Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έβαλε ο κώτσο παζάρεμα, έχω και 50€ δωροεπιταγή , οπότε πάμε :

Κάλυψη έως 60τμ ( αν και στην πραγματικότητα θα μεταφέρεται σε δωμάτια των 17τμ)

Θερμοκρασίες πάντα πάνω από 20C

1ο κριτήριο αγοράς : όσο πιο αθόρυβος γίνεται

2ο κριτήριο αγοράς : ύπαρξη βρέφους άρα φίλτρα

3ο κριτήριο αγοράς : να σταματάει για έλεγχο υγρασίας (όχι συνεχόμενη λειτουργία ), ή αν δεν σταματάει να γυρνάει ο ανεμιστήρας με μη αισθητό στην ακοή τρόπο.

4ο κριτήριο αγοράς : ας είναι και σχετικά οικονομικός στη λειτουργία

Συνεπώς :

1. Κουρτίνα 1 : Morris MDP20300i  , βγαίνει 204€

2. Κουρτίνα 2 : Morris MDP16300i , βγαίνει 171€

3. Κουρτίνα 3 : Morris MDE1642i  , βγαίνει 168€

Ευχαριστώ!

Ο MDE1642i είναι η περσινή έκδοση οπότε εγώ δεν θα τον κοιτούσα σε τόσο μικρές διαφορές τιμής...

Συνολικά με τόσο μικρές διαφορές θα πήγαινα καρφωτός για 20άρη μοντέλο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ο MDE1642i είναι η περσινή έκδοση οπότε εγώ δεν θα τον κοιτούσα σε τόσο μικρές διαφορές τιμής...

Συνολικά με τόσο μικρές διαφορές θα πήγαινα καρφωτός για 20άρη μοντέλο

Οι αφυγραντήρες της Morris , πιο mode έχουν στην αναμονή ; on-off ή ανεμιστήρα εντός.

Κάποια άλλη πρόταση από κώτσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Οι αφυγραντήρες της Morris , πιο mode έχουν στην αναμονή ; on-off ή ανεμιστήρα εντός.

Κάποια άλλη πρόταση από κώτσο;

30 λεπτά off, επανεκκίνηση μόνο με ανεμιστήρα για 2 λεπτά (γιατί σβηστός βλέπει πλασματικά τρελά νούμερα λόγω του βρεγμένου στοιχείου), και μετά το 2λεπτο αν έχει ανέβει η υγρασία παίρνει ο συμπιεστής, διαφορετικά σβήνει ξανά τα πάντα για άλλα 30 λεπτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Morris MDP20300i στα 203.5€;; 

Morris MDE24200i στα 203€ διαθέσιμο σε κατάστημα της περιοχής. 

Morris MDP16300i στα 171€ 

Τι κλείνουμε;; Περιμένουμε καλύτερες προσφορές ;; 

60τμ  χώρος, περιοχή Έβρου 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, yositosi είπε

Ο MDE1642i είναι η περσινή έκδοση οπότε εγώ δεν θα τον κοιτούσα σε τόσο μικρές διαφορές τιμής...

Συνολικά με τόσο μικρές διαφορές θα πήγαινα καρφωτός για 20άρη μοντέλο

Για να είμαι ειλικρινής, έβαλα τον 16άρη στο καλάθι μιας και βλέπω το 1dB κάτω σε low και τα λίγο χαμηλότερα watts.

Από την άλλη ο 20άρης έχει περισσότερα λίτρα/watt  και αρκετά περισσότερα λίτρα/dB .

Μου κάνει εντύπωση ότι τα dB στο high είναι περισσότερα στον 20άρη με τα ίδια κυβικά αέρα .

Είναι μούφα τα στοιχεία ή υπερκαλύπτει ο συμπιεστής τον ανεμιστήρα; (χλωμό)

Γενικά δεν βλέπω γραμμικότητα στα νούμερα και κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Screenshot-5.png.5586456919ca6f6007b2d42d0b652e52.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Για να είμαι ειλικρινής, έβαλα τον 16άρη στο καλάθι μιας και βλέπω το 1dB κάτω σε low και τα λίγο χαμηλότερα watts.

