Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκπτωση με το καλημερα στο steam

https://store.steampowered.com/app/1462040/FINAL_FANTASY_VII_REMAKE_INTERGRADE

 

49.69 δολλαρια Αμερικη στα 56.79 σε εμας. Αναμενουμε greenman fanatical gamebillet να δωσουν το παρον να δουμε σε τι τιμες θα παιξουν και αυτοι.

 

Στα 51.11 στο humble μου το βγαζει εχω και το 20% discount απο choice.

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από green man gaming το παιχνίδι βγαίνει στα 45.43 με το παρακάτω κουπόνι. Είναι για άπειρες φορές να χρησιμοποιηθεί 

#Y83628-DSND8A-XDIQGS

 

https://www.greenmangaming.com/games/final-fantasy-vii-remake-intergrade-pc/

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει αλλαγές η Intergrade έκδοση από αυτήν που κυκλοφόρησε στο Epic πέρα του Expansion? Γιατί η PS5 έκδοση ήταν σίγουρα καλή αναβάθμιση και στον οπτικό τομέα εκτός του Expansion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Θα έχει αλλαγές η Intergrade έκδοση από αυτήν που κυκλοφόρησε στο Epic πέρα του Expansion? Γιατί η PS5 έκδοση ήταν σίγουρα καλή αναβάθμιση και στον οπτικό τομέα εκτός του Expansion.

Η ίδια ακριβώς έκδοση είναι, δεν αλλάζει κάτι. Η Intergrade έκδοση είναι και στο epic.(Και την έχουν ακόμα 80,00€ lol)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 5/1/2022 στις 11:02 ΜΜ, chrisde είπε

Λοιπόν το τέλειωσα σήμερα (το main story) και... προσπαθώ να βάλω τις σκέψεις μου σε μια σειρά και να αξιολογήσω αυτό που είδα. Προφανώς θα χρειαστούν spoiler tags για όσους δεν το έχουν τελειώσει/παίξει ακόμη αλλά κάποια πράγματα νομίζω ότι μπορούν να ειπωθούν και να απευθυνθούν και σε αυτούς. Αν κάποιος δεν θέλει να ξέρει απολύτως τίποτα για το παιχνίδι και θέλει να τα δει όλα από πρώτο χέρι όντας απροετοίμαστος, ας σταματήσει να διαβάζει εδώ.

Τώρα, ξεκινάμε από το προφανές: το έχουν αλλάξει. Δηλαδή πολύ. Δηλαδή εντελώς. Είναι καλό αυτό; Well it depends... Ανάλογα τι θέλει ο καθένας: όποιος θέλει ακριβή μεταφορά του πρωτότυπου απλά με καλύτερα γραφικά, δεν θα μείνει ικανοποιημένος, διότι δεν είναι. Και όχι μόνο επειδή σταματάει ως γνωστόν στη Midgar. Υπάρχουν μεγάλες αλλαγές που θα επηρεάσουν όλη την ιστορία. Πολλοί κάνουν υποθέσεις για το πόσα parts θα είναι βασιζόμενοι στις εξελίξεις του original παιχνιδιού. Κακώς, διότι είναι πλέον ξεκάθαρο ότι δεν θα την ακολουθήσει, το τι θα γίνει είναι παντελώς άγνωστο. Καλώς ή κακώς θα πρέπει να περιμένουμε για να δούμε τι μέλλει γενέσθαι.

