Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ενώ το FFXV είναι ολόκληρο παιχνίδι... Αν το εννοείς σαν οικονομικοτερη λύση, καλώς (αν και προσωπικά θα πρότεινα octopath traveller ή FFX) αλλιώς το FFVIIR είναι απείρως καλύτερο παιχνίδι και αυτό δεν είναι υποκειμενική άποψη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Ναι ενώ το FFXV είναι ολόκληρο παιχνίδι... Αν το εννοείς σαν οικονομικοτερη λύση, καλώς (αν και προσωπικά θα πρότεινα octopath traveller ή FFX) αλλιώς το FFVIIR είναι απείρως καλύτερο παιχνίδι και αυτό δεν είναι υποκειμενική άποψη. 

Για το FFXV να πω την αληθεια οταν επαιξα το βασικο παιχνιδι στο τελος μου εμειναν αρκετα ερωτηματικα. Φαινοταν μισο. Οταν τελειωσα και τα 4 DLC ομως νομιζω οτι ενα 95% με καλυψαν ειδικα το τελευταιο το επεισοδιο του Ardyn ξεκλειδωσε αρκετα απο το ολο μυστηριο. Σαν συνολο αξιζει αρκετα δειχνει υπεροχο οι μαχες καπως repetitive αλλα μπορουν να γινουν καλες εφοσον μπουν στη μεση combo και γενικα με αφησε πολυ καλη επιγευση. Δεν ασχοληθηκα με τα μεγαλα dungeons στο τελος γιατι ηταν αρκετα δυσκολα χωρις λογο. Το VII Remake το περιμενω να ερθει steam στα 20-25 θα το τσιμπησω θυμαμαι που το παιζαμε σε PS1 το 1997 και ακομα θυμαμαι καποιες στιγμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για το FFXV να πω την αληθεια οταν επαιξα το βασικο παιχνιδι στο τελος μου εμειναν αρκετα ερωτηματικα. Φαινοταν μισο. Οταν τελειωσα και τα 4 DLC ομως νομιζω οτι ενα 95% με καλυψαν ειδικα το τελευταιο το επεισοδιο του Ardyn ξεκλειδωσε αρκετα απο το ολο μυστηριο. Σαν συνολο αξιζει αρκετα δειχνει υπεροχο οι μαχες καπως repetitive αλλα μπορουν να γινουν καλες εφοσον μπουν στη μεση combo και γενικα με αφησε πολυ καλη επιγευση. Δεν ασχοληθηκα με τα μεγαλα dungeons στο τελος γιατι ηταν αρκετα δυσκολα χωρις λογο. Το VII Remake το περιμενω να ερθει steam στα 20-25 θα το τσιμπησω θυμαμαι που το παιζαμε σε PS1 το 1997 και ακομα θυμαμαι καποιες στιγμες. 

Σαν παιχνίδι, εφόσον έχεις δει ταινία και ανιμε και παίξεις όλα τα dlcs όπως λες είναι καλουτσικο. Σαν final fantasy παιχνίδι όμως είναι μέτριο. Τα στάνταρ εκεί είναι υψηλότερα. Το FFVIIR είναι σίγουρα το καλύτερο μοντέρνο FF offline παιχνίδι. Για την τιμή του, δεν μπορώ να πω κάτι, συμφωνώ πως είναι υψηλή, σκέψου όμως πόσα παιχνίδια έχουμε πάρει τσαμπε από epic, ε ας δώσουμε κάτι πίσω, έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Σαν παιχνίδι, εφόσον έχεις δει ταινία και ανιμε και παίξεις όλα τα dlcs όπως λες είναι καλουτσικο. Σαν final fantasy παιχνίδι όμως είναι μέτριο. Τα στάνταρ εκεί είναι υψηλότερα. Το FFVIIR είναι σίγουρα το καλύτερο μοντέρνο FF offline παιχνίδι. Για την τιμή του, δεν μπορώ να πω κάτι, συμφωνώ πως είναι υψηλή, σκέψου όμως πόσα παιχνίδια έχουμε πάρει τσαμπε από epic, ε ας δώσουμε κάτι πίσω, έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον. 

