Προς το περιεχόμενο

Αλλαντικά, αξίζουν?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λυση στην περιπτωση σου ειναι μονο μια και λεγεται ατμομαγειρας. Αγορασε εναν και θα με θυμηθεις. Μπορεις να κανεις τα παντα εκει και ειναι πιο υγιεινα, γινονται πολυ πιο ευκολα, μονο με το πατημα ενος κουμπιου, ενω κλεινει αυτοματα μονος του, δηλαδη δε χρειαζεσαι καν να εισαι απο πανω, να ανακατευεις, να γυρνας, κλπ και σε πολλες περιπτωσεις ειναι πιο νοστιμα. Εχω κανει τα παντα, μπιφτεκια, ψαρια, κοτοπουλα, λουκανικα, ψαρονεφρια, φιλετο, πατατες, ρυζια, κλπ

Ειμαι τοσο "οπαδος" του συγκεκριμενου σκευασματος-τροπου μαγειρεματος (χωρις να ειμαι κανενας "κολλημενος" με υγιεινες διατροφες, κλπ), που πιστευω πως θα επρεπε να διδασκεται στα σχολεια στο μαθημα Οικιακης Οικονομιας (αν υπαρχει ακομα τετοιο). Και το λεει καποιος που μαγειρευει μονος του για παρα πολλα χρονια. Για εναν κλασσικο εργενη οπως εσυ, αλλα και για καθε εναν που μαγειρευει μονος του ειναι ό,τι καλυτερο, μετα την κουζινα της ελληνιδας νοικοκυρας (αλλα ακομα και σε συγκριση με αυτην, ισως υπερτερει ο ατμομαγειρας). 

Εχοντας την ευκολια και τη σιγουρια του ατμομαγειρα, η μονη σου σκοτουρα, θα ειναι το πως να βρεις ποιοτικο κρεας και υλικα. Η καλυτερη επιλογη φυσικα ειναι ο κρεοπωλης της γειτονιας. 

Μακρια απο αλλαντικα και επεξεργασμενα κρεατα, ειναι ο,τι χειροτερο υπαρχει στη συγχρονη διατροφη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, archer100 είπε

Η λυση στην περιπτωση σου ειναι μονο μια και λεγεται ατμομαγειρας. Αγορασε εναν και θα με θυμηθεις. Μπορεις να κανεις τα παντα εκει και ειναι πιο υγιεινα, γινονται πολυ πιο ευκολα, μονο με το πατημα ενος κουμπιου, ενω κλεινει αυτοματα μονος του, δηλαδη δε χρειαζεσαι καν να εισαι απο πανω, να ανακατευεις, να γυρνας, κλπ και σε πολλες περιπτωσεις ειναι πιο νοστιμα. Εχω κανει τα παντα, μπιφτεκια, ψαρια, κοτοπουλα, λουκανικα, ψαρονεφρια, φιλετο, πατατες, ρυζια, κλπ

Ειμαι τοσο "οπαδος" του συγκεκριμενου σκευασματος-τροπου μαγειρεματος (χωρις να ειμαι κανενας "κολλημενος" με υγιεινες διατροφες, κλπ), που πιστευω πως θα επρεπε να διδασκεται στα σχολεια στο μαθημα Οικιακης Οικονομιας (αν υπαρχει ακομα τετοιο). Και το λεει καποιος που μαγειρευει μονος του για παρα πολλα χρονια. Για εναν κλασσικο εργενη οπως εσυ, αλλα και για καθε εναν που μαγειρευει μονος του ειναι ό,τι καλυτερο, μετα την κουζινα της ελληνιδας νοικοκυρας (αλλα ακομα και σε συγκριση με αυτην, ισως υπερτερει ο ατμομαγειρας). 

Εχοντας την ευκολια και τη σιγουρια του ατμομαγειρα, η μονη σου σκοτουρα, θα ειναι το πως να βρεις ποιοτικο κρεας και υλικα. Η καλυτερη επιλογη φυσικα ειναι ο κρεοπωλης της γειτονιας. 

