Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ αρχικές πρώτες εντυπώσεις για τον Morris MDP-20300i.

Ελεεινή πλαστικούρα (δεν περίμενα κάτι διαφορετικό).

Τουλάχιστον ούτε τρίζει, ούτε συντονίζει.

Ο Inventor Eva DE-MDDF20 είναι πολύ πιο στιβαρός.

Το τηλεκοντρόλ μοιάζει με παιδικό παιχνίδι. Τουλάχιστον έχει.

Εχθές παρέλαβα και εγώ τον ίδιο και ήθελα να τον χρησιμοποιήσω μερικές μέρες πριν γράψω για αυτόν αλλά με υπερκάλυψες σε όλα!!! Πολυ καλό review! 

Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι το βράδυ τον είχα στο υπνοδωμάτιο σε sleep Mode και δεν με ενόχλησε καθόλου. Ένιωσα άμεσα τα αποτελέσματα αφού δεν είχα το μπούκωμα της υγρασίας των προηγούμενων ημερών. Βέβαια κάποια στιγμή γέμισε το δοχείο και σταμάτησε οπότε πριν τον ύπνο θέλει άδειασμα.

Επεξ/σία από drikoudis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολύ αρχικές πρώτες εντυπώσεις για τον Morris MDP-20300i.

Ελεεινή πλαστικούρα (δεν περίμενα κάτι διαφορετικό).

Τουλάχιστον ούτε τρίζει, ούτε συντονίζει.

Ο Inventor Eva DE-MDDF20 είναι πολύ πιο στιβαρός.

Το τηλεκοντρόλ μοιάζει με παιδικό παιχνίδι. Τουλάχιστον έχει.

Κακάσχημος εξωτερικά με καρακιτσαριά μπλε φωτάκια και συναφή ( φαντάζομαι υποκειμενικά όλα αυτά).

Πιο ψηλός και στενός από τον EVA.

IMG-20191121-150900.jpgIMG-20191121-150907.jpgIMG-20191121-150914.jpg

Φίλτρο άνθρακα που πιάνει τα 2/3 (εκτίμηση του ποδαριού) και όχι όλη την επιφάνεια. 

Πάντως σε συνδυασμό με ιονιστή και UV λάμπα (αν κάνουν τίποτα όλα αυτά), μου φάνηκε ότι δημιουργεί μια πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα.

IMG-20191121-144954.jpg

Περίεργη σχεδίαση του δοχείου, όχι πολύ εύκολο το άδειασμα, δεν έχεις οπτικό έλεγχο ως το πόσο γεμάτο είναι.

Δεν το μέτρησα ακόμα σε λίτρα αλλά παρόλο που λέει 4λίτρα , δεν μπορεί να γεμίσει των 3 λίτρων δοχείο του EVA ....μάλλον μας δουλεύει.

IMG-20191121-224825.jpg

Ψεύτικα ροδάκια και τοποθετημένα πολύ μέσα ως αποτέλεσμα έχει μικρό μεταξόνιο (για να μιλήσουμε με αυτοκινητιστικούς όρους)  οπότε έχει αστάθεια στη μετακίνηση στο μπρος πίσω και πρέπει να τον κρατάς για να μην ανατραπεί.

Στο low ενώ δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας, αφήνει να ακούγεται ο συμπιεστής που κάνει σαν μικρό ψυγείο και είναι άκρως ενοχλητικός. Με τίποτα δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ με αυτόν στον ίδιο χώρο. Δεν ξέρω αν κάποιο μοντέλο με με περιστροφικό συμπιεστή όπως οι juro-pro κάνουν τη διαφορά.

Στο high ο ανεμιστήρας ευτυχώς υπερκαλύπτει ελαφρώς τον συμπιεστή .

Βέβαια πάει το όποιο πλεονέκτημα περίμενα περί θορύβου αφού και πάλι είναι αδύνατον να τον έχω τη νύχτα ενεργοποιημένο όπως θα ήθελα .

