Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Και μη ξεχνας τους μηνες σεπτεμβρη οκτωβρη μαη και ιουνιο που δε βαζεις ac στη ψυξη αλλα υγρασια υπαρχει μπολικη. Τοτε ο συμπιεστης ειναι μονοδρομος. Γενικα ειπα την άποψή μου οτι ο ζεολιθος ειναι για ειδικες καταστασεις. Για μεσα στο σπιτι 48-49db δε θα το αντεξεις, και θα το βαζεις στα 39db οπου θα κανει αφυγρανση 4 λίτρων που είναι τιμή αρκετά κοντά σε αυτες που βγάζει ενας ποιοτικος 20-25 λιτρων με συμπιεστή με λιγοτερη κατανάλωση και θα τον δουλευεις ολο τον χρονο. 

Τα ac στη θέρμανση δε κατεβάζουν την υγρασια. 

Ναι το γνωρίζω απλά σε ένα υγρασιομετρο που έχω δείχνει ότι πέφτει λίγο και το real feel ειναι ανεχτο για αυτο δεν τα λειτουργώ μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, giorgiok82 είπε

Ναι το γνωρίζω απλά σε ένα υγρασιομετρο που έχω δείχνει ότι πέφτει λίγο και το real feel ειναι ανεχτο για αυτο δεν τα λειτουργώ μαζί. 

Πραγματι ισχυει αυτο που λες, αφου αν ανεβει η θερμοκρασια αλλαζει το σημειο δρόσου, η υγρασια ομως είναι εκει και δε φευγει αν δεν γινει νερο. Μου φαίνεται οτι δεν πρεπει να εχεις σοβαρο προβλημα υγρασιας. Πιο πολυ το κρύο ειναι αυτο που σε ενοχλεί και που πρεπει να επικεντρωθεις. Για να καταλαβεις τωρα χανια με ήλιο και ζεστη αφου αερισα το σπιτι εχω 80%.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, giorgiok82 είπε

Ναι το γνωρίζω απλά σε ένα υγρασιομετρο που έχω δείχνει ότι πέφτει λίγο και το real feel ειναι ανεχτο για αυτο δεν τα λειτουργώ μαζί. 

Ανεβαίνει η θερμοκρασία αέρα άρα και η ικανότητα να διαλύει στο μείγμα υδρατμούς  = μείωση της σχετικής υγρασίας. Η απόλυτη είναι σταθερή. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Με 15° και κάτω μέσα στο σπίτι, υπάρχει πρόβλημα θέρμανσης. Αυτό πρέπει να λυθεί πρώτα και μετά η όποια αφύγρανση.

Αν διαβαζει ομως εδω μεσα οτι μπορει να ανεβασει τη θερμοκρασια με αφυγραντηρα ζεολιθου 4 βαθμους ο καθενας θα νομιζει οτι λυνει και το προβλημα θερμανσης με 630watt καταναλωση. Εδω δε μπορει να ανεβασει 4 βαθμους ενα αεροθερμο των 1500watt και καποιοι ισχυριζονται οτι θα το κανει ο αφυγραντηρας. Πανω απο 1 βαθμο σε δωματιο δε θα δεις αντε 2 αν η θερμοκρασια ειναι τοσο κατω μεσα στον χωρο. Αναψα τωρα τους δυο αφυγραντηρες 16 και 20 λιτρων σε σπιτι 75 τετραγωνικων με υγρασια 80%, θα σας ενημερωσω ποτε θα παει 60% ετσι να γελασετε και να καταλαβετε τι παει να πει προβλημα υγρασιας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απατεωνιά της Delonghi στα μοντέλα με ζεόλιθο στην Ελλάδα και η επικίνδυνη αμέλεια του Morris στους Αφυγραντήρες με το νέο ψυκτικό R290.

1. Κάνω για δεύτερη φορά την ανάρτηση για να μη τρώνε σανό οι μη γνωρίζοντες. Ο Κωτσόβολος θελειμμένα ή μη, παραπλανά τους καταναλωτές δίνοντας ψεύτικες αποδόσεις για τους αφυγραντήρες Delonghi στα φυλλάδια του μοιράζει. 

