Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/10/2019 στις 1:21 ΜΜ, mindphreak είπε

https://www.skroutz.gr/s/15824979/Morris-MDE-16290.html 

Aυτον μου ειχε δειξει, απο Θεσσαλονικη ειμαι, το σπιτι ειναι καινουργια κατασκευη και εχει καλη μονωση. το 67% ειναι οταν αφηνω τα παραθυρα ανοικτα και εξω εχει 80+ υγρασια.

Νομίζω η καλύτερη περίπτωση vfm αυτή τη στιγμή σε αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, cambo99 είπε

 Για αυτόν τον αφυγραντήρα : Rohnson R-9820 ποια είναι η άποψή σας;

Στα συν του ότι έχει πολύ μεγάλο δοχείο νερού (παίζει και το μεγαλύτερο), έχει Wifi, έχει 5ετή εγγύηση

Στα μείον του, ότι έχει πολύ υψηλή κατανάλωση ρεύματος (rated 320W είναι από τις υψηλότερες της αγοράς), δεν έχει ιονιστή αλλά φίλτρο ιονιστή (έχει και φίλτρο άνθρακα πάντως).

Από πλευράς θορύβου, στην πραγματική ταχύτητα λειτουργίας είναι στα 45db αν δεν κάνω λάθος(θα πρέπει να το τσεκάρω για να μην σου λέω και βλακεία). Σε όλες των περιπτώσεων δεν είναι ο πλέον αθόρυβος, αλλά δεν τσιρίζει κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Ψάχνω και εγώ για έναν αφυγραντήρα ζεόλιθου και από την έρευνα που έκανα μου άρεσε αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mdd-10251w-afygrantiras-desiccant-10lit-me-leitoyrgia-wifi-kai-me-eksypno-tilexeiristirio-endeiksis-thermokrasias-kai-ygrasias-new-model-2019-se-6-atokes-doseis

Με προβληματίζει όμως ότι δεν έχω βρει κριτικές για το προιόν ή έστω για αντίστοιχα της Morris.

Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία χρήσης να πει την άποψη του???

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ardi21 είπε

Καλησπερα και απο εμενα. Σκεφτομαι να παρω αφυγραντηρα για το σπιτι για ιατρικους λογους περισσοτερο. Διαβασα πολλες σελιδες του θεματος αλλα εχω ψιλοχαθει.

Το σπιτι ειναι περιπου 80 τ.μ με δωματια (ξερω οτι πρεπει να ειναι ενιαιος ο χωρος, αλλα τι να κανουμε), χωρις μονωσεις σε τοιχους και ταρατσα στην Δυτικη Αττικη. Αυτην την στιγμη εχουμε 50% υγρασια (αν και το υγρασιομετρο ειναι ενα των 10 ευρω, δεν ξερω αν εχει μεγαλη ακριβεια).

Εψαξα λιγο και βρηκα αυτον https://www.skroutz.gr/s/16133326/Juro-Pro-Perla-25L.html?from=account_favorites#specs. Ποια ειναι η γνωμη σας? Θα με βολευε να εχει στεγνωμα ρουχων και ιονιστη αλλα δεν ειναι και απολυτως απαραιτητα. Επισης δινω αρκετη σημασια στον θορυβο αλλα απο οτι καταλαβα ολοι πανω κατω κανουν σχετικη φασαρια στις κανονικες σκαλες. Αν υπαρχει καποιος "αθορυβος" θα τον προτιμουσα.

Η υγρασία που έχεις στο χώρο σου αυτή τη στιγμή είναι ιδανική . Γενικά θέλουμε υγρασία στο χώρο 45-60 % .  Έχεις όντως θέμα με την υγρασία στο χώρο σου ; Γιατί αν δεν έχεις είναι καλύτερη επιλογή ένας καθαριστής αέρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η υγρασία που έχεις στο χώρο σου αυτή τη στιγμή είναι ιδανική . Γενικά θέλουμε υγρασία στο χώρο 45-60 % .  Έχεις όντως θέμα με την υγρασία στο χώρο σου ; Γιατί αν δεν έχεις είναι καλύτερη επιλογή ένας καθαριστής αέρα .

Tωρα δεν εχω υγρασια, τον χειμωνα ομως παει πανω απο 65% σιγουρα. Επισης εχω και μαυρη μουχλα στα ταβανια η οποια ειναι ενδειξη εσωτερικης υγρασιας. Για αυτο το σκεφτομαι. Προσπαθουμε να αεριζουμε οσο γινεται, αλλα τον χειμωνα δεν μπορεις να αφησεις ολο το σπιτι ανοιχτο για πολυ ωρα...

