Προς το περιεχόμενο

arenatech.gr


steliosvafeiadis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, TzemakosGR είπε

Εμενα μου εχουν στειλει παραστατικο κανονικα (τιμολογιο) με τα στοιχεια της εταιρείας τους κανονικα. Εχω ρωτησει ενα φιλο που ασχολειται με σιτε και μου ειπε οτι εφοσον αναφερει στους ορους χρησης τα στοιχεια τους (ΑΦΜ ΑΡΙΘΜΟΣ ΓΕΝΗ) δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Σημερα επειτα απο δικο μου μυνημα γιατι μονοι τους δεν στελνουν κατι μου ειπαν οτι εχει τελειωσει η εκαθαριση απο μερια τους (επρεπε να γινει αποφορολογηση που διαρκει 1-2 εργασιμες ημερες) και λογικα Πεμπτη-Παρασκευη θα εχω τον κωδικο για την παρακολουθηση. Ωστοσο ακομα εχω ενα μεγαλο αγχος για το αν οντως θα μου ερθει αλλα εχουμε οντως ολα τα στοιχεια τους οποτε δεν νομιζω να γινει κατι κακο...

απλά προς ενημέρωση σου και τα καταστήματα-απατεώνες που έκλεισαν ξέρεις είχαν ΑΦΜ και ΓΕΜΗ

αλλά τα λεφτά των πελατών εξαφανίστηκαν όπως και οι ιδιοκτήτες

ότι αφορά το συγκεκριμένο θέμα εγώ δεν θα ανησυχούσα αν δεν φτάσει τις 100+ σελίδες με υποψήφιους αγοραστές/πελάτες που δεν έχουν παραλάβει ή δεν έχουν επιστραφεί τα χρήματα τους

όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

απλά προς ενημέρωση σου και τα καταστήματα-απατεώνες που έκλεισαν ξέρεις είχαν ΑΦΜ και ΓΕΜΗ

αλλά τα λεφτά των πελατών εξαφανίστηκαν όπως και οι ιδιοκτήτες

ότι αφορά το συγκεκριμένο θέμα εγώ δεν θα ανησυχούσα αν δεν φτάσει τις 100+ σελίδες με υποψήφιους αγοραστές/πελάτες που δεν έχουν παραλάβει ή δεν έχουν επιστραφεί τα χρήματα τους

όλα καλά.

Η δικη σου συμβουλη φιλε μου ποια ειναι, πως μπορουμε να μαθουμε αν θα μας κοροιδεψουν τωρα που ειναι νωρις? Γενικα η δικη μου  γνωμη ειναι οτι εχουν ενα καλοστημενο σαιτ με σοσιαλ ( ναι οκ μπορει να ειναι ολα μποτακια) και ανεβαζουν συνεχεια τις προσφορες τους. Εσυ πως θα προτεινες να δρασουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από άλλο σχετικό τόπικ, κάτι που μόλις έγραψα. Εύχομαι όσοι παραγγείλατε, να παραλάβετε τις κονσόλες σας.

Αναφορά σε κείμενο

Έχω που προβληματίζομαι με το arenatech.gr εδώ και λίγες ημέρες, έχουν βάλει το PS5 στα 555 ευρώ. Θα μου πεις "είναι 55 ευρώ πάνω από την κανονική τιμή", αλλά πάνω κάτω τόσο υπολογίζω να δώσω και σε μέλος του Insomnia που μπορεί να το πουλήσει. Το σάϊτ τους έδειχνε 21 κονσόλες σε απόθεμα την Παρασκευή. Τους πήρα τηλέφωνο εκείνο το απόγευμα και το σήκωσε ένας νεαρός που μου είπε ότι δεν έχουν φυσικό κατάστημα για να περάσω να το πάρω, έχουν αυτές τις κονσόλες στην αποθήκη τους, πληρώνονται μόνο με τραπεζική κατάθεση και οι κονσόλες αποστέλλονται εντός 5-7 εργάσιμων με γνωστή εταιρεία κούριερ. Κάτι δεν μου καθόταν καλά όμως, και το άφησα. Αργότερα το ίδιο βράδυ οι 21 κονσόλες έγιναν... 81 σε απόθεμα. Κάπου εκεί αποφάσισα να περιμένω λίγο ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KabamaruGaming είπε

Αντιγράφω από άλλο σχετικό τόπικ, κάτι που μόλις έγραψα. Εύχομαι όσοι παραγγείλατε, να παραλάβετε τις κονσόλες σας.