Δεύτερον ένα θέμα που θέλω να θίξω είναι όσον αφορά τους νέους παίχτες που δεν έχουν παίξει το og. Στο τέλος, δεν νομίζω ότι θα βγάλουν άκρη εκτός και αν δουν από κάνα youtube την ιστορία του αρχικού. Τα γεγονότα δεν βγάζουν νόημα, αν δεν ξέρεις τι έχει γίνει στο παλιό. Ειδικά σε ότι αφορά τον Sephiroth και τα "μαύρα φαντασματάκια" που θα έχετε δει σε trailer. Προσωπικά θεωρώ ότι το παιχνίδι είναι ξεκάθαρο fan service για κάποιους (όχι όλους) από όσους έχουν παίξει το og.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν μου αρέσει η κατεύθυνση που έχουν πάρει, θα εξαρτηθεί από τα μελλοντικά παιχνίδια (ή παιχνίδι, αν θέλουν το τελειώνουν και με ένα ακόμη). Ένας λόγος να αισθάνομαι απαισιόδοξος είναι η πτωτική πορεία της εταιρείας από τότε που συγχωνεύτηκε με την enix και έφυγε ο Sakaguchi που ήταν το μυαλό και η ψυχή των καλών FF.  Ένας λόγος για να είμαι όμως αισιόδοξος είναι το ίδιο το παιχνίδι καθαυτό το οποίο μου άρεσε. Μου άρεσε το σύστημα μάχης παρ όλες τις ατέλειες του (θέματα με την κάμερα, τη στόχευση και το iq των μελών που δεν ελέγχεις στην μάχη). Δεν ήταν τέλειο αλλά μπορεί στο επόμενο παιχνίδι να βελτιωθεί. Αυτό που μου άρεσε όμως πολύ ήταν τα γραφικά, η μουσική (φυσικά) και πάνω απ' όλα ΛΑΤΡΕΨΑ τους χαρακτήρες. Σε αντίθεση με το διαβόητο advent children, όπου τους πετσόκοψε, εδώ τους βλέπουμε ακριβώς όπως τους γνωρίσαμε και τους αγαπήσαμε και μάλιστα τους αναπτύσσει ακόμα περισσότερο. Για την ιστορία δεν μπορώ να κρίνω αν δεν ολοκληρωθεί. Στο συγκεκριμένο με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα. Ξεκίνησε καλά, σχεδόν πιστό με το πνεύμα του og,  έχοντας θέματα με το pacing βέβαια, στο τέλος όμως αλλάζουν όλα.

Και πάμε στα spoilers...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ναι ξέρω, όλοι όσοι το τελειώσατε σκεφτήκατε τη Marvel. Alternative timelines και κουραφέξαλα. Δεν θα πω ψέματα, το ίδιο σκέφτηκα και εγώ και μονολογούσα: Σοβαρά τώρα; Πάλι; Η αλήθεια είναι ότι έχει ξαναγίνει στο FFXIII-2 οπότε δεν το λες πρωτάκουστο ή εντελώς ξαφνικό. Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα: Το χρησιμοποιείς καταχρηστικά σαν plot armor και τα κάνεις όλα πουτ@να, ή μυαλωμένα, σαν αφορμή να ξεκολλήσεις από την original ιστορία και να πεις μια διαφορετική δική σου, που να είναι τουλάχιστον εξίσου καλή και ενδιαφέρουσα. Θέλω να πιστεύω ότι θα συμβεί το δεύτερο. Αν το δούμε και λίγο ποιητικά, τα whispers μπορεί να συμβολίζουν τους hard-core fans που δεν θέλουν να αλλάξει τίποτα από το παιχνίδι που αγαπήσανε εκτός των βελτιωμένων γραφικών, και η Aerith τους developers που επιδιώκουν την αλλαγή, την ευκαιρία να πουν μια δική τους διαφορετική ιστορία. Όπως και να χει οφείλω να πω ότι ο Nomura έχει @@ που πήρε αυτό το ρίσκο, ενώ μπορούσε απλά να πει την ίδια σχεδόν ιστορία και να είχε την επιτυχία εξασφαλισμένη. Τώρα, αναγκαστικά ρισκάρει... Θα δούμε που θα καταλήξει...

