Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πραγματικά πρέπει να είναι οι μόνοι που βάζουν τέτοιο όρο . Ίσως για αυτό έχουν επιλέξει τη μή κοινοποίηση των όρων στο site τους γιατί είναι μεγάλο μείον έναντι του ανταγωνισμού . 
 

Δεν ξέρω τι παίζει για να είμαι απολύτως ειλικρινής. Είναι κάτι που υπήρχε και πέρσι!!! (το είδα ΚΑΙ σε περσινό μοντέλο, ΠΕΡΣΙΝΗΣ παραγωγής!)

Τώρα βλέπω ότι σε νέο μοντέλο με R290 την κατέβασαν στα 2 χρόνια την εγγύηση

 

image.png.160650793d4e2615085cf7f3b48efbe0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Δεν ξέρω τι παίζει για να είμαι απολύτως ειλικρινής. Είναι κάτι που υπήρχε και πέρσι!!! (το είδα ΚΑΙ σε περσινό μοντέλο, ΠΕΡΣΙΝΗΣ παραγωγής!)

Τώρα βλέπω ότι σε νέο μοντέλο με R290 την κατέβασαν στα 2 χρόνια την εγγύηση

image.png.160650793d4e2615085cf7f3b48efbe0.png

Eγγύηση αφυγραντήρων

Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ Α.Ε. παρέχει εγγύηση δέκα (10) ετών στον συμπιεστή (compressor) και πέντε (5) ετών στα υπόλοιπα μέρη της συσκευής για τους αφυγραντήρες ECO, Perla, Diamond και Oxygen που έχουν αγοραστεί από 01/10/2017 και μετά.

https://www.juropro.gr/juroprowarranty/

Διχασμένη προσωπικότητα η juro pro :P . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Είναι στον καθένα τι χρειάζεται.Εγώ που δεν θέλω πχ να έχω καμία εφαρμογή 'κινέζου' στο σπίτι εχω βαλει σε όλα τασμότα ή μετράω τη κατανάλωση σε δικο Psem και τα χειρίζομαι από server στο raspberry pi. δουλεια δεν ειχε ο διαβολος ...

Θα άξιζε μια μίνι παρουσίαση της δουλειάς σου. Έχω sonoff αλλά με default περιβάλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Υγρασία δεν έχω μετρήσει να πω την αλήθεια.. πως να το τσεκάρω αυτό με εύκολο τρόπο χωρίς να έχω αφυγραντηρα;

πιστευω βέβαια ότι θα έχει μπόλικη υγρασία μιας και μένω στα 500 μέτρα από θάλασσα.

Η οικοδομή είναι παλιά αλλά τα κουφώματα είναι δίπλα τζάμια αλουμίνιο καινούργια.

το σαλόνακι είναι περίπου 15 τετραγωνικά και το δωμάτιο για τα ρούχα το πολυ 10

To σκεπτικό μου ήταν να γλιτώσεις λεφτά . Αν δεν είχες υγρασία στο σπίτι σου να έπαιρνες απλά έναν μικρό αφυγραντήρα για το μικρό χώρο που βάζεις τα ρούχα σου . 
Περίμενα βέβαια περισσότερα τετραγωνικά να είναι το σαλόνι αλλά αφού είναι σχεδόν ίδιοι οι χώροι τότε δεν έχει νόημα αυτό που σε ρώτησα . 
Ο αφυγραντήρας που θα πάρεις για το μικρό χώρο με τα ρούχα θα μπορεί να καλύψει και το σαλονάκι . 

Με έναν 12 L θα κάνεις δουλειά . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_183_1088_3784_26312/Delonghi_or_Rohnson_or_Morris_or_Inventor_or_Puredry/f/582469_582470_698107/11-15-lt-16-19-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντήρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimos47ki7 είπε

Τα ίδια λένε και για το 28. Κι εγώ κοιτοντας στο Σκρουτζ ανταγωνιστικά μοντέλα στην ίδια κατηγορία (26-30 λίτρα) όσα είδα έλεγαν κάτι 450-600watt. 

Εν τέλει δεν θα κολλήσω σε αυτό ντε και καλά. Πιο πολύ με ενδιαφέρει κατά πόσο τα juro pro αξίζουν σαν συσκευές ή έχουν δείξει γενικότερα κακή συμπεριφορά σε θέμα αξιοπιστίας ή απόδοσης.

