Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την κατανάλωση ενός αφυγραντήρα πως την υπολογίζουμε;

Ο Morris MDP-24400IW έχει κατανάλωση ας πούμε 275w. Είναι καλύτερα να τον έχω στο high και 60% υγρασία ή στο smart και πάλι με ρύθμιση για 60%;

Μετρητή κατανάλωσης δεν έχω, οπότε προσπαθώ να το υπολογίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Την κατανάλωση ενός αφυγραντήρα πως την υπολογίζουμε;

Ο Morris MDP-24400IW έχει κατανάλωση ας πούμε 275w. Είναι καλύτερα να τον έχω στο high και 60% υγρασία ή στο smart και πάλι με ρύθμιση για 60%;

Μετρητή κατανάλωσης δεν έχω, οπότε προσπαθώ να το υπολογίσω. 

Στο high mode ειναι πιο αποδοτική και κατα συνεπεια πιο οικονομικη η αφυγρανση καθως ειτε high ειτε low ιδια watt καταναλωσης εχουμε.Η καταναλωση εξαρτάται απο την θερμοκρασια του χωρου και απο τα ποσοστα υγρασίας.275 watt καταναλωση ειναι σε συνθηκες 26,5 C με 60% υγρασια. Τσέκαρε εδω στον πινακα να καταλαβεις περιπου πως αυξομειωνεται η καταναλωση:  https://www.sanihellas.gr/meaco-20l-platinum.html?gclid=Cj0KCQiArdLvBRCrARIsAGhB_sweZjdRFWlALf8B13rTkTlroJxk2Vtu6IO2URTZJTsfEUc0FAgE3C8aAqTVEALw_wcB

Επεξ/σία από Clair_gat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mynam3 είπε

Την κατανάλωση ενός αφυγραντήρα πως την υπολογίζουμε;

Ο Morris MDP-24400IW έχει κατανάλωση ας πούμε 275w. Είναι καλύτερα να τον έχω στο high και 60% υγρασία ή στο smart και πάλι με ρύθμιση για 60%;

Μετρητή κατανάλωσης δεν έχω, οπότε προσπαθώ να το υπολογίσω. 

στην πράξη θα καις κάπου στα 250W. Ρύθμιση στο high γιατί καίει το ίδιο. Το smart είναι λίγο χαζό για εμένα... γιατί όταν πλησιάζει την επιθυμητή στο γυρνάει σε χαμηλή ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω στον  Morris MDP-24400IW να είναι σβηστός ο humidity indicator, αλλά να μπορεί να δουλεύει στο High. Όμως δεν γίνεται...γιατί μπαίνει σε sleep mode. Και το sleep mode δεν είναι και τόσο sleep, γιατί ο συμπιεστής θα κάνει πολλαπλάσια ξεκινήματα τα βραδινά, σε σχέση με το high mode. Κατά τ' άλλα μέχρι στιγμής όλα πολύ καλά. Εξαίρεση αποτελεί το δοχείο συλλογής νερού που στα 2,8 λίτρα δείχνει full.

Τα 4 λίτρα που αναφέρουν στα χαρακτηριστικά είναι μάλλον για όταν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε για άλλες δουλειές εκτός του αφυγραντήρα...:P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2019 στις 1:11 ΠΜ, KOSTASKOYRK είπε

Σας ευχαριστώ και τους 2! Αυτό με τον juro pro και την εγγύηση με χαλάει αρκετά σαν πολιτική της εταιρείας και δεν νομίζω θα τους αποκλείσω για αυτό τον λόγο! Η καλύτερα επιλογή είναι οι inventor μετά? Αυτός που είπε ο φίλος @Dare-Devil βλέπω δεν έχει ιονιστη όμως και γενικά καινούργιο μηχάνημα με όχι τόσο καλές κριτικές ακόμη? Ίσως να πάρω ένα πιο απλό και δοκιμασμένο μοντέλο όπως ο eva ii ο 20λιτρος? Άλλες εταιρίες και μοντέλα προτεινόμενα αξιόπιστα??

θεωρώ ότι χρειάζεσαι 25 L αφυγραντήρα . 

Επειδή ανέφερες αλλεργίες σου προτείνω μηχάνημα με HEPA . 

