Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Δωρεάν διπλασιασμός ταχύτητας σταθερού Internet στα πλαίσια επιθετικής επέκτασης του δικτύου FTTH


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Είναι έξω από το σπίτι κι έχεις 200αρι πακέτο και δεν πιάνει ή βλέπεις το attainable με την 100αρα να μην φτάνει τα 200?

Έχω 100αρα και δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης σε 200αρα. Το καφαο είναι στα 15 μέτρα και όχι δεν παίρνω σήμα από αλλού όπως σχολίασε ο @kinitos από πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 459
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, dhm21911 said:

Έχω 100αρα και δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης σε 200αρα. Το καφαο είναι στα 15 μέτρα και όχι δεν παίρνω σήμα από αλλού όπως σχολίασε ο @kinitos από πάνω.

Άρα η καμπίνα δεν έχει κάρτες 35b, δεν είναι θέμα απόστασης. Πολύ πιθανό να προστεθούν σε επόμενη αναβάθμιση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, dhm21911 said:

Έχω 100αρα και δεν υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης σε 200αρα. Το καφαο είναι στα 15 μέτρα και όχι δεν παίρνω σήμα από αλλού όπως σχολίασε ο @kinitos από πάνω.

Παίζει να μην έχουν κάρτες για 35b profile. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, giorginho είπε

"Αυτό σημαίνει ότι οι συνδρομητές ευρυζωνικής σύνδεσης ADSL θα μετακινηθούν σε σύνδεση VDSL 50".... 

Το ότι αυτό προϋποθέτει την αλλαγή εξοπλισμού το σκέφτηκε κανένας στον ΟΤΕ ή μπα;.... 

Δεν ξέω τι λές εσύ πάντως εγώ και που έχω adsl 24 σε vdsl με έχουν και πιάνω καρφί 27 κιόλας όχι 24. για αυτούς ένα click είναι στο pc να με κλειδώσουν στα 50 τώρα. μιά χαρα. θα κρατήσω και τα 23 ευρω τον μήνα με 50αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό νέο είναι εφ' όσον μακροπρόθεσμα δεν υπάρξουν αυξήσεις στις τιμές. Στην ουσία αν ακολουθήσουν και οι άλλοι πάροχοι φεύγουμε επιτέλους από το ADSL έως 24 που πολλοί παρέμεναν για αυτά τα λίγα ευρώ παραπάνω που κόστιζε το VDSL και θα παραμείνουν μόνο όσοι δεν είναι εφικτό να μεταφερθούν. Τώρα το αν το 50 γίνει 100 ή το 100 γίνει 200 mpps νομίζω για τα επόμενα χρόνια δεν αφορά και πολλούς αφού οι περισσότεροι καλυπτόμαστε από τα 50. Ελπίζω να μην βάλουν προσκόμματα οι άλλοι πάροχοι και απλώς να ακολουθήσουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή συμετέχω ενεργά στα έργα επέκτασης απο το 2012 και μετά έχει γίνει ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ πρόοδος. Εκατομύρια ναι εκατομύρια κόσμος απέκτησε vdsl και μισό εκ ftth. Περιτττό  ποσες εκατοντάδες ωρες εργασίας βράδυ  και ΣΚ. ΔΕΝ είναι εύκολο παιδιά . Πλέον οι εταιρίες είναι ιδιωτικές που σημαίνει όσο το δυνατόν λιγότερος κόσμος και πολλές εργολαβίες. Όταν αυτά πολλάπλασιαστούν με τα μεγέθη κάθε παρόχου είναι λογικές οι καθυστερήσεις. Δυστηχώς υπάρχει κύμα φυγής τεχνικών απο τους isp λόγω χαμηλών μισθών (700-800 δίνουν όλοι ). Σαν καταναλωτές πρέπει όλοι να χρησιμοποιούμε τις διαθέσιμες οδούς για τυχόν καταγγελίες ωστε η πίεση να φτανει στους isp's. Εκτός απο το access network ανάλογες επενδύσεις γίνονται και στο backbone οι οποίες επίσης δεν ειναι ευκολη υπόθεση. Υπομονή φαίνεται οτι την επόμενη 5ετία θα υπάρχει τρομερή εξέλιξη.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε επαρχιακή πόλη πάντως, από την στιγμή που πέρασαν την οπτική ίνα, την ADSL 24αρα γραμμή, μου την έκαναν VDSL2, και την έχουν κλειδώσει σταθερά στα 24 mbps και 2mbps upload. Αυτό πάει 2 χρόνια τώρα. Το συμβόλαιο αναφέρεται κανονικά σε 24αρα ADSL. Γενικά δεν είναι πάντα τόσο τραγικά τα πράγματα με την Cosmote και καλώς ή κακώς, αυτή την στιγμή είναι η καλύτερη στην Ελλάδα, μακάρι να ισχύει και το παραπάνω άρθρο.

Επεξ/σία από Huntsman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπελόκηποι Αθήνας, κοντά στο Ντυνάν και το καλύτερο διαθέσιμο είναι 24ρα που πιάνει 11mbit. Ευτυχώς πλέον βάλαμε όλοι LTE router και Gigamax Unlimited και έχουμε ανθρώπινες ταχύτητες. Εν τω μεταξύ από τη μεσοτοιχία κι έπειτα έχουν διαθέσιμα 200mbit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

το ΜΕΓΑΛΟ προβλημα του δικτυου ειναι η ΣΩΣΤΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ αυτων των ταχυτητων και η ΕΠΕΚΤΑΣΗ αυτου του δικτυου.   

χτες μολις, πηραν τηλ απο τον Cosmote στην δουλεια μου, να κανουν αναβαθμιση της γραμμης απο 24αρα σε 50αρα........!  μιλαω σε κεντρικο σημειο επαρχιακης πολης (ΗΛΕΙΑ).   αυτη τη στιγμη η 24αρα μου δινει στο SPEEDTEST του ιδιου του ΟΤΕ, 1,4-1,5Mb/s...!  που κανονικα επρεπε να δινει περιπου 2,3-2,4Mb/s. 

ρωταω επισης για την οικιακη μου γραμμη που ειναι μολις 2,5χλμ εξω απο την (ιδια) πολη, και μου λενε απλα..... δεν υποστηριζετε ακομη.....!!!!!!  με ταχυτητα στο ADSL 24, στο ιδιο τεστ,  0,35-0.4Mb/s....!!!   

ποια επιταχυνση και ποια αναπτυξη δικτυου..??   επειδη στο χαρτι του λογαριασμου αναγραφει ADSL 24.....????? αυτη ειναι η αναπτυξη?   

Ηλεία βρίσκομαι και εγώ φίλε μου και έχω 100αρα οπτική!για ψαχτο λίγο καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Η αναβάθμιση ταχυτήτων αναμένεται να ξεκινήσει το Α’ τρίμηνο του 2022 και να ολοκληρωθεί σταδιακά μέσα στη χρονιά, ενώ οι συνδρομητές μας δεν θα χρειαστεί να προβούν σε καμία ενέργεια, καθώς η διαδικασία θα γίνεται αυτόματα.

Οι μόνες προϋποθέσεις για την αναβάθμιση, είναι ο συνδρομητής COSMOTE να βρίσκεται σε περιοχή που δεν έχει φτάσει ακόμα η οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH) και να το επιτρέπει τεχνολογικά η υποδομή δικτύου της περιοχής που βρίσκεται το σπίτι ή η επιχείρησή του.

 

 

Ουπς..!

double ουπς και εγώ FTTH 100Mbps είμαι άρα τσάμπα χάρηκα στην αρχή....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...