Η Delonghi επίτηδες στο Ελληνικό τους site δεν αναφέρουν τα επίπεδα θορύβου και απόδοσης για να παραπλανήσουν τον κόσμο, διάβασα στο skroutz προηγούμενος σχόλιο ενός συνδρομητή που το έψαξε και δείτε τη γράφει το οποίο το τσέκαρα και είναι απόλυτα σωστό !! 

Ψάχνοντας για αποδοτικό μηχάνημα με ζεόλιθο είδα τα μοντέλα της delonghi, αυτό που παρατήρησα είναι ότι η εταιρία έχει δώσει στην Ελλάδα ψευδής αποδόσεις στο μοντέλο  Delonghi DNS65 και DNS80 η απόδοση για το πρώτο δεν είναι 16 λίτρα ανά ημέρα όπως αναγράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του skroutz αλλά 6 λίτρα ανά ημέρα και για το δεύτερο δεν είναι 20 λίτρα ανά ημέρα αλλά 7,5 λίτρα ανά ημέρα όπως αναγράφουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά στα ίδια μοντέλα στην υπόλοιπη Ευρώπη. Επίσης τα ντεσιμπέλ (db) είναι 34db-48db και όχι 34db. 
Μοντέλο DNS 65 https://www.delonghi.com/en-int/products/comfort/air-treatment/dehumidifiers/tasciugo-ariadry-light-dns65-0148112605
Μοντέλο DNS 80 https://www.delonghi.com/en-int/products/comfort/air-treatment/dehumidifiers/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601

2. Η εταιρία Αμοιρίδης-Σαββίδης (Morris) κυκλοφόρησε τον νέο αφυγραντήρα της με ψυκτικό υγρό R290 το οποίο είναι προπάνιο και άκρος εύφλεκτο με ιονιστή και λάμπα UV.

Το προηγούμενο ψυκτικό υγρό R134a ήταν εύφλεκτο αλλά σε φλόγα οπότε σε ενδεχόμενη διαρροή ψυκτικού υγρού  χρειαζόταν φλόγα για να υπάρξει πρόβλημα.....

Το νέο ψυκτικό υγρό R290, είναι προπάνιο, δηλαδή άκρος εύφλεκτο και δημιουργεί έκρηξη ακόμα και με στατικό ηλεκτρισμό, η πιστοποίηση που έχει είναι μόνο CE και είναι πραγματικά για γέλια https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/DOC MORRIS MDP-24300I karyda.pdf διότι δεν μπορεί να πάρει άλλη σοβαρή TUV ή SGS κ.τ.λ.

Σκεφτείτε λοιπόν να κάθεστε στο σαλόνι σας και να γίνει διαρροή ψυκτικού υγρού στον αφυγραντήρα σας.....το μπουμ θα είναι ακαριαίο !!

Αυτά μόνο στο Ελλαδιστάν γίνονται !!

Επεξ/σία από tipakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 λεπτά πριν, tipakos είπε

Η εταιρία Αμοιρίδης-Σαββίδης (Morris) κυκλοφόρησε τον νέο αφυγραντήρα της με ψυκτικό υγρό R210 το οποίο είναι προπάνιο και άκρος εύφλεκτο με ιονιστή και λάμπα UV.

Το προηγούμενο ψυκτικό υγρό R134a ήταν εύφλεκτο αλλά σε φλόγα οπότε σε ενδεχόμενη διαρροή ψυκτικού υγρού  χρειαζόταν φλόγα για να υπάρξει πρόβλημα.....

Το νέο ψυκτικό υγρό R210, είναι προπάνιο, δηλαδή άκρος εύφλεκτο και δημιουργεί έκρηξη ακόμα και με στατικό ηλεκτρισμό, η πιστοποίηση που έχει είναι μόνο CE και είναι πραγματικά για γέλια https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/DOC MORRIS MDP-24300I karyda.pdf διότι δεν μπορεί να πάρει άλλη σοβαρή TUV ή SGS κ.τ.λ.

Αυτά μόνο στο Ελλαδιστάν γίνονται !!

Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Το προπάνιο έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται στα νέα κλιμτιστικά και στα ψυγεία σε όλο το κόσμο. Είναι πιο οικολογικό. Τώρα για την ασφάλεια του δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από Ison_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, tipakos είπε

Η απατεωνιά της Delonghi στα μοντέλα με ζεόλιθο στην Ελλάδα και η επικίνδυνη αμέλεια του Morris στους Αφυγραντήρες με το νέο ψυκτικό R210.

1. Κάνω για δεύτερη φορά την ανάρτηση για να μη τρώνε σανό οι μη γνωρίζοντες. Ο Κωτσόβολος θελειμμένα ή μη, παραπλανά τους καταναλωτές δίνοντας ψεύτικες αποδόσεις για τους αφυγραντήρες Delonghi στα φυλλάδια του μοιράζει. 

Η Delonghi επίτηδες στο Ελληνικό τους site δεν αναφέρουν τα επίπεδα θορύβου και απόδοσης για να παραπλανήσουν τον κόσμο, διάβασα στο skroutz προηγούμενος σχόλιο ενός συνδρομητή που το έψαξε και δείτε τη γράφει το οποίο το τσέκαρα και είναι απόλυτα σωστό !! 

Ψάχνοντας για αποδοτικό μηχάνημα με ζεόλιθο είδα τα μοντέλα της delonghi, αυτό που παρατήρησα είναι ότι η εταιρία έχει δώσει στην Ελλάδα ψευδής αποδόσεις στο μοντέλο  Delonghi DNS65 και DNS80 η απόδοση για το πρώτο δεν είναι 16 λίτρα ανά ημέρα όπως αναγράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του skroutz αλλά 6 λίτρα ανά ημέρα και για το δεύτερο δεν είναι 20 λίτρα ανά ημέρα αλλά 7,5 λίτρα ανά ημέρα όπως αναγράφουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά στα ίδια μοντέλα στην υπόλοιπη Ευρώπη. Επίσης τα ντεσιμπέλ (db) είναι 34db-48db και όχι 34db. 
Μοντέλο DNS 65 https://www.delonghi.com/en-int/products/comfort/air-treatment/dehumidifiers/tasciugo-ariadry-light-dns65-0148112605
Μοντέλο DNS 80 https://www.delonghi.com/en-int/products/comfort/air-treatment/dehumidifiers/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601

2. Η εταιρία Αμοιρίδης-Σαββίδης (Morris) κυκλοφόρησε τον νέο αφυγραντήρα της με ψυκτικό υγρό R210 το οποίο είναι προπάνιο και άκρος εύφλεκτο με ιονιστή και λάμπα UV.

Το προηγούμενο ψυκτικό υγρό R134a ήταν εύφλεκτο αλλά σε φλόγα οπότε σε ενδεχόμενη διαρροή ψυκτικού υγρού  χρειαζόταν φλόγα για να υπάρξει πρόβλημα.....

Το νέο ψυκτικό υγρό R210, είναι προπάνιο, δηλαδή άκρος εύφλεκτο και δημιουργεί έκρηξη ακόμα και με στατικό ηλεκτρισμό, η πιστοποίηση που έχει είναι μόνο CE και είναι πραγματικά για γέλια https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/DOC MORRIS MDP-24300I karyda.pdf διότι δεν μπορεί να πάρει άλλη σοβαρή TUV ή SGS κ.τ.λ.

Αυτά μόνο στο Ελλαδιστάν γίνονται !!

Δεν τα λες και ακριβώς σωστά φίλε μου... 

1. Η Delonghi έχει προσέξει πως το σερβίρει το όλο θέμα. Στη σελίδα της γράφει τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ λίτρα

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns80-0148116601

https://www.delonghi.com/el-gr/proionta/thermansi-kai-air-treatment/siskeves-air-treatment/afigrantires/tasciugo-ariadry-light-dns65-0148112605

Αυτό που έχουν κάνει και έιναι λίγο γκρίζο, είναι ότι έχουν βάλει ένα στικεράκι στην πρόσοψη και λένε ότι είναι εφάμιλλο με έναν 16άρη ή 20άρη κλασικό αφυγραντήρα! Ναι παραπλανητικό αλλά με πολύ έμμεσο και πλάγιο τρόπο. Μεγάλα καταστήματα το υιοθέτησαν επίσης και στα χαρακτηριστικά που αναγράφουν στις σελίδες τους και εκεί προκύπτει το θεματάκι... 

