Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, giorgiok82 είπε

Καλησπέρα. Επειδή μπερδευτεί. Σε σπίτι 70τμ χωρίς θέρμανση και μονωση που με πολύ κρύο η θερμοκρασια μπορεί να πέσει στους 11-12 μεχρι να ανάψει κάποιο είδους θέρμανσης μόνο Αφυγραντήρα με ζεολιθο πρέπει να κοιτάξω? Δεν υπάρχει κάποιος με συμπιεστή που να λειτουργεί σε τέτοιες συνθήκες?? Όχι 0 έστω από 10 και πάνω 

Ζεόλιθο καλύτερα.

Μπορείς να βάλεις και συμπιεστή αλλά θα έχει χαμηλό βαθμό απόδοσης.

Εκτός και αν τα διαστήματα χωρίς θέρμανση είναι πολύ μικρότερα από τα με θέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, giorgiok82 είπε

Καλησπέρα. Επειδή μπερδευτεί. Σε σπίτι 70τμ χωρίς θέρμανση και μονωση που με πολύ κρύο η θερμοκρασια μπορεί να πέσει στους 11-12 μεχρι να ανάψει κάποιο είδους θέρμανσης μόνο Αφυγραντήρα με ζεολιθο πρέπει να κοιτάξω? Δεν υπάρχει κάποιος με συμπιεστή που να λειτουργεί σε τέτοιες συνθήκες?? Όχι 0 έστω από 10 και πάνω 

τι σε μπερδεύει; Αν σκοπεύεις να λειτουργείς αφυγραντήρα χωρίς θέρμανση σε τέτοιες θερμοκρασίες (και γενικά σε θερμοκρασίες κάτω των 15C) τότε ΝΑΙ για την τσέπη σου ΜΟΝΟ ζεόλιθος! 

Το πρόβλημα σου δεν είναι ότι δεν θα λειτουργεί ένας τεχνολογίας συμπιεστή, αλλά το ότι θα καταναλώνει μεν λιγότερο ρεύμα ΑΛΛΑ θα σου κάνει αστεία αφύγρανση. Για να καταλάβεις τι εννοώ, ένας 20άρης στους 10C, θα σου τραβάει κάπου στα 5,5 λίτρα νερού ημερησίως αν έχεις σταθερά 80% υγρασία, ή κάπου στα 2.5 λίτρα νερό αν έχεις 60% υγρασία... Οπότε θα τρως μεν λιγότερο ρεύμα, αλλά θα δουλεύει με τις ώρες για να σου κατεβάσει (και ΑΝ σου κατεβάσει) την υγρασία! Αντίθετα ένας ζεόλιθος θα σου τραβήξει ρεύμα μεν, αλλά θα επιτύχει αφύγρανση και άρα θα σβήσει μετά οπότε στη σούμα είσαι με όφελος.

ελπίζω να σου τα εξήγησα σε απλά κατανοητά Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yositosi είπε

τι σε μπερδεύει; Αν σκοπεύεις να λειτουργείς αφυγραντήρα χωρίς θέρμανση σε τέτοιες θερμοκρασίες (και γενικά σε θερμοκρασίες κάτω των 15C) τότε ΝΑΙ για την τσέπη σου ΜΟΝΟ ζεόλιθος! 

Το πρόβλημα σου δεν είναι ότι δεν θα λειτουργεί ένας τεχνολογίας συμπιεστή, αλλά το ότι θα καταναλώνει μεν λιγότερο ρεύμα ΑΛΛΑ θα σου κάνει αστεία αφύγρανση. Για να καταλάβεις τι εννοώ, ένας 20άρης στους 10C, θα σου τραβάει κάπου στα 5,5 λίτρα νερού ημερησίως αν έχεις σταθερά 80% υγρασία, ή κάπου στα 2.5 λίτρα νερό αν έχεις 60% υγρασία... Οπότε θα τρως μεν λιγότερο ρεύμα, αλλά θα δουλεύει με τις ώρες για να σου κατεβάσει (και ΑΝ σου κατεβάσει) την υγρασία! Αντίθετα ένας ζεόλιθος θα σου τραβήξει ρεύμα μεν, αλλά θα επιτύχει αφύγρανση και άρα θα σβήσει μετά οπότε στη σούμα είσαι με όφελος.

