Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πήρα τον μετεωρολογικό  σταθμό που έχει στο lidl (12.99). Αφού τον άνοιξα, μετά από λίγη ώρα, οι ενδείξεις υγρασίας και θερμοκρασίας  είναι ακριβώς ίδιες με αυτές του αφυγραντήρα  juro pro perla 25 lt που έχω! Τον προτείνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Σήμερα πήρα τον μετεωρολογικό  σταθμό που έχει στο lidl (12.99). Αφού τον άνοιξα, μετά από λίγη ώρα, οι ενδείξεις υγρασίας και θερμοκρασίας  είναι ακριβώς ίδιες με αυτές του αφυγραντήρα  juro pro perla 25 lt που έχω! Τον προτείνω!

Τώρα δλδ αυτό σημαίνει ότι μετράει με ακρίβεια????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, yositosi είπε

1. Είσαι 50τμ οπότε ένας 16άρης ναι λογικά θα σε καλύψει

2. Το ότι εμφανίστηκε τώρα η υγρασία και σε συγκεκριμένο σημείο, μήπως σημαίνει ότι κάτι ποτίζει απ'έξω και σκάει μέσα στο σπίτι σου;

3. Βλακείες σου είπαν! Οι αφυγραντήρες, τεχνολογίας συμπιεστή, αποδίδουν παραπάνω όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία! Όσο πιο ζεστό το σπιτι τόσο πιο γρήγορη και αποδοτική (ενεργειακά) αφύγρανση θα έχεις!

4. Γενικά καλό να τοποθετείται ο αφυγραντήρας σε κεντρικό σημείο ώστε να τραβάει από όλο το χώρο. Παρόλα αυτά, αν έχεις περισσότερη υγρασία από μια περιοχή (βλέπε περίπτωση σου), εννοείται ότι θα πρέπει να τοποθετηθεί εκεί κοντά!

5. Μπορείς να βάλεις μια "ορισμένη" τιμή, όπως πχ 55%, και να τον αφήσεις απλά αναμμένο. Μόλις πιάσει τον στόχο, θα κλείνει οπότε δεν θα έχεις ανούσια κατανάλωση. Μπορείς εναλλακτικά να το μπουμπουνίσεις και να τον ανάβεις μόνο για συντήρηση. Μπορείς να δουλέψεις με χρονοδιακόπτη... Ή μπορεις να δεις για λύση με Wifi. Όλοι οι τρόποι είτε έτσι, είτε αλλιώς θα σε καλύψουν για να κάνεις τη δουλειά σου ;) 

Ακριβός!! Βασικά παλιό κομμάτι (νομίζω προπέρσινο) με R134a και τα όσα έχουν μείνει τα πουλάνε ακριβά. Αντικαταστάθηκε από τον MDE1642i που πωλείται πολύ φθηνότερα (διαφορά τους το ότι ο τελευταίος είναι με R290, και ΔΕΝ έχει ιονιστή) και ο οποίος πλέον φέτος αντικαταστάθηκε από τον MDP16300i που έχει πλέον ξανά ιονιστή. Αν δεν σε πειράζει να πας σε υψηλότερη κατανάλωση ισχύος τότε παίζουν και άλλα μοντέλα που μπορείς να δεις.

 

Στις 24/10/2019 στις 12:36 ΜΜ, great είπε

Ήρθε και η σειρά μου και θα με συγχωρέσετε αλλά 400 σελίδες να βρω τα παρακάτω δυσκολεύουμε. Θα είμαι πολύ γρήγορος και to the point:

  • Δωμάτιο - Υπόγειο σχεδόν (δηλαδή το παράθυρο είναι ακριβώς στην επιφάνεια του δαπέδου έξω), ~ 50τμ
  • Υγρασία εμφανίστηκε μετά από 6 χρόνια, έχει ένα παράθυρο που σχεδόν το ανοίγω μόνο το Σάββατο γιατί λείπω όλη μέρα. Το έχω ξαναβαψει, κσανασκάνε οι τοίχοι χαμηλά και κάτω από το παράθυρο.
  • Έχω κεντρικό σώμα καλοριφέρ πετρέλαιο που ανοίγω το χειμώνα αλλά επειδή δεν το βλέπει ήλιος έχω και ένα ηλεκτρικό που συμπληρώνω στο δωμάτιο μέσα.
  • Όλοι οσοι το είδαν ειπαν οτι θες αφηγραντηρα για την υγρασία και για το κρύο.
  • Το υπόλοιπο σπίτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανένα θέμα με υγρασία, ούτε καν το μπάνιο

