Προς το περιεχόμενο

Προπαραγγελία MacBook Pro 16" M1 Max και παραλαβή του αγίου ποτέ...


Stavrialena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα και θα τους έλεγα να φέρουν καινούριο με το IE layout. Δεν είναι πως θα έχεις θέμα, αλλά όταν δίνεις 2500Ε έχεις απαίτηση να είναι καινούριο, του κουτιού. Τίποτα περισσότερο από αυτό. Και προφανώς σε καινούριο μηχάνημα (2500Ε) δεν θα ήθελα ούτε να το αγγίξουν, πόσο μάλλον να μου αλλάξουν πλήκτρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχεις άδικο, από τη μια σκέφτομαι ότι δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά από την άλλη θες να είναι και του κουτιού με τη ζελατίνα και να μη το έχει αγγίξει άνθρωπος αλλά ποιος ξέρεις και πόσο θα περιμένω. Μου είπε ότι παραλάβανε μια μεγάλη παραγγελία και είχαν όλα γερμανικό.
First world problems είναι αυτά......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλη την παρέα. Μπαίνω κι εγώ για το απαραίτητο rant γιατί θα σκάσω. Είδα την Τετάρτη 29-06 ετοιμοπαράδοτο 16άρι Max 32GB US keyboard στο mobicell, τηλ κατευθείαν για παραγγελία με αποφορολόγηση, "Είναι US ρωτάω;" "Εννοείται!" μου λένε "πληρώστε πρώτα και περάστε αύριο να παραλάβετε".

Χαρά εγώ, πληρώνω  (3400 προ φπα 🖐), τηλ την Πέμπτη "Δυστυχώς έχουμε θέμα με την αποθήκη, θα κάνετε λίγη υπομονή μέχρι αύριο". Πρώτο άγχος.

Τηλ την Παρασκευή, "Να κάτι έγινε με τις παραγγελίες μέχρι το βράδυ θα είναι εδώ, αλλιώς Δευτέρα". Δεύτερο άγχος και λίγα νεύρα, πουθενά το λάπτοπ.

Δευτέρα πρωί τηλ εγώ, "Πώς πάμε;" "Να ξέρετε κάπου έγινε μπέρδεμα, θα περιμένετε μέχρι αύριο. Αν δεν έρθει μέχρι αύριο θα ακυρώσουμε την παραγγελία και θα σας επιστρέψουμε τα λεφτά σας". Πολλά νεύρα σε αυτό το σημείο 😅 Με τα πολλά με παίρνουν τηλ Δευτέρα απόγευμα "περάστε να παραλάβετε". Τέλεια λέω, πάω παίρνω γυρνάω σπίτι, ανοίγω, IE keyboard! 🤦 Στο τηλ μετά τους κινέζους.

Τι κάνουμε για πείτε;;

Επεξ/σία από MoDeViL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MoDeViL είπε

Γεια σε όλη την παρέα. Μπαίνω κι εγώ για το απαραίτητο rant γιατί θα σκάσω. Είδα την Τετάρτη 29-06 ετοιμοπαράδοτο 16άρι Max 32GB US keyboard στο mobicell, τηλ κατευθείαν για παραγγελία με αποφορολόγηση, "Είναι US ρωτάω;" "Εννοείται!" μου λένε "πληρώστε πρώτα και περάστε αύριο να παραλάβετε".

Χαρά εγώ, πληρώνω  (3400 προ φπα 🖐), τηλ την Πέμπτη "Δυστυχώς έχουμε θέμα με την αποθήκη, θα κάνετε λίγη υπομονή μέχρι αύριο". Πρώτο άγχος.

Τηλ την Παρασκευή, "Να κάτι έγινε με τις παραγγελίες μέχρι το βράδυ θα είναι εδώ, αλλιώς Δευτέρα". Δεύτερο άγχος και λίγα νεύρα, πουθενά το λάπτοπ.

Δευτέρα πρωί τηλ εγώ, "Πώς πάμε;" "Να ξέρετε κάπου έγινε μπέρδεμα, θα περιμένετε μέχρι αύριο. Αν δεν έρθει μέχρι αύριο θα ακυρώσουμε την παραγγελία και θα σας επιστρέψουμε τα λεφτά σας". Πολλά νεύρα σε αυτό το σημείο 😅 Με τα πολλά με παίρνουν τηλ Δευτέρα απόγευμα "περάστε να παραλάβετε". Τέλεια λέω, πάω παίρνω γυρνάω σπίτι, ανοίγω, IE keyboard! 🤦 Στο τηλ μετά τους κινέζους.

Τι κάνουμε για πείτε;;

Είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρανε τη διαφορά... αν είναι απαγορευτικό για εσένα φυσικά και το επιστρέφεις. επειδή ξέρω πως αισθάνεσαι, γιατί δουλεύω και εγώ σχεδόν όλες τις εντολές από το πληκτρολόγιο είναι δύσκολο να συνηθίσεις νέα διάταξη. 