25L (ή μεγαλύτερος) και HEPA  αυτοί υπάρχουν στο εμπόριο :

Juro pro eco 25L   (25 λιτρος)
Inventor atmosphere  (25 λιτρος)
Olimpia Splendid Aquaria 28 Pure 3i  (28 λιτρος)
υπάρχει και οPuredry Sofia PD2419  (24 λιτρος) με την διαφορά ότι δεν έχει λειτουργία fan για να δουλεύει και ως καθαριστής αέρα μόνο . 

Ο atmosphere είναι νέο μοντέλο περίπου 3 μήνες στην αγορά.
Ο ιονιστής φορτίζει αρνητικά τα σωματίδια σκόνης και αυτά κάθονται στο δάπεδο του χώρου σου .  Το φίλτρο HEPA όμως κατακρατεί τα μικροσωματίδια σκόνης . 
Σε ενδιαφέρει τελικά το HEPA για το φιλτράρισμα της σκόνης ή όχι να δώ κάποια άλλα μοντέλα στα 24-25 λίτρα ;


 

14 ώρες πριν, mynam3 είπε

Την κατανάλωση ενός αφυγραντήρα πως την υπολογίζουμε;

Ο Morris MDP-24400IW έχει κατανάλωση ας πούμε 275w. Είναι καλύτερα να τον έχω στο high και 60% υγρασία ή στο smart και πάλι με ρύθμιση για 60%;

Μετρητή κατανάλωσης δεν έχω, οπότε προσπαθώ να το υπολογίσω. 

Με μετρητή κατανάλωσης μόνο  θα δεις τι καίει στην δικιά σου περίπτωση (στο δικό σου χώρο με τις συνθήκες που επικρατούν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα για σπίτι 53τμ με υγρασία 60-70%. Θεωρώ πως ένας 12ρης θα αρκεί καθώς δεν είναι μεγάλοι οι χώροι και μάλιστα λίγοι από αυτούς χρησιμοποιούνται. Λόγω ότι έχω καλή εμπειρία από τα κλιματιστικά τους, αν και δεν είναι τόσο βάσιμο σαν επιχείρημα σκεφτόμουν να κοιτάξω σε Toyotomi.

Δυο μοντέλα διακρίνω Toyotomi TDE-12DTJI και Toyotomi Kibo TDE-12TNV18 σε παραπλήσια τιμή. Ποιό θα προτείνατε παρακαλώ πολύ; Βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικά επίσης,

Αν πιστεύετε πως αξίζει να κοιτάξω άλλη μάρκα σε αυτήν την κατηγορία τιμής (<150€) θα μουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Deadlock7 είπε

Χαιρετώ την παρέα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα για σπίτι 53τμ με υγρασία 60-70%. Θεωρώ πως ένας 12ρης θα αρκεί καθώς δεν είναι μεγάλοι οι χώροι και μάλιστα λίγοι από αυτούς χρησιμοποιούνται. Λόγω ότι έχω καλή εμπειρία από τα κλιματιστικά τους, αν και δεν είναι τόσο βάσιμο σαν επιχείρημα σκεφτόμουν να κοιτάξω σε Toyotomi.

Δυο μοντέλα διακρίνω Toyotomi TDE-12DTJI και Toyotomi Kibo TDE-12TNV18 σε παραπλήσια τιμή. Ποιό θα προτείνατε παρακαλώ πολύ; Βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικά επίσης,

Αν πιστεύετε πως αξίζει να κοιτάξω άλλη μάρκα σε αυτήν την κατηγορία τιμής (<150€) θα μουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια... :)