Ερωτήσεις

  • Για να γίνει δουλειά θα πρέπει να είναι ανοικτός όλη μέρα-νυχτα? Λείπω, δουλεύω επιστρέφω 19:00.
  • Θα πρέπει να τον ανοίγω όταν πηγαίνω και να τον σβήνω το πρωί που θα φεύγω ?
  • Να διαλέξω κάτι με timer να ανοίγει κατά την διάρκεια και της ημέρας 2 ώρες και να κλείνει ? έχει νόημα ?
  • Με την θέρμανση έχει θέμα; ισχύει οτι δεν πρέπει να έχεις ανοικτό καλοριφέρ όσο δουλεύει αυτό το πράγμα
  • Η τοποθέτηση θέλει στην μέση του δωματίου και μακριά από το καλοριφέρ ?

Εχω καταλήξει σε αυτόν: Morris MDE1625i ναι; όχι, αντι-πρόταση. Οικονομικά για να κάνω την δουλειά μου και να μην σκάνε οι τοίχοι ή να είναι υγρός μπορώ να δώσω και παραπάνω εαν είναι να λύσω το πρόβλημα για πάντα.

Please help έναν ταλαιπωρημένο 😓

 

Επιστρέφω με στοιχεία !!!! :D

room.png.3e597ce703986821d4e1cc4d6235c0cf.png

Καταρχήν δεν θέλω σχόλια για την βιβλιοθήκη NEOSET απο την δεκαετία '90 !!!

Που να τοποθετήσω τον MDP-16300i ?

Τοποθεσία "1" στο κενό με την βιβλιοθήκη ? Στο "2" που είναι ανάμεσα στο καλοριφερ και στο κρεβάτι ?
ή μετακινώ την βιβλιοθήκη "3" στην άκρη στον τοίχο και μπαίνει ανάμεσα στο κενό που θα δημιουργηθεί μεταξύ τους με το καλοριφέρ

Πόση απόσταση πρέπει να έχει ο αφυγραντήρας απο τοίχο μπρος πίσω δεξιά αριστερά ? φαντάζομαι δεν πρέπει να ειναι "κολλητά" πρέπει να "αναπνέει"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, great είπε

Επιστρέφω με στοιχεία !!!! :D

room.png.3e597ce703986821d4e1cc4d6235c0cf.png

Καταρχήν δεν θέλω σχόλια για την βιβλιοθήκη NEOSET απο την δεκαετία '90 !!!

Που να τοποθετήσω τον MDP-16300i ?

Τοποθεσία "1" στο κενό με την βιβλιοθήκη ? Στο "2" που είναι ανάμεσα στο καλοριφερ και στο κρεβάτι ?
ή μετακινώ την βιβλιοθήκη "3" στην άκρη στον τοίχο και μπαίνει ανάμεσα στο κενό που θα δημιουργηθεί μεταξύ τους με το καλοριφέρ

Πόση απόσταση πρέπει να έχει ο αφυγραντήρας απο τοίχο μπρος πίσω δεξιά αριστερά ? φαντάζομαι δεν πρέπει να ειναι "κολλητά" πρέπει να "αναπνέει"

ναι πρέπει να αναπνέει! Τουλάχιστον 1 μέτρο από τον τοίχο. Σε ποιό σημείο σου πετάει υγρασία ο χώρος? Κοντά προς τα εκεί θα πρέπει να τον βάλεις δεδομένου του ότι από εκεί σου προκύπτει υγρασία στο χώρο γενικότερα. Αν το κακό είναι γενικευμένο, τότε σε ένα πιο κεντρικό σημείο ώστε να τραβάει από παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

ναι πρέπει να αναπνέει! Τουλάχιστον 1 μέτρο από τον τοίχο. Σε ποιό σημείο σου πετάει υγρασία ο χώρος? Κοντά προς τα εκεί θα πρέπει να τον βάλεις δεδομένου του ότι από εκεί σου προκύπτει υγρασία στο χώρο γενικότερα. Αν το κακό είναι γενικευμένο, τότε σε ένα πιο κεντρικό σημείο ώστε να τραβάει από παντού.

