Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Δε τολμώ να φανταστώ ΠΟΣΟ θα περίμενα αν είχα ζητήσει ελληνικό πληκτρολόγιο, Ευτυχώς, θέλω US layout, οπότε... πήρα "απ'το σωρό" :P

 

Ε από το 2018 και μετά είναι άθλιο το ελληνικό πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Haldol είπε

Πήρα 14" με M1 Max (24-core), 32 GB RAM, 1 TB SSD.

Με γειά άγνωστε θαυμαστή❤️

3 ώρες πριν, bioentre είπε

Δεν έρχονται εντελώς τυχαία.... Εσύ έκανες παραγγελία BTO. Αν το ζήτησες με ελληνικό πληκτρολόγιο πήρες "σειρά" παραγωγής γιατί δεν παράγονται με το κιλό τα ελληνικά. Πριν 3 χρόνια κιόλας δεν παράγονταν καθόλου ελληνικά πληκτρολογία, απλά έστελναν το αγγλικό layout από Πολωνία με πολωνικά εγχειρίδια μέσα και το άνοιγαν για να αλλάξουν το πληκτρολόγιο από αγγλικό σε ελληνικό. True story, δυο φορές γρατζουνισμένο μέσα στο κουτί του μου το έφεραν οι χασάπηδες του ιστορμ.

Ο Σταύρος δεν έχει βάλει παραγγελία BTO, δεν έχει βάλει καμιά προκαταβολή από όσο κατάλαβα και δεν έχει πάρει καμία "σειρά" παραγωγής, οπότε για αυτόν είναι εντελώς τυχαία και αν έρθει σήμερα παραλαβή και μπω εγώ πρώτος στο κατάστημα τυχαία και το ζητήσω και βγάλω καρτούλα, θα περιμένει άλλο τόσο. Τους έχει κράξει και στο φβ, δεν νομίζω γενικά να παραλάβει ποτέ, αν δεις και την κατάσταση στα κινητά που όντως εκεί τα στέλνουν τυχαία και ισχύει 100% το παράδειγμα με την άμεση αγορά εντός καταστήματος ακόμα και εκρεμούν προπληρωμένες παραγγελίες. Αλλά όλα αυτά είναι βασικά μοντέλα, μπορούν να επιστραφούν στο κατάστημα αν δεν τα ανοίξεις και είναι απλή πώληση λιανικής, ενώ το BTO είναι σύμβαση παροχής υπηρεσιών/έργου, οπότε αν το δώσουν σε άλλο θα μπλέξουν αν πας να κάνεις φασαρία, ενώ στον άλλο που ούτε προκαταβολή δεν έχει βάλει το πολύ πολύ να ασχοληθουν με το να σβήνουν τα σχόλια του από το φβ στη σελίδα τους, ούτε τηλέφωνο δεν θα του σηκώνουν.

Εναξςι το εχω εμπεδώσει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποίον φίλο θέλει υπάρχει ο Μ1 Μαξ space grey 32GB, αλλά και ο silver ετοιμοπαράδοτος, ο ελληνικός. Στο imob. Κόβει και τιμολόγιο κανονικά. 
 

https://www.i-mob.gr/product/1904/43/apple-macbook-pro-16-m1-max32gb1tb-2021-space-gray?skr_prm=WyI2OWFmNmQwNy1iNjgyLTQ4MTktYTUyZi1lZDlhMzI5NzFlZWUiLDE2NDQ2MTMyMzc2MDkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

ήταν δίκη μου παραγγελία που δεν την παρέλαβα φυσικά, αφού έχω ήδη πάρει το Μ1 Μαξ 64GB από το πλαίσιο. 

