Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά *** το DF, μια χαρά είναι το port και καμία σχέση με αυτά που λέει, stutter σε κάθε βήμα κλπ..Stutter έχει περιστασιακό μόνο όταν φορτώνει νέα area και τρέχει εξαιρετικά καλά για τα γραφικά που έχει. Το παίζω σε 4Κ με 120FPS και πάει βούτυρο.

First Final Fantasy 7 Remake Mod disables Dynamic Resolution Scaling

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/12/2021 στις 12:52 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

μια χαρά είναι το port και καμία σχέση με αυτά που λέει, stutter σε κάθε βήμα κλπ..Stutter έχει περιστασιακό μόνο όταν φορτώνει νέα area και τρέχει εξαιρετικά καλά για τα γραφικά που έχει. Το παίζω σε 4Κ με 120FPS και πάει βούτυρο.

First Final Fantasy 7 Remake Mod disables Dynamic Resolution Scaling

Απλα έχει ελάχιστες επιλογές στις ρυθμίσεις γραφικών και πέφτει πολύ θαψιμο😁

Σαν παιχνίδι τρέχει μια χαρά ,είναι και πολύ όμορφο το άτιμο 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

Απλα έχει ελάχιστες επιλογές στις ρυθμίσεις γραφικών και πέφτει πολύ θαψιμο😁

Σε σχέση με το XV δεν έχει settings ναι αλλά παίζει πολύ καλά για τα visuals που έχει, ούτε έχω stutters στο παναρισμα της κάμερας όπως λέει ο Αλεξ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Απλα έχει ελάχιστες επιλογές στις ρυθμίσεις γραφικών και πέφτει πολύ θαψιμο😁

Σαν παιχνίδι τρέχει μια χαρά ,είναι και πολύ όμορφο το άτιμο 👍

Βασικά το θάψιμο πέφτει πρώτα από ολα για το epic store exclusivity, δεδομενου οτι ολα τα FF ειναι στο steam(αφου έχει προηγηθεί 1.5χρόνος σε κονσόλα), και φυσικά για τα 80ευρώ αρχικής τιμής σε PC παιχνίδι για cross gen τίτλο.

Ε μετα έρχονται και οι ελαχιστες ρυθμίσεις και το stuttering και δένει το γλυκό,ακόμα και αν προσπεράσουμε αυτά που λέει το DF.

Το FF XV αντίστοιχα όταν ήρθε στο PC,δεν είχε αρχική τιμή 70ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένουν μερικοί ότι το παιχνίδι έχει σοβαρά stutters, όταν άλλα παιχνίδια όπως το Far Cry 6, Halo Infinite, Kena, The Medium είναι 5 φορές χειρότερα σ' αυτό το θέμα.

Ανέβασε και βίντεο το DSOG που αποδεικνύει ότι το παιχνίδι είναι μια χαρά και το λέω και 'γω δηλαδή που γενικά είμαι πολύ ευαίσθητος στα stutters. Μην τρελαθούμε τώρα που είναι σοβαρό stuttering αυτό, το είπε ο Bataglia του DF δηλαδή και το έκαναν θρησκεία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Το παιχνίδι τρέχει ομαλότατα και τα μόνα stutters που παρατηρώ είναι κλασικά όταν φορτώνει νέα περιοχή. Θα προτιμούσα να μην υπήρχαν, αλλά δεν είναι τόσο τραγικό όσο λέγεται. Επίσης καλό θα ήταν να υπήρχαν περισσότερα graphics options αλλά και αυτά που υπάρχουν την κάνουν τη δουλειά τους. Το μόνο μου μεγάλο παράπονο είναι η απουσία ultrawide προφανώς λόγω των πολλών FMV, που με "αναγκάζει" να το παίζω στην oled, αλλά από την άλλη, σε oled ειδικά με HDR είναι χάρμα οφθαλμών. Το παιχνίδι καθ' αυτό (επειδή κανένας δεν έχει πει ακόμα κάτι για αυτό) είναι καθηλωτικό. Ομολογώ ότι δεν είμαι αντικειμενικός καθ' ότι είμαι φανατικός του original παιχνιδιού, αλλά για μένα είναι GOTY ξεκάθαρα. Έχω να κολλήσω έτσι χρόνια. Με ξένισε στην αρχή το σύστημα μάχης γιατί προτιμώ turn based ξεκάθαρα, στο μυαλό μου Final Fantasy = turn based, αλλά όταν το συνήθισα μου άρεσε, έχει βάθος και ενδιαφέρον. Για τις αλλαγές στο στόρυ επιφυλάσσομαι μέχρι να το τελειώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Here is how I fixed bad frame pacing/micro-stuttering: 
1. Set fps in game to match your monitor's refresh rate
2. In Epic Game Launcher go to settings and check additional command line arguments for FF7 Remake then add: -FULLSCREEN -refresh 59 (set your monitor's refresh rate, my monitor's refresh rate is 59hz so I put 59).
3. Go to Nvidia control panel/manage 3D settings/program settings then add ff7remake_.exe (located in game folder/End/binaries/Win64) then turn on vertical sync and image sharpening
4. Install Rivatunner Statistics server then add ff7remake_.exe and set fps limit just 1 bellow your refresh rate (my monitor's refresh rate is 59.951hz so I set frame rate limit @59.950). 
After I did all of this, the game no longer micro-stutters while I'm moving around and there is no more bad frame pacing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 17/12/2021 at 22:49, Fulgore said:

