Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Δωρεάν διπλασιασμός ταχύτητας σταθερού Internet στα πλαίσια επιθετικής επέκτασης του δικτύου FTTH


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μικρότερη κάλυψη κι από το FTTH των 3 μεγάλων παρόχων όμως.

Κούνια που σε κούναγε.😅

Ευτυχώς που ήρθαν τέτοιες εταιρείες σαν την HCN και θα έχουμε σταθερό και πραγματικά γρήγορο internet.

23-11-2021-16-01-619cf42aec484.png

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναβάθμιση ταχυτήτων αναμένεται να ξεκινήσει το Α’ τρίμηνο του 2022 και να ολοκληρωθεί σταδιακά μέσα στη χρονιά, ενώ οι συνδρομητές μας δεν θα χρειαστεί να προβούν σε καμία ενέργεια, καθώς η διαδικασία θα γίνεται αυτόματα.

Οι μόνες προϋποθέσεις για την αναβάθμιση, είναι ο συνδρομητής COSMOTE να βρίσκεται σε περιοχή που δεν έχει φτάσει ακόμα η οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH) και να το επιτρέπει τεχνολογικά η υποδομή δικτύου της περιοχής που βρίσκεται το σπίτι ή η επιχείρησή του.

 

 

Ουπς..!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Σε μας που έχουμε ήδη 200 θα μας ρίξει την τιμή;

Μας πιάσανε κότσο φίλε θα πληρώνουν τα μισά και θα έχουν το ίδιο ίντερνετ με εμάς. 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Εννοείς το modem/router? Το λιγότερο είναι...

Το λιγότερο είναι, ισχύει, αλλά δεν βλέπω να αναφέρουν κάτι. Οι 24αρες ADSL δεν έχω στατιστικά αλλά πρέπει να είναι οι με διαφορά περισσότερες συνδέσεις που υπάρχουν. Οκ, δε θα αναβαθμιστουν όλες προφανώς αλλά σίγουρα πολλές. Αναρωτιέμαι αν θα βρεθούν και πόσο σύντομα ρουτερ (αν και φοβάμαι ότι και να βρεθουνε θα είναι ψιλό-σάπια) να καλύψουν ένα τέτοιο πρότζεκτ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν 50mbit με μηδενική χρηση τηλεφώνου να επιβεβαιώσουν ότι το τελευταίο 6 μηνο έχει φτάσει ο λογαριασμός από 35 ευρώ στα 40 ανα μήνα. Ξεκινάω πρώτος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yazidis είπε

Η Cosmote χρόνια τώρα στις συνδέσεις adsl σου παρέχει το Speedport Entry, το οποίο κάνει και για vdsl. Όπως είπαν τα παιδιά, το θέμα του εξοπλισμού είναι το λιγότερο, διότι στη συγκεκριμένη περίπτωση από adsl 24 σε vdsl 50 θα γίνει αυτόματα, χωρίς να χρειαστεί να κάνει ο χρήστης τίποτα.

Α δε ξέρω για πόσα χρόνια μιλάμε, εγώ σε καναδυο συνδέσεις με τις οποίες έχω "σχέση" βλέπω κάτι ΖΤΕ και κάτι άλλο από εποχές conn-x και πάλι καλά που υπήρχε απόθεμα από ένα Thomson 585 από μια σύνδεση forthnet του 2007-8 γιατί του ΟΤΕ σέρνονται. Δε ξέρω για τους άλλους αλλά σε εμάς ποτέ δεν έδωσαν νέο εξοπλισμό στην πορεία των χρόνων. 

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, neo80 said:

Κούνια που σε κούναγε.😅

Ευτυχώς που ήρθαν τέτοιες εταιρείες σαν την HCN και θα έχουμε σταθερό και πραγματικά γρήγορο internet.

Μια χαρά δίκιο έχει για την κάλυψη. Εσύ νομίζεις π.χ. ότι στο Κιλκίς και τη Θεσσαλονίκη που είναι χρόνια τώρα, καλύπτει όλη τη Θεσσαλονίκη και όλο το Κιλκίς; Είμαι τυχερός που στη Θεσσαλονίκη η ακριβώς πίσω πολυκατοικία μου είναι η μόνη με κάλυψη σε όλο το τετράγωνο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorginho είπε

Α δε ξέρω για πόσα χρόνια μιλάμε, εγώ σε καναδυο συνδέσεις με τις οποίες έχω "σχέση" βλέπω κάτι ΖΤΕ και κάτι άλλο από εποχές conn-x και πάλι καλά που υπήρχε απόθεμα από ένα Thomson 585 από μια σύνδεση forthnet του 2007-8 γιατί του ΟΤΕ σέρνονται. Δε ξέρω για τους άλλους αλλά σε εμάς ποτέ δεν έδωσαν νέο εξοπλισμό στην πορεία των χρόνων. 

Λογικά είσαι από τους λίγους που έχεις μείνει με τόσο παλιό εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό είναι να αναβαθμιστούν μόνο οι "ADSL" από καμπίνα, δηλαδή όσες είναι ήδη VDSL με κόφτη στα 27. Οπότε το router είναι ήδη συμβατό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, infin1tyGR είπε

Μια χαρά δίκιο έχει για την κάλυψη. Εσύ νομίζεις π.χ. ότι στο Κιλκίς και τη Θεσσαλονίκη που είναι χρόνια τώρα, καλύπτει όλη τη Θεσσαλονίκη και όλο το Κιλκίς; Είμαι τυχερός που στη Θεσσαλονίκη η ακριβώς πίσω πολυκατοικία μου είναι η μόνη με κάλυψη σε όλο το τετράγωνο.

όχι βέβαια αλλά μπήκε στο παιχνίδι ένας δυνατός παίχτης. Εσύ νομίζεις ότι με την χρήση τηλεφωνικών χάλκινων καλωδίων μπορεί να επιτευχθούν ταχύτητες μεγαλύτερες των 400Mbps;😂

Είναι 100% FTTH και οχι παπατζηλίκια 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω αυτό " Αυτό σημαίνει ότι οι συνδρομητές ευρυζωνικής σύνδεσης ADSL θα μετακινηθούν σε σύνδεση VDSL 50, ενώ όλοι όσοι διαθέτουν σύνδεση 50 και 100Mbps (FTTH ή μη), θα μετακινηθούν στα προγράμματα 100 και 200Mbps αντίστοιχα, χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...