Επεξ/σία από Agarinos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stavrosv1 είπε

Με γειά άγνωστε θαυμαστή❤️

Εναξςι το εχω εμπεδώσει

Φίλε Σταύρο, η ευκαιρία σου στο imob. Δείχνει σοβαρό κατάστημα και δέχεται άτοκες δόσεις, ως 12. Αν δεν είχα δεσμευμένα τα λεφτά μου στο πλαίσιο (δεν μου τα έδιναν πίσω με κατάθεση αλλά στις κάρτες) θα το είχα πάρει από αρχές Γενάρη που είχε ξανά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agarinos7 είπε

Φίλε Σταύρο, η ευκαιρία σου στο imob. Δείχνει σοβαρό κατάστημα και δέχεται άτοκες δόσεις, ως 12. Αν δεν είχα δεσμευμένα τα λεφτά μου στο πλαίσιο (δεν μου τα έδιναν πίσω με κατάθεση αλλά στις κάρτες) θα το είχα πάρει από αρχές Γενάρη που είχε ξανά. 

Ρε συ φοβαμαι λιγο τετοια μαγαζια για τετοιες αγορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stavrosv1 είπε

Ρε συ φοβαμαι λιγο τετοια μαγαζια για τετοιες αγορές

περίμενε τότε να το πάρεις από ιστορμ που σε κοροιδεύουν.

Το βάζεις για παραγγελία ηλεκτρονικά με παραλαβή και πληρωμή στο κατάστημα τους στην Αγία Σοφία που έχουν

Αλλιώς πέριμενεις στο επόμενο 6μήνο να πας κάποια στιγμή σκυφτός αν τύχον σε καλέσουν στο ιστορμ να σε κοροιδεύει ο ασσίσταντ μανατζερ.

Για αυτό έχει τη μαγκιά η αντιπροωπεία εδώ και σας κάνει όσα κάνει, γιατί ενώ ξέρουμε τι κουμάσια είναι, τους ξαναεπιλέγουμε ως τη μόνη και αποκλειστική επιλογή.

Ε δεν είναι έτσι. Εγώ από μαγαζακί στην Θεσσαλονίκη που δεν είναι καν στο σκρουτζ είχα φέρει μοντέλο iphone που δεν είχε έρθει ποτέ στο ιστορμ. Όταν λέω ποτέ, εννοώ πραγματικά ποτέ, ούτε 3 μήνες αναμονή, ούτε 6, απλά ποτέ.... (iphone SE 1st generation 128 gb).

Μια χαρά λοιπόν συμπεριφέρεται το ιστορμ, το πλαισιο και ο κωτσόβολος που γράφουν στο θέμα του 13 προ μαξ, αφού υπάρχει ακόμα κόσμος που αγοράζει από αυτούς. Και χάρη σας κάνουν που σας τα πουλάνε τελικά. Κανονικά πρέπει να τσιμπάνε προκαταβολές και να παραδίνουν στο 8μήνο, αφού τους επιλέγετε ακόμα.

Την είχα πατήσει και εγώ βέβαια, αλλά ας ξυπνάμε σιγά σιγά. Μόνο αν θέλεις ελληνικό πληκτρολόγιο, αξίζει να ασχοληθείς μαζί τους, αν και ο κωδικός στο imob είναι ελληνικός.

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bioentre είπε

περίμενε τότε να το πάρεις από ιστορμ που σε κοροιδεύουν.

Το βάζεις για παραγγελία ηλεκτρονικά με παραλαβή και πληρωμή στο κατάστημα τους στην Αγία Σοφία που έχουν

Αλλιώς πέριμενεις στο επόμενο 6μήνο να πας κάποια στιγμή σκυφτός αν τύχον σε καλέσουν στο ιστορμ να σε κοροιδεύει ο ασσίσταντ μανατζερ.

Για αυτό έχει τη μαγκιά η αντιπροωπεία εδώ και σας κάνει όσα κάνει, γιατί ενώ ξέρουμε τι κουμάσια είναι, τους ξαναεπιλέγουμε ως τη μόνη και αποκλειστική επιλογή.

Ε δεν είναι έτσι. Εγώ από μαγαζακί στην Θεσσαλονίκη που δεν είναι καν στο σκρουτζ είχα φέρει μοντέλο iphone που δεν είχε έρθει ποτέ στο ιστορμ. Όταν λέω ποτέ, εννοώ πραγματικά ποτέ, ούτε 3 μήνες αναμονή, ούτε 6, απλά ποτέ.... (iphone SE 1st generation 128 gb).

