Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, yositosi είπε

με τη διπλοπενιά στο τέλος με έστειλες αδιάβαστο :D:D:D :D 

Το κάνω πάντα στα video με ήχους για να καταλάβει ο ακροατής τι παίζει με σύγκριση ενός γνωστού ήχου (το κάνω στα κλιματιστικά). 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συντροφια τι διαφορα εχουν οι παρακατω???
 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/205617-morris-mdp20300i

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-morris-mde-2046i-20lt-me-r-c-228w-bla

 

Ειναι ουσιαστικα στην ιδια τιμη 203 ο ενας, 200 ο αλλος και ειναι να παραλαβω αυριο

 τον MDP. Μηπως να μην τον παραλαβω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός αφυγραντήρα για χώρο που έχει απώλειες σχετικά και υγρασία γύρω στο 60% (μετρημένο με ψιλοαθλιο weather station.. στο σπίτι λειτουργεί καλοριφέρ, πιθανόν επικουρικά και air condition.. Υπόψιν στο σπίτι υπάρχει νεογέννητο μωράκι εξ ου και η έννοια μου για αφυγραντήρα..

Ο χώρος είναι σαλόνι κουζίνα καθιστικό ενιαίος χώρος ~60 m^2 και υπνοδωμάτια 3x15 περίπου αν και αυτό δεν παίζει ρόλο καθώς ανεξαρτητοποιείται δλδ κλείνει με πόρτα ο χώρος από τα υπνοδωμάτια..

Με έχουν πρήξει για Meaco.. Τι άποψη υπάρχει καθότι άσχετος, απλά διάβασα καλές κριτικές αρκετά στο μοντέλο των 20 L και το σκέφτομαι λόγω bf..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, touristas1985 είπε

Συντροφια τι διαφορα εχουν οι παρακατω???
 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/205617-morris-mdp20300i

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-morris-mde-2046i-20lt-me-r-c-228w-bla

Ειναι ουσιαστικα στην ιδια τιμη 203 ο ενας, 200 ο αλλος και ειναι να παραλαβω αυριο

 τον MDP. Μηπως να μην τον παραλαβω? 

mde2046i το περσινό μοντέλο. MDP20300i το φετινό μοντέλο

6W χαμηλότερη κατανάλωση στο φετινό, και προσθήκη ιονιστή. Κατά τα άλλα ίδια

10 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Καλησπέρα σε όλους.. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός αφυγραντήρα για χώρο που έχει απώλειες σχετικά και υγρασία γύρω στο 60% (μετρημένο με ψιλοαθλιο weather station.. στο σπίτι λειτουργεί καλοριφέρ, πιθανόν επικουρικά και air condition.. Υπόψιν στο σπίτι υπάρχει νεογέννητο μωράκι εξ ου και η έννοια μου για αφυγραντήρα..

Ο χώρος είναι σαλόνι κουζίνα καθιστικό ενιαίος χώρος ~60 m^2 και υπνοδωμάτια 3x15 περίπου αν και αυτό δεν παίζει ρόλο καθώς ανεξαρτητοποιείται δλδ κλείνει με πόρτα ο χώρος από τα υπνοδωμάτια..

Με έχουν πρήξει για Meaco.. Τι άποψη υπάρχει καθότι άσχετος, απλά διάβασα καλές κριτικές αρκετά στο μοντέλο των 20 L και το σκέφτομαι λόγω bf..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

60% πάντως δεν το λες υγρασία! Δηλαδή και κάπου τοπικά να έχεις υγρασία, ένας μικρός θα σε καλύψει. Και για το νεογέννητο και πάλι ένας μικρός θα σε καλύψει (στο χώρο του κοντά βασικά).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Μπορείτε να με βοηθήσετε? Θέλω έναν αφυγραντήρα να καλύπτει 100τμ με αρκετή υγρασία.. είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2  (1ος & 2ος)  αλλά χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση, απλά βλέποντας τα χαρακτηριστικά τους.. κοιτάω μέχρι 350€ περίπου..ποιον από τους 2 θα προτείνατε? Ή αν έχετε κάποιον άλλον στο μυαλό σας.. ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, UlveRz είπε

Καλησπέρα σε όλους.. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός αφυγραντήρα για χώρο που έχει απώλειες σχετικά και υγρασία γύρω στο 60% (μετρημένο με ψιλοαθλιο weather station.. στο σπίτι λειτουργεί καλοριφέρ, πιθανόν επικουρικά και air condition.. Υπόψιν στο σπίτι υπάρχει νεογέννητο μωράκι εξ ου και η έννοια μου για αφυγραντήρα..

Ο χώρος είναι σαλόνι κουζίνα καθιστικό ενιαίος χώρος ~60 m^2 και υπνοδωμάτια 3x15 περίπου αν και αυτό δεν παίζει ρόλο καθώς ανεξαρτητοποιείται δλδ κλείνει με πόρτα ο χώρος από τα υπνοδωμάτια..