ελπίζω να σου τα εξήγησα σε απλά κατανοητά Ελληνικά.

yositosi δε μπορω να ειμαι 100% βεβαιος για το τελικο κοστος, αλλα επειδη περασαν απο τα χερια μου και τα δυο ειδη αφυγραντηρων, συμφωνα με τις επιλογες που υπαρχουν για αγορα, οι ζεολιθου στα περισσοτερα μοντελα εχουν προεπιλογη αφυγρανσης 40-50-60%. Για ενα σπίτι που πραγματι εχει θεμα υγρασιας (γιατι ειμαι βεβαιος οτι για τους περισσοτερους το προβλημα ειναι μικρο ή αντιμετωπίσιμο με λιγο αερισμο παραπανω) η επιλογη 50% δε πιανεται ευκολα. Νομιζω οτι τιμες γυρω στο 55% ειναι πιο εφικτες και πιο οικονομικες. Οποτε ας το δουμε ως συνολο το προβλημα γιατι εγω αν και ηθελα πολυ τη λιγη ζεστη που βγαζει ο ζεολιθος (ειχα για λιγο τον meaco dd8l) ειδα οτι ειναι ασυμφορος στο 50% και δεν με καλυπτε παντα στο 60%. Αν ξερεις μοντελα με ρυθμιση ανα 5% ισως βοηθήσουμε περισσοτερο. Διαφορετικα 2,5 λιτρα τη μερα δεν ειναι λιγα και με βαση αυτα που εχουμε ξαναπει εδω υπαρχουν μοντελα με συμπιεστη που ειναι πιο οικονομικα ακομα και κατω απο 15 βαθμους θερμοκρασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Curtis76 είπε

yositosi δε μπορω να ειμαι 100% βεβαιος για το τελικο κοστος, αλλα επειδη περασαν απο τα χερια μου και τα δυο ειδη αφυγραντηρων, συμφωνα με τις επιλογες που υπαρχουν για αγορα, οι ζεολιθου στα περισσοτερα μοντελα εχουν προεπιλογη αφυγρανσης 40-50-60%. Για ενα σπίτι που πραγματι εχει θεμα υγρασιας (γιατι ειμαι βεβαιος οτι για τους περισσοτερους το προβλημα ειναι μικρο ή αντιμετωπίσιμο με λιγο αερισμο παραπανω) η επιλογη 50% δε πιανεται ευκολα. Νομιζω οτι τιμες γυρω στο 55% ειναι πιο εφικτες και πιο οικονομικες. Οποτε ας το δουμε ως συνολο το προβλημα γιατι εγω αν και ηθελα πολυ τη λιγη ζεστη που βγαζει ο ζεολιθος (ειχα για λιγο τον meaco dd8l) ειδα οτι ειναι ασυμφορος στο 50% και δεν με καλυπτε παντα στο 60%. Αν ξερεις μοντελα με ρυθμιση ανα 5% ισως βοηθήσουμε περισσοτερο. Διαφορετικα 2,5 λιτρα τη μερα δεν ειναι λιγα και με βαση αυτα που εχουμε ξαναπει εδω υπαρχουν μοντελα με συμπιεστη που ειναι πιο οικονομικα ακομα και κατω απο 15 βαθμους θερμοκρασιας.

Κοίτα γενικότερα σε αυτές τις συνθήκες θα έχει αβάντα ο ζεόλιθος, εκτός και αν έχεις από τους πολύ high efficiency τεχνολογίας συμπιεστή, αλλά και πάλι για εμένα είναι προτιμότερο να είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις αφύγρανση.

