Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κατηγορείται ότι χρησιμοποιεί τα Windows για να προωθήσει τα OneDrive και Teams έναντι άλλων λογισμικών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί το onedrive δεν τρέχει πάνω σε azure? Δεν το ξέρω απλά ρωτάω . Για τον απλό χρήστη αυτά τα cloud προϊόντα μια χαρά είναι , χωρίς βέβαια να ξεχνάμε ότι τα αρχεία σου είναι σε ξένους servers . Αν θες δικό σου cloud γύρνα σε synology ή qnap αλλά εκεί  κοστίζει ο εξοπλισμός και θες και fiber γραμμή .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nemom είπε

Fan Linux:

«Καλά κάνουν στη Microsoft . Για τους άλλους δε μας νοιάζει» LOL

Κάποιος να πει ότι οι καταναλωτές ζημιωνόμαστε από τις ολιγοπψλιακές πρακτικές από όπου κι αν προέρχονται;...

Είμαι linux fan αυτό που λες δεν ισχύει,. Θέλω όλους να τους βλέπω να καίγονται στην πυρά ! :P

Επίσης ακριβώς από πάνω σου έχει ένα τίτλο που λέει "μονοπώλιο" με bold γραμματοσειρά. Ακριβώς αυτό γράφει :P

51 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Σειρά έχει και το android με όλα τα σκουπίδια που πασάρουν πολλοί και μάλιστα χωρίς να μπορείς να τα ξηλώσεις (σαν απλός χρήστης).

Το android είναι free και μπορεί να στήσει λειτουργικό σύστημα πάνω του όποιος θέλει βλ Huawei. Η google πρακτικά σου δίνει μία διανομή που έχει μέσα τα λεγόμενα google play services. Επίσης έχει στηρίξει την λειτουργία του πάνω σε αυτά και πολλά apps στηρίζονται σε αυτά για να τρέξουν.

Μακάρι όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο η Huawei που προανέφερα και να αλλάξει τα δεδομένα

47 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δεν έχει να κάνει η επιλογή με εμένα και εσένα. Έχει να κάνει με τον κατασκευαστή. Μπορεί ένας κατασκευαστής να πάρει το Android και να το κάνει ότι θέλει. Να του βγάλει ότι έχει να κάνει με τη Google και να βάλει τα δικά του.

Αυτό κάνει πχ η Amazon στην αγορά των tablets και στο Fire OS. Στα Windows αυτό δεν είναι δυνατό.

Θα ήταν όμως εφικτό να φτιαχτεί λειτουργικό όπου να τρέχει apps που παίζουν στα windows ή οι προγραμματιστές να ήθελαν ελάχιστο κόπο έτσι ώστε να μετατρέψουν το app από windows στο X λειτουργικό. Έτσι θα του δοθεί η ευκαιρία και από χρήστες και από developers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Είμαι linux fan αυτό που λες δεν ισχύει,. Θέλω όλους να τους βλέπω να καίγονται στην πυρά ! :P

Επίσης ακριβώς από πάνω σου έχει ένα τίτλο που λέει "μονοπώλιο" με bold γραμματοσειρά. Ακριβώς αυτό γράφει :P

Α τον τίτλο που εννοείς ότι τον έγραψες εσύ;
Συγνώμη δεν το πρόσεξα. 😄

Στη ζωή μου χρησιμοποιώ προϊόντα από τους πάντες.
Και με την εξής σειρά ίσως στην καθημερινότητά μου: Apple-Linux και μετά Google-Microsoft

Αλλά καραϊσχύει αυτό που λέω, και όχι μόνο αυτό
οι Linux fan είναι πρώτα MS haters
και μετά μπορούν να είναι ταυτόχρονα και Google fan άντε και Apple sympathizer. 😇

sorry 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Πως να αλλάξετε τον Default browser στα Windows 11: Settings - Apps - Default Apps - Chrome - Default. Βήματα 5.