*με τα χρόνια από US έχω πάει σε ΙΕ γιατί το βρίσκεις περισσότερο στα «μέρη» μας

en_international_notebook.jpg.4ea1ad55c2a85c38dd3d9370e32c139b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liospi είπε

Είμαι σίγουρος ότι δεν ξέρανε τη διαφορά... αν είναι απαγορευτικό για εσένα φυσικά και το επιστρέφεις. επειδή ξέρω πως αισθάνεσαι, γιατί δουλεύω και εγώ σχεδόν όλες τις εντολές από το πληκτρολόγιο είναι δύσκολο να συνηθίσεις νέα διάταξη. 

*με τα χρόνια από US έχω πάει σε ΙΕ γιατί το βρίσκεις περισσότερο στα «μέρη» μας

en_international_notebook.jpg.4ea1ad55c2a85c38dd3d9370e32c139b.jpg

Ε κοίταξε, νομίζω όσοι ζητάμε US keyboard έχουμε λόγο. Μετά από 15 χρόνια touch typing σε US, σε IE είναι λες και μαθαίνω από την αρχή 😅

Στο μεταξύ τους το είπα πάνω από 10 φορές στα τηλέφωνα και κάθε φορά μου λέγανε ναι εννοείται. Τώρα αν είναι τόσο άσχετοι ή αν μπέρδεψαν τα κουτιά δεν ξέρω, πάντως χτες μου έλεγαν "Αν ανοίξατε το κουτί δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα". Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 10:00 ΠΜ, MoDeViL είπε

Ε κοίταξε, νομίζω όσοι ζητάμε US keyboard έχουμε λόγο. Μετά από 15 χρόνια touch typing σε US, σε IE είναι λες και μαθαίνω από την αρχή 😅

Στο μεταξύ τους το είπα πάνω από 10 φορές στα τηλέφωνα και κάθε φορά μου λέγανε ναι εννοείται. Τώρα αν είναι τόσο άσχετοι ή αν μπέρδεψαν τα κουτιά δεν ξέρω, πάντως χτες μου έλεγαν "Αν ανοίξατε το κουτί δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα". Ισχύει αυτό;

Υπάρχει πάντα το δικαίωμα υπαναχώρησης για παραγγελίες μέσω τηλεφώνου ή ίντερνετ εντός 14 ημερών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 9:54 ΠΜ, bill_viper είπε

Τι να το κάνεις το keyboard cover; Τα Γερμανικά έχουν QWERTZ διάταξη. Θα βάλεις το cover από πάνω, θα σου δείχνει Υ, θα το πατάς και θα γράφεις Ζ.

To πήρα είναι τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας.

Ελπίζω να είστε καλά και να απολαμβάνετε (ή και όχι) τον έξτρα καυτο Ιούλιο. Λοιπόν, 6 μήνες που έχω το 16αρι μου Μ1 Max και είμαι στην δυσάρεστη θέση να ανακοινώσω ότι έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη. Καμένα πίξελ ή κολλημένα απ' όσο φαίνεται. 

Έτρεξα βιντεάκια κλασικά για να ξεκολλήσουν τα πίξελ ατελείωτες ώρες χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Πήγα στην iStorm, το είδαν κομπλέ, αναγνώρισαν απευθείας το πρόβλημα και χωρίς πολλά πολλά πάνε να μου το πάρουν για επισκευή. Τους λέω πόσο χρόνο θα χρειαστεί για την όλη διαδικασία γιατί δεν έχω άλλο μηχάνημα να δουλέψω. Μου λέει, δεν παίρνει πολύ χρόνο, γύρω στις 8-10 εργάσιμες (!!). Του εξηγώ του φίλου οτι 10 εργάσιμες είναι 2 εβδομαδούλες χαλαρές και είναι δύσκολο όταν δεν θα μπορείς να δουλέψεις. Εγώ ανησυχώ με τους χρόνους που παίρνει η Apple στην Ελλάδα να φέρει πράγματα, πόσο καιρό μάλιστα θα κάνει να φέρει ένα ανταλλακτικό που προφανώς είναι πολύ καινούριο και δεν υπάρχει locally αυτη τη στιγμή.

Μελλοντικά θα το πάω όσο κρατάει η εγγύηση. Just for your interest.

photo_2022-07-18 13.18.32.jpeg

Screenshot 2022-07-18 at 13.20.18.jpg

Screenshot 2022-07-18 at 13.20.13.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 9:54 ΠΜ, bill_viper είπε

Τι να το κάνεις το keyboard cover; Τα Γερμανικά έχουν QWERTZ διάταξη. Θα βάλεις το cover από πάνω, θα σου δείχνει Υ, θα το πατάς και θα γράφεις Ζ.