Μια χαρά λοιπόν συμπεριφέρεται το ιστορμ, το πλαισιο και ο κωτσόβολος που γράφουν στο θέμα του 13 προ μαξ, αφού υπάρχει ακόμα κόσμος που αγοράζει από αυτούς. Και χάρη σας κάνουν που σας τα πουλάνε τελικά. Κανονικά πρέπει να τσιμπάνε προκαταβολές και να παραδίνουν στο 8μήνο, αφού τους επιλέγετε ακόμα.

Την είχα πατήσει και εγώ βέβαια, αλλά ας ξυπνάμε σιγά σιγά. Μόνο αν θέλεις ελληνικό πληκτρολόγιο, αξίζει να ασχοληθείς μαζί τους, αν και ο κωδικός στο imob είναι ελληνικός.

Καταρχάς, επειδή νιωθω λίγο στον τοίχο χωρίς λόγο και αναφέρεται συνέχεια το όνομα μου επειδή κανω χαβαλέ και θέλω να ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου, όπως εχω πει ήδη ΔΕΝ πρόκειται να το αγοράσω απο το iStorm καθως ήταν απαράδεκτοι. Συνεπώς σε μενα πρωσοπικά δεν βρίσκουν και δεν κάνουν τίποτα. Τους έκραξα δημόσια γιατι τους άξιζε. Απο κει και πέρα εγω εχω τελειώσει με το μηχάνημα αυτο εφ οσον η αντιπροσωπεία στην χωρα μου δεν θέλει να το αποκτήσω. Και με το δεν θέλει φυσικά εννοώ οτι κάνουν τα πάντα για να με διώξουν απο πελάτη με τους απαράδεκτους τρόπους τους.
Κατα δεύτερον, εχω μιλήσει με το document (ξερω ειναι isquare), οπου ο κυριος εκει ηταν ευγενικός. Εαν ποτε ερθει απο εκεί θα το σκεφτώ αλλα οπως προείπα τέλος με την φασούλα αυτη. 

Κατα τρίτον κανουμε κ λιγο χαβαλε εδω μέσα φορουμ είναι δεν χρειάζεται να μιλάμε τόσο έντονα μεταξύ μας.

Ακόμη, Το αιστορμ πχ το 13αρι το απλο το παρηγγειλα τρίτη απόγευμα τετάρτη μεσημέρι το φέρανε οπότε για αυτο εχω μπερδευτεί με την όλη φαση

Τέλος, εγω φοβαμαι πολυ το σκρουτζ διοτι παίζουν τρελές απάτες με ψεύτικες θήκες και αξεσουάρ. Καταλαβαίνω τι μου λές αλλα προτιμώ να πετάξω Μόναχο να το πάρω και να γυρίσω γιατι είναι πολλά τα λεφτά.

Όπως και να έχει θα το σκεφτώ για πληρωμή απο κατάστημα αλλα αυτοί απο που το βρήκαν και δεν το βρήκε η Ελληνική επίσημη αντιπροσσωπεία; αυτα με προβληματίζουν. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

Καταλαβαίνω τι μου λές αλλα προτιμώ να πετάξω Μόναχο να το πάρω και να γυρίσω γιατι είναι πολλά τα λεφτά.

Εκεί πουλάνε κυρίως με γερμανικό (qwertz) keyboard. Είναι μεγάλο θέμα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Εκεί πουλάνε κυρίως με γερμανικό (qwertz) keyboard. Είναι μεγάλο θέμα αυτό...

Καλα ναι εννοουσα πιο πολυ καπου στην ευρωπη :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

Καλα ναι εννοουσα πιο πολυ καπου στην ευρωπη :P 

Χα, θα στη χαλάσω καθώς κάθε χώρα λαμβάνει κυρίως stock με δικό της πληκτρολόγιο.

