Προς το περιεχόμενο

Αλλαντικά, αξίζουν?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε όλα αυτά είναι ΟΚ για μια στο τόσο, αλλά καταλαβαίνω ότι εσύ τα θέλεις για βασικό συστατικό της διατροφής σου. 

Ε, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν αυτά να σε πάνε μακριά.

Ένας χοντρικός κανόνας είναι ότι όσο πιο επεξεργασμένο το τρόφιμο, τόσο λιγότερα θετικά σου προσφέρει και τόσο περισσότερο σε βλάπτει σε βάθος χρόνου. Όλα αυτά που κοιτάς είναι στην κατηγορία "τίγκα επεξεργασμένα και τίγκα στα συντηρητικά". 

Εύκολη και φτηνή και υγιεινή λύση ταυτόχρονα δεν γίνεται. Ένα από τα 3 (τουλάχιστο) πρέπει να το θυσιάσεις.

Σε παρακαλώ μην θυσιάσεις το τελευταίο.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

για αυτό εδώ τι λέτε https://www.ab.gr/el-gr/eshop/Tyria-Allantika-and-Delicatessen/Allantika/Galopoyla-Kotopoylo/Kotopoylo-Psito-Fetes-160gr/p/7347179 ?

Πήρα ένα και λέει πάνω 62% φρέσκο κοτόπουλο στήθος βέβαια με ένα τόνο συντηριτικά αλλά δε μπορεί, είναι τόσο κακό?

Το υπόλοιπο 38% τι είναι;Αναρωτήσου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dtzgr είπε

 

Εύκολη και φτηνή και υγιεινή λύση ταυτόχρονα δεν γίνεται. Ένα από τα 3 (τουλάχιστο) πρέπει να το θυσιάσεις.

Σε παρακαλώ μην θυσιάσεις το τελευταίο.

Σαλαταρες, σαντοιτσαρες, καλαμακι σουβλακι γκριλ, μακαροναδες...μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλή διατροφή τα αλλαντικά. Εχουν συντηρητικά, αλάτι, είναι καρκινογόνα όταν γίνεται κατανάλωση πολύ συχνά. Το κρέας είναι πολύ καλύτερο διατροφικά.

Είναι καλύτερο να φας μια κανονική μπριζόλα ή κοτόπουλο παρά αλλαντικό κοτόπουλο ή μπριζόλα. 

Αλλά και το κόκκινο κρέας πρέπει να καταναλώνεται σε μεγάλη ποσότητα, 1 φορά την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/11/2021 at 09:08, aizensama24 said:

Γενικά σπάνια τρώω κανονικό κρέας γιατί το φτιάχνω χάλια και η γέυση του δε μου αρέσει καθόλου κάτι το οποίο σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος του  με κάνει να αισθάνομαι ότι πετάω τα λεφτά μου στο τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για το ψάρι. Δε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι να παράγγελνα απέξω αλλά δε σκοπεύω να συνεχίσω να πειραματίζομαι μόνος με δική μου μαγειρική. Δεν έχω το χρόνο και την όρεξη. Θέλω έτοιμες και σίγουρες λύσεις που να μου δίνουν τη γεύση που ψάχνω. Τα αλλαντικά μου το προσφέρουν αυτό ως ενα βαθμό.

Κάποια αλλαντικά όπως η γαλοπούλα και η μορταδέλλα ταιριάζουν άριστα με τη μαγειρική μου και έχουν υπέροχη γεύση, επίσης δε με κουράζουν με τη διαδικασία μαγειρέματος όπως το κρέας το οποίο κατά εμέ είναι αρκετά κουραστικό αν θες να το φτιάξεις σωστά. Το ερώτημα είναι μπορούν αυτά να αντικαταστήσουν το κανονικό κρέας σε μία δίαιτα? προσφέρουν τις ίδιες βιταμίνες και είναι υγιεινά? 

σου εχουν πει 15 ατομα οτι τα αλλαντικα δεν ειναι καλα και προσπαθεις σε ολα τα ποστ να βρεις ενα τροπο να σου πει καποιος οτι τα αλλαντικα ειναι καλα ωστε να συνεχισεις να τα παιρνεις.ειναι επεξεργασμενο κρεας με συντηρητικα.τερμα.ή το δεχεσαι και τα σταματας ή δεν το δεχεσαι και μπορεις να τα συνεχισεις μεχρι να πεθανει ο highlander

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή είναι ακριβό το κρέας πχ. χοιρινή μπριζόλα 6 ευρώ το κιλό? Και κοτόπουλο ΝΙτσιάκος 3 ευρώ το κιλό? Που το ένα κιλό θα το τρώς 2-3 μέρες? (εγώ τρώω 1 κιλό τη μέρα στα ντουζένια αλλά άσε με εμένα). Και δυσκολεύεσαι να βάλεις ένα κοτόπουλο στο φούρνο , μπριζόλες στο φούρνο ? Πραγματικά , απλά τα βάζεις στο φούρνο σε ένα ταψί , τον ανάβεις , και μόλις ζεσταθούν αρκετά για τα γούστα σου, το βγάζεις. Είναι τόσο απλό. 

