Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Lullerman είπε

Παραγγειλα το ιδιο μοντελο με εσενα day 1 απο isystem και τους εχω παρει 5 τηλεφωνα απο τοτε και παντα η απαντηση ειναι δεν γνωριζουμε.

Σκεφτομαι απλα να ζητησω τα χρηματα πισω και απλα να το παρω απο εξωτερικο.

Good luck να πάρεις τα χρήματά σου πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Lullerman είπε

Παραγγειλα το ιδιο μοντελο με εσενα day 1 απο isystem και τους εχω παρει 5 τηλεφωνα απο τοτε και παντα η απαντηση ειναι δεν γνωριζουμε.

Σκεφτομαι απλα να ζητησω τα χρηματα πισω και απλα να το παρω απο εξωτερικο.

Μας ήρθε email σήμερα από την InfoQuest, χωρίς να έχει προηγηθεί επικοινωνία λέγοντας μας τα εξής:

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για το κάτωθι προϊόν παραμένει άγνωστη ημερομηνία παραλαβής από τον προμηθευτή."

Μιλήσαμε με ένα - δύο μαγαζιά που εισάγουν εκτός InfoQuest και η απάντηση που λάβαμε ήταν η ίδια... Ότι η Apple δεν έχει παράγει το προϊόν οπότε αυτή τη στιγμή δέχεται μόνο παραγγελίες... Πραγματικά η κατάσταση είναι τραγική, δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε και τι είναι σωστό να κάνουμε. Να διατηρήσουμε την παραγγελία και καλή χρονιά; Από το εξωτερικό τι μπορεί να γίνει καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lullerman είπε

Παραγγειλα το ιδιο μοντελο με εσενα day 1 απο isystem και τους εχω παρει 5 τηλεφωνα απο τοτε και παντα η απαντηση ειναι δεν γνωριζουμε.

Σκεφτομαι απλα να ζητησω τα χρηματα πισω και απλα να το παρω απο εξωτερικο.

Γιατί έχεις προπληρώσεις? Αφού δεν είναι bto...

43 λεπτά πριν, Stavrialena είπε

Μας ήρθε email σήμερα από την InfoQuest, χωρίς να έχει προηγηθεί επικοινωνία λέγοντας μας τα εξής:

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για το κάτωθι προϊόν παραμένει άγνωστη ημερομηνία παραλαβής από τον προμηθευτή."

Μιλήσαμε με ένα - δύο μαγαζιά που εισάγουν εκτός InfoQuest και η απάντηση που λάβαμε ήταν η ίδια... Ότι η Apple δεν έχει παράγει το προϊόν οπότε αυτή τη στιγμή δέχεται μόνο παραγγελίες... Πραγματικά η κατάσταση είναι τραγική, δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε και τι είναι σωστό να κάνουμε. Να διατηρήσουμε την παραγγελία και καλή χρονιά; Από το εξωτερικό τι μπορεί να γίνει καλύτερο;

Από εξωτερικό αν παραγγείλεις σήμερα, θα το έχεις 6 Ιανουαρίου

https://www.apple.com/ie/shop/buy-mac/macbook-pro/16-inch-silver-10-core-cpu-32-core-gpu-1tb#

Βάλε ως πόλη το Cork και θα το δεις. Σε άλλη χώρα της Ευρώπης το βγάζει λίγο πιο νωρίς όπως είπα και χθες.

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο, επειδή έχετε πάρει basic configuration (και έχετε πρεοπληρώσει...) η αντιπροσωπεία να προωθήσει τα κομμάτια που παραλαμβάνει ως βασικά μοντέλα στα καταστήματα πρώτα....  εκτός αν έχετε επιλέξει ως πληκτρολόγιο το αγγλικό, οπότε και γίνεται ειδική παραγγελία για εσάς, άρα ο χρόνος παράδοσης είναι ίδιος με αυτόν που έχει η Apple Ireland +1 ή 2 εβδομάδες παραπάνω, με βάση προηγούμενη εμπειρία στα bto (intel)

Στις 6/12/2021 στις 3:38 ΜΜ, Haldol είπε

Πριν καμιά 'βδομάδα έστειλα προκαταβολή 2,000€ για MBP 14" με M1 MAX/ 32 RAM/ 1 TB. Μου είπαν κι εμένα 40-60 ημέρες. Να τρομάξω; :P