Το μόνο που σε συμφέρει είναι UK (UK layout). Ιταλία έχει qwerty ιταλικό (κακό layout για μένα, δε θα έπαιρνα ποτέ), η Γαλλία έχει azerty (ακόμα χειρότερα), κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Χα, θα στη χαλάσω καθώς κάθε χώρα λαμβάνει κυρίως stock με δικό της πληκτρολόγιο.

Το μόνο που σε συμφέρει είναι UK (UK layout). Ιταλία έχει qwerty ιταλικό (κακό layout για μένα, δε θα έπαιρνα ποτέ), η Γαλλία έχει azerty (ακόμα χειρότερα), κλπ...

ΩΡΑΙΑ, δε θα παρω ποτε λαπτοπ ας ειναι :P το εχω αποδεχτεί χαχχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stavrosv1 είπε

Καταρχάς, επειδή νιωθω λίγο στον τοίχο χωρίς λόγο και αναφέρεται συνέχεια το όνομα μου επειδή κανω χαβαλέ και θέλω να ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου, όπως εχω πει ήδη ΔΕΝ πρόκειται να το αγοράσω απο το iStorm καθως ήταν απαράδεκτοι. Συνεπώς σε μενα πρωσοπικά δεν βρίσκουν και δεν κάνουν τίποτα. Τους έκραξα δημόσια γιατι τους άξιζε. Απο κει και πέρα εγω εχω τελειώσει με το μηχάνημα αυτο εφ οσον η αντιπροσωπεία στην χωρα μου δεν θέλει να το αποκτήσω. Και με το δεν θέλει φυσικά εννοώ οτι κάνουν τα πάντα για να με διώξουν απο πελάτη με τους απαράδεκτους τρόπους τους.
Κατα δεύτερον, εχω μιλήσει με το document (ξερω ειναι isquare), οπου ο κυριος εκει ηταν ευγενικός. Εαν ποτε ερθει απο εκεί θα το σκεφτώ αλλα οπως προείπα τέλος με την φασούλα αυτη. 

Κατα τρίτον κανουμε κ λιγο χαβαλε εδω μέσα φορουμ είναι δεν χρειάζεται να μιλάμε τόσο έντονα μεταξύ μας.

Ακόμη, Το αιστορμ πχ το 13αρι το απλο το παρηγγειλα τρίτη απόγευμα τετάρτη μεσημέρι το φέρανε οπότε για αυτο εχω μπερδευτεί με την όλη φαση

Τέλος, εγω φοβαμαι πολυ το σκρουτζ διοτι παίζουν τρελές απάτες με ψεύτικες θήκες και αξεσουάρ. Καταλαβαίνω τι μου λές αλλα προτιμώ να πετάξω Μόναχο να το πάρω και να γυρίσω γιατι είναι πολλά τα λεφτά.

Όπως και να έχει θα το σκεφτώ για πληρωμή απο κατάστημα αλλα αυτοί απο που το βρήκαν και δεν το βρήκε η Ελληνική επίσημη αντιπροσσωπεία; αυτα με προβληματίζουν. 

 

Αν έχεις τη δυνατότητα να το πάρεις από εξωτερικό ή αμαζον τότε προχωρά το έτσι. Για Ευρώπη η Πολωνία έχει international layout QWERTY by default, επίσης και Ιρλανδία. Πολωνία μπορείς να πετύχεις και καλή τιμή ανάλογα την ισοτιμία. Μπορεί να σου βγει και 100 ή 200 φτηνότερο από ότι στη Γερμανία. Μπορείς να κοιτάξεις στο x-Kom που χωρίς να στείλεις προκαταβολή θα σου δώσουν εβδομάδα παραλαβής. Το αντίστοιχο Σκρουτζ τους είναι το ceneo. Google chrome για translate και προχωράς. Έχει και media markt και 2-3 premium retailers τύπου iStorm. Ένας νομίζω κάποια περίοδο έστελνε και Ελλάδα. Επίσης παίζει και το eBay. Το EMac eu για τιμολόγιο και το μαγαζί που ανέφερα είναι qubestore Ευζώνων. Κανονικά εμφάνιζε εγγύηση στο check coverage από εκεί, αλλά φυσικά ήταν κινητό 10ταξεις φτηνότερο, όχι μακ, αλλά φέρνει και μακ με ευελιξία πληρωμής από όσο ξέρω 

