Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντωμεταξύ κοκλοφορούν βιντάκια όπου το Μ1 Air είναι μόλις 20 δευτερόλεπτα πιο αργό στο compilation time από Max και Pro, και επίσης το Pro τελειώνει το compilation πριν το Max!

LOOOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα σήμερα τον iMac 24 με m1 μετά από δύο μήνες αναμονής ακριβώς. Μπορώ να πω ότι γενικά έπεσαν μέσα στο χρόνο που είχαν αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το σημείο θέλω να τονίσω οτι ήρθε σήμερα το Polishing Cloth απο ΑΜΕΡΙΚΗ. Έκανε LAX JFK LHR ATH SKG

Επίσημα πιο ταξιδεμένο απο μένα αλλα το λαπτοπ ΠΟΤΕ ΞΕΡΩ ΓΩ

4C44B62E-3769-4B47-9732-91978FCB8F2E.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2022 στις 10:21 ΠΜ, kaktos77 είπε

iMac BTO με M1, παραγγελία 17 Δεκεμβρίου, μέσω εταιρίας κιόλας, μας είχαν πει 6-8 εβδομάδες αρχικά. Μετά άλλος μας είπε 8-10, τώρα τελειώνει η 8η και ακόμα τίποτα. Αλλά τα λεφτά τα θέλανε πρώτη μέρα για παραγγελία...Οι τύποι πουλάνε αέρα...

ναι αλλά σου πούλησαν και εσένα τρέλα πρώτα και γενικά άλλαζαν τις ημερόμηνιες, οπότε δεν ήρθε ακριβώς όπως στα είχαν πει, αφού δεν είχες τίποτα γραπτό και ο κάθε υπάλληλος έλεγε ό,τι ήθελε...

Και εμένα 2 μήνες έκανε να έρθει και για την ώρα το έχω αφήσει 2 εβδομάδες στην αποθήκη τους, μπας και στρώσουν. Δεν το βιάζομαι γιατί είναι σταθερό και ο χώρος είναι σε ανακαίνιση, οπότε όσο δεν παραλμβάνουν όλοι όσοι έχουν παραγγείλει τόσο περισσότερο χώρο θα τους πιάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπας και στρώσουν τους το έχω χρεώσει ακόμα αποθήκη και δεν πηγαίνω να παραλάβω ακόμα και με καλούν με αναπάντητη, όπως και τότε... τα κλάσσικα τους, εντάξει καφενείο εντελώς και περίμενες @stavrosv1 να έχουν το θάρρος να σου απαντήσουν κάτι σοβαρό και ειλικρινές όταν είχες πάει στο κατάστημα του ιστορμ στην τσιμισκή... εδώ αναπάντητες κάνουν ρε συ αμά τους τις βρέξεις λίγο, όπως και τότε με το συμβάν, όπως και τώρα που δεν παίζει να παραλάβω αν δεν στρώσει η κατάσταση στις παραλαβές και δεν σου στείλουν τουλάχιστον μήνυμα ότι ήρθε. Ας το πάρεις από αλλού, αλλά ας στείλουν μήνυμα και αυτοί πρώτα, μπας και στρώσουν. Φτάνει πια με την κατάντια τους!

246245477_ScreenShot2022-02-16at15_10_32.png.7e27347699f515f77fb3833a1233d923.png

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, bioentre είπε

Μπας και στρώσουν τους το έχω χρεώσει ακόμα αποθήκη και δεν πηγαίνω να παραλάβω ακόμα και με καλούν με αναπάντητη, όπως και τότε... τα κλάσσικα τους, εντάξει καφενείο εντελώς και περίμενες @stavrosv1 να έχουν το θάρρος να σου απαντήσουν κάτι σοβαρό και ειλικρινές όταν είχες πάει στο κατάστημα του ιστορμ στην τσιμισκή... εδώ αναπάντητες κάνουν ρε συ αμά τους τις βρέξεις λίγο, όπως και τότε με το συμβάν, όπως και τώρα που δεν παίζει να παραλάβω αν δεν στρώσει η κατάσταση στις παραλαβές και δεν σου στείλουν τουλάχιστον μήνυμα ότι ήρθε. Ας το πάρεις από αλλού, αλλά ας στείλουν μήνυμα και αυτοί πρώτα, μπας και στρώσουν. Φτάνει πια με την κατάντια τους!