Για την επιθυμητή... ναι θα συμφωνήσω ότι μετά το 55~60%, αρχίζεις να έχεις δυσανάλογα μη αποδοτική λειτουργία, γιατί είναι πιο δύσκολο να κατέβει η υγρασία, Βέβαια να σου τονίσω ότι αν χρησιμοποιείς συσκευή σωστή για τα μέτρα του χώρου σου (τα πραγματικά που σηκώνει η συσκευή και όχι η μαρκετίστικη μπουρδολογία όλων), και το 50% είναι εύκολα εφικτό... Βέβαια θα επαναλάβω ότι το θεωρώ σπατάλη χρημάτων γιατί το 55% θεωρείται στο εύρος του ιδεατού για την ανθρώπινη ευεξία.

Για τα μοντέλα. Από όσο γνωρίζω, Inventor Rise, Meaco DD8L. Puredry PDD8L είναι το ίδιο μοντέλο από το ίδιο εργοστάσιο με διαφορετικό εξωτερικό casing/design οπότε ναι έχουν 40/50/60%.. Οι Ecoair τόσο οι Simple όσο και οι Classic από ότι θυμάμαι και αυτοί είναι με 40/50/60%. O toyotomi ora από ότι θυμάμαι επίσης είναι με preset ρυθμίσεις (νομίζω 40/50/60%)  Μια από τα ίδια έχω την εντύπωση και με τη σειρά DNS της Delonghi. Γενικά από όσα έχω δει, και αν δεν χάνω κάπου κάτι, μόνο ο Puredry PDD10L, και οι Morris MDD-86250 / MDD-10251W σίγουρα έχουν επιλογή πλήρους εύρους με βήμα 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

Κοίτα γενικότερα σε αυτές τις συνθήκες θα έχει αβάντα ο ζεόλιθος, εκτός και αν έχεις από τους πολύ high efficiency τεχνολογίας συμπιεστή, αλλά και πάλι για εμένα είναι προτιμότερο να είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις αφύγρανση.

Για την επιθυμητή... ναι θα συμφωνήσω ότι μετά το 55~60%, αρχίζεις να έχεις δυσανάλογα μη αποδοτική λειτουργία, γιατί είναι πιο δύσκολο να κατέβει η υγρασία, Βέβαια να σου τονίσω ότι αν χρησιμοποιείς συσκευή σωστή για τα μέτρα του χώρου σου (τα πραγματικά που σηκώνει η συσκευή και όχι η μαρκετίστικη μπουρδολογία όλων), και το 50% είναι εύκολα εφικτό... Βέβαια θα επαναλάβω ότι το θεωρώ σπατάλη χρημάτων γιατί το 55% θεωρείται στο εύρος του ιδεατού για την ανθρώπινη ευεξία.

Για τα μοντέλα. Από όσο γνωρίζω, Inventor Rise, Meaco DD8L. Puredry PDD8L είναι το ίδιο μοντέλο από το ίδιο εργοστάσιο με διαφορετικό εξωτερικό casing/design οπότε ναι έχουν 40/50/60%.. Οι Ecoair τόσο οι Simple όσο και οι Classic από ότι θυμάμαι και αυτοί είναι με 40/50/60%. O toyotomi ora από ότι θυμάμαι επίσης είναι με preset ρυθμίσεις (νομίζω 40/50/60%)  Μια από τα ίδια έχω την εντύπωση και με τη σειρά DNS της Delonghi. Γενικά από όσα έχω δει, και αν δεν χάνω κάπου κάτι, μόνο ο Puredry PDD10L, και οι Morris MDD-86250 / MDD-10251W σίγουρα έχουν επιλογή πλήρους εύρους με βήμα 5%