οπότε εσύ ίσως και να πάρεις νωρίτερα από τους άλλους εδώ επειδή είναι bto.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στους συναγωνιστες. Καιγω παρηγγειλα απο Κωτσοβολο το 16αρι m1 max. Για παραγγελια ζητανε το 30% μπροστα. Ηξερα οτι θα το περιμενω καιρο αλλα ευελπιστω οτι ισως λογω γιορτων γινει κανα θαυμα και παραλαβω μεχρι τελη του μηνα. Θα μπορουσα να το παρω και απεξω αλλα επειδη το αγοραζω με απαλλαγη φπα και δοσεις ατοκες νομιζω η αγορα απο Ελλαδα ειναι μονοδρομος. Με την απαλλαγη φπα κερδιζω κανα 800αρι που εκτος οτι ειναι ενας μισθος και βαλε, παιρνεις και ενα λαποπ mid χαρακτηριστικων. Οποτε δυστυχως αναμονη,αναμονη,αναμονη....Α και κατι ακομα...ΑΝΑΜΟΝΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει και εγώ παραγγελία για 2 τέτοια BTO Macs και 2 iPhone 13 Pro Max στις 29/10/2021 σε κατάστημα iStorm στην Kύπρο. (Ελληνική εταιρία - κάτω από τον ίδιο όμιλο εταιριών που αναφέρατε πιο πάνω)

Τα iPhone  ήρθαν προχτές αλλά τα Macs καθυστερούν. Μας είχαν αναφέρει πως συνήθως σε 10-12 εβδομάδες έρχονται αλλά λένε στους πελάτες 12-15 για να είναι μέσα, σε περίπτωση καθυστέρησης από το εργοστάσιο η στο shipping. 

Η χρονική περίοδος αναμονής που μας είπαν για τα τηλέφωνα ήταν σωστή, μην σας πω ότι ήρθαν 2 εβδομάδες πιο νωρίς. Πολύ παράξενο που σας είπαν μόνο 60 μέρες για την παράδοση τον Macs ενώ εμάς 12-15 εβδομάδες, ενώ είναι η ίδια εταιρία και έρχονται ούτως ή αλλιώς Ελλάδα, άσχετος αν τα στέλνουν μετά Κύπρο.

Ελπίζω, να τα παραλάβουμε αρχές Γενάρη αν και όλα δείχνουν πως πολύ πιθανόν να τα παραλάβουμε όλοι αρχές με μέση Φλεβάρη.

Αν πάντως κάποιος παραλάβει Mac Μ1 Pro ή Max, να μας ενημέρωση εδώ παρακαλώ για να έχουμε μια ένδειξη και για τα δικά μας.

Μακ.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Εγώ ενδιαφέρομαι για το 16αρι και στο Σκρουτζ βλέπω ότι υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα. Γιατί να περιμένει κανείς να το πάρει από την Infoquest ή τα μεγάλα πολυκαταστήματα; 

Λεω να πάρω το παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/31899692/Apple-MacBook-Pro-16-2021-M1-Pro-10-core-16GB-512GB-Retina-Display-Silver-US.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, niksaz είπε

Παιδιά καλησπέρα! Εγώ ενδιαφέρομαι για το 16αρι και στο Σκρουτζ βλέπω ότι υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα. Γιατί να περιμένει κανείς να το πάρει από την Infoquest ή τα μεγάλα πολυκαταστήματα; 

Λεω να πάρω το παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/31899692/Apple-MacBook-Pro-16-2021-M1-Pro-10-core-16GB-512GB-Retina-Display-Silver-US.html

 

Γιατί είναι US, που σημαίνει εισαγόμενο, που σημαίνει εγγύηση 1 έτους. Εκτός κι αν αγοράσεις έξτρα apple care, αλλά δεν θυμάμαι αν μπορείς να αγοράσεις από Ελλάδα ή αν πρέπει από εξωτερικό λόγω του US μοντέλου. Αν λοιπόν έχει διαφορά στην τιμή, εσύ κρίνεις αν αξίζει ή όχι. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο 19/10 περιμενω, μονο εναν ξερω που το παρελαβε. Η istorm ειναι οτι χειροτερο εχω συναντησει. φουλ απροσωποι ολοι και δε τους βρισκεις. πραγματικα δε ξερω τι να κανω και γω που να παιρναμε και βτο

Επεξ/σία από stavrosv1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, niksaz είπε

Παιδιά καλησπέρα! Εγώ ενδιαφέρομαι για το 16αρι και στο Σκρουτζ βλέπω ότι υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα. Γιατί να περιμένει κανείς να το πάρει από την Infoquest ή τα μεγάλα πολυκαταστήματα; 

Λεω να πάρω το παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/31899692/Apple-MacBook-Pro-16-2021-M1-Pro-10-core-16GB-512GB-Retina-Display-Silver-US.html

 

Καλησπέρα! Τα 16άρια που είναι διαθέσιμα σε αλυσίδες όπως ο Κωτσόβολος και έχουν απόθεμα είναι με τον M1 Pro επεξεργαστή. Εμείς μιλάμε για τα 16αρια με τον M1 Max. :) 

https://www.kotsovolos.gr/collection/2021/21w25/p9502-computing-apple-macbook

43 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

απο 19/10 περιμενω, μονο εναν ξερω που το παρελαβε. Η istorm ειναι οτι χειροτερο εχω συναντησει. φουλ απροσωποι ολοι και δε τους βρισκεις. πραγματικα δε ξερω τι να κανω και γω που να παιρναμε και βτο