Υγρασία είναι απο την άλλη μεριά δεξια ΄όπως βλέπεις την photo αλλα δεν χωραέι εκει γιατί ειναι κολλητό το κρεβάτι. Οπότε λες το "1" ή να κάνω το "3" και στο κενό εκει θα έχει θέμα που θα είναι διπλα στο καλοριφέρ, οκ ενα μετρο θα το αφήσω και απο τοιχο και απο το σώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, great είπε

Υγρασία είναι απο την άλλη μεριά δεξια ΄όπως βλέπεις την photo αλλα δεν χωραέι εκει γιατί ειναι κολλητό το κρεβάτι. Οπότε λες το "1" ή να κάνω το "3" και στο κενό εκει θα έχει θέμα που θα είναι διπλα στο καλοριφέρ, οκ ενα μετρο θα το αφήσω και απο τοιχο και απο το σώμα

εε τότε στο 1 υποθέτω αλλά τραβηγμένο προς το κρεβάτι! 

Βέβαια το βράδυ κλειστό θα πρέπει να είναι γιατί δίπλα στο αφτί σου αφυγραντήρα να έχεις δεν είναι και ότι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2019 στις 4:40 ΜΜ, 7lraklis είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Ψάχνω και εγώ για έναν αφυγραντήρα ζεόλιθου και από την έρευνα που έκανα μου άρεσε αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mdd-10251w-afygrantiras-desiccant-10lit-me-leitoyrgia-wifi-kai-me-eksypno-tilexeiristirio-endeiksis-thermokrasias-kai-ygrasias-new-model-2019-se-6-atokes-doseis

Με προβληματίζει όμως ότι δεν έχω βρει κριτικές για το προιόν ή έστω για αντίστοιχα της Morris.

Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία χρήσης να πει την άποψη του???

Ευχαριστώ

Ο ζεολιθος τραβαει παραπανω ρευμα. Παμε στην τεχνολογια αυτη μονο οταν τον χρειαζομαστε. Σου εκανε μια καλυτερη προταση ο yositosi. 

Ομως εχει λειτουργια θερμανσης, οχι με οικονομια κλιματιστικου αλλα αεροθερμου. Τραβαει αρκετο ρευμα, θελει προσοχη. Προσωπικα δεν εμπιστευομαι το συγκεκριμενο μοντελο.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Ψάχνω μια λύση σε αφυγραντήρα για σπίτι περίπου στα 60-65τμ στη Σαντορίνη (καταλαβαίνετε τώρα...). Το σπίτι έχει κανονική θέρμανση, αλουμίνια αλλά τα επίπεδα υγρασίας είναι φοβερά όπως φαντάζεστε. 
Ψάχνω κάτι σε 20lt μάλλον το δυνατόν πιο αθόρυβο για να καλύψει γενικά όλο το σπίτι, έχω και ένα μικρό Olympia Splendid Compact αλλά το δοχείο είναι μόνο 1,1lt.  
Θέλω το δυνατόν πιο αθόρυβο, ο Olympia που έχω είναι στα 37db που είναι Οκ για τα δικά μου γούστα σαν αίσθηση, αντίστοιχες μετρήσεις δίνει και ένας Mitsubishi που προτείνουν κάποιοι. Έχω εμπειρία από Meaco 20lt τον οποίο αν και πολύ ευχαριστημένος δεν θα ήθελα στο συγκεκριμένο σπίτι λόγω θορύβου, ήδη με δυο αφυγραντηρες που θα δουλεύουν συνέχεια εδώ ο θόρυβος θα είναι ένα θέμα. 
Αν έχει κάτι άλλο να προτείνει κάποιος θα το εκτιμούσα πολύ.
Επίσης να έχει έξοδο για απευθείας αποχέτευση γιατί θα προσπαθησω να τον βάλω έξω από το μπάνιο και με κάποιο τρόπο να περασω το σωληνάκι κάτω από την πόρτα και να βγάζει το νερό στον νιπτήρα. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, magualla είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Ψάχνω μια λύση σε αφυγραντήρα για σπίτι περίπου στα 60-65τμ στη Σαντορίνη (καταλαβαίνετε τώρα...). Το σπίτι έχει κανονική θέρμανση, αλουμίνια αλλά τα επίπεδα υγρασίας είναι φοβερά όπως φαντάζεστε. 
Ψάχνω κάτι σε 20lt μάλλον το δυνατόν πιο αθόρυβο για να καλύψει γενικά όλο το σπίτι, έχω και ένα μικρό Olympia Splendid Compact αλλά το δοχείο είναι μόνο 1,1lt.  
Θέλω το δυνατόν πιο αθόρυβο, ο Olympia που έχω είναι στα 37db που είναι Οκ για τα δικά μου γούστα σαν αίσθηση, αντίστοιχες μετρήσεις δίνει και ένας Mitsubishi που προτείνουν κάποιοι. Έχω εμπειρία από Meaco 20lt τον οποίο αν και πολύ ευχαριστημένος δεν θα ήθελα στο συγκεκριμένο σπίτι λόγω θορύβου, ήδη με δυο αφυγραντηρες που θα δουλεύουν συνέχεια εδώ ο θόρυβος θα είναι ένα θέμα. 
Αν έχει κάτι άλλο να προτείνει κάποιος θα το εκτιμούσα πολύ.
Επίσης να έχει έξοδο για απευθείας αποχέτευση γιατί θα προσπαθησω να τον βάλω έξω από το μπάνιο και με κάποιο τρόπο να περασω το σωληνάκι κάτω από την πόρτα και να βγάζει το νερό στον νιπτήρα. Ευχαριστώ πολύ.