 

Αυτο με το αποθεμα το γνωριζω, το ανανεουνουν συνεχως με παραπανω κονσολες, ωστοσο αυτο γιατι αποτελει προβλημα (δεν γνωριζω για αυτο ρωταω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, TzemakosGR είπε

Αυτο με το αποθεμα το γνωριζω, το ανανεουνουν συνεχως με παραπανω κονσολες, ωστοσο αυτο γιατι αποτελει προβλημα (δεν γνωριζω για αυτο ρωταω) 

Είναι μία εταιρεία της οποίας το ιντερνετικό αποτύπωμα ξεκινάει τον Σεπτέμβριο του 2021, μέσω ενός instagram account που δημιουργήθηκε τότε και το οποίο βρίσκεις μόνο αν γκουγκλάρεις το τηλέφωνο τους. Δεν μπορείς να τους βρεις πουθενά αλλού στο ίντερνετ, δεν έχουν reviews, δεν έχουν φυσικό κατάστημα πέρα από γραφεία στο κέντρο της Αθήνας, δεν υποστηρίζουν άλλους τρόπους πληρωμής πέρα από τραπεζική κατάθεση.

Μέχρι εδώ τους δίνω το benefit of the doubt, κυρίως επειδή μπορεί απλά να είναι μία νέα εταιρεία και να δουλεύουν ως αποθήκη και μόνο. Δεν είναι απίθανο, το έχω δει στο εξωτερικό με mailorder εταιρείες ή catalog companies που δεν έχουν φυσικό κατάστημα.

Όμως στο σάιτ τους λένε ότι έχουν 75 κονσόλες σε απόθεμα αυτή τη στιγμή. Είναι πολύ μεγάλος αριθμός, την στιγμή που άλλα καταστήματα που είναι δεκαετίες στον χώρο τις προμηθεύονται και τις πουλάνε με το σταγονόμετρο. Όπως έγραψα και στο άλλο τόπικ, πήρα πριν μία ώρα τηλέφωνο σε κονσολάδικο με χιλιάδες reviews και φυσικό κατάστημα στην Αθήνα, και μου είπαν ότι το τελευταίο δίμηνο πήραν μόνο 5 κονσόλες από τους προμηθευτές τους.

Είναι μάλλον υπερβολικά πολλές οι συμπτώσεις, και μακάρι να κάνω λάθος ώστε τα παιδιά στο τόπικ που παρήγγειλαν από αυτούς να έχουν τις κονσόλες τους σύντομα.

Επεξ/σία από KabamaruGaming
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωθηκα τηλεφωνικος για το συγκεκριμενο καταστημα. Τα αποθεματα ανανεονονται καθε παρασκευη (και αυτη η παρασκευη ειναι η τελευταια που φερνουν νεα PS5) για αυτο και ανεβηκαν τοσο τα αποθεματα. Εψαξα λιγο την εταιρια στο ιντερνετ και την βρηκα σωστη ολα τα στοιχεια ειναι εγκυρα και εχουν ξεκινησει δραστηριοτητα απο τον Ιουλιο πραγμα που φαινεται και απο την επαληθευση των στοιχειων απο το σαιτ τους.  Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε αν θα ερθουν οπως μας εχουν πει, επισης απο τον Ιουλιο μεχρι τωρα αν δεν ηταν σωστο το σαιτ καποιος δεν θα ειχε πει κατι δεν θα ειχε αναφερθει ξανα? (Ας ελπισουμε ολα να πανε καλα οπως δειχνουν)