Φυσικά είναι ξεκάθαρα λιγότερο θορυβώδης από τον παλιό inventor.

Εδώ στο high όπου ο συμπιεστής δεν ακούγεται γιατί τον καλύπτει ο ανεμιστήρας (χρωστάω και video στο low).

Στα θετικά , σκοτώνει από απόδοση.

Επίσης ο μετρητής του , όσο και του τηλεκοντρόλ είναι εξαιρετικά ακριβής

IMG-20191121-153917.jpg

Από κατανάλωση , κυμάνθηκε από 223W σε High και στόχο 60%

IMG-20191121-150950.jpg

μέχρι περίπου 248W όταν τον έβαλα σε κορεσμένο από υγρασία χώρο (μπάνιο μετά από ντουζ συζύγου!!!).

IMG-20191121-205115.jpg

Άρα εν κατακλείδι:

Ενώ δεν έχει και την καλύτερη ποιότητα , το δοχείο αμφιβάλλω αν έχει τα λίτρα που λέει (χρωστάω μέτρηση), δεν είναι σε καμία περίπτωση αθόρυβος ούτε στο sleep λόγω ψυγειακού θορύβου συμπιεστή,  φαίνεται να είναι πολύ αποδοτικός, καίει συγκριτικά λίγο, δημιουργεί μια ευχάριστη ατμόσφαιρα,  δεν τρίζει, δεν συντονίζει, μάλλον είναι σχετικά αθόρυβος στο high και γενικά δηλαδή λαμβάνοντας υπόψη τους σχεδιαστικούς περιορισμούς της τεχνολογίας των συμπιεστών (λυπάμαι αλλά δεν έχω άλλο δείγμα , θα ήθελα να ακούσω κάποιον με περιστροφικό συμπιεστή ) και θα έλεγα ότι στα 200€ που κάνει με προσφορά ότι είναι μια τίμια αγορά.

Προσοχή ούτε τον συνιστώ, ούτε όχι μιας και δεν έχω την συνολική εικόνα της αγοράς. 

Αν και φτιάχνω βιντεάκι,και να δειξω την αποψη μοθ,  διαφωνώ σε κάτι...

 

Στο λόου, σε sleep mode κοιμηθηκα 2 βράδια με τον αφυγραντήρα στα 2 μετρα. Για μένα δεν είναι καθόλου ενοχλητικός αλλά το αφτί του καθενος είναι διαφορετικό ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, drikoudis είπε

Εχθές παρέλαβα και εγώ τον ίδιο και ήθελα να τον χρησιμοποιήσω μερικές μέρες πριν γράψω για αυτόν αλλά με υπερκάλυψες σε όλα!!! Πολυ καλό review! 

Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι το βράδυ τον είχα στο υπνοδωμάτιο σε sleep Mode και δεν με ενόχλησε καθόλου. Ένιωσα άμεσα τα αποτελέσματα αφού δεν είχα το μπούκωμα της υγρασίας των προηγούμενων ημερών. Βέβαια κάποια στιγμή γέμισε το δοχείο και σταμάτησε οπότε πριν τον ύπνο θέλει άδειασμα.

Από ότι φαίνεται και το κριτήριο αυτό είναι άκρως υποκειμενικό μιας και το αθόρυβο του ενός, είναι θορυβώδες του άλλου. 

Μάλιστα θεωρώ ότι στην πράξη είναι εντελώς αδύνατο να διαλέξει κάποιος αφυγραντήρα ακούγοντάς τον από κοντά σε κάποιο κατάστημα μιας και ο θόρυβος του συμπιεστή που τον μέτρησα με app του κινητού (ξέρω ξέρω , αξιοπιστία στο ναδίρ), ήταν κάπου 40dB αλλά σε κάθε περίπτωση η φασαρία ενός πολυκαταστήματος θα τον υπερκαλύψει. 