αν επιτρέπεται για ποιό λόγο ΔΥΟ αφυγραντήρες σε ένα σπίτι 65 περίπου τ.μ.; Επίσης, σωλήνας σύνδεσης με αποχέτευση να τσακίσει και να περάσει κάτω από πόρτα λίγο δύσκολο. Ακόμα πιο δύσκολο δε να πέφτει σε νιπτήρα (αν αυτό εννοείς) γιατί για να ανέβει το νερό θα χρειαστείς αντλία. Η λογική λέει σύνδεση απευθεία στο σχαράκι από το σιφώνι στο πάτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, yositosi είπε

αν επιτρέπεται για ποιό λόγο ΔΥΟ αφυγραντήρες σε ένα σπίτι 65 περίπου τ.μ.; Επίσης, σωλήνας σύνδεσης με αποχέτευση να τσακίσει και να περάσει κάτω από πόρτα λίγο δύσκολο. Ακόμα πιο δύσκολο δε να πέφτει σε νιπτήρα (αν αυτό εννοείς) γιατί για να ανέβει το νερό θα χρειαστείς αντλία. Η λογική λέει σύνδεση απευθεία στο σχαράκι από το σιφώνι στο πάτωμα.

Πίστεψε με αυτό το πράγμα εδώ με την υγρασία είναι φοβερο. Οι ντουλάπες είναι συνέχεια ανοικτές γιατί αν τις αφησεις έστω και για 2-3 μέρες μυρίζει έντονα υγρασία, τα ρούχα κρεμασμένα εμφανίζουν ήδη λεκέδες από υγρασία, τα πιατικά κ.α στην κουζίνα με μυρωδιά και γενικα πάει λέγοντας το πράμα. Ειδα ήδη ότι ο ένας δεν επαρκεί...
Σωστό αυτό με την αντλία. Θα προσπαθήσω να το τραβήξω έως το σχαρακι, αν και είναι προς το βάθος του μπάνιου. Στην τελική θα το παίξω ως είναι ελεύθερο και θα αδειάζω τον κάδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθεια σας καθώς είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιούμε αφυγραντήρα.

Πριν από 3 ημέρες αγοράσαμε αυτόν στα 180 ευρώ http://www.toyotomi.gr/el/ORORA-TDE-25DTI

Το σπίτι είναι 75τμ ισόγειο κοντά σε θάλασσα, αλλα χωρίς υπερβολική υγρασία (π.χ μούχλες, σταγόνες στα τζάμια, κλπ) και με σχετικά καλή διαρύθμιση. Είμασταν ανάμεσα σε αυτόν και αυτόν https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202674-morris-mde16290 , αλλά προτιμήσαμε τον toyotomi μετά από προτροπή του πωλητή και με τη λογική ότι δυνατότερο μηχάνημα θα δουλεύει πιο αποδοτικά και μακροπρόθεσμα και οικονομικότερα.

