Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε


Εχεις μετρήσει την υγρασία στο σαλόνι ; Πάει πάνω απο 60 % ; Αν δεν πάει δεν έχεις ανάγκη την αφύγρανση στο σαλόνι οπότε μόνο για τα ρούχα . Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος όπου θα στεγνώνεις τα ρούχα ;
Αν πάει πάνω απο 60 % τότε :
Πόσα τετραγωνικά είναι το σαλόνι ;  Έχεις κουφώματα σύγχρονα (π.χ αλουμινίου ή PVC) ; Ανοιγόμενα ή συρόμενα ;

Υγρασία δεν έχω μετρήσει να πω την αλήθεια.. πως να το τσεκάρω αυτό με εύκολο τρόπο χωρίς να έχω αφυγραντηρα;

πιστευω βέβαια ότι θα έχει μπόλικη υγρασία μιας και μένω στα 500 μέτρα από θάλασσα.

Η οικοδομή είναι παλιά αλλά τα κουφώματα είναι δίπλα τζάμια αλουμίνιο καινούργια.

το σαλόνακι είναι περίπου 15 τετραγωνικά και το δωμάτιο για τα ρούχα το πολυ 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Dhmhtrhsg2 είπε

Υγρασία δεν έχω μετρήσει να πω την αλήθεια.. πως να το τσεκάρω αυτό με εύκολο τρόπο χωρίς να έχω αφυγραντηρα;

πιστευω βέβαια ότι θα έχει μπόλικη υγρασία μιας και μένω στα 500 μέτρα από θάλασσα.

Η οικοδομή είναι παλιά αλλά τα κουφώματα είναι δίπλα τζάμια αλουμίνιο καινούργια.

το σαλόνακι είναι περίπου 15 τετραγωνικά και το δωμάτιο για τα ρούχα το πολυ 10

για τόσα λίγα μέτρα, 10άρη, 12άρη... Γενικά με ένα υγρασιόμετρο της πλάκας μπορείς πάντως να δεις εύκολα αν έχεις και πόσο έχεις από πλευράς υγρασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yositosi είπε

Κάποιος ανέφερε ότι ζητάνε 20€. Οπότε στην 5ετία, μιλάμεγια 100€ εξτρα από το πουθενά... Το κόστος αγοράς για τον εισαγωγέα μιας νέας συσκευής είναι σε αυτά ή και λιγότερα χρήματα! Εσένα δεν σου κάθεται κάπως;;;

Εγώ το είχα αναφέρει, αφού επικοινώνησα μαζί τους. Για να ισχύει η 5ετής εγγύηση χρειάζεται κάθε χρόνο service. Κατά τ' άλλα ισχύει η διετής εγγύηση. Φυσικά και μου κάθετε κάπως. Ασχέτως πόσο θα χρησιμοποιείται ο αφυγραντήρας πρέπει να υπολογίζεις κάθε χρόνο και το 20€. Κρίμα γιατί συγκρίνοντας με τις άλλες μάρκες που είχα δει, η juro pro είχαν ωραία φίλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimos47ki7 είπε

Τις επόμενες μέρες θα προχωρήσω σε αγορά αφυγραντήρα για πρώτη φορά και έχω πελαγωσει.

Πήρα μια προσφορά για τον juro pro diamond 28 στα 280 ευρώ.

Το σπίτι είναι 140 τετραγωνικα περίπου με πολύ καλή μόνωση γενικά. Δεν έχουμε ιδιαίτερο προβλημα με υγρασία στο σπίτι, αλλά η περιοχή μας (Τρίκαλα) γενικά έχει πολλή υγρασία και θέλω να βοηθήσω το καλοριφέρ για οικονομία.

Διάβασα καμμία 10αρια σελίδες εδώ, και δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους juro pro. Αξίζουν σαν συσκευές ή θα την πατήσω? Με μια σύγκριση που έκανα με τον ανταγωνισμό, αυτό που παρατήρησα είναι ότι για τα ίδια λίτρα, έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση στα 320W (το προσπέκτους λέει για αποκλειστική τεχνολογία Panasonic στον συμπιεστή αλλά δεν γνωρίζω αν είναι μαρκετιστικο ή αληθινό).

Οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη

Δεν με αφήνετε να αγιάσω :D:D:D 

για πες μου λοιπόν... Λένε τη χαμηλότερη κατανάλωση στα 320W. Χαμηλότερη από ποιόν και σε τι;;; Ρωτάω πχ γιατί γενικά λένε πολλά όπως πχ στον 16άρη το παρακάτω

image.png.9d768f33051d5acf8bde24a608100765.png

Ας προσπεράσω λοιπόν ότι απαγορεύεται η συγκριτική διαφήμιση στην Ε.Ε (γενικά είναι πολύ επικίνδυνη η χρήση του όρου "το πιο")... και θα πάω στο ζουμί, ότι πχ υπάρχει στην αγορά μοντέλο στα ίδια λίτρα με 200W!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yositosi είπε

για τόσα λίγα μέτρα, 10άρη, 12άρη... Γενικά με ένα υγρασιόμετρο της πλάκας μπορείς πάντως να δεις εύκολα αν έχεις και πόσο έχεις από πλευράς υγρασίας

Πολυ καλά!

μπορεις να μου προτείνεις κάποια δοκιμασμένα μοντέλα; Και σε οικονομικά αλλά και σε κάτι πιο αξιόλογο.

στεγνωμα ρούχων μπορώ να κάνω με όλους έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Πολυ καλά!

μπορεις να μου προτείνεις κάποια δοκιμασμένα μοντέλα; Και σε οικονομικά αλλά και σε κάτι πιο αξιόλογο.

στεγνωμα ρούχων μπορώ να κάνω με όλους έτσι;

Κάνε μια αρχική επιλογή και πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω στο σκέλος της λεπτομερούς σύγκρισης. Να σε "σκουντήξω" κάπου δεν το θέλω. Για να είμαι ειλικρινής κιόλας τα πολύ μικρά μοντέλα, τα έχω αγγίξει πολύ πιο επιφανειακά σε σχέση με τα μεγαλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Κάνε μια αρχική επιλογή και πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω στο σκέλος της λεπτομερούς σύγκρισης. Να σε "σκουντήξω" κάπου δεν το θέλω. Για να είμαι ειλικρινής κιόλας τα πολύ μικρά μοντέλα, τα έχω αγγίξει πολύ πιο επιφανειακά σε σχέση με τα μεγαλύτερα.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και το εκτιμώ αλλά πραγματικά δεν έχω ιδεα..

 

πχ έχω δει αυτόν καθαρά και μόνο γιατί ξέρω την εταιρία και έχω ακούσει από γνωστό ότι κάνει δουλειά..

γενικα μ ενδιαφέρει για τα ρούχα αλλά αν μπορώ να βελτιώσω το επίπεδο στο δωμάτιο δε θα πω όχι..

επισης καλο θα ήταν να μην έχω πολυ θόρυβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, καταστάλλαξα σε αυτόν https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202681-morris-mde24200i 
Μπορεί να είναι λίγο overkill από άποψη χώρου, αλλά είναι σίγουρα πιο future-proof και η χρηματική διαφορά μικρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και το εκτιμώ αλλά πραγματικά δεν έχω ιδεα..

πχ έχω δει αυτόν καθαρά και μόνο γιατί ξέρω την εταιρία και έχω ακούσει από γνωστό ότι κάνει δουλειά..

γενικα μ ενδιαφέρει για τα ρούχα αλλά αν μπορώ να βελτιώσω το επίπεδο στο δωμάτιο δε θα πω όχι..

επισης καλο θα ήταν να μην έχω πολυ θόρυβο 

1. σε ποιόν κατέληξες; Ή σε έχασα κάπου, ή δεν το έγραψες.

2. Για στέγνωμα ρούχων αρκεί να βάλεις συνεχή λειτουργία, και ρύθμιση/στόχευση 35C υγρασία. Στην πράξη αυτό είναι το στέγνωμα ρούχων

3. Εμπειρικά θα σου πω ότι γενικά ΟΛΑ τα μικρά μοντέλα που έχω δει είναι κομματάκι υπεραισιόδοξα στα επίπεδα θορύβου. Να τονίσω ότι γενικά σε ΟΛΟΥΣ τους αφυγραντήρες, είτε θα ακους βαβούρα από ανεμιστήρα, είτε αν έχουν σιωπηλή λειτουργία από αεροδυναμική άποψη, σίγουρα θα φτάσεις να ακούς τη λειτουργία του ψυκτικού κυκλώματος! Γενικά ενδέχεται να υπάρχει μια ενόχληση αν θέλεις να λειτουργείς μονάδα στην κρεβατοκάμαρα ενώ κοιμάσαι! Το λέω και το ξαναλέω για να μην βρεθεί κόσμος δυσαρεστημένος στο τελος με τα λεφτά που έδωσε για κάτι επειδή άκουγε από κάποιους για εντελώς σιωπηλή λειτουργία (κυριολεκτικα΄και τεχνικά ανέφικτο με τα ως τώρα δεδομένα τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yositosi είπε