Εν κατακλείδι, το το παιχνίδι μου άρεσε. Όπως έχω ξαναπεί, είναι σίγουρα το καλύτερο μοντέρνο FF.  Έχει πολύ ωραία γραφικά, ήχο, χαρακτήρες και αν μην τι άλλο ενδιαφέρουσα ιστορία. Είναι ξεκάθαρα ένα πολύ ωραίο story driven jrpg που σε πολλούς είχαν λείψει. Δεν είναι τέλειο όμως. Θεωρώ ότι πρέπει όποιος το παίξει να έχει επαφή με το πρωτότυπο, αλλιώς κάποια γεγονότα δεν θα βγάζουν νόημα. Το σύστημα μάχης είναι επίσης ενδιαφέρον και μοντέρνο, συνδυάζοντας στοιχεία από τα τελευταία FF με ωραίο τρόπο, αν και δεν λείπουν και εδώ τα προβλήματα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους "παππούδες" έχουν παίξει το og, δεν το θεωρούν taboo και δεν τους πειράζει να δουν αλλαγές στην ιστορία. Για τους υπόλοιπους δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...

Αυτό το og ποιο παιχνίδι είναι που το αναφέρεις ξανά και ξανά με συντομογραφία? Είναι τόσο γνωστό που θα πρέπει να το αναγνωρίσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dancer_69 said:

Αυτό το og ποιο παιχνίδι είναι που το αναφέρεις ξανά και ξανά με συντομογραφία? Είναι τόσο γνωστό που θα πρέπει να το αναγνωρίσουμε?

Og = original = Final Fantasy 7 μη remake 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Αυτό το og ποιο παιχνίδι είναι που το αναφέρεις ξανά και ξανά με συντομογραφία? Είναι τόσο γνωστό που θα πρέπει να το αναγνωρίσουμε?

Όπως είπε και ο Nick, το original Final Fantasy VII. Αν είναι γνωστό; Βασικά όχι, πασίγνωστο είναι, αλλά ακόμα και αν δεν το ξέρεις λόγω ηλικίας φαντάζομαι (του 1997 είναι), εφόσον το τωρινό λέγεται Remake, ε κάποιου αρχικού παιχνιδιού δεν θα είναι remake; Αν δεν το έχεις παίξει, και είσαι φαν των jrpg, εννοείται συνίσταται ανεπιφύλακτα (για μένα και πολύ άλλο κόσμο θεωρείται το καλύτερο παιχνίδι ever), απλά θα πρέπει να ασχοληθείς με mods για να τρέχει με αξιοπρεπή visuals στα σύγχρονα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisde είπε

Όπως είπε και ο Nick, το original Final Fantasy VII. Αν είναι γνωστό; Βασικά όχι, πασίγνωστο είναι, αλλά ακόμα και αν δεν το ξέρεις λόγω ηλικίας φαντάζομαι (του 1997 είναι), εφόσον το τωρινό λέγεται Remake, ε κάποιου αρχικού παιχνιδιού δεν θα είναι remake; Αν δεν το έχεις παίξει, και είσαι φαν των jrpg, εννοείται συνίσταται ανεπιφύλακτα (για μένα και πολύ άλλο κόσμο θεωρείται το καλύτερο παιχνίδι ever), απλά θα πρέπει να ασχοληθείς με mods για να τρέχει με αξιοπρεπή visuals στα σύγχρονα μηχανήματα.

Το τράβηξαν υπερβολικά πολύ. Εντυπωσιακότατο οπτικοακουστικά και μεχρι τη μέση του ενδιαφέρον, από ένα σημείο και μετά έκανες τα ίδια και τα ίδια για πολλές ώρες μέχρι το τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Armoral said:

Το τράβηξαν υπερβολικά πολύ. Εντυπωσιακότατο οπτικοακουστικά και μεχρι τη μέση του ενδιαφέρον, από ένα σημείο και μετά έκανες τα ίδια και τα ίδια για πολλές ώρες μέχρι το τέλος.

You summed it up nicely 👌

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xvipes είπε

You summed it up nicely 👌

Και φαντάσου ότι αυτό ήταν το πρώτο μέρος.

Βέβαια υπάρχει και ένας λόγος για τον οποίο αξίζουν να παιχθούν και τα δύο μετά μανίας.

Spoiler

Final Fantasy VII Remake: What The Tifa Outfit Choice Actually Does

 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...