Επαναλαμβάνω ότι θα ήθελα να ακούσω από κοντά έναν juro-pro με τον  με περιστροφικό συμπιεστή διπλού ρότορα της Panasonic. Στα κλιματιστικά είναι χαώδης η διαφορά ενός twin rotary και ενός απλού. Στους αφυγραντήρες δεν έχω ιδέα.

27 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Αν και φτιάχνω βιντεάκι,και να δειξω την αποψη μοθ,  διαφωνώ σε κάτι...

Στο λόου, σε sleep mode κοιμηθηκα 2 βράδια με τον αφυγραντήρα στα 2 μετρα. Για μένα δεν είναι καθόλου ενοχλητικός αλλά το αφτί του καθενος είναι διαφορετικό ;) 

Ναι , βλέπε πιο πάνω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Αν και φτιάχνω βιντεάκι,και να δειξω την αποψη μοθ,  διαφωνώ σε κάτι...

Στο λόου, σε sleep mode κοιμηθηκα 2 βράδια με τον αφυγραντήρα στα 2 μετρα. Για μένα δεν είναι καθόλου ενοχλητικός αλλά το αφτί του καθενος είναι διαφορετικό ;) 

Είναι υποκειμενικός ο θόρυβος . Εγώ κοιμάμαι σα γουρούνι . Δεν έχω θέμα με τους θορύβους .  Πάντως πραγματικά αθόρυβος αφυγραντήρας δεν υπάρχει . Αυτό ξεχάστε το . Μην σκέφτεστε τα κλιματιστικά που λίγο πολύ ολα πλέον έχουν πολιτισμένη λειτουργία . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Είναι υποκειμενικός ο θόρυβος . Εγώ κοιμάμαι σα γουρούνι . Δεν έχω θέμα με τους θορύβους .  Πάντως πραγματικά αθόρυβος αφυγραντήρας δεν υπάρχει . Αυτό ξεχάστε το . Μην σκέφτεστε τα κλιματιστικά που λίγο πολύ ολα πλέον έχουν πολιτισμένη λειτουργία . 

Devil, μήπως έχεις ακούσει από κοντά τον juro-pro με τον περιστροφικό συμπιεστή διπλού ρότορα;

@yositosi εσύ;

ΥΓ Αυτό το όλα για τα κλιματιστικά δεν ισχύει και το ξέρεις. Είναι χαώδης η διαφορά των twin rotary (πχ Toshiba, Fujitsu ) , από τους απλούς. Οι δεύτεροι έχουν τον κλασικό ήχο ψυγείου. Οι 1οι όχι. 

14 λεπτά πριν, rakeesh είπε

Στην επανεκκίνηση (μετά από διακοπή για επίτευξη της επιθυμητής υγρασίας) πως τα πάει? Έχει ακρίβεια ο μετρητής του σ αυτή την περίπτωση? 

Θα επανέλθω σε αυτό γιατί έβρεχε όλη μέρα και δεν έπιασε τον στόχο του 60% που του έβαλα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rakeesh είπε

Στην επανεκκίνηση (μετά από διακοπή για επίτευξη της επιθυμητής υγρασίας) πως τα πάει? Έχει ακρίβεια ο μετρητής του σ αυτή την περίπτωση? 

ΟΧΙ δεν έχει! Ξεκινάει με κάπου 80% (όλοι βασικά όχι μόνο αυτός) που είναι αυτό που διαβάζει ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ από το μουσκεμένο στοιχείο του εξατμιστή που βρίσκεται δίπλα στο υγρασιόμετρο. Πολύ γρήγορα όμως με το που γυρνάει ο αέρας αρχίζει να πέφτει στα πραγματικά νούμερα. Αναμενόμενο και αναπόφευκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Είναι υποκειμενικός ο θόρυβος . Εγώ κοιμάμαι σα γουρούνι . Δεν έχω θέμα με τους θορύβους .  Πάντως πραγματικά αθόρυβος αφυγραντήρας δεν υπάρχει . Αυτό ξεχάστε το . Μην σκέφτεστε τα κλιματιστικά που λίγο πολύ ολα πλέον έχουν πολιτισμένη λειτουργία . 