Τώρα ο προβληματισμός είναι ο εξής. Με το που τον βάλαμε να δουλέψει από 75% την έριξε σχεδόν σε μια ώρα κάτω από 60%. Τον έχουμε ρυθμισμένο στο 55%, αλλά δουλεύει σχεδόν ασταμάτητα γύρω στο 52-57%. Ακόμη και όταν πέσει κάτω από 55% δεν κλείνει, παρά μόνό όταν φτάνει το 50% (στο 60% το 55% κ.ο.κ - εμπειρικά πάντα). Νερό βγάζει κανόνικα και τον έχουμε αλλάξει 2-3 θέσεις.

Επίσης όταν κλείνει πιάνοντας το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας, αυτή ξαναεκτοξέυεται μέσα σε 1-2 λεπτά πάλι πάνω από 60-65% και ξαναπαίρνει με αποτέλεσμα να κάνει σχεδόν μηδέν οικονομία.

Και οι απορίες μου:

1)Λειτουργεί σωστά ρε παιδιά έτσι όπως σας το περιγράφω;

2)Λογικά θα πιάσει το επιθυμητό επίπεδο κάποτε πριν μας πάρει και τα εσώρουχα η δεη με τα 400w να καίνει συνεχώς?:)

3)Μήπως αν είναι τελικά να καίει νυχθημερόν, να τον επέστρεφα αύριο και να έπερνα τον morris που είναι σαφώς ποιό οικονομικός; Μήπως παραείναι πλεονασμός για τα τετραγωνικά?

Ευχάριστώ όλους εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!😊

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, magualla είπε

Πίστεψε με αυτό το πράγμα εδώ με την υγρασία είναι φοβερο. Οι ντουλάπες είναι συνέχεια ανοικτές γιατί αν τις αφησεις έστω και για 2-3 μέρες μυρίζει έντονα υγρασία, τα ρούχα κρεμασμένα εμφανίζουν ήδη λεκέδες από υγρασία, τα πιατικά κ.α στην κουζίνα με μυρωδιά και γενικα πάει λέγοντας το πράμα. Ειδα ήδη ότι ο ένας δεν επαρκεί...
Σωστό αυτό με την αντλία. Θα προσπαθήσω να το τραβήξω έως το σχαρακι, αν και είναι προς το βάθος του μπάνιου. Στην τελική θα το παίξω ως είναι ελεύθερο και θα αδειάζω τον κάδο. 

Να σου πω για ποιό λόγο σε ρωτάω. Τα μέτρα σου δεν ειναι και τόσα πολλά... Θεωρούμε δεδομένο ότι έχει ΥΨΗΛΗ υγρασία, αλλά με ένα δυνατό μηχάνημα αν τραβήξει από τα δομικά του σπιτιού σου η κατάσταση θα πρέπει να αλλάξει δραματικά. Και τι εννοώ με αυτό, αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό δομικό θέμα όπου να σου ποτίζουν οι τοίχοι, τότε αν βάλεις ένα δυνατό μηχάνημα να δουλέψει υπερωρίες για 2-3 μέρες τότα θα σου στεγνώσει το σπίτι. Εν συνεχεία, και δεδομένου του ότι μιλάμε για χειμώνα, θεωρώ ότι δεν θα έχεις με τις ώρες ανοιχτά τα παράθυρα οπότε η κατάσταση θα βρίσκεται υπό έλεγχο.

Για τις ντουλάπες, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και αυτά τα μπιλάκια/κόκκους αφύγρανσης βοηθητικά. Για μικρούς και κλειστούς χώρους κάνουν θαύματα, και δεν κοστίζουν και σχεδόν καθόλου.