Toyotomi με την μια. Έχω τον 16αρη στον πάνω όροφο που είναι 70 τετραγωνικά και μου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και με 130 Watt κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εδώ και περίπου 2 εβδομάδες είμαι κάτοχος του Morris 20400IW. Στην αρχή όλα καλά, αλλά τις τελευταίες ημέρες μου φαίνεται ότι λειτουργεί κάπως περίεργα. Τον έχω στο high mode με επιθυμητό επίπεδο 50%. Αφού φτάσει κοντά στο επίπεδο που έχω ορίσει (πχ 52-53%) σταματά, με ένα εξωτερικό υγρασιόμετρο να δείχνει 55-58%. Ως εδώ μάλλον καλά. Το περίεργο είναι ότι αμέσως η ένδειξη υγρασίας στον αφυγραντήρα "εκτοξεύεται". Στο μισάωρο που περνά μέχρι να πάρει ξανά μπροστά, η ένδειξη αυτή αυξάνεται κατά περίπου 20% σε ένα μικρό δωμάτιο (<15τμ.) με θερμοκρασία 18-19 βαθμούς. Στο ίδιο διάστημα το υγρασιόμετρο δείχνει αύξηση μόλις κατά 1-2%.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο; Τι παίζει; Καταλαβαίνω ότι η ένδειξη του αφυγραντήρα μπορεί να μην είναι πολύ ακριβής, αλλά τέτοια απόκλιση και μάλιστα τόσο άμεση αύξηση στην ένδειξη μου κάνει εντύπωση.

2 λεπτά πριν, mikePK είπε

Καλησπέρα,

εδώ και περίπου 2 εβδομάδες είμαι κάτοχος του Morris 20400IW. Στην αρχή όλα καλά, αλλά τις τελευταίες ημέρες μου φαίνεται ότι λειτουργεί κάπως περίεργα. Τον έχω στο high mode με επιθυμητό επίπεδο 50%. Αφού φτάσει κοντά στο επίπεδο που έχω ορίσει (πχ 52-53%) σταματά, με ένα εξωτερικό υγρασιόμετρο να δείχνει 55-58%. Ως εδώ μάλλον καλά. Το περίεργο είναι ότι αμέσως η ένδειξη υγρασίας στον αφυγραντήρα "εκτοξεύεται". Στο μισάωρο που περνά μέχρι να πάρει ξανά μπροστά, η ένδειξη αυτή αυξάνεται κατά περίπου 20% σε ένα μικρό δωμάτιο (<15τμ.) με θερμοκρασία 18-19 βαθμούς. Στο ίδιο διάστημα το υγρασιόμετρο δείχνει αύξηση μόλις κατά 1-2%.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο; Τι παίζει; Καταλαβαίνω ότι η ένδειξη του αφυγραντήρα μπορεί να μην είναι πολύ ακριβής, αλλά τέτοια απόκλιση και μάλιστα τόσο άμεση αύξηση στην ένδειξη μου κάνει εντύπωση.

Ξέχασα να γράψω ότι μόλις ξεκινήσει πάλι να λειτουργεί (μετά το μισάωρο), η ένδειξη υγρασίας στον αφυγραντήρα μπορεί να πέσει πάνω από 10% σε λιγότερο από 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Θέλω στον  Morris MDP-24400IW να είναι σβηστός ο humidity indicator, αλλά να μπορεί να δουλεύει στο High. Όμως δεν γίνεται...γιατί μπαίνει σε sleep mode. Και το sleep mode δεν είναι και τόσο sleep, γιατί ο συμπιεστής θα κάνει πολλαπλάσια ξεκινήματα τα βραδινά, σε σχέση με το high mode. Κατά τ' άλλα μέχρι στιγμής όλα πολύ καλά. Εξαίρεση αποτελεί το δοχείο συλλογής νερού που στα 2,8 λίτρα δείχνει full.

Τα 4 λίτρα που αναφέρουν στα χαρακτηριστικά είναι μάλλον για όταν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε για άλλες δουλειές εκτός του αφυγραντήρα...:P

Φίλε μου γίνεται αν κρατήσεις το sleep πατημένο συνεχόμενα για 4-5 δευτερόλεπτα σβήνει η χρωματική ένδειξη και μένει μόνο η ένδειξη υγρασίας. Όντως αυτό με τον κάδο ισχύει. Μου φαίνεται εκεί στη Morris μας δουλεύουνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mikePK είπε