Το αποθεμα οντως ειναι πολυ μεγαλο για PS5 (και εγω αυτο εχω παρει απο το καταστημα και ευχομαι οπως μου ειπαν στο mail να μου ερθει ο κωδικος απο την ACS την παρασκευη). Δεν ξερω τι αλλο να πω ευχομαι να ερθουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TzemakosGR είπε

Ενημερωθηκα τηλεφωνικος για το συγκεκριμενο καταστημα. Τα αποθεματα ανανεονονται καθε παρασκευη (και αυτη η παρασκευη ειναι η τελευταια που φερνουν νεα PS5) για αυτο και ανεβηκαν τοσο τα αποθεματα. Εψαξα λιγο την εταιρια στο ιντερνετ και την βρηκα σωστη ολα τα στοιχεια ειναι εγκυρα και εχουν ξεκινησει δραστηριοτητα απο τον Ιουλιο πραγμα που φαινεται και απο την επαληθευση των στοιχειων απο το σαιτ τους.  Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε αν θα ερθουν οπως μας εχουν πει, επισης απο τον Ιουλιο μεχρι τωρα αν δεν ηταν σωστο το σαιτ καποιος δεν θα ειχε πει κατι δεν θα ειχε αναφερθει ξανα? (Ας ελπισουμε ολα να πανε καλα οπως δειχνουν)

Το αποθεμα οντως ειναι πολυ μεγαλο για PS5 (και εγω αυτο εχω παρει απο το καταστημα και ευχομαι οπως μου ειπαν στο mail να μου ερθει ο κωδικος απο την ACS την παρασκευη). Δεν ξερω τι αλλο να πω ευχομαι να ερθουν... 

Σου εύχομαι τα καλύτερα. Ενημέρωσε το τόπικ μόλις πάρεις tracking number και με το καλό παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπειτε στο σαιτ της Ευρωπαικης Επιτροπης και βαλετε το ΑΦΜ που εχει στους ορους χρησης βγαινει εγκυρο και επαληθευει τα επομενα. Αυτο δεν ειναι ενα θετικο δειγμα?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TzemakosGR είπε

Εμενα μου εχουν στειλει παραστατικο κανονικα (τιμολογιο) με τα στοιχεια της εταιρείας τους κανονικα. Εχω ρωτησει ενα φιλο που ασχολειται με σιτε και μου ειπε οτι εφοσον αναφερει στους ορους χρησης τα στοιχεια τους (ΑΦΜ ΑΡΙΘΜΟΣ ΓΕΝΗ) δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Σημερα επειτα απο δικο μου μυνημα γιατι μονοι τους δεν στελνουν κατι μου ειπαν οτι εχει τελειωσει η εκαθαριση απο μερια τους (επρεπε να γινει αποφορολογηση που διαρκει 1-2 εργασιμες ημερες) και λογικα Πεμπτη-Παρασκευη θα εχω τον κωδικο για την παρακολουθηση. Ωστοσο ακομα εχω ενα μεγαλο αγχος για το αν οντως θα μου ερθει αλλα εχουμε οντως ολα τα στοιχεια τους οποτε δεν νομιζω να γινει κατι κακο...

Περιμένουμε .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημερωση ολων πηρα τηλεφωνο την ACS και μου ειπαν οτι συνεργαζονται με αυτο το καταστημα και οτι ειναι εγκυρο και σωστο!!!!!!

Δεν ξερω αν βοηθαει καπως αυτο την ολη κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TzemakosGR είπε

Εμενα μου εχουν στειλει παραστατικο κανονικα (τιμολογιο) με τα στοιχεια της εταιρείας τους κανονικα. Εχω ρωτησει ενα φιλο που ασχολειται με σιτε και μου ειπε οτι εφοσον αναφερει στους ορους χρησης τα στοιχεια τους (ΑΦΜ ΑΡΙΘΜΟΣ ΓΕΝΗ) δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Σημερα επειτα απο δικο μου μυνημα γιατι μονοι τους δεν στελνουν κατι μου ειπαν οτι εχει τελειωσει η εκαθαριση απο μερια τους (επρεπε να γινει αποφορολογηση που διαρκει 1-2 εργασιμες ημερες) και λογικα Πεμπτη-Παρασκευη θα εχω 

