Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαφορετικές στρατηγικές, με νεότερα ελαστικά ο Max. Γρηγορότερος ο Max, δεν ήταν στα ίσα. Να τους βάλουν να παλέψουν ρισκάροντας διπλό dnf από 1-2 σε χρονιά που παίζει να έχουμε 3 horse πρωτάθλημα στους κατασκευαστές;  Ο Perez κάλυψε Russell μετά.

Πάντως η αμείλικτη 5ετία Bottas έχει αφήσει, πέρα από τα ψυχολογικά στον ίδιο που κόβει στην άκρη όποτε βλέπει Lewis στους καθρέπτες στους τελευταίους γύρους, γερή κληρονομιά στο σπορ. Τα top teams κοιτάνε να έχουν ξεκάθαρο no1. Μέχρι και η RB που έπαιζε διαχρονικά equal status. Αυτό είναι μαλακία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πάντως η αμείλικτη 5ετία Bottas έχει αφήσει, πέρα από τα ψυχολογικά στον ίδιο που κόβει στην άκρη όποτε βλέπει Lewis στους καθρέπτες στους τελευταίους γύρους, γερή κληρονομιά στο σπορ. Τα top teams κοιτάνε να έχουν ξεκάθαρο no1. Μέχρι και η RB που έπαιζε διαχρονικά equal status. Αυτό είναι μαλακία.

αυτο το θυμαμαι απο εποχη σουμαχερ-μπαρικελο. δεν ειναι νεα μοδα. ειναι και λογικο παντως, οταν ξερεις οτι το πρωταθλημα ειναι πολύ πιθανο να φτάσει ξανα στον ποντο, δεν μπορεις να μοιράζεις τους ποντους σε 2 οδηγους. αν ο τσεκο δειξει ικανοτητες πρωταθλητη θα τον παρει ομαδα που θελει 1ο οδηγο. για να εισαι τοσο άνετος με equal status πρεπει να εχεις αμαξι που τρεχει μονο του και να ξερεις οτι απλα θα το παρει ο ενας η ο άλλος οδηγος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αυτο το θυμαμαι απο εποχη σουμαχερ-μπαρικελο. δεν ειναι νεα μοδα. ειναι και λογικο παντως, οταν ξερεις οτι το πρωταθλημα ειναι πολύ πιθανο να φτάσει ξανα στον ποντο, δεν μπορεις να μοιράζεις τους ποντους σε 2 οδηγους. αν ο τσεκο δειξει ικανοτητες πρωταθλητη θα τον παρει ομαδα που θελει 1ο οδηγο. για να εισαι τοσο άνετος με equal status πρεπει να εχεις αμαξι που τρεχει μονο του και να ξερεις οτι απλα θα το παρει ο ενας η ο άλλος οδηγος σου. 

Και παλαιότερα έβγαινε ο νο2 από το μονοθέσιο και το έπαιρνε ο κονιόρδος.

2 φορές το έκαναν Schumi-Barrichello; Aχρείαστα κιόλας.

Με Merc χάσαμε το μέτρημα, ενώ έτρεχε μόνη της μέχρι πέρσι.

Κατακριτέα για μένα, γουστάρω equal status. Κάτι που είχαμε γενικά μέχρι το 17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

9 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Και παλαιότερα έβγαινε ο νο2 από το μονοθέσιο και το έπαιρνε ο κονιόρδος.

2 φορές το έκαναν Schumi-Barrichello; Aχρείαστα κιόλας.

Με Merc χάσαμε το μέτρημα, ενώ έτρεχε μόνη της μέχρι πέρσι.

Κατακριτέα για μένα, γουστάρω equal status. Κάτι που είχαμε γενικά μέχρι το 17.

To οτι μερικοι επικεντρωνονται στην Mercedes σε εναν αγωνα που ειδαμε 3(!!) team orders για να μην κερδισει ο Περεζ και ολα αυτα μολις εναν αγωνα αφοτου ειδαμε 4 προσπερασεις στα ισια μεταξυ ομοσταυλων στην Mercedes και ελπιζαμε να δουμε εστω μια μαχη μεταξυ RB δειχνει πολλα:

Στις 9/5/2022 στις 12:51 ΠΜ, haHa είπε

Και ετσι ειδαμε 4(!!) προσπερασεις μεταξυ ομοσταυλων. Δεν μου έρχεται εύκολα αλλος αγωνας που εχει γίνει κάτι τέτοιο. 

