Στο φυσικο καθε αλλο παρα διανοιες μπαινουν, μεχρι πριν καμια 10αρια χρονια με τη βαση γυρω στο 14-16 εμπαιναν συνηθως οσοι δεν καταφερναν να μπουν στις πολυτεχνικες. Πλεον εχει πεσει παρα πολυ η βαση χωρις να μειωθουν ομως οι απαιτησεις των καθηγητων.

Δες τον οδηγο σπουδων, τα μαθηματα πριν αποφασισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2021 στις 1:16 ΜΜ, Maria99* είπε

Είναι Νοέμβριος και εκει που έχω πάρει βιολογια σκεφτομαι να τη σταματησω και να ξεκινήσω μαθηματικα που έχω να διδαχθω 5 χρονια επειδή πραγματικά μ αρέσει πολύ η φυσικη αλλα με τρομάζει κιολας. Εχω για κάποιο -παράλογο λογο- την αίσθηση ότι σε αυτο το τμήμα μπαίνουν μονο οι διάνοιες κι εγω ειμαι απλα ενας μέσος άνθρωπος, οποτε αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω. Και ποια είναι η αποψη σας για πανεπιστημιακα φροντιστήρια μετεπειτα. Κατά πόσο δηλαδη θα βοηθαγαν. Πειτε μου όσα θέλετε και ξέρετε για τη σχολη, ειμαι πολυ μπερδεμένη..  ευχαριστω!

Το σκεπτικό σου αδυνατώ να το καταλάβω, θα σου πω για το φυσικό όσο μπορώ να το ξέρω όντας απόφοιτος χημείας.

Η μισή σχολή είναι μαθηματικά και η άλλη μισή φυσική. Είναι θεωρητική σχολή, με την έννοια ότι πέραν ενός καημένου εργαστηρίου χημείας (και νομίζω ακόμα ενός μαθήματος) κατά βάση δεν κάνεις κάτι εφαρμοσμένο (όπως ένας μηχανικός). Είναι πολυ απαιτητική σχολή αλλά με λίγο σπρώξιμο κουτσά στραβά το πτυχίο θα το πάρεις. Έχει κατευθύνσεις, η πιο εύκολη θεωρείται η μετεωρολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι μια σχολή με πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο και (οχι) δεν χρεαιάζεται να εισαι διανοια. Αν "το εχεις" με  φυσική/μαθηματικά στο λύκειο μια χαρα θα τη βγαλεις τη σχολή. Το μόνο ελάττωμα που εχει είναι οτι μόνη επαγγελματική προοπτική του πτυχίου είναι η μεση εκπαιδευση. Δεν θα βρεις αγγελία για φυσικό σχεδον ποτέ και πουθενά σε άλλο τομεα πλην της μεσης εκπαιδευσης. Αν αυτή η προοπτική σου αρεσει, συνέχισε.... 

Επεξ/σία από australis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φυσικό εύκολα μπαίνεις δύσκολα βγαίνεις. Το θέμα είναι τι σκοπό έχεις να κάνεις το πτυχίο μόλις το πάρεις. Γιατί όπως είπαν και οι παραπάνω κυρίως καθηγητής καταλήγεις στην Ελλάδα. Που αν σε ενδιαφέρει για καθηγητής δεν αξίζει τον κόπο το φυσικό. Δεν ξέρω αν κάποιοι αξιοποιούνται και στο τμήμα R & D εταιριών με τέτοιο πτυχίο. Ακούω και ότι το γυρνάνε σε προγραμματιαμό και αναρωτιέμαι γιατί δεν πάνε εξαρχής να σπουδάσουν πληροφορική. Ενδιαφέρον συνδυασμό αποτελεί το πτυχίο φυσικής με μεταπτυχιακό στην Ιατρική Φυσική οπότε γίνεσαι Ακτινοφυσικός. Το ότι μας αρέσει ένα μάθημα στο σχολείο δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσουμε να το αγαπάμε και μέσα από τις σπουδές. Καλύτερα κοίτα κάτι εφαρμοσμένο που θα έχει και φυσικομαθηματικά που σου αρέσουν πχ τμήμα του Πολυτεχνείου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πας στο Φυσικό είναι μεγάλη απόφαση. Η σχολή προσφέρει πολλές επιλογές και δρόμους για επαγγελματική αποκατάσταση(θεωρώ όχι σαν καθηγητής αφού πλέον φυσική είναι ίδιο ΠΕ με ένα κάρο σχολές) αλλά όπως έγραψαν και άλλοι έχει πολλές απαιτήσεις.

Το φυσικό αθήνας πχ έχει μέσο όρο φοίτησης 8 χρόνια παρά το ότι το πρόγραμμα υποτίθεται ότι είναι για 4. Αυτό μπορεί να υπάρχουν πολλοί λόγοι που συμβαίνει αλλά σίγουρα όχι γιατί απευθύνεται σε ιδιοφυίες αν και το να είσαι ιδιοφυία θα σε βοηθήσει πολύ. Εγώ το αποδίδω κυρίως στην έλλειψη "βοήθειας" από το διδακτικό προσωπικό που είναι αποκομμένο από τη δουλειά που γίνεται στο λύκειο και έτσι δεν μπορεί να δώσει τη σωστή κατεύθυνση στον φοιτητή που έχει μαθει να διαβάσει για να δώσει εξετάσεις και δεν έχει μάθει να κολυμπά μόνος του στα βαθυά. Είναι και ένας ελιτισμός που υπάρχει σε αρκετούς καθηγητές. Έτσι βλέπεις σε μάθημα που δίνουν 100 άτομα να έχουν περάσει μονοψήφιος αριθμός και μπορεί κάποιος να κόπηκε γιατί έκανε λάθος σε μια απλή διαφορική στην πρώτη άσκηση και ο καθηγητής ξενέρωσε και δεν είδε το υπόλοιπο γραπτό(πραγματική ιστορία που δώθηκε σε γνωστο που το έπαθε η ευκαιρια στην αναβαθμολόγηση να λύσει επιτόπου τη διαφορική στον πίνακα για να εξεταστει το υπόλοιπο γραπτό που μπορεί να ήταν και για 7 κατά τα άλλα)