Από την άλλη ο 20άρης έχει περισσότερα λίτρα/watt  και αρκετά περισσότερα λίτρα/dB .

Μου κάνει εντύπωση ότι τα dB στο high είναι περισσότερα στον 20άρη με τα ίδια κυβικά αέρα .

Είναι μούφα τα στοιχεία ή υπερκαλύπτει ο συμπιεστής τον ανεμιστήρα; (χλωμό)

Γενικά δεν βλέπω γραμμικότητα στα νούμερα και κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Screenshot-5.png.5586456919ca6f6007b2d42d0b652e52.png

στη σελίδα 413 τα είχα μετρήσει ( 

ο ανεμιστήρας είναι υπερβολικά αθόρυβος (βασικά χαμηλών στροφών) οπότε σε υπερκαλύπτει το κύκλωμα (το λεγόμενο χουρχούρισμα που ακούγεται σε όλους τους κομπρεσοράτους κυρίως από τον τριχοειδή)

Morris fan motor - Copy.JPG

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Screenshot-5.png.5586456919ca6f6007b2d42d0b652e52.png

αυτό το μαγικό το "λίτρα/db low" και "λίτρα/db high" τι ακριβώς είναι; τι υποτίθεται ότι μετράς; Σε ρωτάω γιατί δεν έχει καμία βάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, yositosi είπε

στη σελίδα 413 τα είχα μετρήσει ( 

ο ανεμιστήρας είναι υπερβολικά αθόρυβος (βασικά χαμηλών στροφών) οπότε σε υπερκαλύπτει το κύκλωμα (το λεγόμενο χουρχούρισμα που ακούγεται σε όλους τους κομπρεσοράτους κυρίως από τον τριχοειδή)

Morris fan motor - Copy.JPG

Τέλειο ποστ!!!

Άρα με λίγα λόγια, πλέον οι αφυγραντήρες έχουν βελτιστοποιήσει τον αεροδυναμικό θόρυβο τόσο που πλέον έρχεται ο συμπιεστής στο προσκήνιο (εντυπωσιακό θα έλεγα! ).  Ο δικός μου παλιός EVA έχει 150m³/hour με στάθμη θορύβου: 50dB(A) ....🤒

Θα έλεγες ότι η απόδοση του 20άρη σε λίτρα σε low , ενδεχομένως να είναι συγκρίσιμα με του 16άρη σε high;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Τέλειο ποστ!!!

Άρα με λίγα λόγια, πλέον οι αφυγραντήρες έχουν βελτιστοποιήσει τον αεροδυναμικό θόρυβο τόσο που πλέον έρχεται ο συμπιεστής στο προσκήνιο (εντυπωσιακό θα έλεγα! ). 

Θα έλεγες ότι η απόδοση του 20άρη σε λίτρα σε low , ενδεχομένως να είναι συγκρίσιμα με του 16άρη σε high;

εξαρτάται από το μοντέλο και το αρχικό κόστος κατασκευής. Κάποιοι για να βγάλουν αφύγρανση και να κρατήσουν τα κόστη πιο κάτω, ποντάρουν στο "ξεχείλωμα" με την παροχή περισσοτέρου αέρα. Αυτό στην πράξη μπορεί να βοηθήσει ως ένα βαθμό ώστε να βγάλεις απόδοση (αυτός ο βαθμός ορίζεται από τα φυσικά όρια που έχει η επιλογή συμπιεστή + ποσότητα ψυκτικού μέσου και πιέσεις + συνολική επιφάνεια/όγκος των στοιχείων εξατμιστή/συμπυκνωτή). Η άλλη προσέγγιση είναι τα μεγαλύτερα στοιχεία οπότε έχεις τον αέρα να έρχεται σε επαφή με μεγαλύτερη επιφάνεια κρύας επιφάνειας (βλέπε εξατμιστής) και αντίστοιχα η συμπίεση του ψυκτικού μέσου να είναι "υψηλότερη" σε μεγαλύτερης επιφάνειας στοιχείο (βλέπε συμπυκνωτής) όπου μπορείς να χαλαρώσεις τον ανεμιστήρα γιατί έχεις πιο αποδοτικούς κύκλους, όπου όμως έχεις υψηλότερο κόστος παραγωγής (βασικά τρέχεις ένα setup σε underclocked mode ώστε να επιτύχεις χαμηλό θόρυβο, αλλά και κατανάλωση).

