Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αν ο χώρος σου έχει απο 15 βαθμούς και πάνω θα κοιτάξεις αφυγραντήρες με συμπιεστή . 15 βαθμούς και κάτω με ζεόλιθο . 

Σε ενδιαφέρει να έχει wi-fi για να τον ελέγχεις και να βλέπεις την υγρασία του χώρου σου απομακρυσμένα μέσω internet στο κινητό ;

Τι θες να έχει ο αφυγραντήρας ; 

Θες να έχει έξτρα φίλτρα ; Θες να έχει φίλτρο HEPA για τα σωματίδια σκόνης ; Θες να έχει wi-fi ; Ιονιστή ; Να είναι αφυγραντήρας και καθαριστής αέρα  (2 σε 1;) 
Να έχει όσο το δυνατό μικρότερη κατανάλωση;

Ποιες είναι οι προτεραιότητες ; 

Θέλω να τραβάει την υγρασία πιο πολύ και να καθαρίζει σωστά τον αέρα σκόνη μικρόβια. 

Η θερμοκρασία είναι πάνω απο 15 βαθμούς στο σπίτι. 

Δεν με ενδιαφέρει WiFi και να το βλέπω απο το ίντερνετ ούτε ρεύμα. 

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 

 

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 

 

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

 

 

Επεξ/σία από Gakias07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, nito32003 είπε

Ελπίζω να μην κλαίμε παρέα 😂🤣

Οχι ρε μην λες τετοια μια χαρα μηχανημα ειναι κορυφη για την δουλεια που το θελουμε και για τις αναγκες μας εισαι καλα που θα κλαιμε κιολας.
Ολα καλα θα πανε με χαμογελο θα ειμαστε δεν αξιζει να στενοχωριεσαι για καμια συσκευη ακομα κι αν δεν ειναι καλη ακομα κι αν χαλασει.Ολα οκ προχωραμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manos89 είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά, καταστάλλαξα σε αυτόν https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202681-morris-mde24200i 
Μπορεί να είναι λίγο overkill από άποψη χώρου, αλλά είναι σίγουρα πιο future-proof και η χρηματική διαφορά μικρή. 

Την ίδια σκέψη έκανα και εγώ, ότι θα είναι over kill αλλα και future-proof... 

Ακόμα το σκέφτομαι και για το EVA II PRO WI-FI EVP-WF20  λόγω wifi.... αλλά και λέω να περιμένω την Black Friday.. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε ο Μορρις 24λιτρος του Κωτσου, αξίζει σε σχέση με τον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L . Απο άποψη αξιοπιστίας ο δευτερος νομίζω έχει δοκιμαστεί περισσότερο, κάνω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

εχω θέρμανση στο σπίτι κλιματιστικό κ ενδιαφέρομαι για αφυγραντηρα για τις κρεβατοκάμαρες οι οποίες δεν καλύπτονται. Ειδικά στο παιδικό όπου έχω κ θέμα υγρασίας. Περίπου 10τμ στην Ξάνθη. 
Είμαι εντελώς άσχετη. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Αραγε ο Μορρις 24λιτρος του Κωτσου, αξίζει σε σχέση με τον Inventor EVA II PRO EP3-WiFi 20L . Απο άποψη αξιοπιστίας ο δευτερος νομίζω έχει δοκιμαστεί περισσότερο, κάνω λαθος?

Εντελώς μη συγκρίσιμα μοντέλα μεταξύ τους. 20άρης εναντίον 24άρη. Αλλες λειτουργίες, άλλες καταναλώσεις, όλα διαφορετικά... όπως επίσης και οι τιμές τους!

