Προς το περιεχόμενο

Η νέα ταυτότητα και το διαβατήριο θα περάσουν και στο smartphone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagstef είπε

Μα είναι κρίμα να κουβαλάς πορτοφόλι μόνο και μόνο για μια γκουμουτσοταυτότητα. Δηλαδή και μικρό πορτοφόλι να έχεις για κάρτες δεν χωράει αυτό το παλιοχαρτο του μεσαίωνα 

Όπως ειπώθηκε και από άλλον φίλο, με το δίπλωμα είσαι καλυμμένος στο 95% της καθημερινότητάς σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ulb είπε

Δεν ασχολούμαι στο ελάχιστο με την πολιτική αλλά ο κύριος Πιερρακάκης πραγματικά έχει εκσυγχρονίσει την Ελλάδα όσο κανείς! Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση!

ο τυπος ειναι απιστευτος.Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ως χωρα ειναι να τον αφησουμε μονιμα σε αυτη την θεση οτι και να γινει στις εκλογες.

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωχ ωχ ωχ... 

Δεν μας φτάνουν οι ήδη υπάρχοντες ψεκασμένοι.... Θα έχουμε και τους αντιστασιακούς στις ταυτότητες του αντίχριστου και του βελζεβουλ σύντομα...

Ε ρε τι μας περιμένει πάλι από όλους τους απόφοιτους τετάρτης δημοτικού.

 

Επεξ/σία από snips
  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peiraiask είπε

πως σερφαρεις, που μετακινεισαι, πολιτικες θεσεις, εμβολια, ενσημα, σπουδες,  ιχ,  ακινητα, φορους κλπ

Περιττό να σου πω πως όλα αυτά που αναφέρεις, ήδη είναι γνωστά στο κράτος. Αλλά κάτι τεχνοφοβικό πρέπει να πετάξουμε... ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ; Πώς θα σου τις περάσουν μέσα; Με μαγικά; Μην μπλέκετε μπανάνες με αγγούρια μερικοί.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, epicouros είπε

Λογικα λήγει δυστυχώς κανεις δεν σε αναγκάζει να την αλλάξεις, π.χ. εγω με ταυτότητα που την εχω απο το γυμνάσιο εχω αγοράσει/πουλήσει αυτοκίνητο και εχω πουλήσει και διαμέρισμα, μόνο μια φορα σε ενα ΚΕΠ μου την είπαν για την ταυτότητα αλλά και παλι εκανα την δουλειά μου.

Εγώ πάντως έβγαλα ακόμα μια φορά διαβατήριο με την παλιά ταυτότητα (του 1990), τον Ιανουάριο του 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει ο διαγωνισμός για τις ταυτότητες  για να περαστεί στο wallet,το ψηφιακό αντίγραφο θα μπορούσε να είναι "άμεσα" διαθέσιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Παίζει να είμαστε η πρώτη ευρωπαική χώρα που θα έχει ταυτότητα στο iPhone!

Θα ήθελες. Ήδη στο Λουξεμβούργο που διαμένω έχουν eID

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο περισσοτεροι παμε κοντρα στο συστημα και σε οτι θελουν να περασουν και να μας επιβαλλουν τοσο το καλυτερο. Να καταλαβουν οτι δεν μπορουν να επιβαλλονται στον λαο. Αρκετα περασαμε 10 χρονια σκλαβιας και επιβολης σε νομους και αφεντες της Ευρωπαικης Ενωσης. Τωρα ηρθε η ωρα να αντιδρασουμε.

  • Like 5
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία επισήμανση. Προφανώς θα υπάρχει και φυσική ταυτότητα και δίπλωμα η οποία θα έχει την δυνατότητα ψηφιακής μορφής στο κινητό. Η ειρωνία είναι ότι άλλαξα δίπλωμα πριν 2-3 μήνες για να ξεφορτωθώ το παλιόχαρτο και τώρα λογικά για να την έχω στο wallet πρέπει να ξαναλλάξω. Ελπίζω να μην επιβαρυνθώ με κάποιο εξωφρενικό παράβολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...