Εχε κατά νου ότι όταν δουλεύεις σε Low καταναλώνεις το ίδιο ρεύμα σε σχέση με το High, για να κάνεις μικρότερη αφύγρανση άρα δεν είναι σωστό σαν πρωταρχικό κριτήριο αγοράς. Το πόσο λιγότερη, εξαρτάται από το μοντέλο και το πόσο ρίχνει τις στροφές (αλλά και τον αντίκτυπο που έχει αυτό στην πρακτική λειτουργία βάση σχεδιασμού όπως ανέφερα παραπάνω).

Εγώ είχα μετρήσει εν συνεχεία του post τις αποδόσεις μεταξύ των 2 μοντέλων μόνο στις χαμηλότερες ταχύτητες τους. Αλλά επειδή ΔΕΝ ήταν ολόιδιες οι συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας με το αρχικό μου τεστ, δεν ήταν ασφαλές να κάνω αναγωγή το πόσο πέφτει η αφύγρανση έναντι του full speed. Αντίστοιχα δεν δοκίμασα σε σχετικές συνθήκες και 16άρη για να μπορώ να σου πω!!!

Τώρα για το θόρυβο... Εγώ κοιμάμαι σαν το μοσχάρι, κυριολεκτικά όμως! Δεν ακούω τίποτα το βράδυ και είναι το μόνιμο άγχος της γυναίκας. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, εντελώς αθόρυβη συσκευή ΔΕΝ έχω δει πουθενά! Αυτοί που λένε μαγικά, απλά λένε μαγικά για να πουλήσουν. Σε όλα τα μοντέλα που έχω τεστάρει (και έχω τεστάρει αρκετά) αυτό που έχω δει είναι ότι είτε λιγότερο, είτε περισσότερο όταν ξεκινάει ο συμπιεστής ακούγεται το κλασικό ηχητικό εφέ (είτε είναι περιστροφικός, είτε είναι πιστονάτος, είτε είναι πυρηνικός), και μετά από 1~2 λεπτά ακούγεται σαν ένα ψυγειάκι Mini-bar το ψυκτικό κύκλωμα που γυρνάει το φρέον, και κυρίως ο τριχοειδής. Σε κάποια μοντέλα έχεις και αεροδυναμική βαβούρα που υπερκαλύπτει αυτό το θόρυβο (και γενικά έχεις βαβούρα, είτε υψηλή, είτε πιο ανθρώπινη... αλλά ΠΑΝΤΑ βαβούρα), και σε κάποια που κατεβάζουν αρκετά στροφές καταλήγεις να ακούς το κύκλωμα που προανέφερα. Αρα για κρεβατοκάμαρα για εμένα προσωπικά, δεν είναι καμία συσκευή. Βασικά δεν βλέπω και το λόγο να το δουλεύεις το βράδυ, και ειδικά δίπλα στο κεφάλι σου!!! Αφύγρανση κάνεις, όχι ψύξη, και ούτε θέρμανση...

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

 Ο δικός μου παλιός EVA έχει 150m³/hour με στάθμη θορύβου: 50dB(A) ....🤒

 

κοντός σχεδιαστικά... Αρα μικρότερη μετωπική επιφάνεια στοιχείων, και λίγο μικρός σε διάμετρο ανεμιστήρας. Αυτό σημαίνει ότι για να επιτύχει την απόδοση που θέλει πρέπει να ανεβάσει και στροφές ο ανεμιστήρας... και άρα έχεις αυξημένο θόρυβο. 100% λογικό και αναμενόμενο λόγω σχεδιασμού ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έβαλε ο κώτσο παζάρεμα, έχω και 50€ δωροεπιταγή , οπότε πάμε :

Συνεπώς :

1. Κουρτίνα 1 : Morris MDP20300i  , βγαίνει 204€

 

Πωπωωωω!!!!