Δεν ειμαι εξοικειωμενος με FF και ισως για αυτο να μου αρεσε τοσο το XV μιας και δεν εχω καποια συγκριση με προηγουμενα περα απο αυτο του 1997 που ειχα παιξει ελαχιστα. Το FFVIIR θα τιμηθει απλα οχι στο 70αρι παρα ειναι πολλα. Στο epic εχω αφησει χρηματα αλλα δεν μου αρεσουν οι τακτικες του καθολου. Ολο αυτο το exclusivety για να τραβηξει κοσμο σε πολλες περιπτωσεις γυρναει boomerang. Οτι εχει δωσει δωρεαν το epic το 90% που αξιζει το εχω αγορασμενο στο steam. Καλα τα δωρεαν αλλα η πλειοψηφια απλα τα κανει claim και δεν τα παιζει ποτε. Αν κοψει αυτο το exclusive και αν στρωσει το store του ευχαριστως να παρω και αλλα παιχνιδια απο εκει. Μεχρι τοτε δεν μπορω να το δω με καλο ματι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι ενώ το FFXV είναι ολόκληρο παιχνίδι... Αν το εννοείς σαν οικονομικοτερη λύση, καλώς (αν και προσωπικά θα πρότεινα octopath traveller ή FFX) αλλιώς το FFVIIR είναι απείρως καλύτερο παιχνίδι και αυτό δεν είναι υποκειμενική άποψη. 

Και τα δύο σαφώς καλύτερα από το ffxv. Απλά το xv είναι πιο action oriented, γι'αυτό το πρότεινα. Το ff vii πώς και πώς το περίμενα στο PC και ήμουν έτοιμος να το δώσω το 60ρι. Αλλά τα 80€ μου κάθισαν πολύ στραβά. 80x3 είναι 240€ για να παίξεις ολόκληρο το παιχνίδι. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω με τίποτα τόσα χρήματα. Οπότε βολεύτηκα προς το παρόν με το mass effect Andromeda που το πήρα σε προσφορά και όταν με το καλό πέσει το ff σε λογική τιμή, τότε θα το πάρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω να πω κάτι άλλο για την τιμή. Είναι κρίμα όμως γιατί ο κόσμος σχολιάζει αρνητικά το παιχνίδι λόγω αυτής και του γεγονότος ότι δεν έχει πολλές επιλογές στα graphics. Δεν σχολιάζεται όμως το ίδιο το παιχνίδι που είναι πάρα πολύ καλό! Προσωπικά αν και κρατούσα μικρό καλάθι λόγω διάφορων που άκουγα κατά καιρούς που το είχαν παίξει στο ps4, μέχρι στιγμής τουλάχιστον με έχει εκπλήξει πολύ ευχάριστα! Το σύστημα μάχης είναι ωραίο, μοντέρνο, ενδιαφέρον και με βάθος, το στόρυ το έχουν επεκτείνει μέχρι στιγμής πολύ ωραία χωρίς να το ξεχειλώνουν αλά χόμπιτ κ.τ.λ.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2021 στις 4:31 ΜΜ, chrisde είπε

το στόρυ το έχουν επεκτείνει μέχρι στιγμής πολύ ωραία χωρίς να το ξεχειλώνουν αλά χόμπιτ κ.τ.λ.