εννοειται ειναι υποκειμενικό, αυτό εννοω με το διαφορετικό,  εγω που δεν κοιμαμαι ευκολα , και με ενοχλεί το κλιματιστικό πχ που είναι στο διπλα σπίτι , ο αφυγραντήρας δεν μ εκανε καμια ενοχληση. Ούτε και στη δικια μου (που βεβαια κοιμαται σαν ζομπι). 

 

Αλλά αυτό που λέω είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό και το ξέρω. Γιατί δεν είναι ότι είναι αθόρυβο και δεν εννοώ αυτό. απλά είναι σε λογικά πλαίσια για το δικό μ αυτί. 

9 λεπτά πριν, rakeesh είπε

Στην επανεκκίνηση (μετά από διακοπή για επίτευξη της επιθυμητής υγρασίας) πως τα πάει? Έχει ακρίβεια ο μετρητής του σ αυτή την περίπτωση? 

Ακριβώς αυτό που είπε ο @yositosi  εδώ όταν το κλείσω και το ξανα ανοίξω (για να το αδειασω πχ)  θα κανει λιγη ωρα μεχρι να βρεί την ακριβή υγρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Devil, μήπως έχεις ακούσει από κοντά τον juro-pro με τον  με περιστροφικό συμπιεστή διπλού ρότορα;

@yositosi εσύ;

ΥΓ Αυτό το όλα για τα κλιματιστικά δεν ισχύει και το ξέρεις. Είναι χαώδης η διαφορά των twin rotary (πχ Toshiba, Fujitsu ) , από τους απλούς. Οι δεύτεροι έχουν τον κλασικό ήχο ψυγείου. Οι 1οι όχι. 

 

Αναφέρθηκα στην εσωτερική μονάδα  αλλά ακόμη για τις εξωτερικές το Gree Hansol που έχω με Rotary Sanyo συμπιεστή δεν κάνει σαν ψυγείο . Είναι πολύ "γλυκιά" η χροιά . 
Όπως έχω ξαναπεί ναι μεν οι twin rotary συμπιεστές θεωρούνται καλύτεροι σε επίπεδα θορύβου αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο . Είναι μια μεμονωμένη σύγκριση . 
Το πόσο θόρυβο θα κάνει πραγματικά η μονάδα έχει να κάνει με το σχεδιασμό των αντικραδασμικών βάσεων του συμπιεστή, της μόνωσης που έχει τοποθετηθεί γύρω απο αυτόν αλλά και με το μοντέλο rotary συμπιεστή που θα χρησιμοποιηθεί. 
Για αυτό το λόγο απο 9άρι σε 9άρι rotary θα παρατηρήσεις ότι έχουν διαφορές στο θόρυβο κάποια μοντέλα . 

Για να σου δώσω ένα άσχετο παράδειγμα . Οι τρικύλινδροι κινητήρες φημίζονται για τους κραδασμούς τους  έναντι των τετρακύλινδρων . Παρ όλα αυτά υπάρχουν μοντέλα αυτοκινήτων όπου η οι σχεδιασμοί του κινητήρα, του πλαισίου, των βάσεων κτλ είναι τέτοιες όπου πετυχαίνουν λιγότερους κραδασμούς απο μερικά μοντέλα με τετρακύλινδρο κινητήρα .  Μην το βλέπουμε μεμονωμένα . Αυτό δε μας λέει κάτι . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επαναλαμβάνω ότι θα ήθελα να ακούσω από κοντά έναν juro-pro με τον  με περιστροφικό συμπιεστή διπλού ρότορα της Panasonic. Στα κλιματιστικά είναι χαώδης η διαφορά ενός twin rotary και ενός απλού. Στους αφυγραντήρες δεν έχω ιδέα.