Με έχουν πρήξει για Meaco.. Τι άποψη υπάρχει καθότι άσχετος, απλά διάβασα καλές κριτικές αρκετά στο μοντέλο των 20 L και το σκέφτομαι λόγω bf..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Αυτός ο MEACO είναι με συμπιεστή, όχι με ζεόλιθο (dessicant). Υπάρχουν πολλοί με συμπιεστή, δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις παραπάνω.

Σε τι θερμοκρασία θα είναι ο χώρος που θα δουλεύει ο αφυγραντής?

Αυτό το διάγραμμα που είχε δημοσιεύσει παλιότερα κάποιο μέλος είναι πολύ κατατοπιστικό:

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.PNG

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mitsarasss είπε

Meaco 20l platinum τα αξίζει τα λεφτά του ; 75 τ.μ. η τιμή δεν είναι θέμα.

Δες και αυτόν στα 282 ευρώ όπου έχει φίλτρο HEPA όπως ο Meaco :
https://www.bestprice.gr/item/2155790056/inventor-atm-25l.html

Είναι μεγαλύτερης αφυγραντικής ικανότητας και έχει 5 χρόνια εγγύηση (ο Meaco έχει τρία)
Επίσης έχει αισθητήρα μέτρησης της συγκέντρωσης σωματιδίων σκόνης στον αέρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα...έχω μπει τώρα τελευταία στο τρυπάκι να πάρω αφυγραντήρα αλλά δεν έχω ιδέα καθόλου,δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν ξέρω τπτ..το σπίτι είναι 50 τμ με επίπεδα υγρασίας 65-70(εχθές πήρα υγρασιομετρο).θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας.ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Xaris6140 είπε

Παιδια καλημέρα...έχω μπει τώρα τελευταία στο τρυπάκι να πάρω αφυγραντήρα αλλά δεν έχω ιδέα καθόλου,δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν ξέρω τπτ..το σπίτι είναι 50 τμ με επίπεδα υγρασίας 65-70(εχθές πήρα υγρασιομετρο).θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας.ευχαριστω

πιστεύω ότι ένας 16 λίτρων, θα σε καλύψει. Και ένας 20άρης θα σου κάνει φυσικά δουλειά πολύ άνετα. Τι θερμοκρασίες έχεις στο περίπου στο σπίτι σου το χειμώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπνοδωμάτιο, 16 τ.μ. με αρκετή υγρασία (αυτοί οι συλλέκτες της UHU, ας πούμε, που βρίσκουμε στα S/M μαζεύουν μπόλικο πράγμα κάθε βράδυ), πώς θα μπορούσε να καλυφθεί με έναν αφυγραντήρα;

Προφανώς, καθώς είναι υπνοδωμάτιο, το να λειτουργεί κατά το δυνατόν αθόρυβα είναι βασική παράμετρος.

Τι άλλα στοιχεία να προσέξω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yositosi είπε

πιστεύω ότι ένας 16 λίτρων, θα σε καλύψει. Και ένας 20άρης θα σου κάνει φυσικά δουλειά πολύ άνετα. Τι θερμοκρασίες έχεις στο περίπου στο σπίτι σου το χειμώνα;

Το χειμώνα η θερμοκρασία είναι γύρω στους 17-20.θερμανση έχω air condition.εαν έχεις να Μ προτείνεις κάποιον;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xaris6140 είπε

Το χειμώνα η θερμοκρασία είναι γύρω στους 17-20.θερμανση έχω air condition.εαν έχεις να Μ προτείνεις κάποιον;;;

Πρωταρχικά θα περίμενα να δω τι θα παίξει αυτές τις μέρες, λογικά από αύριο, μεθαύριο θα αρχίσουν οι προσφορές του black friday ;) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Snoob είπε

Υπνοδωμάτιο, 16 τ.μ. με αρκετή υγρασία (αυτοί οι συλλέκτες της UHU, ας πούμε, που βρίσκουμε στα S/M μαζεύουν μπόλικο πράγμα κάθε βράδυ), πώς θα μπορούσε να καλυφθεί με έναν αφυγραντήρα;

Προφανώς, καθώς είναι υπνοδωμάτιο, το να λειτουργεί κατά το δυνατόν αθόρυβα είναι βασική παράμετρος.

Τι άλλα στοιχεία να προσέξω;

Σε τόσα λίγα μέτρα, και ένας 10λιτρος σε καλύπτει. Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά μικρό και αθόρυβο δεν έχω δει. Από την άλλη, αν το λειτουργείς την ημέρα που δεν κοιμάσαι και ρίχνεις την υγρασία, τότε δεν βλέπω το λόγο να τον έχεις να λειτουργεί και το βράδυ!

Η δεύτερη παράμετρος που θα κοιτούσα είναι η εγγύηση φυσικά, αλλά και η κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Xaris6140 είπε

Ναι πολύ σωστά,και εγώ αυτό περιμένω εννοείται αλλά θα μπορούσες να μ πεις προς τα πού θα πρέπει να κοιτάω, μοντέλα;

Ώστε έχω κατασταλάξει,και μόλις δω τιμή να πάω να παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...