 

Φροντιστήρια υπάρχουν και κάποιους τους έχουν βοηθήσει αλλά ΄μπορείς και να το αποφύγεις αν καταφέρεις να παρακολουθείς στο σωστό τμήμα κάθε φορά, να έχεις σημειώσεις και να μάθεις να διαβάζεις(κάτι που για τον απλό άνθρωπο σημαίνει πολύ δουλειά)

 

Όσο για το πρόγραμμα σπουδών που αναφέρθηκε ότι δεν έχει εργαστήρια υπολόγησε 1 με δύο εργαστήρια ανά εξάμηνο με υποχρωτικές εβδομαδιαίες εργασίες στις οποίες θα αφιερώνεις αρκετό χρόνο. Αν το αποφασίσεις θα χρειαστείς πολλή τύχη και σιδερένιο στομάχι αλλά ξέρω πολλές μη ιδιοφίες που το τέλειωσαν στα 6 χρόνια και λίγες που το τέλειωσαν στα 5. Ξέρω και άτομα αρκετά μεθοδικά(κάνα δυο) που τέλειωσαν σε κάτω από 5 χρόνια χωρίς να είναι για MENSA. Ξέρω και άτομα που τέλειωσαν με 9.5 σε 4 χρόνια. Αυτούς δεν τους αφορά τπτ από όσα έγραψα

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σπούδαζα φυσική, στο πρώτο έτος, μας έβαλαν μια απλή άσκηση βολής. Φίλος μου, ξέχασε να συνυπολογίσει το βάρος, το βεληνεκές βγήκε άπειρο και δεν δίστασε να γράψει πως η σφαίρα του όπλου πηγαίνει επ άπειρον, ευθεία.
Τώρα έχει PhD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι προετοιμασμένη να αφιερώνεις αρκετές ώρες με καθημερινό διάβασμα και φυσικά σου αρέσει πολύ, τότε θα τα καταφέρεις.
Αν πας για φοιτητική ζωή και διάβασμα μόνο κάθε εξεταστική μην έχοντας επαφή όλο το εξάμηνο δεν υπάρχει περίπτωση να την βγάλεις.
Επίσης με το πτυχίο σαν σκέτο πτυχίο στην Ελλάδα, είσαι δύσκολα. Μόνο με την εκπαίδευση ό,τι κάνεις. Μεταπτυχιακά, διδακτορικά, έρευνα κτλ, οι επιλογές είναι απεριόριστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Περί Φυσικού ,έχοντας τελειώσει το Φυσικό Αθήνας παρά πολύ συνοπτικά τα υπέρ :

1)μπορεις να κανείς ότι πραγματικά ότι μεταπτυχιακό θες :Τεράστια γκάμα .ΑΣΣΟΕ,ΜΕΤΣΟΒΙΟ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ κλπ…

2)Για να το τελειώσεις σημαίνει ότι έχεις διαβάσει πάνω από 500 ώρες (Συνολικά) (κβαντομηχανικές,στατιστικές κλπ) που εγώ τα πέρασα με την 2-3 φορά  σαν ένας κανονικός φοιτητής  που σημαίνει ότι πλέον έχεις μάθει να διαβάζεις χαλαρα ένα 3ωρακι ακούραστο . Επομένως έχεις άλλο μυαλό πιο αφοσιωμένο στο  διάβασμα .

ΟΜΩΣ αυτά τα παραπάνω δεν συνεπάγονται με οικονομική αποκατάσταση στην Ελλάδα .

Οποιος/α το αποφασίσει να μπει σε φυσικό και μαθηματικό να είναι συνεπέστατος και να μην το αφήσει ούτε  στιγμή .

επισης πρώτο έτος εάν δεις τα σκούρα ότι δεν σ αρέσει κανε απευθείας 10% μην την παλέψεις τέτοια σχολή χωρίς ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ .

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2023 στις 12:46 ΜΜ, sph1400267 είπε

2)Για να το τελειώσεις σημαίνει ότι έχεις διαβάσει πάνω από 500 ώρες (Συνολικά) (κβαντομηχανικές,στατιστικές κλπ).

500 ώρες δια περίπου 40 μαθήματα ~ 12 ώρες μελέτης (μισή μέρα δηλαδή) για να περάσεις μάθημα.

Μήπως είσαι ο Dirac;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/9/2023 στις 12:46 ΜΜ, sph1400267 είπε

παρά πολύ σωστή διόρθωση ,ήθελα να γράψω 500 ώρες μόνο για τις κβαντομηχανικές , στατιστική και Ηλεκτρομαγνητισμους .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει ο λόγος κόστους/οφέλους. Καλύτερα πολυτεχνείο πολιτικός ή η/μ μηχανικός. Το φυσικό είναι δύσκολο πτυχίο χωρίς εναλλακτικές αφότου τελειώσεις. Η λογική ότι θα σπουδάζεις 15 χρόνια με πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά για να φτάσεις στα 35 το 1,5 χιλιάρικο σε κάποια ερευνητική θέση μισθωτού στην Ελλάδα μου φαίνεται τρομερό πέταμα χρόνου. Η κομμώτρια θα έχει βγάλει τα 10πλασια μέχρι τότε χωρίς σπουδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...