Έχω βάλει στο μάτι αυτό https://www.amazon.de/-/en/MKGR3D-A/dp/B09JQWZPTS/ref=sr_1_2?crid=17YRG02ZT1QTJ&keywords=macbook+pro+m1+16gb&qid=1658150076&sprefix=macbook+pro+m1+16gb%2Caps%2C167&sr=8-2

Αλλά το καθυστερώ λόγω πληκτρολογίου qwertz, 500€ διαφορά με το ελληνικό.

Ψάχνω να βρω keyboard cover της προκοπής αλλά αυτά που βρίσκω δεν έχουν καλές κρητικές και δεν ξέρω εαν είναι συμβατά στις διαστάσεις.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο; Αν βρω cover μαλλον με βλέπω να παραγγέλνω το macbook σε χρόνο dt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 1:22 ΜΜ, Stavrialena είπε

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας.

Ελπίζω να είστε καλά και να απολαμβάνετε (ή και όχι) τον έξτρα καυτο Ιούλιο. Λοιπόν, 6 μήνες που έχω το 16αρι μου Μ1 Max και είμαι στην δυσάρεστη θέση να ανακοινώσω ότι έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη. Καμένα πίξελ ή κολλημένα απ' όσο φαίνεται. 

Έτρεξα βιντεάκια κλασικά για να ξεκολλήσουν τα πίξελ ατελείωτες ώρες χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Πήγα στην iStorm, το είδαν κομπλέ, αναγνώρισαν απευθείας το πρόβλημα και χωρίς πολλά πολλά πάνε να μου το πάρουν για επισκευή. Τους λέω πόσο χρόνο θα χρειαστεί για την όλη διαδικασία γιατί δεν έχω άλλο μηχάνημα να δουλέψω. Μου λέει, δεν παίρνει πολύ χρόνο, γύρω στις 8-10 εργάσιμες (!!). Του εξηγώ του φίλου οτι 10 εργάσιμες είναι 2 εβδομαδούλες χαλαρές και είναι δύσκολο όταν δεν θα μπορείς να δουλέψεις. Εγώ ανησυχώ με τους χρόνους που παίρνει η Apple στην Ελλάδα να φέρει πράγματα, πόσο καιρό μάλιστα θα κάνει να φέρει ένα ανταλλακτικό που προφανώς είναι πολύ καινούριο και δεν υπάρχει locally αυτη τη στιγμή.

Μελλοντικά θα το πάω όσο κρατάει η εγγύηση. Just for your interest.

photo_2022-07-18 13.18.32.jpeg

Screenshot 2022-07-18 at 13.20.18.jpg

Screenshot 2022-07-18 at 13.20.13.jpg

Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι αυτός. κρίμα. καλά πλεον το χω αποδεχθεί με τις οθόνες και δεν ψάχνω για να μην βρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ήταν μια πολύ εποικοδομητική «ηλεκτρονική» παρέα. Να είστε όλοι καλά και να απολαμβάνετε όσα κάνετε και..έχετε.

Επεξ/σία από agarinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 1:22 ΜΜ, Stavrialena είπε

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας.

Ελπίζω να είστε καλά και να απολαμβάνετε (ή και όχι) τον έξτρα καυτο Ιούλιο. Λοιπόν, 6 μήνες που έχω το 16αρι μου Μ1 Max και είμαι στην δυσάρεστη θέση να ανακοινώσω ότι έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη. Καμένα πίξελ ή κολλημένα απ' όσο φαίνεται. 

Έτρεξα βιντεάκια κλασικά για να ξεκολλήσουν τα πίξελ ατελείωτες ώρες χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Πήγα στην iStorm, το είδαν κομπλέ, αναγνώρισαν απευθείας το πρόβλημα και χωρίς πολλά πολλά πάνε να μου το πάρουν για επισκευή. Τους λέω πόσο χρόνο θα χρειαστεί για την όλη διαδικασία γιατί δεν έχω άλλο μηχάνημα να δουλέψω. Μου λέει, δεν παίρνει πολύ χρόνο, γύρω στις 8-10 εργάσιμες (!!). Του εξηγώ του φίλου οτι 10 εργάσιμες είναι 2 εβδομαδούλες χαλαρές και είναι δύσκολο όταν δεν θα μπορείς να δουλέψεις. Εγώ ανησυχώ με τους χρόνους που παίρνει η Apple στην Ελλάδα να φέρει πράγματα, πόσο καιρό μάλιστα θα κάνει να φέρει ένα ανταλλακτικό που προφανώς είναι πολύ καινούριο και δεν υπάρχει locally αυτη τη στιγμή.

Μελλοντικά θα το πάω όσο κρατάει η εγγύηση. Just for your interest.

photo_2022-07-18 13.18.32.jpeg

Screenshot 2022-07-18 at 13.20.18.jpg

Screenshot 2022-07-18 at 13.20.13.jpg

Ρώτησες τα άλλα service, Document και iSystem μήπως κάνουν λιγότερο; Πολύ πιο αξιόπιστοι, γενικά μακρυά από iStorm..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...