Τι μου κανεις τωρα και τον ειχα βαλει στο ματι για BF να τον χτυπησω αν πηγαινε στα 200 ευρω.

Παρτον μην το σκεφτεσαι καθολου.

Λετε να πεσει πιο κατω η να τον χτυπησουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πωπωωωω!!!!

Τι μου κανεις τωρα και τον ειχα βαλει στο ματι για BF να τον χτυπησω αν πηγαινε στα 200 ευρω.

Παρτον μην το σκεφτεσαι καθολου.

Λετε να πεσει πιο κατω η να τον χτυπησουμε?

Ο 24αρης βγαίνει ίδια χρήματα 203€ 

MDE24200i

😉

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, terry308 είπε

Ο 24αρης βγαίνει ίδια χρήματα 203€ 

MDE24200i

😉

Ναι αν δεν κανω λαθος ειναι το περσινο μοντελο αλλα δεν ηθελα κιολας 24αρη καθως με τον 20αρι ειμαι οκ.

Δεν ξερω μονο αν BF παιξουν καλυτερες εκπτωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, yositosi είπε

εξαρτάται από το μοντέλο και το αρχικό κόστος κατασκευής. Κάποιοι για να βγάλουν αφύγρανση και να κρατήσουν τα κόστη πιο κάτω, ποντάρουν στο "ξεχείλωμα" με την παροχή περισσοτέρου αέρα. Αυτό στην πράξη μπορεί να βοηθήσει ως ένα βαθμό ώστε να βγάλεις απόδοση (αυτός ο βαθμός ορίζεται από τα φυσικά όρια που έχει η επιλογή συμπιεστή + ποσότητα ψυκτικού μέσου και πιέσεις + συνολική επιφάνεια/όγκος των στοιχείων εξατμιστή/συμπυκνωτή). Η άλλη προσέγγιση είναι τα μεγαλύτερα στοιχεία οπότε έχεις τον αέρα να έρχεται σε επαφή με μεγαλύτερη επιφάνεια κρύας επιφάνειας (βλέπε εξατμιστής) και αντίστοιχα η συμπίεση του ψυκτικού μέσου να είναι "υψηλότερη" σε μεγαλύτερης επιφάνειας στοιχείο (βλέπε συμπυκνωτής) όπου μπορείς να χαλαρώσεις τον ανεμιστήρα γιατί έχεις πιο αποδοτικούς κύκλους, όπου όμως έχεις υψηλότερο κόστος παραγωγής (βασικά τρέχεις ένα setup σε underclocked mode ώστε να επιτύχεις χαμηλό θόρυβο, αλλά και κατανάλωση).

Εχε κατά νου ότι όταν δουλεύεις σε Low καταναλώνεις το ίδιο ρεύμα σε σχέση με το High, για να κάνεις μικρότερη αφύγρανση άρα δεν είναι σωστό σαν πρωταρχικό κριτήριο αγοράς. Το πόσο λιγότερη, εξαρτάται από το μοντέλο και το πόσο ρίχνει τις στροφές (αλλά και τον αντίκτυπο που έχει αυτό στην πρακτική λειτουργία βάση σχεδιασμού όπως ανέφερα παραπάνω).

Εγώ είχα μετρήσει εν συνεχεία του post τις αποδόσεις μεταξύ των 2 μοντέλων μόνο στις χαμηλότερες ταχύτητες τους. Αλλά επειδή ΔΕΝ ήταν ολόιδιες οι συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας με το αρχικό μου τεστ, δεν ήταν ασφαλές να κάνω αναγωγή το πόσο πέφτει η αφύγρανση έναντι του full speed. Αντίστοιχα δεν δοκίμασα σε σχετικές συνθήκες και 16άρη για να μπορώ να σου πω!!!