Πως να αλλάξετε τον Default Browser στο Mac OS Catalina: Menu - System Preferences - General - Default Web Browser - Chrome. Βήματα 5

Η Microsoft ομως ειναι μονοπωλιο, αλητες ξεφτιλισμενοι. Η Apple υποθέτω είναι επανασταση και εκανε re-invent το change default apps
Κάτι αντιστοιχο ισχυει και για OneDrive/iCloud και Teams/iMessage. Aλλά την αγία Apple δεν την ακουμπαει κανεις. Και αυτο ισχυει παντου. 10 χρονια η Apple δεν σε αφηνε να ακουμπας τα apps της στο iOS. Εβγαλε MS Windows Phone και την κραζανε που ηταν default o δικος της browser. Tα 2 μέτρα και 2 σταθμά που υπάρχουν υπέρ του Μήλου είναι απίστευτα. Και καλά ο κόσμος. Να υπάρχουν και απο οργανισμους καπου ελεος

To μήλο είναι στο 8%? Στο desktop Τώρα; 

Γιατί να το πειράξουν; Ακόμα μεγαλώνει...

Άμα φτάσει σε ένα καλό ποσοστό, θα του χτυπήσουν την πόρτα, πρώτα πρώτα οι τεχνοφοβικοι γέροι που διοικούν την ΕΕ να εισπράξουν πρόστιμα και ύστερα για privacy, μονοπώλιο κτλπ

3 ώρες πριν, snips είπε

Α. Το Linux  δεν πρόκειται ποτέ να έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά διότι "κυβερνάται" από ξερόλες, άσχημους, ναρκισιστές.

Β. Όταν είμαι κυρίαρχος κάνω το παιχνιδι όπως θέλω. Δεν θα δώσω θάρρος στον αντίπαλο.

Έχετε ρομαντικές ιδέες για το εμπόριο. Είτε για τον μεγάλο είτε για τον μικρό του χώρου.

Ας παραθέσει κάποιος παρακαλώ την νομοθεσία της EΕ, που υποδεικνύει τι θα πει "δεσπόζουσα" θέση στην αγορά.

Για να γελάσουμε.ολοι μαζί με τις αξιώσεις του nextcloud και του previousMSwannabe.

Οι AV εταιρίες γιατί δεν επαναστατούν κατά του windows defender;

Οι υπόλοιπες πασιέντζες γιατί δεν επαναστατούν κατά του μονοπωλίου του solitaire των Win;

Τέλος, περί μαθημάτων ιστορίας: ZzzzzZzZzzzz....

 

 

Έχουν βρει την MS να τρώνε λεφτά απλά. Και εγώ είχα ένα παππού κάποτε τον είχα ταράξει στα πεντοχιλιαρα και τα δεκαχιλιαρα.

😂

Ειδικά ο Α λόγος που έγραψες dead on, μέσα ακριβώς έπεσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, manolis940 είπε

...

Το android είναι free και μπορεί να στήσει λειτουργικό σύστημα πάνω του όποιος θέλει βλ Huawei. Η google πρακτικά σου δίνει μία διανομή που έχει μέσα τα λεγόμενα google play services. Επίσης έχει στηρίξει την λειτουργία του πάνω σε αυτά και πολλά apps στηρίζονται σε αυτά για να τρέξουν.

...

Μάλλον δεν κατάλαβες. Σαν android λέμε όλα τα flavors και όπως θα δεις σε λίγο δεν θα έχει κανείς δικαίωμα να προεγκαταστήσει σκουπίδια που δεν θα μπορείς σαν απλός χρήστης να τα βγάλεις και θ' απαγορέψει εκείνες που απαιτούν τη συλλογή και επεξεργασία δεδομένων του χρήστη προκειμένου να χρησιμοποιηθούν (βλέπε xiaomi). Πήγαινε στο portal της EE να δεις το τι έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα είναι αυτές οι ιστορίες, οι οποίες μπερδεύουν, και αποπροσανατολίζουν από σημαντικότερα προβλήματα στο χώρο της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες. Σαν android λέμε όλα τα flavors και όπως θα δεις σε λίγο δεν θα έχει κανείς δικαίωμα να προεγκαταστήσει σκουπίδια που δεν θα μπορείς σαν απλός χρήστης να τα βγάλεις και θ' απαγορέψει εκείνες που απαιτούν τη συλλογή και επεξεργασία δεδομένων του χρήστη προκειμένου να χρησιμοποιηθούν (βλέπε xiaomi). Πήγαινε στο portal της EE να δεις το τι έρχεται.