Μακρια απο αλλαντικα και επεξεργασμενα κρεατα, ειναι ο,τι χειροτερο υπαρχει στη συγχρονη διατροφη

Πιο υγιεινά ναι και μπράβο σου πιο νόστιμα όχι αλλά κάποτε πρέπει να μάθουμε να τρώμε υγιεινά για πάρα πολλούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, archer100 είπε

Η λυση στην περιπτωση σου ειναι μονο μια και λεγεται ατμομαγειρας. Αγορασε εναν και θα με θυμηθεις. Μπορεις να κανεις τα παντα εκει και ειναι πιο υγιεινα, γινονται πολυ πιο ευκολα, μονο με το πατημα ενος κουμπιου, ενω κλεινει αυτοματα μονος του, δηλαδη δε χρειαζεσαι καν να εισαι απο πανω, να ανακατευεις, να γυρνας, κλπ και σε πολλες περιπτωσεις ειναι πιο νοστιμα. Εχω κανει τα παντα, μπιφτεκια, ψαρια, κοτοπουλα, λουκανικα, ψαρονεφρια, φιλετο, πατατες, ρυζια, κλπ

Ειμαι τοσο "οπαδος" του συγκεκριμενου σκευασματος-τροπου μαγειρεματος (χωρις να ειμαι κανενας "κολλημενος" με υγιεινες διατροφες, κλπ), που πιστευω πως θα επρεπε να διδασκεται στα σχολεια στο μαθημα Οικιακης Οικονομιας (αν υπαρχει ακομα τετοιο). Και το λεει καποιος που μαγειρευει μονος του για παρα πολλα χρονια. Για εναν κλασσικο εργενη οπως εσυ, αλλα και για καθε εναν που μαγειρευει μονος του ειναι ό,τι καλυτερο, μετα την κουζινα της ελληνιδας νοικοκυρας (αλλα ακομα και σε συγκριση με αυτην, ισως υπερτερει ο ατμομαγειρας). 

Εχοντας την ευκολια και τη σιγουρια του ατμομαγειρα, η μονη σου σκοτουρα, θα ειναι το πως να βρεις ποιοτικο κρεας και υλικα. Η καλυτερη επιλογη φυσικα ειναι ο κρεοπωλης της γειτονιας. 

Μακρια απο αλλαντικα και επεξεργασμενα κρεατα, ειναι ο,τι χειροτερο υπαρχει στη συγχρονη διατροφη

Επειδή έχω ατμομαγειρα τα περισσότερα κρέατα σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να μαγειρεύτουν, το ψάρι ναι γίνεται πολύ ωραίο

Μπιφτέκια, κοτόπουλα λουκάνικα με τίποτα δεν γίνεται καλύτερα από ότι σε ένα τηγάνι (ακόμα και χωρίς λάδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περισσότερα κρέατα έχω βρει πως με ένα ταψάκι στον φούρνο στους 200 στον αέρα (ή και αέρα/αντιστάσεις) γίνονται ταμαμ, ασχέτως είδος κρέατος, μαριναρίσματος κλπ. Δεν χρειάζεται να τσοντάρεις και λάδι/λίπος συνήθως, απλά καρυκεύματα.

 

Υπό αυτή την έννοια, τι να τα κάνεις τα αλλαντικά βρε Άιζεν;!

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 9:08 ΠΜ, aizensama24 είπε

Κάποια αλλαντικά όπως η γαλοπούλα και η μορταδέλλα ταιριάζουν άριστα με τη μαγειρική μου

Εμένα μου άρεσε αυτό.

Σε ποια ακριβώς μαγειρική ταιριάζει η μορταδέλα και η γαλοπούλα?

Στα τοστ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Realzeus_ είπε

Σε ποια ακριβώς μαγειρική ταιριάζει η μορταδέλα και η γαλοπούλα?

Μορταδέλα.. Μορταδέλα παντού.

Μεγάλη μπάλα ο Αηζενμάμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 8:58 ΠΜ, aizensama24 είπε

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, θυμάμαι για την γαλοπούλα να λένε ότι είναι  υγιεινή.

Δε ξέρω τι φταίει για τη μαγειρική μου αλλά μάλλον το ότι δε προσπαθώ αρκετά και ούτε θέλω. Θα δω μήπως το ντελίβερι αλλάξει κάτι. 