Σου το λέω γιατί ΟΣΟ αθόρυβος και να είναι ένας αφυγραντήρας, σίγουρα θα ακούγεται, πόσο δε αν μιλάμε για 2 συσκευές να δουλεύουν σε ένα χώρο αυτών των διαστάσεων που αναφέρεις. Στην πράξη, κυκλοφορούν πολλά μοντέλα που κάνουν από αρκετό ως πολύ θόρυβο από την εξαγωγή αέρα στις κανονικές ταχύτητες αφύγρανσης οι οποίες και εσένα σε ενδιαφέρουν (όχι τα χαμηλά/sleep/eco modes που είναι για το μάρκετινγκ), ενώ και σε μοντέλα που δεν έχεις αεροδυναμικό θόρυβο, πάλι θα ακούς τον συμπιεστή όπου σε ΟΛΑ είτε λιγότερο είτε περισσότερο στην πράξη ακούγεται σαν να έχεις ένα ψυγειάκι τύπου Mini-bar μέσα στο σπίτι σου!

Αλλά, μια ερώτηση... ποιόν αφυγραντήρα έχεις τώρα που δεν σε καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ane932o23 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθεια σας καθώς είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιούμε αφυγραντήρα.

Πριν από 3 ημέρες αγοράσαμε αυτόν στα 180 ευρώ http://www.toyotomi.gr/el/ORORA-TDE-25DTI

Το σπίτι είναι 75τμ ισόγειο κοντά σε θάλασσα, αλλα χωρίς υπερβολική υγρασία (π.χ μούχλες, σταγόνες στα τζάμια, κλπ) και με σχετικά καλή διαρύθμιση. Είμασταν ανάμεσα σε αυτόν και αυτόν https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202674-morris-mde16290 , αλλά προτιμήσαμε τον toyotomi μετά από προτροπή του πωλητή και με τη λογική ότι δυνατότερο μηχάνημα θα δουλεύει πιο αποδοτικά και μακροπρόθεσμα και οικονομικότερα.

Τώρα ο προβληματισμός είναι ο εξής. Με το που τον βάλαμε να δουλέψει από 75% την έριξε σχεδόν σε μια ώρα κάτω από 60%. Τον έχουμε ρυθμισμένο στο 55%, αλλά δουλεύει σχεδόν ασταμάτητα γύρω στο 52-57%. Ακόμη και όταν πέσει κάτω από 55% δεν κλείνει, παρά μόνό όταν φτάνει το 50% (στο 60% το 55% κ.ο.κ - εμπειρικά πάντα). Νερό βγάζει κανόνικα και τον έχουμε αλλάξει 2-3 θέσεις.

Επίσης όταν κλείνει πιάνοντας το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας, αυτή ξαναεκτοξέυεται μέσα σε 1-2 λεπτά πάλι πάνω από 60-65% και ξαναπαίρνει με αποτέλεσμα να κάνει σχεδόν μηδέν οικονομία.

Και οι απορίες μου:

1)Λειτουργεί σωστά ρε παιδιά έτσι όπως σας το περιγράφω;

2)Λογικά θα πιάσει το επιθυμητό επίπεδο κάποτε πριν μας πάρει και τα εσώρουχα η δεη με τα 400w να καίνει συνεχώς?:)

3)Μήπως αν είναι τελικά να καίει νυχθημερόν, να τον επέστρεφα αύριο και να έπερνα τον morris που είναι σαφώς ποιό οικονομικός; Μήπως παραείναι πλεονασμός για τα τετραγωνικά?

Ευχάριστώ όλους εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!😊

Δες τα watt ανα τα λιτρα που βγαζει αν και δεν ειναι 100% σωστος τροπος να βρεις την οικονομια. Γενικα τα πολλα λιτρα κανουν οικονομια στην τσεπη σου, με δεδομενο να εχεις νεο μοντελο οχι να ξεστοκαρει καμια αποθηκη πανω σου. Νομιζω διαλεξες το σωστο απο αυτα τα 2.

Ειναι παλια μοντελα και τα 2 που εβλεπες δυστυχως ακους τις κοτσανες του καθε πωλητη

μετρησε το με βατομετρο αν μπορεις.

αστο να δουλεψει 15 μερες (για να μην πω 30 μερες)συνεχης λειτουργια ή στο 40%. Μετα θα το βαλεις στο 50%. Εχεις πολυ νερο που δεν φευγει ευκολα απορω γιατι πας και κανεις οικονομια και το βαζεις 55% σε σπιτι με μουχλα.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ane932o23 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθεια σας καθώς είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιούμε αφυγραντήρα.