Δεν με αφήνετε να αγιάσω :D:D:D 

για πες μου λοιπόν... Λένε τη χαμηλότερη κατανάλωση στα 320W. Χαμηλότερη από ποιόν και σε τι;;; Ρωτάω πχ γιατί γενικά λένε πολλά όπως πχ στον 16άρη το παρακάτω

image.png.9d768f33051d5acf8bde24a608100765.png

Ας προσπεράσω λοιπόν ότι απαγορεύεται η συγκριτική διαφήμιση στην Ε.Ε (γενικά είναι πολύ επικίνδυνη η χρήση του όρου "το πιο")... και θα πάω στο ζουμί, ότι πχ υπάρχει στην αγορά μοντέλο στα ίδια λίτρα με 200W!

Τα ίδια λένε και για το 28. Κι εγώ κοιτοντας στο Σκρουτζ ανταγωνιστικά μοντέλα στην ίδια κατηγορία (26-30 λίτρα) όσα είδα έλεγαν κάτι 450-600watt. 

Εν τέλει δεν θα κολλήσω σε αυτό ντε και καλά. Πιο πολύ με ενδιαφέρει κατά πόσο τα juro pro αξίζουν σαν συσκευές ή έχουν δείξει γενικότερα κακή συμπεριφορά σε θέμα αξιοπιστίας ή απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. σε ποιόν κατέληξες; Ή σε έχασα κάπου, ή δεν το έγραψες.

2. Για στέγνωμα ρούχων αρκεί να βάλεις συνεχή λειτουργία, και ρύθμιση/στόχευση 35C υγρασία. Στην πράξη αυτό είναι το στέγνωμα ρούχων

3. Εμπειρικά θα σου πω ότι γενικά ΟΛΑ τα μικρά μοντέλα που έχω δει είναι κομματάκι υπεραισιόδοξα στα επίπεδα θορύβου. Να τονίσω ότι γενικά σε ΟΛΟΥΣ τους αφυγραντήρες, είτε θα ακους βαβούρα από ανεμιστήρα, είτε αν έχουν σιωπηλή λειτουργία από αεροδυναμική άποψη, σίγουρα θα φτάσεις να ακούς τη λειτουργία του ψυκτικού κυκλώματος! Γενικά ενδέχεται να υπάρχει μια ενόχληση αν θέλεις να λειτουργείς μονάδα στην κρεβατοκάμαρα ενώ κοιμάσαι! Το λέω και το ξαναλέω για να μην βρεθεί κόσμος δυσαρεστημένος στο τελος με τα λεφτά που έδωσε για κάτι επειδή άκουγε από κάποιους για εντελώς σιωπηλή λειτουργία (κυριολεκτικα΄και τεχνικά ανέφικτο με τα ως τώρα δεδομένα τουλάχιστον).

Για το στέγνωμα με καλύπτει ο καθένας επομένως.

για τον θόρυβο το κατανοώ απλώς δεν θέλω πολυ βαβούρα..

έχω ακόμα μια ερώτηση. 
αν πάρω έναν μεγαλύτερο 20αρη πχ που καλύπτει το διαμέρισμα κι τον έχω μόνιμα ανοιχτό και τοποθετημένο σε κάποιο κεντρικό σημείο ή στο σαλόνι θα έχω αποτέλεσμα;

το λέω γιατί. Στο σαλόνι και στη κρεβατοκάμαρα με κλειστή πόρτα θα έχω κλιματισμό. Το άλλο σπίτι θα είναι κρύο.

αναφερομαι στο μικρό μοντέλο Inventor AV1-12L Avra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Για το στέγνωμα με καλύπτει ο καθένας επομένως.

για τον θόρυβο το κατανοώ απλώς δεν θέλω πολυ βαβούρα..

έχω ακόμα μια ερώτηση. 
αν πάρω έναν μεγαλύτερο 20αρη πχ που καλύπτει το διαμέρισμα κι τον έχω μόνιμα ανοιχτό και τοποθετημένο σε κάποιο κεντρικό σημείο ή στο σαλόνι θα έχω αποτέλεσμα;

το λέω γιατί. Στο σαλόνι και στη κρεβατοκάμαρα με κλειστή πόρτα θα έχω κλιματισμό. Το άλλο σπίτι θα είναι κρύο.