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bioentre είπε

Αν έχεις τη δυνατότητα να το πάρεις από εξωτερικό ή αμαζον τότε προχωρά το έτσι. Για Ευρώπη η Πολωνία έχει international layout QWERTY by default, επίσης και Ιρλανδία. Πολωνία μπορείς να πετύχεις και καλή τιμή ανάλογα την ισοτιμία. Μπορεί να σουτ βγει και 100 ή 200 φτηνότερο από ότι στη Γερμανία. Μπορείς να κοιτάξεις στο x-Kom που χωρίς να στείλεις προκαταβολή θα σου δώσουν εβδομάδα παραλαβής. Το αντίστοιχο Σκρουτζ τους είμαι το ceneo.pl Google chrome για translate και προχωράς. Έχει και media markt και 2-3 premium retailers τύπου iStorm. Ένας νομίζω κάποια περίοδο έστελνε και Ελλάδα. Επίσης παίζει και το eBay. Το EMac eu για τιμολόγιο και το μαγαζί που ανέφερα είναι qubestore Ευζώνων. Κανονικά ΕΜΥ δάνειζε εγγύηση στο check coverage από εκεί, αλλά φυσικά ήταν κινητό 10ταξεις φτηνότερο. Όχι μακ αλλά φέρνει και μακ με ευελιξία πληρωμής από όσο ξέρω 

Ουαου δεν ειχα ιδέα. Θενξ. Εννοουσα πιο πολυ τυπου το παραγγελνω σε κανεναν φιλο μου ιντερνετιοναλ ινγκλις κ πεταγομαι να το παρω γιατι τα αλλα τα φοβαμαι εξισου. Εαν βρεθει καποιος να με καθυσηχασει για το imob που δεν ειναι οφισιαλ ισως το παρω απο εκει αλλιως τι να κανουμε δεν εκατσε. Καααποια στιγμη θα περασει η κριση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stavrosv1 είπε

Ουαου δεν ειχα ιδέα. Θενξ. Εννοουσα πιο πολυ τυπου το παραγγελνω σε κανεναν φιλο μου ιντερνετιοναλ ινγκλις κ πεταγομαι να το παρω γιατι τα αλλα τα φοβαμαι εξισου. Εαν βρεθει καποιος να με καθυσηχασει για το imob που δεν ειναι οφισιαλ ισως το παρω απο εκει αλλιως τι να κανουμε δεν εκατσε. Καααποια στιγμη θα περασει η κριση

Και αμαζον μπορεί να το βρεις εφόσον είναι βασικό μοντέλο, αν το εμπιστεύεσαι από εκεί, γιατί εδώ στο θέμα με το 13 προ άλλοι χαίρονται που το πήραν +250 από Ελλάδα σε σχέση με την τιμή που το έχει το άμαζον και το καμαρώνουν κιόλας :P

Για το imob ας πει αυτός που το ανέφερε, μιας και από όσο κατάλαβα το είχε βάλει παραγγελία αλλά το πήρε πρώτα από αλλού.

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bioentre είπε

Και αμαζον μπορεί να το βρεις εφόσον είναι βασικό μοντέλο, αν το εμπιστεύεσαι από εκεί, γιατί εδώ στο θέμα με το 13 προ άλλοι χαίρονται που το πήραν +250 από Ελλάδα σε σχέση με την τιμή που το έχει το άμαζον και το καμαρώνουν κιόλας :P

Για το imob ας πει αυτός που το ανέφερε, μιας και από όσο κατάλαβα το είχε βάλει παραγγελία αλλά το πήρε πρώτα από αλλού.

Ναι αμαζον θα μπορουσα στη χειροτερη γαμα το τιμολογιο γενικα η αιμομπ να το χω τριτη η καλο καλοκαιρι κ αν γτ αν ισχυουν αυτα που λες οντως σιγα μν παραλαβω ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...