Το προβλημα που ειχα διαπιστωσει ηταν οτι στο 60% πηγαινε την υγρασια στο 62 και ξαναεπαιρνε στο 67% ενω με ρυθμιση στο 50% το πηγαινει απο 47 έως 55 αν θυμαμαι καλα. Επισης να θυμισω τη σταθμη θορυβου που ειναι απαγορευτικη (48% περιπου, σαν αεροπλανο ακουγεται), με αποτελεσμα να ειναι μονοδρομος η λειτουργια στο low (49 db που ηταν καλη σταθμη) αλλα με ταυτοχρονη μειωση της αποδοσης στο μισο (4 λιτρα). Οποτε πρεπει η συγκριση να ειναι κατα τη γνωμη μου τα 4 λιτρα του ζεολιθου με τα 330watt και τα 2,5-3 λιτρα του 20λιτρου με συμπιεστη με καταναλωση κατω των 300 watt (τα περισσοτερα). Νομιζω οτι οι ζεολιθοι ειναι ειδικη κατηγορια με  χρηση μονο για αποθηκες ή σε πολυ μικρους χωρους ωστε να δουλευουν στο low. Για οπου αλλου προσωπικα θα εψαχνα με συμπιεστη ακομα και αν επρεπε να παρω εναν με πιο ποιοτικο κομπρεσορα ανεξαρτητα της θερμοκρασιας.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Το προβλημα που ειχα διαπιστωσει ηταν οτι στο 60% πηγαινε την υγρασια στο 62 και ξαναεπαιρνε στο 67% ενω με ρυθμιση στο 50% το πηγαινει απο 47 έως 55 αν θυμαμαι καλα. Επισης να θυμισω τη σταθμη θορυβου που ειναι απαγορευτικη (48% περιπου, σαν αεροπλανο ακουγεται), με αποτελεσμα να ειναι μονοδρομος η λειτουργια στο low (49 db που ηταν καλη σταθμη) αλλα με ταυτοχρονη μειωση της αποδοσης στο μισο (4 λιτρα). Οποτε πρεπει η συγκριση να ειναι κατα τη γνωμη μου τα 4 λιτρα του ζεολιθου με τα 330watt και τα 2,5-3 λιτρα του 20λιτρου με συμπιεστη με καταναλωση κατω των 300 watt (τα περισσοτερα). Νομιζω οτι οι ζεολιθοι ειναι ειδικη κατηγορια με  χρηση μονο για αποθηκες ή σε πολυ μικρους χωρους ωστε να δουλευουν στο low. Για οπου αλλου προσωπικα θα εψαχνα με συμπιεστη ακομα και αν επρεπε να παρω εναν με πιο ποιοτικο κομπρεσορα ανεξαρτητα της θερμοκρασιας.

δεν θα συμφωνήσω γιατί οι περισσότεροι αφυγραντήρες στην αγορά στην ταχύτητα full, είναι στα 45db, και για αυτό το λόγο οι περισσότεροι κρύβουν τιμές και απλά ανακοινώνουν την χαμηλότερη μόνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φιλος σας εδωσε την κατωτατη θερμοκρασια οχι ολο το ευρος. Το σπιτι του υποθερμαινεται φυσικα, και με κακη μονωση, παρολα αυτα αν ειναι στο 11-18 ισως να μπορει να βαλει και συμπιεστη. Επισης την ανοιξη θα στρωσει καπως η κατασταση. 

Ενα + στα του ζεολιθου ειναι οτι θα πιασει το 50%εμενα σε σπιτι χωρις υγρασια πολυ με κατεβαζει μεχρι το 35%. Ναι το εξακριβωσα με υγρομετρο. Οποτε κανει οικονομια και στα αυτια σου και οχι μονο στο ρευμα σου.

Δεν σας ειπε τελικα αν αναβει η θερμανση ή το αφηνει ετσι. Ολα αυτα παιζουν ρολο. Οπως και αν θελει την θερμανση του ζεολιθου και δεν αναβει κλιματιστικο, αλλα αυτο ειναι μονο για ενα δωματιο, και καλη μονωση, οχι του φιλου :) 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yositosi είπε

δεν θα συμφωνήσω γιατί οι περισσότεροι αφυγραντήρες στην αγορά στην ταχύτητα full, είναι στα 45db, και για αυτό το λόγο οι περισσότεροι κρύβουν τιμές και απλά ανακοινώνουν την χαμηλότερη μόνο!!!