Για το ποιοτικό σκέλος που αναφέρεις, δεν έχει ακουστεί κάτι αμάν και ντε για τα μοντέλα καμίας από τις δύο εταιρείες, ενώ και από πλευράς εγγύησης δίνουν μεγάλη. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει κάτι παραπάνω από "ένδειξη" για τον καθένα, μιας και τα πάντα μπορούν να αστοχήσουν από το πουθενά ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yositosi είπε

Εντελώς μη συγκρίσιμα μοντέλα μεταξύ τους. 20άρης εναντίον 24άρη. Αλλες λειτουργίες, άλλες καταναλώσεις, όλα διαφορετικά... όπως επίσης και οι τιμές τους!

Για το ποιοτικό σκέλος που αναφέρεις, δεν έχει ακουστεί κάτι αμάν και ντε για τα μοντέλα καμίας από τις δύο εταιρείες, ενώ και από πλευράς εγγύησης δίνουν μεγάλη. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει κάτι παραπάνω από "ένδειξη" για τον καθένα, μιας και τα πάντα μπορούν να αστοχήσουν από το πουθενά ;) 

οσον αφορά τις τιμές 203 ο μορις σε προσφορά, 231 ο άλλος (και πιστευω αξιζουν τα 28ε αν ειναι μεγαλη η διαφορά σε αυτα που περνεις) .

 

Δεν έχω ξανα ασχοληθει με αφυγραντηρες, μόνο ότι έχω διαβάσει εδώ. οπότε ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

οσον αφορά τις τιμές 203 ο μορις σε προσφορά, 231 ο άλλος (και πιστευω αξιζουν τα 28ε αν ειναι μεγαλη η διαφορά σε αυτα που περνεις) .

Δεν έχω ξανα ασχοληθει με αφυγραντηρες, μόνο ότι έχω διαβάσει εδώ. οπότε ... :P

με κριτήριο σύγκρισης ποιό όμως? Αν πχ ψάχνεις wifi τότε ναι, δεν τίθεται θέμα συζήτησης.

ο ένας 24άρης στα 290W rated. ο άλλος 20άρης στα 260W rated. Αρα με βάση τα δηλωμένα στοιχεία πιο αποδοτικός ο 24άρης

Λειτουργίες/modes: πάνω κάτω παραπλήσιες... Συνεχή λειτουργία και οι 2, laundry mode, ανεμιστήρας στον Inventor sleep/mid/high, στον morris Low/high

Θόρυβος ανά ταχύτητα λειτουργίας (όπως ανακοινώνεται γιατί δεν έχω κάνει σύγκριση μεταξύ τους με ντεσιμπελόμετρο): MDE24200 στα 39/42db, EVA II 37/42/45db. 

Φιλτράρισμα, στον Morris εξωτερική σίτα με nanosilver / carbon (μισής επιφάνειας) / UV / ιονιστής. Στον Inventor σίτα / ιονιστής (προσοχή γιατί κυκλοφορούν και οι νέοι EVP που δεν έχουν ιονιστή)

Μεθοδολογία λειτουργίας αφού επιτευχθεί η επιθυμητή υγρασία: MDE24200i σβήνει και ανεμιστήρα για μισάωρα και κάνει επανελέγχους για να αποφασίσει αν θα ξαναπάρει μπρος ανάλογα με τις αποκλίσεις υγρασίας. Eva II αφήνει μόνιμα αναμμένο τον ανεμιστήρα και βάζει μπρος το συμπιεστή μόλις εντοπίσει απόκλιση. Πλεονέκτημα του πρώτου ότι έχεις οικονομικότερη λειτουργία και απουσία θορύβου όταν αυτό είναι εφικτό. Μειονέκτημα του ότι ενώ σβήνουν όλα σου δείχνει άλλα αντί άλλων υγρασίες γιατί διαβάζει παθητικά την υψηλή υγρασία που έχει στο εσωτερικό της η συσκευή. Πλεονέκτημα του δεύτερο ότι σε πραγματικό χρόνο παρακολουθεί την υγρασία στο χώρο και ανάβει/σβήνει. Μειονέκτημα ότι έχεις μόνιμα κατανάλωση (έστω και μικρή) και ότι ακούς τον ανεμιστήρα να δουλεύει. Στην πράξη, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα γιατί εξαρτάται από το τι γουστάρει ο καθένας, μιας και τα 2 έχουν τα συν και τα πλήν τους