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, 7lraklis είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Ψάχνω και εγώ για έναν αφυγραντήρα ζεόλιθου και από την έρευνα που έκανα μου άρεσε αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mdd-10251w-afygrantiras-desiccant-10lit-me-leitoyrgia-wifi-kai-me-eksypno-tilexeiristirio-endeiksis-thermokrasias-kai-ygrasias-new-model-2019-se-6-atokes-doseis

Με προβληματίζει όμως ότι δεν έχω βρει κριτικές για το προιόν ή έστω για αντίστοιχα της Morris.

Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία χρήσης να πει την άποψη του???

Ευχαριστώ

Αν σε ενδιαφέρει να έχει τηλεχειριστήριο και wi-fi τότε δεν υπάρχει άλλη επιλογή σε αφυγραντήρες με ζεόλιθο . 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά . Υπάρχουν εξίσου καλές και οικονομικές επιλογές . 
https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_296_1088_3784_6926_26312/Delonghi_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Meaco_or_Puredry/f/582468_698106/eos-10-lt-me-zeolitho-desiccant.html?order_by=popularity&order_dir=desc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7lraklis είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Ψάχνω και εγώ για έναν αφυγραντήρα ζεόλιθου και από την έρευνα που έκανα μου άρεσε αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mdd-10251w-afygrantiras-desiccant-10lit-me-leitoyrgia-wifi-kai-me-eksypno-tilexeiristirio-endeiksis-thermokrasias-kai-ygrasias-new-model-2019-se-6-atokes-doseis

Με προβληματίζει όμως ότι δεν έχω βρει κριτικές για το προιόν ή έστω για αντίστοιχα της Morris.

Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία χρήσης να πει την άποψη του???

Ευχαριστώ

πολλά τα λεφτά! Αν θέλεις να πας σε 10λιτρο, πολύ καλύτερο VFM o παρακάτω όπου είναι ο ίδιος με διαφορά στο ότι δεν έχει το wifi, και έχει πιο "απλό" control panel (soft touch έναντι full touch πλήκτρα). Στα μηχανικά είναι ολόιδιοι.

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mdd-86250-afygrantiras-desiccant-10lit-me-eksypno-tilexeiristirio-endeiksis-thermokrasias-kai-ygrasias-new-model-2019-se-3-atokes-doseis?skr_prm=WyJjMzBhNGQ5MS0wMDAyLTQyM2MtYWYwMC1mNjdjOTg5ODcwYzAiLDE1NzE4NDA3ODQ4NzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

αλλιώς ρίξε μια ματιά και στο σορτάρισμα που σου πόσταρε παραπάνω ο @Dare-Devil

41 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Tωρα δεν εχω υγρασια, τον χειμωνα ομως παει πανω απο 65% σιγουρα. Επισης εχω και μαυρη μουχλα στα ταβανια η οποια ειναι ενδειξη εσωτερικης υγρασιας. Για αυτο το σκεφτομαι. Προσπαθουμε να αεριζουμε οσο γινεται, αλλα τον χειμωνα δεν μπορεις να αφησεις ολο το σπιτι ανοιχτο για πολυ ωρα...

Για τη συσκευή που ανέφερες. Πήγαινε και δες στο καρτελάκι της συσκευής και δες κάτω από το λογότυπο το model name που γράφει... Δες αν γράφει AP20-203xx (xx= γράμματα) και πες μας

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yositosi είπε

Για τη συσκευή που ανέφερες. Πήγαινε και δες στο καρτελάκι της συσκευής και δες κάτω από το λογότυπο το model name που γράφει... Δες αν γράφει AP20-203xx (xx= γράμματα) και πες μας

Για τον αφυγραντηρα λες? Πως να το δω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Τωρα χαιρετισματα... 😄

Για ποιον λογο με ρωτησες?

Αν δεν μπορείς να δεις, τότε άτοπο να το αναλύσουμε (ή αν δεν μπορεί κάποιος άλλος να δει). Αυτή τη στιγμη, και βασικά σήμερα μου είναι λίγο δύσκολο να δω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και η σειρά μου και θα με συγχωρέσετε αλλά 400 σελίδες να βρω τα παρακάτω δυσκολεύουμε. Θα είμαι πολύ γρήγορος και to the point:

  • Δωμάτιο - Υπόγειο σχεδόν (δηλαδή το παράθυρο είναι ακριβώς στην επιφάνεια του δαπέδου έξω), ~ 50τμ
  • Υγρασία εμφανίστηκε μετά από 6 χρόνια, έχει ένα παράθυρο που σχεδόν το ανοίγω μόνο το Σάββατο γιατί λείπω όλη μέρα. Το έχω ξαναβαψει, κσανασκάνε οι τοίχοι χαμηλά και κάτω από το παράθυρο.
  • Έχω κεντρικό σώμα καλοριφέρ πετρέλαιο που ανοίγω το χειμώνα αλλά επειδή δεν το βλέπει ήλιος έχω και ένα ηλεκτρικό που συμπληρώνω στο δωμάτιο μέσα.
  • Όλοι οσοι το είδαν ειπαν οτι θες αφηγραντηρα για την υγρασία και για το κρύο.
  • Το υπόλοιπο σπίτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανένα θέμα με υγρασία, ούτε καν το μπάνιο