Καλησπέρα,

εδώ και περίπου 2 εβδομάδες είμαι κάτοχος του Morris 20400IW. Στην αρχή όλα καλά, αλλά τις τελευταίες ημέρες μου φαίνεται ότι λειτουργεί κάπως περίεργα. Τον έχω στο high mode με επιθυμητό επίπεδο 50%. Αφού φτάσει κοντά στο επίπεδο που έχω ορίσει (πχ 52-53%) σταματά, με ένα εξωτερικό υγρασιόμετρο να δείχνει 55-58%. Ως εδώ μάλλον καλά. Το περίεργο είναι ότι αμέσως η ένδειξη υγρασίας στον αφυγραντήρα "εκτοξεύεται". Στο μισάωρο που περνά μέχρι να πάρει ξανά μπροστά, η ένδειξη αυτή αυξάνεται κατά περίπου 20% σε ένα μικρό δωμάτιο (<15τμ.) με θερμοκρασία 18-19 βαθμούς. Στο ίδιο διάστημα το υγρασιόμετρο δείχνει αύξηση μόλις κατά 1-2%.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο; Τι παίζει; Καταλαβαίνω ότι η ένδειξη του αφυγραντήρα μπορεί να μην είναι πολύ ακριβής, αλλά τέτοια απόκλιση και μάλιστα τόσο άμεση αύξηση στην ένδειξη μου κάνει εντύπωση.

Ξέχασα να γράψω ότι μόλις ξεκινήσει πάλι να λειτουργεί (μετά το μισάωρο), η ένδειξη υγρασίας στον αφυγραντήρα μπορεί να πέσει πάνω από 10% σε λιγότερο από 5 λεπτά.

εντελώς φυσιολογικό σε ΟΛΟΥΣ τους αφυγραντήρες που πέφτουν σε hybernation! Σταματάει η κυκλοφορία αέρα και επομένως διαβάζουν στατικά την υψηλή υγρασία εντός του εσωτερικού της συσκευής (βρεγμένο στοιχείο εξατμιστή). Για αυτό όταν ξαναπάρει μπρος για επανέλεγχο, δουλεύει για 5 λεπτά ο ανεμιστήρας ώστε να γυρίσει ο αέρας και να διαβάσει πραγματικά νούμερα υγρασίας του χώρου ;) 

11 ώρες πριν, Deadlock7 είπε

Χαιρετώ την παρέα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα για σπίτι 53τμ με υγρασία 60-70%. Θεωρώ πως ένας 12ρης θα αρκεί καθώς δεν είναι μεγάλοι οι χώροι και μάλιστα λίγοι από αυτούς χρησιμοποιούνται. Λόγω ότι έχω καλή εμπειρία από τα κλιματιστικά τους, αν και δεν είναι τόσο βάσιμο σαν επιχείρημα σκεφτόμουν να κοιτάξω σε Toyotomi.

Δυο μοντέλα διακρίνω Toyotomi TDE-12DTJI και Toyotomi Kibo TDE-12TNV18 σε παραπλήσια τιμή. Ποιό θα προτείνατε παρακαλώ πολύ; Βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικά επίσης,

Αν πιστεύετε πως αξίζει να κοιτάξω άλλη μάρκα σε αυτήν την κατηγορία τιμής (<150€) θα μουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια... :)

στα μέτρα που είσαι κοιτάς και 16άρη πάντως ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mikePK είπε

Καλησπέρα,

εδώ και περίπου 2 εβδομάδες είμαι κάτοχος του Morris 20400IW. Στην αρχή όλα καλά, αλλά τις τελευταίες ημέρες μου φαίνεται ότι λειτουργεί κάπως περίεργα. Τον έχω στο high mode με επιθυμητό επίπεδο 50%. Αφού φτάσει κοντά στο επίπεδο που έχω ορίσει (πχ 52-53%) σταματά, με ένα εξωτερικό υγρασιόμετρο να δείχνει 55-58%. Ως εδώ μάλλον καλά. Το περίεργο είναι ότι αμέσως η ένδειξη υγρασίας στον αφυγραντήρα "εκτοξεύεται". Στο μισάωρο που περνά μέχρι να πάρει ξανά μπροστά, η ένδειξη αυτή αυξάνεται κατά περίπου 20% σε ένα μικρό δωμάτιο (<15τμ.) με θερμοκρασία 18-19 βαθμούς. Στο ίδιο διάστημα το υγρασιόμετρο δείχνει αύξηση μόλις κατά 1-2%.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο; Τι παίζει; Καταλαβαίνω ότι η ένδειξη του αφυγραντήρα μπορεί να μην είναι πολύ ακριβής, αλλά τέτοια απόκλιση και μάλιστα τόσο άμεση αύξηση στην ένδειξη μου κάνει εντύπωση.