Για τα επίπεδα θορύβου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ πλέον αυτή είναι η πρακτική για τους 9 στους 10, να ανακοινώνουν τη στάθμη θορύβου ΜΟΝΟ στη χαμηλή ταχύτητα λειτουργίας... Και σε Rohnson, και σε Inventor, και σε Juropro, και... και... και... ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ δίνουν τη στάθμη θορύβου σε όλες τις ταχύτητες λειτουργίας. Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο σε ενοχλεί ΜΟΝΟ η Delonghi.

2. Πάμε στο ψυκτικό μέσο. Καταρχάς είναι R290 και όχι R210. Επίσης ναι είναι εύφλεκτο, όπως επίσης εύφλεκτο είναι και το R32. Οι περσινοί Morris ΔΕΝ είχαν ιονιστή (βασικά ήταν οι πρώτοι που κυκλοφόρησαν με R290). Φέτος που αναγκαστικά όλα τα νέα μοντέλα όλων είναι με R290, δεν έχουν ιονιστή (η Rohnson μόνο από ότι είδα έβαλε ένα φίλτρο ιονιστή), εκτός από της Morris που προφανώς βρήκε τρόπο να τον προσθέσει ακριβώς όπως υπάρχει και σε κλιματιστικά με R32 (προφανώς το κόστος παραγωγής και οι μονώσεις είναι υψηλότερα). Το R290 είναι βαρύ και αν διαφύγει φεύγει ΚΑΤΩ. Το κύριο "άγχος" είναι οι πιθανοί σπινθηρισμοί και αυτοί κυρίως προέρχονται από την πλακέτα τροφοδοσίας. Στην περίπτωση της Morris είναι σφραγισμένο κουτί με κόλλες (μη επιδιορθώσιμο). Στην περίπτωση πχ της Inventor δεν έχει καν μονώσεις αλλά από την άλλη έχει μεταλλικό casing οπότε λογικά είναι οκ.

Στο σχόλιο σου τώρα... Δεν καταλάβα τι δείχνεις με τη δήλωση συμμόρφωσης εισαγωγέα (κάτι αντίστοιχο έχουν όλοι σαν SELF-declaration) η οποία κιόλας συμπεριλαμβάνει τα πρότυπα LVD (που είναι αυτό και το οποίο απευθύνεται στα θέματα ασφαλείας). Το καλοκαίρι λοιπόν προέκυψε από 2 εταιρείες (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) ένα θέμα που ερχόντουσαν και έλεγαν αυτά ακριβώς που αναφέρεις εσύ... Επειδή λοιπόν προέκυψε αυτό το θέμα, η απάντηση που δόθηκε από τη Morris ήταν τα πλήρη αντίγραφα των τεχνικών φακέλων. Βασικά ΕΙΝΑΙ από SGS και δεν είναι και μυστικά γιατί έχουν μοιραστεί σε καταστήματα.

image.png.7d3a510f6e51c0f22db28a2ec415ea1b.png

Είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ εταιρείες μεγέθους Inventor, Morris, κλπ κλπ κλπ, να μπουν σε ένα τρυπάκι που να φέρουν επικίνδυνα εμπορεύματα γιατί σε περίπτωση που γίνει ΜΙΑ στραβή, θα τρέχουν και δεν θα προλαβαίνουν αν αποδειχτεί ότι το προιόν δεν πληρούσε τα απαιτούμενα πρότυπα!!! Μιλάς για εταιρείες εκατομυρίων ευρώ! Άλλο το μαρκετινγκ και άλλο αυτό που λες εσύ.