Ερωτήσεις

  • Για να γίνει δουλειά θα πρέπει να είναι ανοικτός όλη μέρα-νυχτα? Λείπω, δουλεύω επιστρέφω 19:00.
  • Θα πρέπει να τον ανοίγω όταν πηγαίνω και να τον σβήνω το πρωί που θα φεύγω ?
  • Να διαλέξω κάτι με timer να ανοίγει κατά την διάρκεια και της ημέρας 2 ώρες και να κλείνει ? έχει νόημα ?
  • Με την θέρμανση έχει θέμα; ισχύει οτι δεν πρέπει να έχεις ανοικτό καλοριφέρ όσο δουλεύει αυτό το πράγμα
  • Η τοποθέτηση θέλει στην μέση του δωματίου και μακριά από το καλοριφέρ ?

Εχω καταλήξει σε αυτόν: Morris MDE1625i ναι; όχι, αντι-πρόταση. Οικονομικά για να κάνω την δουλειά μου και να μην σκάνε οι τοίχοι ή να είναι υγρός μπορώ να δώσω και παραπάνω εαν είναι να λύσω το πρόβλημα για πάντα.

Please help έναν ταλαιπωρημένο 😓

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, great είπε

Ήρθε και η σειρά μου και θα με συγχωρέσετε αλλά 400 σελίδες να βρω τα παρακάτω δυσκολεύουμε. Θα είμαι πολύ γρήγορος και to the point:

  • Δωμάτιο - Υπόγειο σχεδόν (δηλαδή το παράθυρο είναι ακριβώς στην επιφάνεια του δαπέδου έξω), ~ 50τμ
  • Υγρασία εμφανίστηκε μετά από 6 χρόνια, έχει ένα παράθυρο που σχεδόν το ανοίγω μόνο το Σάββατο γιατί λείπω όλη μέρα. Το έχω ξαναβαψει, κσανασκάνε οι τοίχοι χαμηλά και κάτω από το παράθυρο.
  • Έχω κεντρικό σώμα καλοριφέρ πετρέλαιο που ανοίγω το χειμώνα αλλά επειδή δεν το βλέπει ήλιος έχω και ένα ηλεκτρικό που συμπληρώνω στο δωμάτιο μέσα.
  • Όλοι οσοι το είδαν ειπαν οτι θες αφηγραντηρα για την υγρασία και για το κρύο.
  • Το υπόλοιπο σπίτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανένα θέμα με υγρασία, ούτε καν το μπάνιο

Ερωτήσεις

  • Για να γίνει δουλειά θα πρέπει να είναι ανοικτός όλη μέρα-νυχτα? Λείπω, δουλεύω επιστρέφω 19:00.
  • Θα πρέπει να τον ανοίγω όταν πηγαίνω και να τον σβήνω το πρωί που θα φεύγω ?
  • Να διαλέξω κάτι με timer να ανοίγει κατά την διάρκεια και της ημέρας 2 ώρες και να κλείνει ? έχει νόημα ?
  • Με την θέρμανση έχει θέμα; ισχύει οτι δεν πρέπει να έχεις ανοικτό καλοριφέρ όσο δουλεύει αυτό το πράγμα
  • Η τοποθέτηση θέλει στην μέση του δωματίου και μακριά από το καλοριφέρ ?

Εχω καταλήξει σε αυτόν: Morris MDE1625i ναι; όχι, αντι-πρόταση. Οικονομικά για να κάνω την δουλειά μου και να μην σκάνε οι τοίχοι ή να είναι υγρός μπορώ να δώσω και παραπάνω εαν είναι να λύσω το πρόβλημα για πάντα.

Please help έναν ταλαιπωρημένο 😓

1. Είσαι 50τμ οπότε ένας 16άρης ναι λογικά θα σε καλύψει

2. Το ότι εμφανίστηκε τώρα η υγρασία και σε συγκεκριμένο σημείο, μήπως σημαίνει ότι κάτι ποτίζει απ'έξω και σκάει μέσα στο σπίτι σου;

3. Βλακείες σου είπαν! Οι αφυγραντήρες, τεχνολογίας συμπιεστή, αποδίδουν παραπάνω όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία! Όσο πιο ζεστό το σπιτι τόσο πιο γρήγορη και αποδοτική (ενεργειακά) αφύγρανση θα έχεις!