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aizensama24 είπε

για αυτό εδώ τι λέτε https://www.ab.gr/el-gr/eshop/Tyria-Allantika-and-Delicatessen/Allantika/Galopoyla-Kotopoylo/Kotopoylo-Psito-Fetes-160gr/p/7347179 ?

Πήρα ένα και λέει πάνω 62% φρέσκο κοτόπουλο στήθος βέβαια με ένα τόνο συντηριτικά αλλά δε μπορεί, είναι τόσο κακό?

Τρία συντηρητικά έχει αλλά γενικά είναι προϊόν χαμηλής προς μέτριας ποιότητας, κλασικό ανατολικοευρωπαϊκό αλλαντικό. 

Το χειρότερο απ'όλα είναι η απαράδεκτα υψηλή συγκέντρωση σε αλάτι (2.3%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, aizensama24 είπε

για αυτό εδώ τι λέτε https://www.ab.gr/el-gr/eshop/Tyria-Allantika-and-Delicatessen/Allantika/Galopoyla-Kotopoylo/Kotopoylo-Psito-Fetes-160gr/p/7347179 ?

Πήρα ένα και λέει πάνω 62% φρέσκο κοτόπουλο στήθος βέβαια με ένα τόνο συντηριτικά αλλά δε μπορεί, είναι τόσο κακό?

φίλε μου μπρος την απόλαυση της γεύσης τι ειναι ο πόνος..

Για μενα για να έχεις μεγαλύτερη ποικιλία και να μπορέσεις να εντάξεις τα αλλαντικά στην καθημερινή διατροφή σου, μην περιορίζεσαι στο κοτόπουλο..

Δοκίμασε γαλοπούλα και επίσης κάποιες άλλες επιλογές σε αλλαντικά χοιρινή μπρίζολα, χοιρινή ωμοπλάτη, σουτζούκι μοσχαρίσιο, παστουρμάς μοσχαρίσιος

Έτσι έχεις όλες τις επιλογές των κρεάτων στο πιάτο σου.. κοτόπουλο, γαλοπουλα, χοιρινό, μοσχάρι για καθημερινή κατανάλωση

Επίσης απο delivery για ποικιλία πάλι μπορείς να δοκιμάσεις τον συνδιασμό μακντοναλντς, κεντακι φραιντ τσικεν και πίτσα χατ 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Δηλαδή είναι ακριβό το κρέας πχ. χοιρινή μπριζόλα 6 ευρώ το κιλό? Και κοτόπουλο ΝΙτσιάκος 3 ευρώ το κιλό? Που το ένα κιλό θα το τρώς 2-3 μέρες? (εγώ τρώω 1 κιλό τη μέρα στα ντουζένια αλλά άσε με εμένα). Και δυσκολεύεσαι να βάλεις ένα κοτόπουλο στο φούρνο , μπριζόλες στο φούρνο ? Πραγματικά , απλά τα βάζεις στο φούρνο σε ένα ταψί , τον ανάβεις , και μόλις ζεσταθούν αρκετά για τα γούστα σου, το βγάζεις. Είναι τόσο απλό. 

Όχι δεν έχει καμία σχέση με αυτό, μπορώ να φτιάξω κανονικό κρέας. Απλά ήμουν περίεργος γιατί ο τρόπος που διαφήμιζαν αυτό που λίνκαρα ήταν κάπως πιασάρικος και το έκανε να φαίνεται καλύτερο από ότι περιγράφεται εδώ πέρα. "φρέσκο φιλέτο κοτόπουλο" "62% κρέας" ε οκ συντηριτικά υπάρχουν σε πολλά φαγητά, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς άχρηστα ή εντελώς ανθυγειηνά τα συγκεκριμένα φαγητά.