Eco25L / Perla 22L που εσωτερικά είναι ΟΛΟΙΔΙΟΙ μεταξύ τους κάνουν περισσότερο θόρυβο πάντως. Αν κολλήσεις αφτί θα δεις ότι ο θόρυβος δυστυχώς δεν είναι από τον συμπιεστή, αλλά από τον τριχοειδή.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yositosi είπε

  

Eco25L / Perla 22L που εσωτερικά είναι ΟΛΟΙΔΙΟΙ μεταξύ τους κάνουν περισσότερο θόρυβο πάντως. Αν κολλήσεις αφτί θα δεις ότι ο θόρυβος δυστυχώς δεν είναι από τον συμπιεστή, αλλά από τον τριχοειδή.

Οκ, άρα αφού τους έχεις ακούσει πάω πάσο.

Βέβαια δεν νομίζω ότι μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τον τριχοειδή ούτε πως ξεχωρίζει ο θόρυβος αυτός ( εννοείς την κίνηση του ρευστού μέσα από αγωγό;).

Θα προσπαθήσω να πιάσω τον ήχο με κάποιο video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Πήγα σήμερα να καθαρίσω το φίλτρο στον αφυγραντήρα και παρατήρησα πάρα πολύ βρωμία ( ή μούχλα?) συσσωρευμένη στα στοιχεία του μηχανήματος. Επίσης, το ακροφύσιο που ρίχνει το νερό στο ρεζερβουάρ ήταν σχεδόν βουλομένο από λασπωμένη σκόνη. Το μηχάνημα δεν έχει δουλέψει ποτέ χωρίς φίλτρα, και υποψιάζομαι μήπως δεν έφευγαν τα νερά στο ρεζερβουάρ και συσσωρεύονταν στα στοιχεία και κόλλησε σκόνη. Γενικά είναι αρκετά νωπά εκεί όλα με έντονη αίσθηση υγρασίας.

Πως μπορώ να καθαρίσω τα στοιχεία με ασφάλεια χωρίς να τα καταστρέψω? Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες να δείτε τι εννοώ.

IMG_20191122_112505.jpg

IMG_20191122_112522.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος liak και αρκετα αναλυτικος.

Απο αποδοση πες μας πιο πολυ να κανει δουλεια για την χρηση που το αγορασαμε.

Ολα τα υπολοιπα και να μην ειναι τελεια σημασια εχει να κανει την δουλεια του.

Δεν προλαβα ν'ασχοληθω καθολου(δεν τον ανοιξα καν) ακομη αν προλαβω το Σ/Κ καλως διαφορετικα απο βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, άρα αφού τους έχεις ακούσει πάω πάσο.

Βέβαια δεν νομίζω ότι μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τον τριχοειδή ούτε πως ξεχωρίζει ο θόρυβος αυτός ( εννοείς την κίνηση του ρευστού μέσα από αγωγό;).

Θα προσπαθήσω να πιάσω τον ήχο με κάποιο video.

Ο τριχοειδής είναι το σημείο στο οποίο αλλάζει το κύκλωμα. Από το ζεστό στοιχείο του συμπυκνωτή, πάμε για το κρύο στοιχείο του εξατμιστή. Ουσιαστικά το "φαρδύ" γίνεται "στενό". Από εκεί ακούγεται ο περισσότερος θόρυβος 

 

image.png.7b0197d2364f0f9636f46d484c4ca879.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

....

Πως μπορώ να καθαρίσω τα στοιχεία με ασφάλεια χωρίς να τα καταστρέψω?...

Ψεκαστικο χειρος με το υγρο που καθαριζουμε τα aircondition ( ή ενα απο τα ειδικα Spray που υπαρχουν) και ενα πινελο .
Ψεκαζεις και με υπομονη και πινελο καθαριζεις ξανα ψεκαζοντας κλπ κλπ κλπ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...