Ξέχασα να γράψω ότι μόλις ξεκινήσει πάλι να λειτουργεί (μετά το μισάωρο), η ένδειξη υγρασίας στον αφυγραντήρα μπορεί να πέσει πάνω από 10% σε λιγότερο από 5 λεπτά.

Φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Deadlock7 είπε

Χαιρετώ την παρέα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση αφυγραντήρα για σπίτι 53τμ με υγρασία 60-70%. Θεωρώ πως ένας 12ρης θα αρκεί καθώς δεν είναι μεγάλοι οι χώροι και μάλιστα λίγοι από αυτούς χρησιμοποιούνται. Λόγω ότι έχω καλή εμπειρία από τα κλιματιστικά τους, αν και δεν είναι τόσο βάσιμο σαν επιχείρημα σκεφτόμουν να κοιτάξω σε Toyotomi.

Δυο μοντέλα διακρίνω Toyotomi TDE-12DTJI και Toyotomi Kibo TDE-12TNV18 σε παραπλήσια τιμή. Ποιό θα προτείνατε παρακαλώ πολύ; Βλέπω παρόμοια χαρακτηριστικά επίσης,

Αν πιστεύετε πως αξίζει να κοιτάξω άλλη μάρκα σε αυτήν την κατηγορία τιμής (<150€) θα μουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια... :)

Καλύτερα 16 λιτρο θα σου έλεγα για 53 τ.μ . Να είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύπτει άνετα και θα πιάνει το στόχο του . 
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor/f/582470/16-19-lt.html?order_by=popularity&order_dir=desc

8 λεπτά πριν, rufous είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση τον @Dare-Devil.

Ανάμεσα στους παρακάτω τι να επιλέξω παιδιά;

MORRIS MDE-20200i

ή
Inventor EVP-WF20L 

Η επιλογή σου  έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά τους . 
Κατανάλωση και οι δύο στα ίδια επίπεδα είναι δηλωμένοι . 260 watts ο inventor 270 watts ο morris . 

Ο Morris διαφέρει κυρίως στα φίλτρα . Έχει έξτρα φίλτρο ενεργού άνθρακα, ιονιστή και UV λάμπα . Το φίλτρο ενεργού άνθρακα είναι αναλώσιμο . 

Ο Inventor EVP-WF20L  έχει λειτουργία wifi  δεν έχει έξτρα φίλτρα και ιονιστή. 
Υπάρχει και ο EP3 EVA II PRO που έχει ιονιστή . https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html?from=drop

Οπότε σκέψου ποιες είναι οι προτεραιότητες σου .  Θες φίλτρα έξτρα ή το wifi για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα απο το κινητό σου είναι σημαντικότερο για σένα ; 

Κάνε και μια βόλτα να τους δεις απο κοντά σε κανά κατάστημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Στον Morris μπορώ να μην κάνω καθόλου χρήση του ενεργού άνθρακα; ή τελοσπάντων όταν χρήζει αλλαγής να μην την κάνω και να τον χρησιμοποιώ ως έχει χωρίς ενεργή χρήση του;

Τέλος, όλα αυτά περί ιονισμού και κακής επίπτωσης στην υγεία των παιδιών έχουν κάποια βάση;

Επεξ/σία από rufous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Καλύτερα 16 λιτρο θα σου έλεγα για 53 τ.μ . Να είσαι σίγουρος ότι θα σε καλύπτει άνετα και θα πιάνει το στόχο του . 
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor/f/582470/16-19-lt.html?order_by=popularity&order_dir=desc

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Dare-Devil, όπως και τα υπόλοιπα μέλη για τη βοήθεια.

Σίγουρα ο 16αρης θα είναι πιο αποδοτικός, απλά η επιφάνεια θα μειώνεται αρκετά, αφού το σαλόνι μένει σχεδόν πάντα κλειστό. Επομένως πέραν της κατανάλωσης, που λογικά θα είναι περισσότερη με τον 16αρη στο φουλ πιστεύω πως ο 12αρης αρκεί.

Απλά μεταξύ των 2 μοντέλων που ανέγραψα πιο πάνω ή άλλων εταιρειών πιο θα προτείνατε; Απλή χρήση, δίχως wifi.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...