Πριν από 3 ημέρες αγοράσαμε αυτόν στα 180 ευρώ http://www.toyotomi.gr/el/ORORA-TDE-25DTI

Το σπίτι είναι 75τμ ισόγειο κοντά σε θάλασσα, αλλα χωρίς υπερβολική υγρασία (π.χ μούχλες, σταγόνες στα τζάμια, κλπ) και με σχετικά καλή διαρύθμιση. Είμασταν ανάμεσα σε αυτόν και αυτόν https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202674-morris-mde16290 , αλλά προτιμήσαμε τον toyotomi μετά από προτροπή του πωλητή και με τη λογική ότι δυνατότερο μηχάνημα θα δουλεύει πιο αποδοτικά και μακροπρόθεσμα και οικονομικότερα.

Τώρα ο προβληματισμός είναι ο εξής. Με το που τον βάλαμε να δουλέψει από 75% την έριξε σχεδόν σε μια ώρα κάτω από 60%. Τον έχουμε ρυθμισμένο στο 55%, αλλά δουλεύει σχεδόν ασταμάτητα γύρω στο 52-57%. Ακόμη και όταν πέσει κάτω από 55% δεν κλείνει, παρά μόνό όταν φτάνει το 50% (στο 60% το 55% κ.ο.κ - εμπειρικά πάντα). Νερό βγάζει κανόνικα και τον έχουμε αλλάξει 2-3 θέσεις.

Επίσης όταν κλείνει πιάνοντας το επιθυμητό επίπεδο υγρασίας, αυτή ξαναεκτοξέυεται μέσα σε 1-2 λεπτά πάλι πάνω από 60-65% και ξαναπαίρνει με αποτέλεσμα να κάνει σχεδόν μηδέν οικονομία.

Και οι απορίες μου:

1)Λειτουργεί σωστά ρε παιδιά έτσι όπως σας το περιγράφω;

2)Λογικά θα πιάσει το επιθυμητό επίπεδο κάποτε πριν μας πάρει και τα εσώρουχα η δεη με τα 400w να καίνει συνεχώς?:)

3)Μήπως αν είναι τελικά να καίει νυχθημερόν, να τον επέστρεφα αύριο και να έπερνα τον morris που είναι σαφώς ποιό οικονομικός; Μήπως παραείναι πλεονασμός για τα τετραγωνικά?

Ευχάριστώ όλους εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!😊

δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά δεν ακούγεται φυσιολογικό αυτό και μου κάνει σαν το λάθος προγραμματισμού που είχαν τα inventor πριν 2 χρόνια... και βλέποντας από το καλούπι/σχέδιο/σουλούπι πρέπει 99.99% να είναι από το ίδιο εργοστάσιο. Το θέμα πρέπει να είναι από τον προγραμματισμό λειτουργίας. Η συσκευή πιάνει το επιθυμητό, και κλείνει με βασικό προγραμματισμό να ανάψει μετά από κανένα μισάωρο. Στο μεσοδιάστημα όμως η υγρασία που έχει το στοιχείο του εξατμιστή (νερά από την αφύγρανση), ξεγελάει τον αισθητήρα υγρασίας που είναι πάνω του και από λάθος προγραμματισμού διαβάζει λάθος μιας και είναι εικονική η ένδειξη... κάνει bypass στον αρχικό προγραμματισμό (εδώ είναι το bug της υπόθεσης) ανάβοντας ξανά τον συμπιεστή (αφού περάσει το 3λεπτο ασφαλεία φυσικά) και ξεκινάει αυτός ο "ατελείωτος" κύκλος λειτουργίας.

ΔΕΝ το έχω δει ή δοκιμάσει αυτό υποθέτω ότι συμβαίνει, αλλά σου το λέω με πολύ υψηλή πιθανότητα ;) 

9 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

με δεδομενο να εχεις νεο μοντελο οχι να ξεστοκαρει καμια αποθηκη πανω σου.

Στην αγορά το εν λόγω μοντέλο είναι προπέρσινο πάντως (2017/18 σεζόν)... Το αρχικό μοντέλο του κατασκευαστή δεν γνωρίζω του πότε είναι για να είμαι ειλικρινής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...