κοιτα επειδη τους ειχα διπλα διπλα το 45 με το 48db ειναι μεγαλη διαφορα γιατι η κλιμακα ειναι λογαριθμική. Προσωπικα αυτη τη περιοδο ειμαι με τον meaco 20l και τα 45db τα παλευω...στον meaco dd8l με ζεολιθο ηταν απαλευτο. Μη ξεχνας οτι στους συμπιεστες η ταχυτητα δεν ειναι τοσο σχετικη με την ικανοτητα αφυγρανσης οσο στον ζεολιθο. Στον ζεολιθο τα περισσοτερα εχουν δυο ταχυτητες περιστροφης στη χαμηλη ταχυτητα η αφυγρανση ειναι 4 λιτρα και στη μεγαλη 8 λιτρα. Δεν ισχυει το ιδιο και στους αφυγραντηρες με συμπιεστη.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Curtis76 είπε

κοιτα επειδη τους ειχα διπλα διπλα το 45 με το 48db ειναι μεγαλη διαφορα γιατι η κλιμακα ειναι λογαριθμική. Προσωπικα αυτη τη περιοδο ειμαι με τον meaco 20l και τα 45db τα παλευω...στον meaco dd8l με ζεολιθο ηταν απαλευτο. Μη ξεχνας οτι στους συμπιεστες η ταχυτητα δεν ειναι τοσο σχετικη με την ικανοτητα αφυγρανσης οσο στον ζεολιθο. Στον ζεολιθο τα περισσοτερα εχουν δυο ταχυτητες περιστροφης στη χαμηλη ταχυτητα η αφυγρανση ειναι 4 λιτρα και στη μεγαλη 8 λιτρα. Δεν ισχυει το ιδιο και στους αφυγραντηρες με συμπιεστη.

ναι για τον θόρυβο΄έχεις απόλυτο δίκιο! Άλλο 45 και άλλο 48db! Τώρα για τους ζεόλιθους το σύνηθες είναι η ταχύτητα ανεμιστήρα να σημαίνει και στο χαμηλό μείωση αυτόματα της κατανάλωσης στα μισά και άρα μείωση της αφυγραντικής ικανότητας. Στους τεχνολογίας συμπιεστή εξαρτάται σε ποιά ταχύτητα θα παίζεις... Αν πχ έχεις μοντέλο με 'sleep mode" τότε η αφύγρανση πέφτει πολύ. Αν από την άλλη έχεις μοντέλο με δύο κοντινές ταχύτητες τότε ναι η αφύγρανση δεν πέφτει πχ στη μέση όπως σε έναν ζεόλιθο οπότε ναι και πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου ;) 

Αν πάντως δουλεύεις σε ΧΑΜΗΛΕΣ ταχύτητες, οι συμπιεστές είναι ελαφρά πιο θορυβώδεις. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι σε πολύ χαμηλές ταχύτητες ανεμιστήρα (βλέπε ρυθμίσεις ταχυτήτων κάτω των 40db) πλέον ακούγεται από πάνω και το "χρουουυουουουυυ" που κάνει το κύκλωμα ψύξης σαν ενα μικρό ψυγειάκι ξενοδοχείου, το οποίο φυσικά υπερκαλύπτεται όταν βάζεις σε υψηλές ταχύτητες περιστροφής ανεμιστήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ίσως δεν το έθεσα σωστά το σπίτι επειδή λείπω ώρες και το μόνο μεσω θέρμανσης είναι δύο air-condition στις κρύες μέρες του χειμωμα η θερμοκρασια μπορεί να πέσει στο 12-13 βαθμούς εκεί. Φυσικά όταν πάω σπίτι και ανάβω θα ανέβει η θερμοκρασια. Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να δουλέψει Αφυγραντήρας με συμπιεστή κάποιες ώρες που λείπω η τελικά όπως είπε ο φίλος πιο πάνω ο ζεολιθος είναι μονόδρομος... Για μόνοκατοικια 65 τμ χωρίς μονωση και υγρασία γύρω στο 70 μέσω όρο... Αν υπάρχει Αφυγραντήρας με συμπιεστή που αποδεδειγμένα δουλεύει κάτω από 15 βαθμούς... Εννοείται θα τον αγοράσω για παραπάνω τετραγωνικά και για μελλοντική χρήση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgiok82 είπε