4. Γενικά καλό να τοποθετείται ο αφυγραντήρας σε κεντρικό σημείο ώστε να τραβάει από όλο το χώρο. Παρόλα αυτά, αν έχεις περισσότερη υγρασία από μια περιοχή (βλέπε περίπτωση σου), εννοείται ότι θα πρέπει να τοποθετηθεί εκεί κοντά!

5. Μπορείς να βάλεις μια "ορισμένη" τιμή, όπως πχ 55%, και να τον αφήσεις απλά αναμμένο. Μόλις πιάσει τον στόχο, θα κλείνει οπότε δεν θα έχεις ανούσια κατανάλωση. Μπορείς εναλλακτικά να το μπουμπουνίσεις και να τον ανάβεις μόνο για συντήρηση. Μπορείς να δουλέψεις με χρονοδιακόπτη... Ή μπορεις να δεις για λύση με Wifi. Όλοι οι τρόποι είτε έτσι, είτε αλλιώς θα σε καλύψουν για να κάνεις τη δουλειά σου ;) 

38 λεπτά πριν, great είπε

Εχω καταλήξει σε αυτόν: Morris MDE1625i ναι; όχι, αντι-πρόταση. Οικονομικά για να κάνω την δουλειά μου και να μην σκάνε οι τοίχοι ή να είναι υγρός μπορώ να δώσω και παραπάνω εαν είναι να λύσω το πρόβλημα για πάντα.

Please help έναν ταλαιπωρημένο 😓

Ακριβός!! Βασικά παλιό κομμάτι (νομίζω προπέρσινο) με R134a και τα όσα έχουν μείνει τα πουλάνε ακριβά. Αντικαταστάθηκε από τον MDE1642i που πωλείται πολύ φθηνότερα (διαφορά τους το ότι ο τελευταίος είναι με R290, και ΔΕΝ έχει ιονιστή) και ο οποίος πλέον φέτος αντικαταστάθηκε από τον MDP16300i που έχει πλέον ξανά ιονιστή. Αν δεν σε πειράζει να πας σε υψηλότερη κατανάλωση ισχύος τότε παίζουν και άλλα μοντέλα που μπορείς να δεις.

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. Είσαι 50τμ οπότε ένας 16άρης ναι λογικά θα σε καλύψει

2. Το ότι εμφανίστηκε τώρα η υγρασία και σε συγκεκριμένο σημείο, μήπως σημαίνει ότι κάτι ποτίζει απ'έξω και σκάει μέσα στο σπίτι σου;

3. Βλακείες σου είπαν! Οι αφυγραντήρες, τεχνολογίας συμπιεστή, αποδίδουν παραπάνω όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία! Όσο πιο ζεστό το σπιτι τόσο πιο γρήγορη και αποδοτική (ενεργειακά) αφύγρανση θα έχεις!

4. Γενικά καλό να τοποθετείται ο αφυγραντήρας σε κεντρικό σημείο ώστε να τραβάει από όλο το χώρο. Παρόλα αυτά, αν έχεις περισσότερη υγρασία από μια περιοχή (βλέπε περίπτωση σου), εννοείται ότι θα πρέπει να τοποθετηθεί εκεί κοντά!

5. Μπορείς να βάλεις μια "ορισμένη" τιμή, όπως πχ 55%, και να τον αφήσεις απλά αναμμένο. Μόλις πιάσει τον στόχο, θα κλείνει οπότε δεν θα έχεις ανούσια κατανάλωση. Μπορείς εναλλακτικά να το μπουμπουνίσεις και να τον ανάβεις μόνο για συντήρηση. Μπορείς να δουλέψεις με χρονοδιακόπτη... Ή μπορεις να δεις για λύση με Wifi. Όλοι οι τρόποι είτε έτσι, είτε αλλιώς θα σε καλύψουν για να κάνεις τη δουλειά σου ;) 

Ακριβός!! Βασικά παλιό κομμάτι (νομίζω προπέρσινο) με R134a και τα όσα έχουν μείνει τα πουλάνε ακριβά. Αντικαταστάθηκε από τον MDE1642i που πωλείται πολύ φθηνότερα (διαφορά τους το ότι ο τελευταίος είναι με R290, και ΔΕΝ έχει ιονιστή) και ο οποίος πλέον φέτος αντικαταστάθηκε από τον MDP16300i που έχει πλέον ξανά ιονιστή. Αν δεν σε πειράζει να πας σε υψηλότερη κατανάλωση ισχύος τότε παίζουν και άλλα μοντέλα που μπορείς να δεις.

σαφέστατος και απλός! προχωράω λοιπόν !
many thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...