Τώρα για το θόρυβο... Εγώ κοιμάμαι σαν το μοσχάρι, κυριολεκτικά όμως! Δεν ακούω τίποτα το βράδυ και είναι το μόνιμο άγχος της γυναίκας. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, εντελώς αθόρυβη συσκευή ΔΕΝ έχω δει πουθενά! Αυτοί που λένε μαγικά, απλά λένε μαγικά για να πουλήσουν. Σε όλα τα μοντέλα που έχω τεστάρει (και έχω τεστάρει αρκετά) αυτό που έχω δει είναι ότι είτε λιγότερο, είτε περισσότερο όταν ξεκινάει ο συμπιεστής ακούγεται το κλασικό ηχητικό εφέ (είτε είναι περιστροφικός, είτε είναι πιστονάτος, είτε είναι πυρηνικός), και μετά από 1~2 λεπτά ακούγεται σαν ένα ψυγειάκι Mini-bar το ψυκτικό κύκλωμα που γυρνάει το φρέον, και κυρίως ο τριχοειδής. Σε κάποια μοντέλα έχεις και αεροδυναμική βαβούρα που υπερκαλύπτει αυτό το θόρυβο (και γενικά έχεις βαβούρα, είτε υψηλή, είτε πιο ανθρώπινη... αλλά ΠΑΝΤΑ βαβούρα), και σε κάποια που κατεβάζουν αρκετά στροφές καταλήγεις να ακούς το κύκλωμα που προανέφερα. Αρα για κρεβατοκάμαρα για εμένα προσωπικά, δεν είναι καμία συσκευή. Βασικά δεν βλέπω και το λόγο να το δουλεύεις το βράδυ, και ειδικά δίπλα στο κεφάλι σου!!! Αφύγρανση κάνεις, όχι ψύξη, και ούτε θέρμανση...

κοντός σχεδιαστικά... Αρα μικρότερη μετωπική επιφάνεια στοιχείων, και λίγο μικρός σε διάμετρο ανεμιστήρας. Αυτό σημαίνει ότι για να επιτύχει την απόδοση που θέλει πρέπει να ανεβάσει και στροφές ο ανεμιστήρας... και άρα έχεις αυξημένο θόρυβο. 100% λογικό και αναμενόμενο λόγω σχεδιασμού ;) 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Έδωσα παραγγελία τον 16άρη μιας και ο 20άρης eva που έχω δεν είχε πρόβλημα με τον χώρο μου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

yiosi να περιμενουμε μερικες μερες ακομα η να τον χτυπησουμε τον 20αρι τον morris?

Ποσο πιο κατω να παει?

δεν έχω καμία απολύτως ιδέα τι θα παιχτεί στο black friday. Ολες οι εταιρείες τα κρατάνε επτασφράγιστα μυστικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dare-Devil είπε


Παρατήρησε την υγρασία στο χώρο και δες αν ανεβαίνει πάνω απο 60 %για μεγάλα χρονικά διαστήματα.


 

Λοιπον χθες όταν έκανα το θέμα ήταν όπως είπα πάνω από 60. Έβαλα τον μετρητή δίπλα το βράδυ και έχει φτάσει περίπου 70 και παραμένει εκεί. Μήπως παιζει ρόλο που έβρεξε??

 

Γενικά στο τρυπακι αγοράς αφυγραντήρα με έβαλε ο ξάδερφος μου. Ζούσε περίπου 8 χρόνια σε νησι και πριν μερικές μέρες βδομάδες επέστρεψε και εγκαταστηθηκε μόνιμα πλέον στη Θεσσαλονίκη και άπο τις πρώτες μέρες μου λέει ένιωθε την υπερβολική υγρασία και τον ενοχλούσε στο υπνοδωμάτιο. Άτομο δήλ που ζούσε αλλού το κατάλαβε άμεσα, ενώ εγώ και λόγω άγνοιας-συνήθειας δεν το σκεφτόμουν καν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...