Απλά ίσως δεν το έθεσα σωστά το σπίτι επειδή λείπω ώρες και το μόνο μεσω θέρμανσης είναι δύο air-condition στις κρύες μέρες του χειμωμα η θερμοκρασια μπορεί να πέσει στο 12-13 βαθμούς εκεί. Φυσικά όταν πάω σπίτι και ανάβω θα ανέβει η θερμοκρασια. Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να δουλέψει Αφυγραντήρας με συμπιεστή κάποιες ώρες που λείπω η τελικά όπως είπε ο φίλος πιο πάνω ο ζεολιθος είναι μονόδρομος... Για μόνοκατοικια 65 τμ χωρίς μονωση και υγρασία γύρω στο 70 μέσω όρο... Αν υπάρχει Αφυγραντήρας με συμπιεστή που αποδεδειγμένα δουλεύει κάτω από 15 βαθμούς... Εννοείται θα τον αγοράσω για παραπάνω τετραγωνικά και για μελλοντική χρήση... 

ΔΕΝ είναι θέμα του εκάστοτε μοντέλου αφυγραντήρα συμπιεστή. Σου απάντησα λεπτομερώς πως συμπεριφέρεται ένας μέσος αφυγραντήρας συμπιεστή λόγω τεχνολογίας. Αν τώρα σκοπεύεις με θέρμανση ταυτόχρονα να το δουλεύεις, τότε αλλάζεις την εξίσωση προς όφελος του συμπιεστή ;) 

Και ένα γενικότερο σχόλιο, πέρα του θέματος σου, για τα τετραγωνικά μέτρα και τα μεγέθη. Εδώ λίγο έχει χαθεί η μπάλα με το μάρκετινγκ. Και τι εννοώ με αυτό... Σε κάποια φάση κάποιος για να πουλήσει άρχισε να αυξάνει τα τ.μ. κάλυψης! Για να μην μείνουν στην απ'έξω οι υπόλοιποι ακολούθησαν σε αυτές τις αστείες δηλώσεις, και σιγά σιγά το όλο θέμα ξέφυγε. Αν φυσικά πας να ρωτήσεις επίσημα για τα μέτρα κάλυψης όλοι σε αρχίζουν στα "εξαρτάται από τις μονώσεις, το ύψος του ταβανιού, κλπ κλπ κλπ", πράγματα που ναι μεν είναι 100% αληθή, αλλά δεν αλλάζουν το γεγονός ότι η αρχική δήλωση είναι μια μπούρδα.

Ένας φίλος από εδώ με ρώτησε γιατί οι Άγγλοι πχ δεν έχουν υπερβολικά μεγάλα μοντέλα αφυγραντήρων... Η απάντηση είναι απλή. Αν έχεις τεράστιο εννιαίο χώρο (πχ μεζονέτα με τον ένα όροφο να είναι σαλο-κουζίνα), τότε για εκεί θα χρειαστείς ένα μεγάλο μοντέλο, άνω των 20 λίτρων. Αν όμως έχεις ένα σπίτι 100τμ ++ και πιστεύεις ότι θα σε καλύψει ένας αντίστοιχος αφυγραντήρας άνω των 20 λίτρων τότε πρακτικά ονειροβατείς. Αν υπάρχει θέμα υγρασίας σε όλο το σπίτι, τότε είναι πιο πρακτικό να παίξουν μικρότερες συσκευές ανά χώρο. Αυτό γιατί η υγρασία, ειδικά το χειμώνα ανανεώνεται, όταν ανοίγεις παράθυρα για αερισμό του σπιτιού, όταν έξω τα πάντα είναι μουσκεμένα. Αν λοιπόν δεν έχεις μια συσκευή να διαχειριστεί έναν "ανθρώπινο χώρο" από πλευράς μεγέθους τότε πολύ απλά παλεύει να επιτύχει το ακατόρθωτο.