246245477_ScreenShot2022-02-16at15_10_32.png.7e27347699f515f77fb3833a1233d923.png

Αχ σε πηραν κ σενα; 

Φιλε σημερα χτυπαει κιν γεια σας απο αιστορμ (λεω τελεια ηρθε η ωρα να βρισω) 

Εχετε κανει μια Παραγγελία στις 15/12 λεει (ενα 24gpu που παρηγγειλα εξτρα)

Αυτο ειναι ΒΤΟ και πηραμε να δουμε αν το θέλετε καθως απαιτούνται λεει 4-8 Εβδομάδες. 

Βλέπω επικοινώνησαν μαζι σας λεει 16-2( ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕ ΠΗΡΑΝ)

κ λεω εχω κανει κ μια 19/10.

Ναι λεει εχουμε φυγει αρκετα απο τοτς χρονους μας λεω το ξερω δε θα εσθει δε πειράζει κ κλεινουμε. 

Αχ τους σιχαινομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

Αχ σε πηραν κ σενα; 

Φιλε σημερα χτυπαει κιν γεια σας απο αιστορμ (λεω τελεια ηρθε η ωρα να βρισω) 

Εχετε κανει μια Παραγγελία στις 15/12 λεει (ενα 24gpu που παρηγγειλα εξτρα)

Αυτο ειναι ΒΤΟ και πηραμε να δουμε αν το θέλετε καθως απαιτούνται λεει 4-8 Εβδομάδες. 

Βλέπω επικοινώνησαν μαζι σας λεει 16-2( ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕ ΠΗΡΑΝ)

κ λεω εχω κανει κ μια 19/10.

Ναι λεει εχουμε φυγει αρκετα απο τοτς χρονους μας λεω το ξερω δε θα εσθει δε πειράζει κ κλεινουμε. 

Αχ τους σιχαινομαι

Αν το θέλεις πάντως και αν τυχόν διαβάζουν και αυτοί εδώ γράψτο για να σκεφτώ και εγώ μήπως πάω να το παραλάβω τότε, σε περίπτωση βέβαια που σου προσφέρουν κάποια έκπτωση για την ταλαιπωρία σου.

Εμένα μου έδωσαν μία και πήρα το bto, αλλά ας τους γλεντήσω λίγο μέχρι να παραλάβω.

Έτσι και αλλιώς αναπάντητες μου κάνουν :P :P 

ίσως βέβαια και αυτό να θεωρείται ενημέρωση αφού είχαν πάρει στο όνειρό τους εσένα.

17 λεπτά πριν, stavrosv1 είπε

Βλέπω επικοινώνησαν μαζι σας λεει 16-2( ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕ ΠΗΡΑΝ)

Αν θες να το πάρεις από εκεί με έκπτωση, πες να τους γλεντήσουμε λίγο γιατί φτάνει πια. Αν και αφού θες βασικό μοντέλο πάρτο από άμαζον ρε συ ή qubestore Thessaloniki. Αν πάντως θες οπωσδήποτε από ιστορμ, να το δούμε :P

Ξέρω πάντως άλλο άτομο που δεν την πήραν ποτέ να ενημέρωσουν για κατάθεση, παραλαβή κλπ.... οπότε καταλαβαίνεις γιατί αχούρι μιλάμε.

ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΕΝΙΚΑ ΡΕΥΣΤΟ ΤΩΡΑ - έχουν βγάλει διαθέσιμα πολλά Pro Max, ενώ εκρεμμούν προπαραγγελίες...

Για αυτό και προσπάθησαν να σου σπρώξουν το bto από 15/12, επειδή θα τσεπώσουν προκαταβολούλα...

Τσούζει το φέσωμα, αλλά για να δούμε θα συμπεριφέρονται καλά από εδώ και πέρα, ή θα τους το αφήσω κανένα μήνα ακόμα. Κάνω ανακαίνιση και είναι σταθερό οπότε δεν το βιάζομαι, πιάνει και πολύ χώρο οπότε ας τον πιάνει στην Τσιμισκή...

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bioentre είπε

Αν το θέλεις πάντως και αν τυχόν διαβάζουν και αυτοί εδώ γράψτο για να σκεφτώ και εγώ μήπως πάω να το παραλάβω τότε, σε περίπτωση βέβαια που σου προσφέρουν κάποια έκπτωση για την ταλαιπωρία σου.