Τα αλλαντικά γενικά περιέχουν πολύ λίπος και νάτριο. Η βραστή γαλοπούλα είναι συγκριτικά με τα υπόλοιπα, σαφώς ανώτερης διατροφικής αξίας / μερίδα.

Αυτο βέβαια δε σημαίνει να καταναλώνει κανείς 200 γρ. / μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το καρκινογόνο του θέματος, τώρα τελευταία έχουμε στην αγορά και μερικά αλλαντικά χωρίς νιτρικά και νιτρώδη (και γλουτένη αλλά ποιος την @#$%@), όπως τα "ΧΩΡΙΣ" της Creta. Δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εναλλακτική προτείνετε; Σκέφτηκα μήπως να μαγειρεύω κοτόπουλο και να το κόβω πολύ ψιλά κομμάτια, να καταψύχω κάποια και βγάζω όποτε και όσα χρειάζομαι για τοστ /σάντουιτς. Αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ΠΟΥ έχει κρίνει ότι όλα τα επεξεργασμένα κρέατα, λουκάνικα, αλλαντικά είναι καρκινογόνα όταν καταναλώνονται συχνά. Ακόμα και η περιβόητη γαλοπούλα που θεωρείται υγιεινή επιλογή και καταναλώνεται καθημερινά σε τοστ είναι καρκινογόνα. Εγω έχω σταματήσει να τα καταναλώνω, αραιά και που παίρνω κανά λουκάνικο και αυτά μόνο απο κρεοπωλείο.

Φοβερή επιλογή για σπιτικό μπεικον από τον Άκη 

 

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, csontheline είπε

Τι εναλλακτική προτείνετε; Σκέφτηκα μήπως να μαγειρεύω κοτόπουλο και να το κόβω πολύ ψιλά κομμάτια, να καταψύχω κάποια και βγάζω όποτε και όσα χρειάζομαι για τοστ /σάντουιτς. Αξίζει; 

Ναι αξίζει, το κάνω εδώ και αρκετό καιρό. Απλά να το κάνεις μερίδες πριν το καταψύξεις, διαφορετικά θα είναι δύσκολο να βγάλεις όσο θες. Εγώ βάζω μισό από στήθος μισό από μπούτι ανα μερίδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimxxZe είπε

Ο ΠΟΥ έχει κρίνει ότι όλα τα επεξεργασμένα κρέατα, λουκάνικα, αλλαντικά είναι καρκινογόνα όταν καταναλώνονται συχνά. Ακόμα και η περιβόητη γαλοπούλα που θεωρείται υγιεινή επιλογή και καταναλώνεται καθημερινά σε τοστ είναι καρκινογόνα. Εγω έχω σταματήσει να τα καταναλώνω, αραιά και που παίρνω κανά λουκάνικο και αυτά μόνο απο κρεοπωλείο.

Φοβερή επιλογή για σπιτικό μπεικον από τον Άκη 

 

Τρολλαρεις, έτσι; Το μπέικον είναι ότι χειρότερο. Καπνιστό κρέας και πολύ λίπος. Όσο "καθαρό" κι αν είναι. Είναι τέρμα λίπος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, tonkpils είπε

Τρολλαρεις, έτσι; Το μπέικον είναι ότι χειρότερο. Καπνιστό κρέας και πολύ λίπος. Όσο "καθαρό" κι αν είναι. Είναι τέρμα λίπος.

 

υποθετω οτι το λεει οτι απο τα ετοιμα ειναι κλασεις ανωτερο να φτιαξεις μονος σου , και γιατι ξερεις τι κρεας περνεις αλλα και γιατι δεν εχει ενα σκασμο συντηριτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, csontheline είπε

Τι εναλλακτική προτείνετε; Σκέφτηκα μήπως να μαγειρεύω κοτόπουλο και να το κόβω πολύ ψιλά κομμάτια, να καταψύχω κάποια και βγάζω όποτε και όσα χρειάζομαι για τοστ /σάντουιτς. Αξίζει; 

Πολύ, είναι πολύ εύκολο να πετάξεις ένα στήθος στο φούρνο για μισή ώρα. Ανάλογα πόσο καταναλώνεις μπορεί και να μην χρειάζεται καν κατάψυξη, με 2 σάντουιτς και 2 σαλάτες το έφαγες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...