Κλαίω λέει πως τώρα είδαν την παραγγελία μου και θα έχω κωδικό Πέμπτη με Παρασκευή αφού έχω πάρει αποδείξει αγοράς πως γίνεται να την είδαν τώρα .. ζήτησα να κάνω ακύρωση για να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι είναι όλα τα προϊόντα σε έκπτωση να φανταστώ λόγω Black Friday η το αφεντικό τρελάθηκε? Παιδιά το πράγμα βρωμάει από χιλιόμετρα ότι είναι απάτη.

Επιπλέων είναι δυνατόν να μην έχει πληρωμή με κάρτα παρά μόνο τραπεζική κατάθεση.

Και η ταφόπλακα αν είναι δυνατόν https://www.arenatech.gr/product/apple-iphone-13-pro-max-128gb-5g-graphite/

Επεξ/σία από moutsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mikekl είπε

Κλαίω λέει πως τώρα είδαν την παραγγελία μου και θα έχω κωδικό Πέμπτη με Παρασκευή αφού έχω πάρει αποδείξει αγοράς πως γίνεται να την είδαν τώρα .. ζήτησα να κάνω ακύρωση για να δούμε 

Πηρα τηλεφωνο την ACS στο συνταγμα και μου ειπαν οτι το καταστημα ειναι εγκυρο, κανε το ιδιο αν θελεις να το δεις και ο ιδιος. Τωρα να ειναι ολοι στο κολπο λιγο δυσκολο κανε λιγο υπομονη μεχρτι την πεμπτη και αν δεν στειλουν κωδικο θα κανω και εγω ακυρωση παραγγελιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και απάτη να μην είναι το συγκεκριμένο, είναι σίγουρα ένα προχειροφτιαγμένο site με typos, ενότητες που δεν οδηγούν πουθενά (Blog) και trust badges που είναι απλά ένα αρχείο εικόνας. Όσο για τη σελίδα τους στο Facebook, τα ποστ τους έχουν ελάχιστο engagement, και το κυριότερο, τα 1-2 like που παίρνουν είναι από χώρες στυλ Ινδονησία, που ενδεχομένως δείχνει πως έτρεξαν καμπάνιες για like στοχεύοντας σε αυτές τις χώρες, καθώς το κόστος διαφήμισης εκεί είναι αρκετά φθηνότερο, με στόχο να αυξήσουν τα like τους και να φαίνονται πως είναι legit επιχείρηση. ΔΕΝ λέω πως πρόκειται για απάτη, απλά υπάρχουν αρκετά red flags που προσωπικά θα με οδηγούσαν στο να μην τους έδινα ούτε ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, TzemakosGR είπε

Προς ενημερωση ολων πηρα τηλεφωνο την ACS και μου ειπαν οτι συνεργαζονται με αυτο το καταστημα και οτι ειναι εγκυρο και σωστο!!!!!!

Δεν ξερω αν βοηθαει καπως αυτο την ολη κατασταση

Και τα καταστήματα που έχουν βαρέσει κανόνι και άφησαν τόσο κόσμο ξεκρέμαστο μετά από καταθέσεις, έγκυρα και σωστά ήταν μέχρι να το κάνουν.
Βλέπε πέρσι BF το mobile-κάτι που έγινε χαμός, και πριν λίγο καιρό ένα αντίστοιχο που άνοιξε θέμα εδώ και σβήστηκε.
Η τακτική τους είναι να εκτελούν παραγγελίες κανονικά για κάποιο διάστημα και μετά να εξαφανίζονται.
Η ACS από τη στιγμή που συνεργάζεται μαζί τους το μόνο που μπορούν να σου πουν είναι ότι το κατάστημα υπάρχει. Χαίρω πολύ.

Μακάρι να μην πρόκειται για άλλη μια περίπτωση απάτης, αυτό που επισημαίνω όμως είναι το ότι επειδή το λέει η ACS δεν σημαίνει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...