Εμένα μου έδωσαν μία και πήρα το bto, αλλά ας τους γλεντήσω λίγο μέχρι να παραλάβω.

Έτσι και αλλιώς αναπάντητες μου κάνουν :P :P 

ίσως βέβαια και αυτό να θεωρείται ενημέρωση αφού είχαν πάρει στο όνειρό τους εσένα.

Αν θες να το πάρεις από εκεί με έκπτωση, πες να τους γλεντήσουμε λίγο γιατί φτάνει πια. Αν και αφού θες βασικό μοντέλο πάρτο από άμαζον ρε συ ή qubestore Thessaloniki. Αν πάντως θες οπωσδήποτε από ιστορμ, να το δούμε :P

Ξέρω πάντως άλλο άτομο που δεν την πήραν ποτέ να ενημέρωσουν για κατάθεση, παραλαβή κλπ.... οπότε καταλαβαίνεις γιατί αχούρι μιλάμε.

ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΕΝΙΚΑ ΡΕΥΣΤΟ ΤΩΡΑ - έχουν βγάλει διαθέσιμα πολλά Pro Max, ενώ εκρεμμούν προπαραγγελίες...

Για αυτό και προσπάθησαν να σου σπρώξουν το bto από 15/12, επειδή θα τσεπώσουν προκαταβολούλα...

Τσούζει το φέσωμα, αλλά για να δούμε θα συμπεριφέρονται καλά από εδώ και πέρα, ή θα τους το αφήσω κανένα μήνα ακόμα. Κάνω ανακαίνιση και είναι σταθερό οπότε δεν το βιάζομαι, πιάνει και πολύ χώρο οπότε ας τον πιάνει στην Τσιμισκή...

Χαχαχαχ δεν προκειται να ερθει καλέ. Φοβαμαι λιγο το σκρουτζ γ τετοια αγορα εδω θηκη πηρα και ηταν φεικ. θελω να γινει σωστα μια φορα στα δεκα χρονια παιρνω. Σιγα μη κανουνε εκπτωση καλε τα σιχαματα τους σιχαινομαι απλα δε θελω να χω κανενα παρε δωσε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stavrosv1 είπε

Χαχαχαχ δεν προκειται να ερθει καλέ. Φοβαμαι λιγο το σκρουτζ γ τετοια αγορα εδω θηκη πηρα και ηταν φεικ. θελω να γινει σωστα μια φορα στα δεκα χρονια παιρνω. Σιγα μη κανουνε εκπτωση καλε τα σιχαματα τους σιχαινομαι απλα δε θελω να χω κανενα παρε δωσε

Με πήραν και κανονικά τηλέφωνο πριν λίγο μια φορά. Οπότε έχουμε σήμερα μια αναπάντητη και ένα κανονίκο τηλεφώνημα. Με βάση όσα διαβάζω λέω να τους το αφήσω κανά δυο εβδομάδες ακόμα. Σιχαμένοι εντελώς δυστυχώς... Κλέβουν και πόντους χαχαχα :P

1542473321_ScreenShot2022-02-16at19_10_03.png.dadd5f60b9b2191c98e1ca588e1b1c2a.png

Screen Shot 2022-02-16 at 19.13.30.png

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, bioentre είπε

Με πήραν και κανονικά τηλέφωνο πριν λίγο μια φορά. Οπότε έχουμε σήμερα μια αναπάντητη και ένα κανονίκο τηλεφώνημα. Με βάση όσα διαβάζω λέω να τους το αφήσω κανά δυο εβδομάδες ακόμα. Σιχαμένοι εντελώς δυστυχώς... Κλέβουν και πόντους χαχαχα :P

1542473321_ScreenShot2022-02-16at19_10_03.png.dadd5f60b9b2191c98e1ca588e1b1c2a.png

Screen Shot 2022-02-16 at 19.13.30.png

Δε βαριεσαι, λαπτοπ ποτε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, stavrosv1 είπε

Δε βαριεσαι, λαπτοπ ποτε

ούτε θήκη από αυτούς... βασικά ούτε για πανάκι καθαρισμού δεν είναι.

Μόνο για να μπαίνεις να κοιτάς τα προιόντα τους και να αφήνεις κεσεδάκι με καφέ να πας να τα αγοράσεις από άλλου αν έχεις τη δυνατότητα. Καφενείο είναι έτσι και αλλιώς εκεί μέσα...