Μακάρι να γίνει αλλά μοιάζει δύσκολο. Γενικά όλο το εμπορικό κομμάτι των android συσκευών στηρίζεται στην συλλογή δεδομένων χρηστών και τεχνικά αλλά και οικονομικά. Το πρόβλημα με τις εφαρμογές που δεν φεύγουν ήδη υπάρχει λύση. Θα φεύγουν αλλά θα είναι σαν να μην φεύγουν. Δηλαδή θα διαγράφεις το Facbeook App που είναι προεγκατεστημένο αλλά από πίσω θα τρέχουν services που θα συνεχίσουν να συλλέγουν τα δεδομένα σου.

 

25 λεπτά πριν, Chef_Alexander είπε

Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα είναι αυτές οι ιστορίες, οι οποίες μπερδεύουν, και αποπροσανατολίζουν από σημαντικότερα προβλήματα στο χώρο της τεχνολογίας.

Πες μας σοφέ γεροντα. Που πρέπει να γείρουμε το λάβαρο της επαναστάσεως ; 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η κατηγορία για ποιο λόγο? η Apple δεν χρησιμοποιεί το Mac OS για την προώθηση : iCloud, Apple Music, Apple TV, Apple One  κλπ?

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AtiX είπε

Μπορείς να καταλάβεις ότι κανένας δεν κατηγόρησε την MS γιατί έβγαλε προϊόντα όπως το Teams ή το Onedrive? Μπράβο της και μαγκιά της αν αυτό που κυκλοφόρησε είναι καλύτερο από όλα τα αλλά…

Την κατηγορούν για τις τακτικές που χρησιμοποιεί βασιζόμενη στην, ουσιαστικά, μονοπωλιακή θέση που κατέχει στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές…

 Οι αριθμοί πάντα λένε την αλήθεια ανάλογα πως τους διαβάζεις.

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση.

Αν αποδειχτεί ότι η MS κάνει δύσκολη, αδύνατη ή αδιαφανή την απεγκατάσταση των teams & onedrive να φάει πρόστιμο αλλιώς νομίζω ότι έχει δικαίωμα να τα προσφέρει δωρεάν με το λειτουργικό.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Πιθανόν διαφωνούμε.

7 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν γίνεται ένα λειτουργικό να έρχεται με πληθώρα επιλογών κατά την εγκατάσταση γιατί έτσι το ISO θα είναι πάρα πολύ μεγάλο και αυτό θα αποτελεί πρόβλημα. Ίσως το λύσει αυτό με το Microsoft store και να βρεις κάποια λύση όπως και στα linux distros όπου φτιάχνουμε συνήθως ένα script διάφορα αποθετήρια και εφαρμογές και τα κατεβάζει κατά την εγκατάσταση.

Δεν έχει σημασία το πότε βγαίνει. Σημασία έχει ότι μέσος χρήστης πατάει Continue και τα κάνει όλα μέσα στο PC του ένα αχταρμά

Με ένα γρήγορο check το teams γίνεται σουτ. Αν δεν γίνεται να τα αφαιρέσει ή να φάει πρόστιμο όπως κάποτε με τον IE.

Το αν ο χρήστης πατάει ότι next βρει μπροστά του δεν είναι ευθύνη της MS. Μου θυμίζει τις εγκαταστάσεις "freeware" με 2-3 apps δώρο αν απλά πατάς Next.

7 ώρες πριν, spectaculator είπε

Όπως το είπες! Προσωπική σου επιλογή. Δεν σκέφτονται όμως όλοι όπως εσύ. Είναι θέμα επιλογών που η MS ως συνήθως τα γράφει κανονικά.

Δυστυχώς μιλάμε για εταιρίες και πάντα παίζουν στα όριο της νομιμότητας με στόχο το μέγιστο κέρδος. Αν ξεπερνάν τα όρια, δεν το γνωρίζω νομικά , να φάνε μεγάλα πρόστιμα και όχι χάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

 Οι αριθμοί πάντα λένε την αλήθεια ανάλογα πως τους διαβάζεις.

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση.

Αν αποδειχτεί ότι η MS κάνει δύσκολη, αδύνατη ή αδιαφανή την απεγκατάσταση των teams & onedrive να φάει πρόστιμο αλλιώς νομίζω ότι έχει δικαίωμα να τα προσφέρει δωρεάν με το λειτουργικό.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Πιθανόν διαφωνούμε.

Βρε σύ, εσένα σου φαίνεται σωστό και εντός πλαισίου μη μονοπωλιακής τακτικής σε κάθε update να μου βάζει τον edge σαν default reader των pdf και να αναγκάζομαι να το αλλάζω χειροκίνητα κάθε μα κάθε φορά?