αναφερομαι στο μικρό μοντέλο Inventor AV1-12L Avra

Ένας μεγαλύτερος, και εφόσον θα είναι κατηγορίας "high efficiency" σίγουρα είναι πιο αποδοτικός και σίγουρα πχ θα κάνει πιο γρήγορο στέγνωμα ρούχων. Παρόλα αυτά, αν έχεις κλειστές πόρτες τότε ψιλο-ανούσιο μιας και θα καταλήξεις να κάνεις over-kill ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως η πόρτα του σαλονιού για πρεδειγμα θα είναι κλειστή πολλές ώρες την  ημέρα μιας και εκεί θα καθόμαστε..
βέβαια από το βράδυ μέχρι το επιμένω πρωί θα είναι ανοιχτά..

αν τον έβαζα κάπου κεντρικά να λειτουργεί όλη μέρα θα είχε αποτέλεσμα; Η αν τον είχα μόνιμα στο δωμάτιο με τα ρούχα θα έκανε δουλειά για όλο το σπίτι;  Περίπου 65 τμ ειναι

επομενως εσυ ή και οποιοσδήποτε άλλος φίλος τι θα μου προτείνατε; Και σε μικρό αλλά και σε μεγάλο αν υπάρχει ουσία..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Η αλήθεια είναι πως η πόρτα του σαλονιού για πρεδειγμα θα είναι κλειστή πολλές ώρες την  ημέρα μιας και εκεί θα καθόμαστε..
βέβαια από το βράδυ μέχρι το επιμένω πρωί θα είναι ανοιχτά..

αν τον έβαζα κάπου κεντρικά να λειτουργεί όλη μέρα θα είχε αποτέλεσμα; Η αν τον είχα μόνιμα στο δωμάτιο με τα ρούχα θα έκανε δουλειά για όλο το σπίτι;  Περίπου 65 τμ ειναι

επομενως εσυ ή και οποιοσδήποτε άλλος φίλος τι θα μου προτείνατε; Και σε μικρό αλλά και σε μεγάλο αν υπάρχει ουσία..

1. να έχεις πόρτες ανοιχτές είναι κακό για την τσέπη σου γιατί έχεις θέρμανση με κλιματισμό οπότε το αφήνουμε αυτό το σενάριο

2. για 65τμ σύνολο θέλεις σίγουρα 20άρη τουλάχιστον (16άρης πχ με περιφορές ίσως και να την παλεύει). Βέβαια τα πάντα όλα εξαρτώνται και από τα επίπεδα υγρασίας του χώρου!

3. τα ρούχα προτείνεται, εφόσον είναι εφικτό, να κλείνονται σε ένα μικρό δωμάτιο (όσο πιο μικρό γίνεται), να βάζουμε μέσα τον αφυγραντήρα και να κλείνουμε την πόρτα. Πολύ πιο εύκολα φορτία για τη συσκευή ώστε να ξηράνει γρήγορα τον αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

1. να έχεις πόρτες ανοιχτές είναι κακό για την τσέπη σου γιατί έχεις θέρμανση με κλιματισμό οπότε το αφήνουμε αυτό το σενάριο

2. για 65τμ σύνολο θέλεις σίγουρα 20άρη τουλάχιστον (16άρης πχ με περιφορές ίσως και να την παλεύει). Βέβαια τα πάντα όλα εξαρτώνται και από τα επίπεδα υγρασίας του χώρου!

3. τα ρούχα προτείνεται, εφόσον είναι εφικτό, να κλείνονται σε ένα μικρό δωμάτιο (όσο πιο μικρό γίνεται), να βάζουμε μέσα τον αφυγραντήρα και να κλείνουμε την πόρτα. Πολύ πιο εύκολα φορτία για τη συσκευή ώστε να ξηράνει γρήγορα τον αέρα

1) ισχύει επομένως και εγώ το αποκλείω.

2) μεταξύ της νύχτας μέχρι το πρωί που θα αφήνω ανοιχτά τις πόρτες το σαλόνι θα μπορεί να γίνεται λες δουλεια; Τα υπόλοιπα δωμάτια θα είναι ανοιχτά εκτός από το υπνοδωμάτιο που θα το κλείνω αντίστοιχα από το βράδυ μέχρι το πρωί για ύπνο..

3)  τα ρούχα στο μικρό δωμάτιο νομίζω θα είναι κομπλέ. Και τον χειμώνα χτυπάει ήλιος από δυο μεγάλα παράθυρα όλη μέρα..

μπορείς να μου προτείνεις κάποια μοντέλα να κοιτάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...