Εν τω μεταξύ, στο καθιερωμένο μας -πλέον- visit σε όλων των ειδών των e-shops στην Ελλάδα με τον συνάδελφό μου, κοιτάζοντας διαθεσιμότητες, τα Public έχουν δώσει "υποτιθέμενες" διαθεσιμότητες Σάββατο 8/1/21- Πέμπτη 13/1/21. Αντίστοιχα Media Markt Πέμπτη 13/1 μέχρι Πέμπτη 20/1. Τέλος το you.gr. δίνει 8-14 εργάσιμες (με άγνωστο κάποιο τελικό deadline...) ενώ παλιά έλεγε "κατόπιν παραγγελίας".

Ξαναλέω ότι αφορούν τα 16άρια με τον M1 Max.

ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΦΕΤΟΣ. (Ψύχραιμη είμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 ώρες πριν, Stavrialena είπε

Καλησπέρα! Τα 16άρια που είναι διαθέσιμα σε αλυσίδες όπως ο Κωτσόβολος και έχουν απόθεμα είναι με τον M1 Pro επεξεργαστή. Εμείς μιλάμε για τα 16αρια με τον M1 Max. :) 

https://www.kotsovolos.gr/collection/2021/21w25/p9502-computing-apple-macbook

Εν τω μεταξύ, στο καθιερωμένο μας -πλέον- visit σε όλων των ειδών των e-shops στην Ελλάδα με τον συνάδελφό μου, κοιτάζοντας διαθεσιμότητες, τα Public έχουν δώσει "υποτιθέμενες" διαθεσιμότητες Σάββατο 8/1/21- Πέμπτη 13/1/21. Αντίστοιχα Media Markt Πέμπτη 13/1 μέχρι Πέμπτη 20/1. Τέλος το you.gr. δίνει 8-14 εργάσιμες (με άγνωστο κάποιο τελικό deadline...) ενώ παλιά έλεγε "κατόπιν παραγγελίας".

Ξαναλέω ότι αφορούν τα 16άρια με τον M1 Max.

ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΦΕΤΟΣ. (Ψύχραιμη είμαι)

αυτο ρε φιλε και λεω μας δουλευουνε; περιμενω προπαραγγελια κ οι αλλοι μ λενε σε μισο μηνα θα το χεις; πιστευω δεν ειν πραγματικα

εν τω μεταξυ καθε μερα τους παιρνω τηλ μιση ωρα αναμονη κλεινει μονο του ειναι α π α ρ α δ ε κ τ ο ι. Ανυπομονω να ανοιξει απλ στορ ελλαδα να κλεισουν δεν τους αξιζουν τα λεφτα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

Ανυπομονω να ανοιξει απλ στορ ελλαδα να κλεισουν δεν τους αξιζουν τα λεφτα μας

Πόση υπομονή έχεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Πόση υπομονή έχεις;;;

Ασε με να κανω όνειρα οτι θα γίνουμε ευρώπη. Μόνο τα κρούσματα αντιγράφουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω προπαραγγείλει day zero ένα BTO 14" 32GB RAM, 1TB και περιμένω... 

Πρέπει να μην έχει έρθει τίποτα Ελλάδα, πέρα από μερικές δεκάδες preconfigured base μοντέλα. Και είχα την ελπίδα ότι λόγω τιμής το rollout θα πήγαινε καλύτερα.

Για την iSquare μη σχολιάσω, τον courier κάνουν. Δεν έχουν ιδέα για το πότε θα έρθουν, ακόμα και τα ΒΤΟ μοντέλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hik είπε

Και εγώ έχω προπαραγγείλει day zero ένα BTO 14" 32GB RAM, 1TB και περιμένω... 

Πρέπει να μην έχει έρθει τίποτα Ελλάδα, πέρα από μερικές δεκάδες preconfigured base μοντέλα. Και είχα την ελπίδα ότι λόγω τιμής το rollout θα πήγαινε καλύτερα.

Για την iSquare μη σχολιάσω, τον courier κάνουν. Δεν έχουν ιδέα για το πότε θα έρθουν, ακόμα και τα ΒΤΟ μοντέλα. 

Για M1 Max ("Base Model" 32GB/1TB) παιζει να ήρθαν 2-3 κομμάτια από InfoQuest που τα έδωσε ο Κωτσόβολος σε κάποια φάση. Από τότε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν προπαραγγελνεις πως πληρώνεις ??? με κάρτα η με κατάθεση σε λογαριασμό ?έιχατε πάρει κάποια εγγραφή προσφορά ????

η ερώτηση μου γίνεται για να δω πως είστε καλλυμενοι σε περίπτωση που δεν τηρηθούν οι όροι ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...