Προσωπική άποψη: Δε βρίσκω λόγο να προτιμήσεις αφυγραντήρα της juro pro σε αυτές τις τιμές απο τη στιγμή που η εγγύηση της juro-pro έχει όρο για ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση.

Για την αξιοπιστία δεν έχει ακουστεί κάτι  χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως καμία μάρκα δεν έχει τις βλάβες της . Όλες έχουν ένα ποσοστό βλαβών να αντιμετωπίσουν . 

Άλλη επιλογή σε αυτά τα λεφτά είναι αυτός (τον οποίο έχω):
https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/atmosphere#tech-specs

25άρης με HEPA και αισθητήρα μέτρησης συγκέντρωσης σωματιδίων σκόνης στον αέρα .
5 χρόνια εγγύηση . 
 

11 ώρες πριν, Gakias07 είπε

Θέλω να τραβάει την υγρασία πιο πολύ και να καθαρίζει σωστά τον αέρα σκόνη μικρόβια. 

Η θερμοκρασία είναι πάνω απο 15 βαθμούς στο σπίτι. 

Δεν με ενδιαφέρει WiFi και να το βλέπω απο το ίντερνετ ούτε ρεύμα. 



Για την απορρόφηση μικροσωματιδιών σκόνης θες αφυγραντήρα με HEPA που να πιάνει όλη την εισαγωγή αέρα .
Για μυρωδιές θες ο αφυγραντήρας να έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα . 
Για μικρόβια βακτήρια κτλ θες αφυγραντήρα που να έχει UV λάμπα . 

Σωστό καθαρισμό του αέρα θα κάνεις με καθαριστή αέρα με πολλαπλά στάδια φιλτραρίσματος . Οι αφυγραντήρες κάνουν δουλειά έως ένα βαθμό. Δεν συγκρίνονται με τους καθαριστές αέρα.

Απο αυτά που κοιτάς, ο TCL εχει φίλτρο HEPA και ενεργού άνθρακα αλλά δεν αναφέρουν αν είναι μικρό φιλτράκι ή πιάνει όλη την είσοδο του αέρα . Παρ τους ένα τηλ να σου πουν . 
Δεν έχει δυνατότητα να δουλέψει μόνο σε fan  . Δηλαδή καθαρισμό του αέρα κάνει μόνο όταν τον έχεις σε λειτουργία αφύγρανσης . 

Ο Morris έχει UV λάμπα  φίλτρο ενεργού άνθρακα και ιονιστή .  Έχει λειτουργία Fan . 

Ο Juro pro δεν αξίζει για τα λεφτά του . Έχει και όρο ετήσιων συντηρήσεων για να ισχύει η εγγύηση . 

Ανάμεσα σε Morris και TCL δες .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάμεσα σε Toyotomi TDE-16DTI και Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L, χωρίς να είναι απαραίτητο το wifi,  τι διαλέγουμε;

υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει να ρίξουμε καμια ματιά λόγω black friday στα 150-200€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mercator84 είπε

ανάμεσα σε Toyotomi TDE-16DTI και Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 16L, χωρίς να είναι απαραίτητο το wifi,  τι διαλέγουμε;

υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει να ρίξουμε καμια ματιά λόγω black friday στα 150-200€;

Μπορεις να δεις κι αυτον στα 171,40 με παζαρι.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/205613-morris-mdp16300i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα κι απο μενα..''Συμβιωνω'' εδω και 2 εβδομαδες με τον Inventor ΕVA II pro wifi 16L...Eιναι καλυτερος απο οτι περιμενα και απο οτι διαβαζα.Τον εχω σε ολο το σπιτι αλλα τις 3 τελευταιες μερες στο υπνοδωματιο, στο Low ουτε που τον καταλαβαινω το βραδυ..Τραβαει μπολικο νερο αλλωστε και αυτη ειναι η δουλεια του,και τελικα ΔΕΝ κρυωνω γιατι δεν τα παω καλα με το κρυο..Οσο αναφορα το wifi ,ολες οι συσκευες στο σπιτι εχουν wifi πλυντηριο,a/c μπορω να πω οτι εχει την καλυτερη εφαρμογη..ΠΑΝΤΑ με βαζει ,ρυθμιζει τα παντα,ΕΝΩ ΠΧ με του Toyotomi μου σπαει τα νευρα..Απο καταναλωση περιμενω φιλο με οργανα να τον μετρησουμε κατα προσεγγιση βεβαια, και στο δικο μου χωρο,γιατι για αλλο σπιτι θα ισχυουν άλλα