Πρακτικές λειτουργίες/ενδείξεις. Ο inventor έχει ψηφιακή οθόνη στο πάνω μέρος, ροδάκια περιστρεφόμενα, χούφτες για μεταφορά. Ο mde-24200 έχει φηφιακή οθόνη στην πρόσοψη (συν τις χρωματικές ενδείξεις), περιστρεφόμενα ροδάκια, αναδιπλούμενη χειρολαβή, περσίδα, παιδικό κλείδωμα 

Απομακρυσμένος έλεγχος: MDE24200i, δεν έχει τέτοια επιλογή. Eva II, το Wifi.

Εγγύηση: MDE24200i 5 έτη στη συσκευή / 10 έτη στο κομπρεσέρ με την απόδειξη αγοράς. Eva II 5 έτη στη συσκευή κατόπιν online εγγραφής εντός 30 ημερών από την αγορά.

Self-explanatory με τα παραπάνω ότι είναι μη άμεσα συγκρίσιμα τα 2 μοντέλα (βασικά σε εντελώς διαφορετικό ράφι τοποθετούνται στα μαγαζιά)

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, yositosi είπε

με κριτήριο σύγκρισης ποιό όμως? Αν πχ ψάχνεις wifi τότε ναι, δεν τίθεται θέμα συζήτησης.

ο ένας 24άρης στα 290W rated. ο άλλος 20άρης στα 260W rated. Αρα με βάση τα δηλωμένα στοιχεία πιο αποδοτικός ο 24άρης

Λειτουργίες/modes: πάνω κάτω παραπλήσιες... Συνεχή λειτουργία και οι 2, laundry mode, ανεμιστήρας στον Inventor sleep/mid/high, στον morris Low/high

Θόρυβος ανά ταχύτητα λειτουργίας (όπως ανακοινώνεται γιατί δεν έχω κάνει σύγκριση μεταξύ τους με ντεσιμπελόμετρο): MDE24200 στα 39/42db, EVA II 37/42/45db. 

Φιλτράρισμα, στον Morris εξωτερική σίτα με nanosilver / carbon (μισής επιφάνειας) / UV / ιονιστής. Στον Inventor σίτα / ιονιστής (προσοχή γιατί κυκλοφορούν και οι νέοι EVP που δεν έχουν ιονιστή)

Μεθοδολογία λειτουργίας αφού επιτευχθεί η επιθυμητή υγρασία: MDE24200i σβήνει και ανεμιστήρα για μισάωρα και κάνει επανελέγχους για να αποφασίσει αν θα ξαναπάρει μπρος ανάλογα με τις αποκλίσεις υγρασίας. Eva II αφήνει μόνιμα αναμμένο τον ανεμιστήρα και βάζει μπρος το συμπιεστή μόλις εντοπίσει απόκλιση. Πλεονέκτημα του πρώτου ότι έχεις οικονομικότερη λειτουργία και απουσία θορύβου όταν αυτό είναι εφικτό. Μειονέκτημα του ότι ενώ σβήνουν όλα σου δείχνει άλλα αντί άλλων υγρασίες γιατί διαβάζει παθητικά την υψηλή υγρασία που έχει στο εσωτερικό της η συσκευή. Πλεονέκτημα του δεύτερο ότι σε πραγματικό χρόνο παρακολουθεί την υγρασία στο χώρο και ανάβει/σβήνει. Μειονέκτημα ότι έχεις μόνιμα κατανάλωση (έστω και μικρή) και ότι ακούς τον ανεμιστήρα να δουλεύει. Στην πράξη, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα γιατί εξαρτάται από το τι γουστάρει ο καθένας, μιας και τα 2 έχουν τα συν και τα πλήν τους

Πρακτικές λειτουργίες/ενδείξεις. Ο inventor έχει ψηφιακή οθόνη στο πάνω μέρος, ροδάκια περιστρεφόμενα, χούφτες για μεταφορά. Ο mde-24200 έχει φηφιακή οθόνη στην πρόσοψη (συν τις χρωματικές ενδείξεις), περιστρεφόμενα ροδάκια, αναδιπλούμενη χειρολαβή, παιδικό κλείδωμα στο πληκτρολόγιο.