ΥΓ: το τι θέλεις “εσύ” δεν έχει καμία σημασία από την στιγμή που “εγώ” δεν θέλω και δεν έχω άλλη επιλογή ως εναλλακτική λύση… ξανα θυμίζω ότι αν αυτές οι επιλογές μέναμε μόνο στις συσκευές που πουλάει η ίδια MS, τα Surface, δεν θα αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα, το πρόβλημα ξεκινάει όταν επιβάλει την Dell, της HP και όλες τις υπόλοιπες εταιρίες να μην διαθέσουν ότι πραγματικά πιστεύουν ότι είναι καλύτερο για το προϊόν τους… σε αυτές τις εταιρίες κύριος των προϊόντων είναι η ίδιες και όχι η MS όπως νομίζει, μην μπερδεύεσαι…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aypnia είπε

Το ποσοστό της Apple στα tablet είναι γύρω στο 50%. Αυτό δεν είναι μονοπώλιο.
Μονοπώλιο είναι όταν είσαι στο 80 και στο 90%.

Ο IE δεν μπορούσε ποτέ να απεγκατασταθεί. Να απενεργοποιηθεί μόνο κι αυτό γιατί τη κυνήγησαν δικαστικά.
Όσον αφορά τον Trident Edge και πάλι ποτέ δεν μπορούσε να απεγκατασταθεί. Ο Chromium Edge μπορεί, αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν το επιτρέπουν από το γραφικό περιβάλλον και τη προσθαφαίρεση προγραμμάτων.

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια, consumer προϊόντα με μη.

Δεν τη πέφτουν στο Azure στο OneDrive τη πέφτουν.
Το AWS δεν είναι consumer προϊόν, το Amazon Drive είναι consumer προϊόν και ούτε στην 5αδα δεν είναι γιατί δεν έχει ένα λειτουργικό από πίσω να το σπρώχνει.

Ίσα ίσα αυτό το παράδειγμα αποδεικνύει αυτό που λέω. Ενώ το AWS σκίζει, ολόκληρη Amazon δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τους άλλους στο consumer κομμάτι. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί δεν έχει ένα λειτουργικό να σπρώχνει.

Δεν έχει να κάνει η επιλογή με εμένα και εσένα. Έχει να κάνει με τον κατασκευαστή. Μπορεί ένας κατασκευαστής να πάρει το Android και να το κάνει ότι θέλει. Να του βγάλει ότι έχει να κάνει με τη Google και να βάλει τα δικά του.
Αυτό κάνει πχ η Amazon στην αγορά των tablets και στο Fire OS. Στα Windows αυτό δεν είναι δυνατό.

Οι κανόνες ισχύουν και για ολιγοπώλια.

Επίσης όταν κατέχει την μερίδα του λέοντος στα κέρδη , ανάλογα πως διαβάζεις τους αριθμούς, το λές και σχεδόν μονοπώλιο.

Για Amazon έχεις δίκιο λάθος μου. ΟΜΩΣ Ο βάσικός λόγός που τo Onedrive σαρώνει είναι ότι δίνει 1 ΤΒ "δωρέαν" με το Microsoft 365 (aka MS Office) που γενικά έχει πολύς κόσμος. Eίναι και ο μοναδικός λόγος που χρησιμοποιώ onedrive και στο iPad αλλιώς θα είχα μόνο iCloud εκει.

Το android είναι τύπου Open source όπως και το linux τα Windows όχι. Τώρα εσύ συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε σύ, εσένα σου φαίνεται σωστό και εντός πλαισίου μη μονοπωλιακής τακτικής σε κάθε update να μου βάζει τον edge σαν default reader των pdf και να αναγκάζομαι να το αλλάζω χειροκίνητα κάθε μα κάθε φορά?

ΥΓ: το τι θέλεις “εσύ” δεν έχει καμία σημασία από την στιγμή που “εγώ” δεν θέλω και δεν έχω άλλη επιλογή ως εναλλακτική λύση… ξανα θυμίζω ότι αν αυτές οι επιλογές μέναμε μόνο στις συσκευές που πουλάει η ίδια MS, τα Surface, δεν θα αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα, το πρόβλημα ξεκινάει όταν επιβάλει την Dell, της HP και όλες τις υπόλοιπες εταιρίες να μην διαθέσουν ότι πραγματικά πιστεύουν ότι είναι καλύτερο για το προϊόν τους… σε αυτές τις εταιρίες κύριος των προϊόντων είναι η ίδιες και όχι η MS όπως νομίζει, μην μπερδεύεσαι…

Δεν θυμάμαι αν το κάνει αυτό με τον edge αλλά και βέβαια δεν θα μου άρεσε. 