Αλλά οκ το εμπέδωσα το μύνημα τώρα. Δεν είμαι κανάς έμπειρος στο κομμάτι των τροφών.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Όχι δεν έχει καμία σχέση με αυτό, μπορώ να φτιάξω κανονικό κρέας. Απλά ήμουν περίεργος γιατί ο τρόπος που διαφήμιζαν αυτό που λίνκαρα ήταν κάπως πιασάρικος και το έκανε να φαίνεται καλύτερο από ότι περιγράφεται εδώ πέρα. "φρέσκο φιλέτο κοτόπουλο" "62% κρέας" ε οκ συντηριτικά υπάρχουν σε πολλά φαγητά, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς άχρηστα ή εντελώς ανθυγειηνά τα συγκεκριμένα φαγητά.

Αλλά οκ το εμπέδωσα το μύνημα τώρα. Δεν είμαι κανάς έμπειρος στο κομμάτι των τροφών.

 

Κοίτα, δεν είναι άχρηστα. Μια χαρά είναι. Απλά για καθημερινή κατανάλωση σε ποσότητες 300γρ+  , και εγώ δεν είμαι σούπερ φαν. Το σώμα μπορεί να διαχειριστεί πολλά πράγματα. Δε θα πάθεις και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει πολλά κοτόπουλα σε σχήμα μπαστουνιου? Παίρνουν 62% κοτοπουλο σε μεγαλο βαθμό κομάτια χαμηλής ποιότητας , αλάτι και άλλα συντηρητικά, κόκαλα τρίχες κλπ τα αλέθουν και τα κάνουν μπαστούνια. Με μια φέτα την ημέρα ζεις επικίνδυνα. Τα fuantre έχουν πιο μεγάλη ποσόστοση κρέατος αλλά και πάλι δεν είναι για να τρέφεσαι μόνο με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση οι οργανισμοί υγείας έχουν θέση ως όριο τα 150mg/kg για καθημερινή χρήση αλλαντικών.

Ως όριο ασφάλειας ορίζονται τα 20-25gr αλλαντικών την ημέρα (2-3 λεπτές φέτες).

Γενικά πλέον είναι αποδεκτό ότι τα επεξεργασμένα τρόφιμα ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για καρκινογενέσεις, καρδιολογικά προβλήματα, διαβήτη τύπου 2 κτλ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 9:08 ΠΜ, aizensama24 είπε

Γενικά σπάνια τρώω κανονικό κρέας γιατί το φτιάχνω χάλια και η γέυση του δε μου αρέσει καθόλου κάτι το οποίο σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος του  με κάνει να αισθάνομαι ότι πετάω τα λεφτά μου στο τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για το ψάρι. Δε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι να παράγγελνα απέξω αλλά δε σκοπεύω να συνεχίσω να πειραματίζομαι μόνος με δική μου μαγειρική. Δεν έχω το χρόνο και την όρεξη. Θέλω έτοιμες και σίγουρες λύσεις που να μου δίνουν τη γεύση που ψάχνω. Τα αλλαντικά μου το προσφέρουν αυτό ως ενα βαθμό.

Κάποια αλλαντικά όπως η γαλοπούλα και η μορταδέλλα ταιριάζουν άριστα με τη μαγειρική μου και έχουν υπέροχη γεύση, επίσης δε με κουράζουν με τη διαδικασία μαγειρέματος όπως το κρέας το οποίο κατά εμέ είναι αρκετά κουραστικό αν θες να το φτιάξεις σωστά. Το ερώτημα είναι μπορούν αυτά να αντικαταστήσουν το κανονικό κρέας σε μία δίαιτα? προσφέρουν τις ίδιες βιταμίνες και είναι υγιεινά? 

Στο σπίτι μου δεν τρώμε πολύ κρέας γιατί δεν τρελαινόμαστε, όμως κάποιες συνταγές μας αρέσουν κ κάποια βολεύουν κιόλας. 

Μπορείς δηλαδή να παίξεις μπαλιτσα με κιμά σε μακαρόνια η μπιστεκια κεφτεδάκια κλπ (όπου διαλέγεις ένα καλό κομμάτι κρέας και στο περνάει επιτόπου απ' τη μηχανή ο κρεοπώλης) και φτιάχνοντας οτιδήποτε από αυτά μπορείς να κάνεις μια παρτίδα και να τη χωρίσεις και πετάξεις στην κατάψυξη για έξτρα γεύματα(εμείς αυτό κάνουμε κ έχουμε όλη τη βδομάδα επιλογές). Ο κιμάς δε θέλει και πολλά,θα βάλεις μέσα λίγα.μπαχαρικα λίγο κρεμμύδι η και σάλτσα τομάτας κ είσαι έτοιμος. 