Απομακρυσμένος έλεγχος: MDE24200i, δεν έχει τέτοια επιλογή. Eva II, το Wifi.

Εγγύηση: MDE24200i 5 έτη στη συσκευή / 10 έτη στο κομπρεσέρ με την απόδειξη αγοράς. Eva II 5 έτη στη συσκευή κατόπιν online εγγραφής εντός 30 ημερών από την αγορά.

Self-explanatory με τα παραπάνω ότι είναι μη άμεσα συγκρίσιμα τα 2 μοντέλα (βασικά σε εντελώς διαφορετικό ράφι τοποθετούνται στα μαγαζιά)

Μεγάλη βοήθεια το ποστ σου. ευχαριστώ.

Wifi ελεγχος προτιμω να φτιάξω με sonoff-tasmota  :P  συν οτι με όσα διαβάζω για την εκδοση αντροιντ τα βλέπω σκουρα. τα πράγματα. Ο ήχος φαινέται σχεδον διπλάσιος αλλά η αλήθεια είναι δεν με ενοχλεί (εχω 2 αντλίες ενυδρείου που κανουν γρου γρου μονιμα) συν μια εξωτερική μονάδα κολλημενο στη πολυκατικοια μ απο τους διπλα οπότε :P 

 

Μαλλον θα προτιμήσω τον Μοριςκαι θα το χτυπήσω από Κωτσο στα 203.

 

να σαι καλα

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Wifi ελεγχος προτιμω να φτιάξω με sonoff-tasmota  :P 

βοήθα λίγο και further explain please τι ακριβώς κάνει αυτό για να μαθαίνουμε κιόλας :P 

 

2 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Μαλλον θα προτιμήσω τον Μιντεα και θα το χτυπήσω από Κωτσο στα 203.

ποιόν Midea? σε έχασα κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

βοήθα λίγο και further explain please τι ακριβώς κάνει αυτό για να μαθαίνουμε κιόλας :P 

ποιόν Midea? σε έχασα κάπου;

χαχα μορις εννοουσα.

 

tasmota είναι ένα λειτουργικό που περνάς στα κλασικά Sonoff και μπορείς μέσω ενός μενού να ανοιγοκλείσεις τη συσκευή σου απομακρυσμένα, να βαλεις αισθητηρες στο δωμάτιο (πχ θερμοκρασίας υγρασιας φωτεινότητας ή οτι θες ) και να τα χειρίζεσαι απομακρυσμένα (αν βγαλεις εξωτερική στατική ip) . Η με ενα Sonoff POW να κάνεις τα προηγούμενα και να βλέπεις και τη καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνετε αγορά από kotsovolo και χρήση του ΠΑΖΑΡΕΨΕ ΤΟ να προσέξετε στο τελευταίο στάδιο της πληρωμής ότι η τιμή είναι αυτή που "παζαρέψατε" και όχι η αρχική.... 

Από το πρωί προσπαθούσα να κάνω παραγγελία και είχα αυτό το πρόβλημα (και μη μου πείτε σβήσε cookies, δοκίμασε με άλλο browser.....!!!). Τελικά έκανα τηλεφωνική παραγγελία του Morris MDP20300i.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν στο thread!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

tasmota είναι ένα λειτουργικό που περνάς στα κλασικά Sonoff και μπορείς μέσω ενός μενού να ανοιγοκλείσεις τη συσκευή σου απομακρυσμένα, να βαλεις αισθητηρες στο δωμάτιο (πχ θερμοκρασίας υγρασιας φωτεινότητας ή οτι θες ) και να τα χειρίζεσαι απομακρυσμένα (αν βγαλεις εξωτερική στατική ip) . Η με ενα Sonoff POW να κάνεις τα προηγούμενα και να βλέπεις και τη καταναλωση.