βασικα εμενα ακριβως αυτο ειναι το παραπονο μου με το παιχνιδι. πολυ ωραια γραφικα, κοσμος, νεο συστημα μαχης κλπ. Ενα σωρο καλα εχει το παιχνιδι και γενικα ειναι διασκεδαστικοτατο. 
Αλλα στα δικα μου ματια η ιστορια εχει επεκταθει και ξεχειλώσει αλά Hobbit σε μεγαλο βαθμο :P (δλδ υπαρχουν ολοκληρα chapters που δε γινεται τιποτα ουσιωδες και που απλά τρενάρεις τα παντα μεχρι να πας στο επομενο κομβικο σημειο στην ιστορια). Ασε που στο τελος ο Νομουρα φοράει πάλι το καπελίνο του απο τα Kingdom Hearts και αρχιζει τα παλαβά του :) 
 

ΥΓ: Για το ποσο σαβουρο-υλικο ειναι τα sidequests δεν εχει λογο να μιλήσουμε, κλασσικη ταλαιπωρια στο 99% των JRPG, πλεον οτι και να λεμε για αυτα, ειναι σαν να μιλας για covid. υπαρχει εκει εξω κ δε μπορεις να κανεις τιποτα για αυτη την ταλαιπωρία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πέρι FFXV:
 

Spoiler

Ίσως το χειρότερο θέμα του, είναι ότι το στόρυ ολοκληρώνει σε novel και όχι στα games γιατί έπεσε chop chop. -_-

Από TVTropes:

Αναφορά σε κείμενο

Four more DLCs were planned for release throughout 2019, collectively titled The Dawn of the Future, but as of November 2018, three out of four have been cancelled, their story turned into a novel, with only one remaining to close out the saga

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

βασικα εμενα ακριβως αυτο ειναι το παραπονο μου με το παιχνιδι. πολυ ωραια γραφικα, κοσμος, νεο συστημα μαχης κλπ. Ενα σωρο καλα εχει το παιχνιδι και γενικα ειναι διασκεδαστικοτατο. 

Ω.... Πολύ κρίμα... Αν ήταν κάτι για το οποίο ξεχώριζε το original ffvii ήταν το ότι η ιστορία προχωρούσε πάρα πολύ γρήγορα. Δεν υπήρχε περίπτωση να παίξεις πάνω από 20-30 λεπτά και να μην γίνει κάτι (έκτος αν έκανες grinding) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

βασικα εμενα ακριβως αυτο ειναι το παραπονο μου με το παιχνιδι. πολυ ωραια γραφικα, κοσμος, νεο συστημα μαχης κλπ. Ενα σωρο καλα εχει το παιχνιδι και γενικα ειναι διασκεδαστικοτατο. 
Αλλα στα δικα μου ματια η ιστορια εχει επεκταθει και ξεχειλώσει αλά Hobbit σε μεγαλο βαθμο :P (δλδ υπαρχουν ολοκληρα chapters που δε γινεται τιποτα ουσιωδες και που απλά τρενάρεις τα παντα μεχρι να πας στο επομενο κομβικο σημειο στην ιστορια). Ασε που στο τελος ο Νομουρα φοράει πάλι το καπελίνο του απο τα Kingdom Hearts και αρχιζει τα παλαβά του :) 
 

ΥΓ: Για το ποσο σαβουρο-υλικο ειναι τα sidequests δεν εχει λογο να μιλήσουμε, κλασσικη ταλαιπωρια στο 99% των JRPG, πλεον οτι και να λεμε για αυτα, ειναι σαν να μιλας για covid. υπαρχει εκει εξω κ δε μπορεις να κανεις τιποτα για αυτη την ταλαιπωρία :P 

Σίγουρα έχεις δει τα Hobbit;😝 Εντάξει γούστα είναι αυτά, αλλά εμένα το έξτρα περιεχόμενο μου αρέσει διότι σε μεγάλο βαθμό αφορά character development για τους "κομπάρσους" της ιστορίας, από τους οποίους στο πρωτότυπο ξέραμε μόνο τα ονόματα τους στην ουσία. Δεν με χαλάει ο σαφώς πιο αργός ρυθμός του, διότι το απολαμβάνω. Το τέλος δεν το σχολιάζω, δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί. Τα sidequests όπως λες είναι τα κλασικά των jrpg, η ουσια τους είναι το grinding και τα έξτρα αντικείμενα. Είναι μέρος της εμπειρίας των Jrpg, μην σου πω των rpg γενικότερα, με εξαίρεση τα Witcher όπου είναι εξαιρετικά και τα δέχομαι ως δεδομένα. Ξεχνάμε στο original πόση ώρα σου παίρνει να πάρεις gold chocobo + KOTR materia; Δεν είναι υποχρεωτικό φυσικά να τα κάνεις, αλλά είναι εμπειρία όπως και να χει.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, chrisde είπε