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με τους delonghi ζεολιθου το εχουμε ξανα αναφερει. Προσπαθουν να φερουν σε συγκριση την ικανοτητα αφυγρανσης ενος ζεολιθου με εναν αφυγραντηρα με συμπιεστη. Δηλαδη λενε οτι ενω βγαζει πχ 7,5 λιτρα την μερα (ανεξαρτητα θερμοκρασιας) αυτο ειναι αντιστοιχο με εναν πχ 20 λίτρων αφυγραντηρα με συμπιεστη που βγαζει 7,5 λιτρα στους 20 βαθμους κελσιου. Δηλαδη ενω εχουμε μια κατηγορια αφυγραντηρων (ζεολιθου) όπου η ικανοτητα αφυγρανσης ειναι ξεκαθαρη και κατανοητη, την αναγουν στην ικανοτητα αφυγρανσης των αντιστοιχων συμπιεστων που ειναι πιο μπερδεμενη τιμη, πιο δυσνοητη και που απαιτει καποιες στοιχειώδεις τεχνικες γνωσεις. Το μεμπτό είναι οτι γίνεται μονο απο την delonghi οποτε παραπλανα τους καταναλωτες, που νομιζουν οτι ο αφυγραντηρας ζεολιθου της delonghi ειναι καλυτερος και με διπλασια ικανοτητα αφυγρανσης σε σχεση με αλλους αφυγρνατηρες ζεολιθου αλλων εταιρειων πραγμα που δεν ισχύει. Παρ ολα αυτα θεωρώ πιο παραπλανητικό αυτο που γίνεται με τους αφυγραντηρες με συμπιεστη ολων των εταιρειών που εχουν παρουσιασει τιμες αφύγρανσης για θερμοκρασιες που δεν υπαρχουν στα σπίτια. Τώρα με τον θόρυβο και η inventor εξαφανισε τις τιμες θορυβου και παρουσιαζει μονο την κατώτατη ενω μεχρι πριν καποιους μηνες έιχε αλλες τιμες θορυβου και το ίδιο με αλλες εταιρειες. Αυτό με το προπανιο που λες δε το ξερω, θα μας πει αλλος συμφορουμήτης που τα γνωριζει καλυτερα για να μαθουμε.

19 λεπτά πριν, giorgiok82 είπε

Υπάρχει με ζεολιθο πάνω από 10 lt?? 

νατος ο πρωτος... ετσι λενε ολοι 😁

Yositosi καλα τα λες. Χτυπαει λιγο ασχημα που η αναφορα ειναι μονο στους delonghi και morris ενω το προβλημα ειναι καθολικό. Η άποψή μου ειναι οτι αυτή η κίνηση της delonghi στο τέλος απλα θα βοηθήσει τον κόσμο να καταλάβει την παραπλάνηση των αφυγραντήρων με συμπιεστη αφου 20 ή 10 λίτρα δε θα δουν ποτε στο δοχειο τους. Εγω με τόση υγρασια και με 5λιτρο δοχειο στον meaco 20l δεν τον έχω αδειάσει ποτέ δύο φορες σε μία μερα. Αν η αντιστοιχία γινόταν από όλες τις εταιρειες απλα θα ήταν πιο τίμιο και ίσως ο κόσμος καταλάβαινει οτι ενας αφυγραντηρας ζεόλιθου 8 λίτρων τελικά δεν ειναι τόσο πιο αδύναμος απο εναν 20 λίτρων με συμπιεστη αλλα περίπου ισάξιος.

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Αν διαβαζει ομως εδω μεσα οτι μπορει να ανεβασει τη θερμοκρασια με αφυγραντηρα ζεολιθου 4 βαθμους ο καθενας θα νομιζει οτι λυνει και το προβλημα θερμανσης με 630watt καταναλωση. Εδω δε μπορει να ανεβασει 4 βαθμους ενα αεροθερμο των 1500watt και καποιοι ισχυριζονται οτι θα το κανει ο αφυγραντηρας. Πανω απο 1 βαθμο σε δωματιο δε θα δεις αντε 2 αν η θερμοκρασια ειναι τοσο κατω μεσα στον χωρο. Αναψα τωρα τους δυο αφυγραντηρες 16 και 20 λιτρων σε σπιτι 75 τετραγωνικων με υγρασια 80%, θα σας ενημερωσω ποτε θα παει 60% ετσι να γελασετε και να καταλαβετε τι παει να πει προβλημα υγρασιας. 