σε αυτό το διάστημα πιθανως να βγει και το Part 2

To ποιο; 🤣 Κάτσε να βγει το XVI πρώτα που τουλάχιστον έχει ανακοινωθεί...

Πάντως ως φανατικός φαν της σειράς, πόσο δε μάλιστα που το VII είναι το πρώτο που είχα παίξει και το αγαπημένο μου -αυτή τη στιγμή το προσπαθώ για Platinum στο PS4 (ναι, και το "παλιό" και το remake)-, έχω να πω πως παρ' όλο που είναι διαφορετικό από κάθε άποψη, έχουν κρατήσει το παλαιό feeling και έχουν δώσει βάση στους χαρακτήρες και το πώς παρουσιάζονταν στο παλιό. Δηλαδή δεν βλέπεις έναν Barret φλούφλη κοκ. Τα σοκάκια (που φαίνονταν σαν στατικό σκίτσο στο παλιό) είναι σχεδόν ακριβώς αποτυπωμένα σε 3D. Οκ, προφανώς έχει άπειρες προσθήκες και άλλο τρόπο μάχης, αλλά προσωπικά μου άρεσε κι ας μην είμαι φαν των action. Πολύ αναβαθμισμένος σε σχέση με του XV.

Γενικά SUPER HYPE για όοοοοοοοταν με το καλό καταφέρουν να το ολοκληρώσουν, είμαι πολύ περίεργος πώς θα παρουσιάσουν το overworld.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

To ποιο; 🤣 Κάτσε να βγει το XVI πρώτα που τουλάχιστον έχει ανακοινωθεί...

Το XVI πάει λογικά για τέλος 2022. Αρα επειδή πιο πίσω μιλάγαμε για αναμονή 2 με 3χρόνια μέχρι να κυκλοφοορήσει στο steam και να πέσει η τιμή του στο 20ρικο,ε μέχρι τότε έστω θα έχει παρουσιαστεί για μελλοντική κυκλοφορία,που κλασσικά θα είναι πάλι πρώτα στο Ps5,και στο pc παλι στο περίμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να ειμαι απο αυτους... αλλα... εκαναν αναλυση ΣΕ LAPTOP. Σε ολα τα αλλα παιχνιδια εκαναν σε desktop PCs αλλα εδω... σε laptop. Και μετα παραπονιουνται για τα αλλα tech sites... οταν αυτοι κανουν αναλυση σε... LAPTOP.

Η αληθεια δυστυχως ειναι απλη. Ηθελαν να βγαλουν content για τα clicks, ηταν σε διακοπες οι βασικοι συντακτες, και εβγαλαν αυτο το video. Τραγελαφικη δουλεια. Αν καποιος αλλος εκανε τεχνικη αναλυση σε laptop, θα τον επαιρναν με τις πετρες.

PS: Σε ενα σημειο δειχνουν 2 videos του Alex απο desktop PC και σιγουρα κατι παει στραβα με το setup του. Στα 2 πρωτα chapters (με εξαιρεση την πρωτη μεταβαση στο πρωτο cut-scene) το παιχνιδι ειναι εντελως smooth.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να το αγορασω γιατι μπαίνω καραντινα εκτάκτως !

Δυστυχως δεν εχω παιξει κανενα της σειρας και τοσο χρονια βεβαια ακουγα για το ποσο καλο ειναι το VII.

Αξίζει η αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ναι, ξεκάθαρα. Αλλά όπως έχω ξαναπεί, δεν είμαι αντικειμενικος. Η αλήθεια είναι ότι η τιμή του είναι υψηλή και δεν ξέρω τα γούστα σου για να σου πω αν θα σου αρέσει. Ότι είναι ωραίο παιχνίδι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την τιμή, για μένα δεν αξίζει (μην ξεχνάμε ότι δεν παίρνεις καν ολόκληρο game). Πάρε καλύτερα το XV το οποίο και αυτό είναι πολύ καλό.! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...