Σίγουρα έχεις δει τα Hobbit;😝 Εντάξει γούστα είναι αυτά, αλλά εμένα το έξτρα περιεχόμενο μου αρέσει διότι σε μεγάλο βαθμό αφορά character development για τους "κομπάρσους" της ιστορίας, από τους οποίους στο πρωτότυπο ξέραμε μόνο τα ονόματα τους στην ουσία. Δεν με χαλάει ο σαφώς πιο αργός ρυθμός του, διότι το απολαμβάνω. Το τέλος δεν το σχολιάζω, δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί. Τα sidequests όπως λες είναι τα κλασικά των jrpg, η ουσια τους είναι το grinding και τα έξτρα αντικείμενα. Είναι μέρος της εμπειρίας των Jrpg, μην σου πω των rpg γενικότερα, με εξαίρεση τα Witcher όπου είναι εξαιρετικά και τα δέχομαι ως δεδομένα. Ξεχνάμε στο original πόση ώρα σου παίρνει να πάρεις gold chocobo + KOTR materia; Δεν είναι υποχρεωτικό φυσικά να τα κάνεις, αλλά είναι εμπειρία όπως και να χει.:P

σαβουροεμπειρία ειναι :P, τα side quests ειναι πεταμα χρονου δυστυχως στα περισσότερα JRPG.
στα WRPGs βλεπεις πολυυυυ καλυτερη δουλεια στον τομεα. Απο Fallout, Baldur's Gate, Skyrim κλπ μεχρι Witcher 3 , Elex και Divinity Original Sin, το side questing σε αυτα τα παιχνιδια ειναι ετη φωτος μπροστα απο την Ιαπωνια. 
Ναι ειναι κλασσικο προβλημα των JRPGs αλλα καποτε πρεπει επιτελους να το φτιαξουν κ αυτο, 25+ χρονια τα ιδια κ τα ιδια, κουραστήκαμε πλεον :P

Απο εκει κ περα, ναι η ιστορια ειναι καθαρα θεμα γουστου προφανως! Εσενα σου αρεσει ως εχει, εμενα μου αρεσε αλλα θεωρω οτι εχει γινει καποιο ξεχείλωμα σε διαφορα σημεια. Αναγκαστικο αφου πηγαν να βγαλουν παιχνιδι σε κατι που αρχικα ηταν λιγες μονο ωρες, αλλα οκ. Δλδ οταν για να φτασεις στην Aeris στο αρχικο παιχνιδι κανεις 1 ωρα κ εδω κανει κανα 8ωρο, ε βλεπεις οτι υπαρχει μπολικο padding. υπαρχει και ωραιο exposition, υπαρχει και υλικο που ειτε το δεις είτε οχι, δε κερδιζεις/χανεις κατι. Γενικα, μπορω ανετα να κοψω πχ 10ωρες απο το παιχνιδι κ να μη μου λείψουν καθόλου :) 

 

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήρα το 7 τελικά και παίζω εδω και 2 μέρες.

Είδα μόνο ένα βίντεο με λίγο την ιστορία του Cloud σαν recap πριν παίξει κάποιος το 7 για να έχω μια εικόνα.

Το παιχνίδι είναι ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρον. Μου αρέσει πάρα πολύ. 

Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι ότι με αγχώνουν λίγο οι συνεχόμενες μάχες που είναι real time.

Θα προτιμούσα το combat να είναι κλασσικό turned base rpg. 

Σιγουρα θα το τερματίσω και αν αξίζει κάποιο άλλο απο την σειρά να μου το πείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...