Για να κατανοήσουμε το παραπάνω να έχουμε κατά νου ότι ένας αφυγραντήρας είναι μια μικρή συσκευή, από τη μια τραβάει, από την άλλη βγάζει! Με κλειστά παράθυρα δεν έχουμε ρεύματα ροής αέρα μέσα στο σπίτι, και άρα καταλήγει κατά κύριο λόγω να αφυγραίνει γύρω από το σώμα του με σταδιακή μείωση της γύρω υγρασίας. Επίσης, να έχουμε κατά νου ότι ένας 16άρης στην πραγματικότητα καλύπτει max 45τμ χώρου, ένας 20άρης max 60τμ, ένας 25άρης max 70τμ. Αυτά είναι νούμερα για να μπορούν να επιτευχθούν οι επιθυμητές τιμές υγρασίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgiok82 είπε

Άρα ο ζεολιθος είναι μονόδρομος και λογικά εκεί στα 100τμ ώστε να μαι σίγουρος... Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. 

ΑΝ θα τον δουλεύεις και με θέρμανση αναμμένη και θα έχεις θερμοκρασία χώρου άνω των 15C, τότε σε συμφέρει ο συμπιεστής. ΑΝ κατά κύριο λόγο θα τον δουλεύεις με θερμοκρασίες 15C και κάτω, τότε σε συμφέρει ο ζεόλιθος! Δεν ξεκαθάρισες σε ποιές ώρες της ημέρας θα βάζεις να λειτουργεί το μαραφέτι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πιο πολλές ώρες θα δουλεύει όταν λείπω από το σπίτι.. Όταν είμαι σπίτι επειδή λειτουργώ δύο air-condition για θέρμανση μου ρίχνουν την υγρασία αυτά. Όταν λείπω τον βάζω συνήθως και επειδή δεν κρατάει θέρμανση το σπίτι τις κρύες μέρες μπορεί να πέσει η θερμοκρασια 11-13 την μέρα. Απλά βλέπω ότι δεν έχει πολλά μοντέλα με ζεολιθο στην αγορά σαν επιλογές σε σχέση με συμπιεστή. Σε έναν inventor Rise έχω καταλήξει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη ξεχνας τους μηνες σεπτεμβρη οκτωβρη μαη και ιουνιο που δε βαζεις ac στη ψυξη αλλα υγρασια υπαρχει μπολικη. Τοτε ο συμπιεστης ειναι μονοδρομος. Γενικα ειπα την άποψή μου οτι ο ζεολιθος ειναι για ειδικες καταστασεις. Για μεσα στο σπιτι 48-49db δε θα το αντεξεις, και θα το βαζεις στα 39db οπου θα κανει αφυγρανση 4 λίτρων που είναι τιμή αρκετά κοντά σε αυτες που βγάζει ενας ποιοτικος 20-25 λιτρων με συμπιεστή με λιγοτερη κατανάλωση και θα τον δουλευεις ολο τον χρονο. 

1 λεπτό πριν, giorgiok82 είπε

Τις πιο πολλές ώρες θα δουλεύει όταν λείπω από το σπίτι.. Όταν είμαι σπίτι επειδή λειτουργώ δύο air-condition για θέρμανση μου ρίχνουν την υγρασία αυτά. Όταν λείπω τον βάζω συνήθως και επειδή δεν κρατάει θέρμανση το σπίτι τις κρύες μέρες μπορεί να πέσει η θερμοκρασια 11-13 την μέρα. Απλά βλέπω ότι δεν έχει πολλά μοντέλα με ζεολιθο στην αγορά σαν επιλογές σε σχέση με συμπιεστή. Σε έναν inventor Rise έχω καταλήξει... 

Τα ac στη θέρμανση δε κατεβάζουν την υγρασια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...