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι συναγωνιστές, μετά από σχεδόν 3 μήνες αναμονή από τον Κωτσόβολο, ακύρωσα την παραγγελία και πήρα ένα ωραιότατο Macbook pro M1 Max 32GB 1Tb από το Imob. Να είστε όλοι εδώ καλά που με κρατούσατε ενήμερο και τους πήρα είδηση. Να σημειώσω, ότι η επίσημη απάντηση του Κωτσόβολου ακόμα και μια μέρα μετά την ακύρωση ήταν ότι ο προμηθευτής τους αδυνατεί να μου δώσει ημερομηνία παράδοσης (θα έχει λέει κάποια κομμάτια αυτές τις ημέρες άλλα δεν ξέρει αν θα καλύψει όλες τις παραγγελίες). Επιτέλους Έγινα!! Τώρα αρχίζει μια καινούργια περιπέτεια μετά από 27 χρόνια wintel. Ευχηθείτε μου καλή τύχη

Επεξ/σία από jumpcut
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 9:40 ΜΜ, stavrosv1 είπε

Ουαου δεν ειχα ιδέα. Θενξ. Εννοουσα πιο πολυ τυπου το παραγγελνω σε κανεναν φιλο μου ιντερνετιοναλ ινγκλις κ πεταγομαι να το παρω γιατι τα αλλα τα φοβαμαι εξισου. Εαν βρεθει καποιος να με καθυσηχασει για το imob που δεν ειναι οφισιαλ ισως το παρω απο εκει αλλιως τι να κανουμε δεν εκατσε. Καααποια στιγμη θα περασει η κριση

Σταύρο, τους πήρα και μου είπαν πως πρόκειται για το ελληνικό μοντέλο. Μετά πήρα και την iSquare και τους ρώτησα το προφανές: πως γίνεται να το έχουν αυτοί και όχι οι επίσημοι συνεργάες τους. Μου είπαν πως δεν είναι δικός τους πελάτης, αλλά ενδέχεται να τα παίρνουν από την infoQuest που είναι sub-distributor λόγω του ότι παραγγέλνουν μικρές ποσότητες. Άλλος εισαγωγέας είναι και η Cosmote (από εκεί παίρνει ο Γερμανός).

Τα παραθέτω όπως μου τα είπαν. προσωπικά αν μου έδιναν τα χρήματα μου που τα είχα σε πιστωτικό στο Πλαίσιο, θα πήγαινα εκεί, να τελειώνω, αφού τους έκανα φύλλο και φτερό. Βέβαια είναι κοντά στο σπίτι μου και θα πήγαινα ο ίδιος να βάλω και άτοκες. 

 

4 ώρες πριν, jumpcut είπε

Φίλοι συναγωνιστές, μετά από σχεδόν 3 μήνες αναμονή από τον Κωτσόβολο, ακύρωσα την παραγγελία και πήρα ένα ωραιότατο Macbook pro M1 Max 32GB 1Tb από το Imob. Να είστε όλοι εδώ καλά που με κρατούσατε ενήμερο και τους πήρα είδηση. Να σημειώσω, ότι η επίσημη απάντηση του Κωτσόβολου ακόμα και μια μέρα μετά την ακύρωση ήταν ότι ο προμηθευτής τους αδυνατεί να μου δώσει ημερομηνία παράδοσης (θα έχει λέει κάποια κομμάτια αυτές τις ημέρες άλλα δεν ξέρει αν θα καλύψει όλες τις παραγγελίες). Επιτέλους Έγινα!! Τώρα αρχίζει μια καινούργια περιπέτεια μετά από 27 χρόνια wintel. Ευχηθείτε μου καλή τύχη

Χαίρομαι αν προσωπικά βοήθησα. Καλορίζικο και να το απολαύσεις στα επόμενα πολλά χρόνια συναγωνιστά μου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένας σιωπηλός παρατηρητής των όσων γράφετε όλο αυτό το διάστημα και πραγματικά θα πω πως είναι απλά τραγικό το κομμάτι της ελληνικής αντιπροσωπείας για άλλη μια φορά (no shit sherlock). Από την άλλη σκρουτζομάγαζα δεν νομίζω να έπαιρναν τόσο μεγάλο ρίσκο με τέτοια μηχανήματα. Για εμένα παιδιά, αν τα έχετε τα λεφτά βουρ. 

1 μήνα και κάτι μετά από την αγορά και το μηχάνημα τα σπάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...