Η μαγεια στην RB είναι οτι δεν χρειάζεται καν να το πουν! 

------------------

Μακαρι να δούμε εστω φετος μαχη μεταξυ των RB όπως ειδαμε σήμερα στην Mercedes. 

 

Τετοιες μαχες θελουμε να βλεπουμε και οχι ομαδες να βαζουν για εξτρα πιτ στοπ οδηγο χανοντας θεσεις/βαθμους απλα για να κοψουν βαθμο fastest lap απο τον αντιπαλο ή να δινουν 3 team orders σε εναν αγωνα:

 

-----------------------------------------------------

 

9 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

αυτο το θυμαμαι απο εποχη σουμαχερ-μπαρικελο. δεν ειναι νεα μοδα. ειναι και λογικο παντως, οταν ξερεις οτι το πρωταθλημα ειναι πολύ πιθανο να φτάσει ξανα στον ποντο, δεν μπορεις να μοιράζεις τους ποντους σε 2 οδηγους. 

H νεα μοδα είναι να δινεις πολλαπλα team orders απο τον 6ο αγωνα της σεζον ή να θυσιαζεις βαθμους στο constructors και οδηγων οπως εκανε περυσι η RB. 

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει οτιδήποτε γράφετε θα πρέπει να έχει και δόση προσβολής προς τα άλλα μέλη;

Πέσατε μερικοί από τα σύννεφα με την εντολή; Έχει σημασία αν είναι από τον 6ο; Είναι γνωστό ότι το πρωτάθλημα κατασκευαστών δεν δίνει τόσα λεφτά συνολικά και αίγλη όσο να έχεις τον παγκόσμιο πρωταθλητή στην ομάδα σου.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ep1 είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει οτιδήποτε γράφετε θα πρέπει να έχει και δόση προσβολής προς τα άλλα μέλη;

Πέσατε μερικοί από τα σύννεφα με την εντολή; Έχει σημασία αν είναι από τον 6ο; Είναι γνωστό ότι το πρωτάθλημα κατασκευαστών δεν δίνει τόσα λεφτά συνολικά και αίγλη όσο να έχεις τον παγκόσμιο πρωταθλητή στην ομάδα σου.

Ναι, εχει σημασια οτι ειναι απο τον 6ο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πεφτουμε απο τα συννεφα. Ειναι κατι που αλλωστε ειχαμε αναφερει οτι ελπιζουμε να μην γινει μολις στον προηγουμενο αγωνα οταν ειδαμε την μαχη μεταξυ ομοσταυλων στην Mercedes:

Στις 9/5/2022 στις 12:51 ΠΜ, haHa είπε

Και ετσι ειδαμε 4(!!) προσπερασεις μεταξυ ομοσταυλων. Δεν μου έρχεται εύκολα αλλος αγωνας που εχει γίνει κάτι τέτοιο. 

Η μαγεια στην RB είναι οτι δεν χρειάζεται καν να το πουν! 

------------------

Μακαρι να δούμε εστω φετος μαχη μεταξυ των RB όπως ειδαμε σήμερα στην Mercedes. 

Ειναι ωραιο να βλεπεις προσπερασεις στα ισια μεταξυ ομοσταυλων σαν κι αυτη (οσο τουλαχιστον δεν εχει ξεφυγει στο WDC ενας ομοσταυλος κατα πολυ μετα την μεση του πρωταθληματος) :

 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορούμε να μιλάμε για Μπότας όσοι προλάβαμε Μπαρικέλο.

Ο οποίος Ρούμπενς είχε ταλέντο+ταχύτητα, όχι σαν το παλτό.

Ο Τσέκο κάνει σπουδαία σεζόν και θα είναι εκεί για άμυνα σε Λεκ/Σαινθ όταν χρειαστεί. Δεν είναι Μαξ, και το ξέρουμε.