Μετά απο 1μιση ώρα περίπου,  ο ενας αφυγραντηρας ειναι στο σαλόνι, ο αλλος στο ενα υπνοδωματιο και η υγρασια στο δευτερο υπνοδωματιο απο 80% έχει πέσει στο 70%. Γενικά θα μπορουσα να λειτουργήσω και μόνο τον εναν αφυγραντηρα απλα θα ηθελε περισσοτερη ώρα. Οταν πιάσω τη τιμή που θέλω θα σβήσω τον έναν για συντήρηση.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!

Πήρα το MDP-16300i, το βάζω μια χαρά το ανοίγω, 71% στο δωμάτιο. Το είχε στο SMART Mode, διαβάζω οτι εκεί δεν ρυθμίζει την υγρασία οπότε και το βάζω στο LOW FAN με 55% την ρύθμισή.

Αρχίζει και φορτώνει, περνάνε λίγες ώρες φτάνει στο 53% και σταματάει όπως πρέπει. Με παίρνει ο ύπνος, κάποια στιγμή ανοίγω μάτια έλεγε 65%, το μηχάνημα δεν είχε πάρει μπρος για να πέσει πάλι στο 55%. Με ξαναπαίρνει ο ύπνος και το πρωί έλεγε 73% χωρίς να δουλευει fan κτλ.

Δεν μου μοιάζει λογικό, κάνω κάτι λάθος; UV και ιονιστής ήταν στο ON, ΤΙΜΕR OFF και sleep mode OFF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Yositosi καλα τα λες. Χτυπαει λιγο ασχημα που η αναφορα ειναι μονο στους delonghi και morris ενω το προβλημα ειναι καθολικό. Η άποψή μου ειναι οτι αυτή η κίνηση της delonghi στο τέλος απλα θα βοηθήσει τον κόσμο να καταλάβει την παραπλάνηση των αφυγραντήρων με συμπιεστη αφου 20 ή 10 λίτρα δε θα δουν ποτε στο δοχειο τους. Εγω με τόση υγρασια και με 5λιτρο δοχειο στον meaco 20l δεν τον έχω αδειάσει ποτέ δύο φορες σε μία μερα. Αν η αντιστοιχία γινόταν από όλες τις εταιρειες απλα θα ήταν πιο τίμιο και ίσως ο κόσμος καταλάβαινει οτι ενας αφυγραντηρας ζεόλιθου 8 λίτρων τελικά δεν ειναι τόσο πιο αδύναμος απο εναν 20 λίτρων με συμπιεστη αλλα περίπου ισάξιος.

Δεν χτυπάει άσχημα φίλε μου... Αρχισε η σεζόν, οπότε ο καθένας όπως μπορεί. ;)

Ειδικά για το θέμα της Delonghi, ναι παραπλανητικό, αλλά το κάνουν με το γάντι και με τρόπο που μόνο ηθικά μπορείς να τους κατηγορήσεις. Μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας (ιδία πείρα) ότι οι πωλητές τους ΤΟ ΛΕΝΕ σαν sales point, αλλά σε ΓΡΑΠΤΟ επίσημα σαν εταιρεία πουθενά μα πουθενά δεν το λέει έτσι ξερά ότι είναι "16 ή 20 λίτρων". 

Τώρα αν μπούμε στο τρυπάκι να αναλύσουμε με δεδομένα όμως, και όχι μου είπαν, ή άκουσα, τι ειναι και πως, σε ΠΟΛΛΑ μοντέλα, πολλών προμηθευτών, τελειωμό δεν θα έχει... 

7 λεπτά πριν, great είπε

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!

Πήρα το MDP-16300i, το βάζω μια χαρά το ανοίγω, 71% στο δωμάτιο. Το είχε στο SMART Mode, διαβάζω οτι εκεί δεν ρυθμίζει την υγρασία οπότε και το βάζω στο LOW FAN με 55% την ρύθμισή.

Αρχίζει και φορτώνει, περνάνε λίγες ώρες φτάνει στο 53% και σταματάει όπως πρέπει. Με παίρνει ο ύπνος, κάποια στιγμή ανοίγω μάτια έλεγε 65%, το μηχάνημα δεν είχε πάρει μπρος για να πέσει πάλι στο 55%. Με ξαναπαίρνει ο ύπνος και το πρωί έλεγε 73% χωρίς να δουλευει fan κτλ.