Αναφορά σε κείμενο

Προσωπικά θέλω το λειτουργικό να έχει τα πάντα και να επιλέγω τι θέλω από αυτά κατά την εγκατάσταση.

Όμως, Το τι θέλω εγώ και εσύ λίγο μετράει. Δεν μιλάμε για ηθική και θέλω αλλά για νομιμότητα. Μια εταιρία πάντα θα κοιτάξει το μέγιστο κέρδος. Αν κάπου παρανομεί μαζί σου να φάει προστιμάρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Οι κανόνες ισχύουν και για ολιγοπώλια.

Επίσης όταν κατέχει την μερίδα του λέοντος στα κέρδη , ανάλογα πως διαβάζεις τους αριθμούς, το λές και σχεδόν μονοπώλιο.

Για Amazon έχεις δίκιο λάθος μου. ΟΜΩΣ Ο βάσικός λόγός που τo Onedrive σαρώνει είναι ότι δίνει 1 ΤΒ "δωρέαν" με το Microsoft 365 (aka MS Office) που γενικά έχει πολύς κόσμος. Eίναι και ο μοναδικός λόγος που χρησιμοποιώ onedrive και στο iPad αλλιώς θα είχα μόνο iCloud εκει.

Το android είναι τύπου Open source όπως και το linux τα Windows όχι. Τώρα εσύ συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

Δεν θυμάμαι αν το κάνει αυτό με τον edge αλλά και βέβαια δεν θα μου άρεσε. 

Όμως, Το τι θέλω εγώ και εσύ λίγο μετράει. Δεν μιλάμε για ηθική και θέλω αλλά για νομιμότητα. Μια εταιρία πάντα θα κοιτάξει το μέγιστο κέρδος. Αν κάπου παρανομεί μαζί σου να φάει προστιμάρες!!!

Φυσικά και είναι open source το Android.
Και υπάρχει λόγος που στα μονοπώλια τους επιλέγουν ανοικτό κώδικα.
Και αναφέρομαι και στον Chromium πέρα από το Android.
Δεν το κάνει η Google για τη ψυχή της μάνας της, με τον ανοικτό κώδικά υπάρχουν λιγότερα θέματα όσον αφορά τους μονοπωλιακούς νόμους. 
Όταν ένας κλειστός κώδικας είναι μονοπώλιο υπάρχει θέμα και όταν έρθει η ώρα και οι άλλοι έχουν λόγους να σε κυνηγήσουν νομικά, θα σε κυνηγήσουν και θα κερδίσουν.
Την έχει σκαπουλάρει τα τελευταία χρόνια η Microsoft γιατί δεν είχε λόγο να τη κυνηγήσει ο ανταγωνισμός.
Μιας και ανέφερες το Office, άλλο ένα κλειστού κώδικα μονοπώλιο της Microsoft, μη δούμε σε λίγο καιρό καμία SoftMaker Inc να κάνει μήνυση για το docx και να απαιτήσει να ανοίξει το format γιατί είναι μονοπώλιο και κλειστό και δεν μπορούν να ανταγωνιστούν. Με μαγικά και ματζούνια δεν γίνεται να πετύχουν πλήρη συμβατότητα στο industry standard και να γίνουν στη πράξη ανταγωνιστικοί.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα δινει χωρις κανενα παρελκομενο, και στα ΟΕΜ ας εγκαθιστα πχ. browser ο κατασκευαστης. Αλλιως ο χρηστης με στικακι. Να πας να ανοιξεις ενα προγραμμα και να πρεπει να διαλεξεις εσυ, να μην υπαρχει προτεινομενο. Καλη τυχη. Οχι δυσκολευει το χρηστη, αντιθετως. Οτι εκμεταλλευεται τη δεσποζουσα θεση στην αγορα, σιγουρα, αλλα καποια επιχειρηματα ειναι εντελως χαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτω από το... cloud!

Τα γράφαμε στο review των W11 πως έχει γεμίσει με bloatware και πως μοναδικό ζόρι της ms ήταν να χώσει τον χρήστη στο οικοσύστημα της..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...