με εξωτερικό διαχειριστή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις hard off/hard on τη συσκευή χωρίς να βλέπεις ή ελέγχεις τις παραμέτρους λειτουργίας της ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, drikoudis είπε

Αν κάνετε αγορά από kotsovolo και χρήση του ΠΑΖΑΡΕΨΕ ΤΟ να προσέξετε στο τελευταίο στάδιο της πληρωμής ότι η τιμή είναι αυτή που "παζαρέψατε" και όχι η αρχική.... 

Από το πρωί προσπαθούσα να κάνω παραγγελία και είχα αυτό το πρόβλημα (και μη μου πείτε σβήσε cookies, δοκίμασε με άλλο browser.....!!!). Τελικά έκανα τηλεφωνική παραγγελία του Morris MDP20300i.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν στο thread!

Μου έγινε το ίδιο , όταν επέλεξα παραλαβη από το κατάστημα μόνο τότε μου την κράτησε. 

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

με εξωτερικό διαχειριστή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις hard off/hard on τη συσκευή χωρίς να βλέπεις ή ελέγχεις τις παραμέτρους λειτουργίας της ;) 

Ανάλογα πόσο θες να ασχοληθείς, αν θες το ανοίγεις και βάζεις καλωδιάκια στα κουμπιά της πλακέτας/ αισθητήρα φωτός για ενδείξεις που σε ενδιαφέρουν κλπ κλπ...

 

τωρα αν αξίζει .... αυτό είναι άλλο ερώτημα. 

Είναι στον καθένα τι χρειάζεται.Εγώ που δεν θέλω πχ να έχω καμία εφαρμογή 'κινέζου' στο σπίτι εχω βαλει σε όλα τασμότα ή μετράω τη κατανάλωση σε δικο Psem και τα χειρίζομαι από server στο raspberry pi. δουλεια δεν ειχε ο διαβολος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yositosi είπε

το γράφουν ρητά. Το είχα ανεβάσει κάποιες σελίδες πίσω. Εχω τις κάρτες εγγύησης και από περσινό και από φετινό μοντέλο (Perla 22l / Eco25). Για το ποσό, το ανέφερε ένα παιδί που ρώτησε.

Γενικά αυτό με τις Online αναγραφές εγώ το θεωρώ επικίνδυνο!!! Από όσο γνωρίζω, και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, κάθε προιόν πρέπει να συνοδεύεται από έγγραφη εγγύηση μαζί με τη συσκευή όπου να δηλώνονται οι βασικοί όροι αλλά και η διάρκεια αυτής! Το Online μπορεί σήμερα να είναι έτσι, και αύριο γιουβέτσι και άντε να αποδείξεις στο τέλος ότι δεν είσαι ιπποπόταμος.

edit... ορίστε και η κάρτα εγγύησης τους.

IMG_20191105_185930.jpg

Πραγματικά πρέπει να είναι οι μόνοι που βάζουν τέτοιο όρο . Ίσως για αυτό έχουν επιλέξει τη μή κοινοποίηση των όρων στο site τους γιατί είναι μεγάλο μείον έναντι του ανταγωνισμού . 
 

13 ώρες πριν, yositosi είπε

καλά μην το κόβεις κιόλας ;) ! Επίσημα δηλώνει support ως android 6. Αρκετοί χρήστες το σέρνουν, άλλοι δεν έχουν κανένα θέμα. Γενικά σαν εφαρμογή έχει μια τάση να ενημερώνεται περιστασιακά και που... 

image.png.633620bc914627fc60471e30109a0484.png

Με android 7 πάντως δεν είχα θέμα με ένα nemesis κλιματιστικό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...