Δεν μου μοιάζει λογικό, κάνω κάτι λάθος; UV και ιονιστής ήταν στο ON, ΤΙΜΕR OFF και sleep mode OFF

Είδες αν γέμισε το δοχείο μήπως;;; Σου έχει ανάψει το σχετικό λαμπάκι στο καντράν; Τσέκαρε το γιατί αν δούλεψε για "μερικές ώρες" και σου έριξε από 71% σε 53%, τότε το βλέπω να γέμισε (αφού σταματήσει ακόμα στάζει το στοιχείο λίγο νερό)

Αν όχι, τότε έχεις θέμα οπότε επικοινωνείς με service 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, great είπε

Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα!

Πήρα το MDP-16300i, το βάζω μια χαρά το ανοίγω, 71% στο δωμάτιο. Το είχε στο SMART Mode, διαβάζω οτι εκεί δεν ρυθμίζει την υγρασία οπότε και το βάζω στο LOW FAN με 55% την ρύθμισή.

Αρχίζει και φορτώνει, περνάνε λίγες ώρες φτάνει στο 53% και σταματάει όπως πρέπει. Με παίρνει ο ύπνος, κάποια στιγμή ανοίγω μάτια έλεγε 65%, το μηχάνημα δεν είχε πάρει μπρος για να πέσει πάλι στο 55%. Με ξαναπαίρνει ο ύπνος και το πρωί έλεγε 73% χωρίς να δουλευει fan κτλ.

Δεν μου μοιάζει λογικό, κάνω κάτι λάθος; UV και ιονιστής ήταν στο ON, ΤΙΜΕR OFF και sleep mode OFF

Είναι smart φιλε μη το ψαχνεις. Στη τελικη ποιος ειμαι εγω ή εσυ ή ο καθενας να κρίνουμε ποσο εξυπνος ειναι καποιος😂

Νομιζω ότι στο θεμα του λογισμικου λιγες τα καταφερνουν καλα επειδη εχουν πληρωσει περισσοτερα στον κινεζο, και γι αυτο ειναι και πιο ακριβα. Εδω αλλος συμφορουμήτης ανεφερε οτι ο mitsubishi εχει ρυθμιση κυκλικης λειτουργιας (δε το ηξερα) και μπορεις να το βαζεις να δουλευει πχ 2 ωρες και να σβήνει 2 ωρες (ή οσο θες εσυ). Μαλλον θα ειναι ο επομενος αφυγραντηρας μου.

εντωμεταξύ εξω απο το παραθυρο μου βλεπω ασκηση του στρατου (εχω πατατακια καφεδακι κτλ) και βλεπω ασκηση του στρατου,καμια 20αρια φρεγατες αντιτορπιλικα  και ελικοπτερα  μιλαμε χαμος.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

Είδες αν γέμισε το δοχείο μήπως;;; Σου έχει ανάψει το σχετικό λαμπάκι στο καντράν; Τσέκαρε το γιατί αν δούλεψε για "μερικές ώρες" και σου έριξε από 71% σε 53%, τότε το βλέπω να γέμισε (αφού σταματήσει ακόμα στάζει το στοιχείο λίγο νερό)

Αν όχι, τότε έχεις θέμα οπότε επικοινωνείς με service 

οχι δεν το είδα η αλήθεια είναι και δεν πρόσεξα ένδειξη.

Μην μου λες οτι ειναι ελαττωματικό δηλαδή δεν μπορω να τρέχω για servrice και να μου λενε "reboot το έκανες" !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, great είπε

οχι δεν το είδα η αλήθεια είναι και δεν πρόσεξα ένδειξη.

Μην μου λες οτι ειναι ελαττωματικό δηλαδή δεν μπορω να τρέχω για servrice και να μου λενε "reboot το έκανες" !!!!!

Εεε αν δεν το είδες, τότε το πιθανότερο να έχει γεμίσει το δοχείο και για αυτό να μην παίρνει μπρος ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...