Επεξ/σία από ~mxls~
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Ναι, εχει σημασια οτι ειναι απο τον 6ο, αλαλ αυτο δεν σημαινει οτι πεφτουμε απο τα συννεφα. Ειναι κατι που αλλωστε ειχαμε αναφερει οτι ελπιζουμε να μην γινει μολις στον προηγουμενο αγωνα οταν ειδαμε την μαχη μεταξυ ομοσταυλων στην Mercedes

 

 

Φυσικά και δεν μου αρέσει αλλά ήταν αναμενόμενο. Εγώ θεώρησα άσχημο που δεν έδωσαν νωρίτερα εντολή να περάσει μπροστά ο Πέρεζ για να προσπαθήσει με Ράσελ.

Και το άλλο που δεν αναφέρθηκε εδώ αλλά συζητήθηκε αρκετά στην συνέντευξη των οδηγών μετά ήταν ότι ο Ράσελ δεν έδωσε χώρο στο Βερ και έπρεπε να βγεί.

Ο βερ βέβαια απάντησε ότι δεν είχε θέμα με αυτό επειδή είχε ακόμα πρόσφυση και ότι ήταν σκληρή μάχη αλλά δίκαιη.

Αν βέβαια σε εκείνο το σημείο δεν είχε τάπητα θα ήταν άλλη η έκβαση.

Να μην φανταστώ τι θα γραφόταν εδώ αν ήταν αντίστροφα οι θέσεις....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ep1 είπε

Φυσικά και δεν μου αρέσει αλλά ήταν αναμενόμενο. Εγώ θεώρησα άσχημο που δεν έδωσαν νωρίτερα εντολή να περάσει μπροστά ο Πέρεζ για να προσπαθήσει με Ράσελ.

Ηταν αναμενομενο επειδη μιλαμε για RB με Max. Διαφορετικα, εχουμε χρονια να δουμε πολλαπλα team orders στον μολις 6ο αγωνα της σεζον, το εχει παει σε αλλο επιπεδο η RB, παει να φθασει Ferrari με Barrichello - Schumacher.

---------------------------------

8 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Δεν μπορούμε να μιλάμε για Μπότας όσοι προλάβαμε Μπαρικέλο.

Ο οποίος Ρούμπενς είχε ταλέντο+ταχύτητα, όχι σαν το παλτό.

Ο Τσέκο κάνει σπουδαία σεζόν και θα είναι εκεί για άμυνα σε Λεκ/Σαινθ όταν χρειαστεί. Δεν είναι Μαξ, και το ξέρουμε.

O οποιος Τσεκο θα ηταν για τα καλα στην μαχη του πρωταθληματος(που φυσικα θα ηλπιζε μονο σε ατυχιες του Μαξ) αν τον αφηναν χθες να κερδισει:  

13 ώρες πριν, haHa είπε

Εντωμεταξυ, αν η RB δεν εδινε τα πολλαπλα team orders σημερα και τερματιζε ο Περεζ πρωτος, τοτε η βαθμολογια θα ηταν:

Leclerc: 104
Max: 103
Perez: 92


Ειναι οπως και να εχει εξαιρετικη η χρονια που κανει, ηδη εχει κανει δυο 1-2 η RB. Θα ακολουθησουν κι αλλα 1-2, ειναι απιστευτο το μονοθεσιο που εχουν φτιαξει.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Δεν μπορούμε να μιλάμε για Μπότας όσοι προλάβαμε Μπαρικέλο.

Ο οποίος Ρούμπενς είχε ταλέντο+ταχύτητα, όχι σαν το παλτό.

Ο Τσέκο κάνει σπουδαία σεζόν και θα είναι εκεί για άμυνα σε Λεκ/Σαινθ όταν χρειαστεί. Δεν είναι Μαξ, και το ξέρουμε.

Για ποιον Μπότας και Μπαρικέλο μιλάμε όταν ο Ροσμπεργκ τσίμπησε παγκόσμιο από τον βρετανό?

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haHa Θα μπορούσε, αλλά το μονο σίγουρο ότι δεν ξέρουμε τι θα γίνει από θέμα εγκαταλείψεων στη συνέχεια.