Μετά,αν πάρεις 1-2 μπριζόλες απ' τον κρεοπώλη θα σε πάει λιγότερο από 4-5€ και η μπριζόλα γίνεται μπαμ μπαμ στο τηγάνι κ είναι νόστιμη.

Κοτόπουλο αν βαριέσαι να μαγειρέψεις παίρνε ψημένο απ' το σούπερ που το χουν σαν σούβλα είναι πεντανόστιμο κ βγάζεις πολλές μερίδες αν είσαι μόνος.

Καλύτερα τ αλλαντικά να τα χρησιμοποιείς συνοδευτικά για να αρωματισεις κάτι κ όχι ως κύρια πηγή    κρέατος.(πχ αν καταψυξεις μπέικον και το κοπανισεις γίνεται σκόνη με την οποία μπορείς ν αρωματισεις φαγητά η τον κιμά) 

Δε τρώμε βέβαια καθημερινά κρέας καθώς έχουμε κ άλλες επιλογές από. Φαγητά όσπρια τυριά κλπ

Δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε και το κόστος, αλλά αν επιλέξεις κάποιο αξιοπρεπές.αλλαντικο και το καταναλώσεις σε ποσότητα που θα καταναλώνες κρεας θα σου βγει εν τέλει ακριβότερο ανά κιλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/12/2021 at 10:29, aizensama24 said:

Όχι δεν έχει καμία σχέση με αυτό, μπορώ να φτιάξω κανονικό κρέας. Απλά ήμουν περίεργος γιατί ο τρόπος που διαφήμιζαν αυτό που λίνκαρα ήταν κάπως πιασάρικος και το έκανε να φαίνεται καλύτερο από ότι περιγράφεται εδώ πέρα. "φρέσκο φιλέτο κοτόπουλο" "62% κρέας" ε οκ συντηριτικά υπάρχουν σε πολλά φαγητά, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς άχρηστα ή εντελώς ανθυγειηνά τα συγκεκριμένα φαγητά.

Αλλά οκ το εμπέδωσα το μύνημα τώρα. Δεν είμαι κανάς έμπειρος στο κομμάτι των τροφών.

 

ειναι πιασαρικο γιατι το μεταφραζεις λαθος.

θα το πω με απλα χαζα λογια.  αν κανεις συγκριση πχ κρεας με αλλαντικο τοτε οσο καλο και να ειναι το αλλαντικο παλι θα ειναι πολυ κατωτερο απο το κρεας.

αυτος ομως που βγαινει και σου λεει  οτι το ταδε αλλαντικο γαμαει και δερνει δεν το συγκρινει με κρεας.το συγκρινει με αλλα αλλαντικα. ναι υπαρχουν καλα και κακα αλλαντικα.οτι καποιο ομως ειναι καλυτερο απο ενα αλλο δεν το κανει οτι ειναι καλο. ειναι σαν τα junk food.υπαρχει καλο junk food και χαλια.ακομα ομως και το καλο junkfood συνεχιζει να ειναι junk food.απλα ειναι το καλο απο τα χαλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 5:22 ΜΜ, aizensama24 είπε

για αυτό εδώ τι λέτε https://www.ab.gr/el-gr/eshop/Tyria-Allantika-and-Delicatessen/Allantika/Galopoyla-Kotopoylo/Kotopoylo-Psito-Fetes-160gr/p/7347179 ?

Πήρα ένα και λέει πάνω 62% φρέσκο κοτόπουλο στήθος βέβαια με ένα τόνο συντηριτικά αλλά δε μπορεί, είναι τόσο κακό?

Σίγουρα ότι είναι επεξεργασμένο από μεγάλες αλυσίδες είναι και νόστιμο γιατί έχουν ειδικούς και έχουν προσθέσει τα κατάλληλα συστατικά. Είναι όμως αυτό υγιεινό;;; Όχι βέβαια.

Ήμουν 90-95 κιλά έτρωγα τα πάντα όλη μέρα και ειλικρινά τίποτε δεν απολάμβανα και τίποτε δεν μου φαινόταν νόστιμο. Αποφάσισα για λόγους υγείας και ποιοτικότερη ζωή να κάνω δίαιτα μειώνοντας δραματικά το φαγητό χάνοντας σχεδόν 15 κιλά. Ε σου λέω ότι τώρα μπορώ να φάω ψωμί με τυρί ή ελιές και μου φαίνεται πεντανόστιμο. 

Άρα η νοστιμιά ενός φαγητού έστω και όχι τέλεια μαγειρεμένου εξαρτάται και από άλλους λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...