Αυτα...για οτι νεοτερο μιλαμε

 

Screenshot_2019-11-19-20-35-40.png.f1947173936665e4ac2235c4a9039b9a.png

Επεξ/σία από optostyle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά σκέφτομαι να πάρω τον 20άρι των praktiker. Δεν βρίσκω πιο οικονομικό σε αυτά τα λίτρα και από κατάστημα που να είναι κοντά μου. 

Υπάρχει μια περίπτωση να τον ρίξουν κι άλλο για bf αλλά σκέφτομαι μήπως δεν το κάνουν και τον πάνε στην κανονική τιμή πάλι...

Είδα κιόλας στο manual ότι έχει οθόνη και σταματάει και να λειτουργεί όταν πιάσει την υγρασία που θέλεις οπότε νομίζω θα με καλύψει σε συνδυασμό με έναν 16άρι morris που έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά

Θέλω να πάρω έναν αφυγραντήρα για τους γονείς μου.  Παραπονιούντε ότι η κρεβατοκάμαρά τους έχει υγρασία.  Θα μου πείτε ένα μοντέλο?

Στο σαλόνι έχουν ένα τεράστιο (12άρι) A/C αλλά δε θέλω να το βάλουν στην αφύγρανση. 1) θα μπερδευτούνε με τις ρυθμίσεις και 2) δεν εμπιστεύοντε ότι θα τραβήξει την υγρασία και από την κρεβατοκάμαρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2019 στις 9:31 ΠΜ, ntina81 είπε

Καλημέρα 

εχω θέρμανση στο σπίτι κλιματιστικό κ ενδιαφέρομαι για αφυγραντηρα για τις κρεβατοκάμαρες οι οποίες δεν καλύπτονται. Ειδικά στο παιδικό όπου έχω κ θέμα υγρασίας. Περίπου 10τμ στην Ξάνθη. 
Είμαι εντελώς άσχετη. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει ;

Κανεις να με βοηθησει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ntina81 είπε

Κανεις να με βοηθησει; 

για τόσο λίγα μέτρα που ανέφερες (10τμ) ένας 10λιτρος το πολύ 12λιτρος θα σε καλύψει άνετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλημέρα παιδιά

Θέλω να πάρω έναν αφυγραντήρα για τους γονείς μου.  Παραπονιούντε ότι η κρεβατοκάμαρά τους έχει υγρασία.  Θα μου πείτε ένα μοντέλο?

Στο σαλόνι έχουν ένα τεράστιο (12άρι) A/C αλλά δε θέλω να το βάλουν στην αφύγρανση. 1) θα μπερδευτούνε με τις ρυθμίσεις και 2) δεν εμπιστεύοντε ότι θα τραβήξει την υγρασία και από την κρεβατοκάμαρα.

Αφύγρανση τα κλιματιστικά κάνουν στην ψύξη . 

Για υπνοδωμάτιο ένας 10λιτρος ή 12 λιτρος είναι μια χαρά .  
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784_26312/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Puredry/f/582468_582469_698107/eos-10-lt-11-15-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρες&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αφύγρανση τα κλιματιστικά κάνουν στην ψύξη . 

Για υπνοδωμάτιο ένας 10λιτρος ή 12 λιτρος είναι μια χαρά .  
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784_26312/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Puredry/f/582468_582469_698107/eos-10-lt-11-15-lt-me-sympiesti.html?o=αφυγραντηρες&order_by=pricevat&order_dir=asc

Στα 4 κλιματιστικά που έχω δουλέψει, όλα έχουν και ξεχωριστή λειτουργία αφύγρανσης.  Την οποία όμως δε χρησιμοποίησα ποτέ, δεν ξέρω πως δουλεύει.

Τα Philco δεν είναι καλά?  Στην αρχή του Thread ολο γι αυτά μιλούσαν.

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...