Κανείς δεν μου εγγυάται εμένα ότι δεν θα έχουμε 2 εγκαταλείψεις του Μαξ πάλι. Το χθεσινό του Λεκ μου φάνηκε δώρο.

Και στην τελική, ως ομάδα θα ποντάρω στον ταχύτερο οδηγό μου και νυν πρωταθλητή.

Μόλις τώρα, dtk-386 είπε

Για ποιον Μπότας μιλάμε όταν ο Ροσμπεργκ τσίμπησε παγκόσμιο από τον βρετανό?

Και ο Νίκο ευνοήθηκε από εγκατάλειψη του Χαμ, αλλά ο Νίκο ήταν αρκετά γρήγορος (όχι όσο ο αντίπαλός του) και το κυριότερο, σταθερότατος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ep1 είπε

Και το άλλο που δεν αναφέρθηκε εδώ αλλά συζητήθηκε αρκετά στην συνέντευξη των οδηγών μετά ήταν ότι ο Ράσελ δεν έδωσε χώρο στο Βερ και έπρεπε να βγεί.

Ο βερ βέβαια απάντησε ότι δεν είχε θέμα με αυτό επειδή είχε ακόμα πρόσφυση και ότι ήταν σκληρή μάχη αλλά δίκαιη.
Αν βέβαια σε εκείνο το σημείο δεν είχε τάπητα θα ήταν άλλη η έκβαση.
Να μην φανταστώ τι θα γραφόταν εδώ αν ήταν αντίστροφα οι θέσεις....

O Russell ειχε την εσωτερικη και ανοιξε την τροχια του στην εξοδο, πετωντας τον επιτιθεμενο προς τα εξω. Θεωρειται hard racing και επιτρεπεται στην εξοδο της στροφης.

Και για να σου λυθει η απορια τι θα γραφοταν αν ηταν αντιστροφα οι θεσεις, εδω τι γραφοταν οταν το ειχε κανει περυσι ο Verstappen:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759055-formula-1-2021/page/791/#comment-58965133
https://www.insomnia.gr/forums/topic/759055-formula-1-2021/page/72/#comment-58584527
https://www.insomnia.gr/forums/topic/759055-formula-1-2021/page/783/#comment-58961295

21 λεπτά πριν, haHa είπε

Πολυ ωραιο, hard racing απο Verstappen(δεν θα διαβασουμε εδω οτι πεταξε τον Χαμ εκτος πιστας κλπ και αλλα τετοια που διαβαζαμε οταν το εκανε στον Leclerc πριν 2 χρονια)
---------
Ειχαν αρκετες καθαρες μαχες. Ακομα και οταν ηταν aggressive o Max, ηταν βεβαια 
hard racing, αλλα δικαιο/εντος κανονισμων:
----------------

Θυμιζει καπως τις φορες που ο Μαξ ανοιξε την τροχια του στην εξοδο για να βγαλει εκτος τον Χαμιλτον, με την διαφορα οτι ο Χαμ το εκανε στην εισοδο της στροφης. Επιτρεπεται και ειναι hard racing οταν το κανεις στην εξοδο της στροφης.
Συμβαντα οπου αυτος που εχει την εσωτερικη και ειναι μπροστα(οχι λογω dive bombing) ανοιγει την τροχια στην εξοδο(θεωρειται hard racing) : 

 

79XX6G.gif

 

28WWGA.gif

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

@haHa Θα μπορούσε, αλλά το μονο σίγουρο ότι δεν ξέρουμε τι θα γίνει από θέμα εγκαταλείψεων στη συνέχεια.

Κανείς δεν μου εγγυάται εμένα ότι δεν θα έχουμε 2 εγκαταλείψεις του Μαξ πάλι. Το χθεσινό του Λεκ μου φάνηκε δώρο.

Και στην τελική, ως ομάδα θα ποντάρω στον ταχύτερο οδηγό μου και νυν πρωταθλητή.

Στον επάνω συλλογισμό βάλε όπου Μαξ.....Λούη. Και μάλιστα με περισσότερα πρωταθλήματα. Εκεί το κράξιμο πολλών πάει σύννεφο όμως. Εδώ βλέπουμε στρογγύλεμα και έλα μωρέ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...