Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έβαλα χτες να παίξω και έπαθα σοκ, όχι για το παιχνίδι αλλά γιατί πέρασα τα τελευταία 20+ χρόνια νομίζοντας ότι όλα τα Final Fantasy ήταν turned based. Είχα αγοράσει το FF X όταν βγήκε και ήταν το μόνο που τερμάτισα. Eίχα πάρει και το επόμενο αλλά δεν έπαιξα πολύ. Τώρα είμαι στην φάση που θέλω να παίξω όλα τα FF νομίζω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mη στο χαλασω αλλα μπασταρδεμενο turn based ειναι - ναι θελουν να κανουν τη σειρα action αλλα το τελευταιο XVI η 16 ? :P  οτι και να λενε οι "κριτικοι" ηταν μαυρο χαλι οποτε πανε πισω να κανουν milking το παλιο καλο 7

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

το τελευταιο XVI η 16 ? :P  οτι και να λενε οι "κριτικοι" ηταν μαυρο χαλι

Αφού το λές εσύ συμφορουμίτη, έτσι θα είναι.

Το κοινό βέβαια δεν φαίνεται να συμφωνεί μαζί σου, και από πωλήσεις τα πήγε πολύ καλά :) 

image.png.e95b1ea8783307cdc8a97e8633dd8c85.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλα εσυ ειχες πει τα καλυτερα και για το XV με εβαλες να παρω τη deluxe και μετα βγαλανε τη Royal και μετα τη windows complete ? edition και τελειωμο δεν εχουν :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο, γιατί για το XV συγκεκριμένα μόνο τα καλύτερα δεν είχα πει.

Μπορείς να πάς και στο θέμα του εδώ στο forum να δεις τι παράπονα που είχα γενικά με το συγκεκριμένο παιχνίδι, που το θεωρώ το πιο αδύναμο της σειράς μετά το XIII.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Kαλα εσυ ειχες πει τα καλυτερα και για το XV με εβαλες να παρω τη deluxe και μετα βγαλανε τη Royal και μετα τη windows complete ? edition και τελειωμο δεν εχουν :P

Εγω ειχα γραψει για το XV αλλα ειχα παιξει ολο το παιχνιδι μαζι με τα 4 DLC και μου ειχε αρεσει αρκετα. Το XVI δεν το εχω παιξει βεβαια οποτε δεν εχω αποψη για αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Mhlogiatros said:

Mη στο χαλασω αλλα μπασταρδεμενο turn based ειναι - ναι θελουν να κανουν τη σειρα action αλλα το τελευταιο XVI η 16 ? :P  οτι και να λενε οι "κριτικοι" ηταν μαυρο χαλι οποτε πανε πισω να κανουν milking το παλιο καλο 7

Θα προσπαθήσω να παίξω και το XV και XVI σιγά σιγά. Δεν έχω πρόβλημα με το turn based απλά δεν ήξερα ότι το είχαν γυρίσει σε action rpg. Το θέμα ήταν ότι παίζω εδώ και κανα μήνα το Horizon: Zero Dawn και δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο βαρετό είναι. Όταν έβαλα το FF VII θυμήθηκα πως είναι να έχει ενδιαφέρον στορυ ένα παιχνίδι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Θα προσπαθήσω να παίξω και το XV και XVI σιγά σιγά. Δεν έχω πρόβλημα με το turn based απλά δεν ήξερα ότι το είχαν γυρίσει σε action rpg. Το θέμα ήταν ότι παίζω εδώ και κανα μήνα το Horizon: Zero Dawn και δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο βαρετό είναι. Όταν έβαλα το FF VII θυμήθηκα πως είναι να έχει ενδιαφέρον στορυ ένα παιχνίδι :P

Βαρετό το zero dawn; Not really. Το forbidden west ίσως…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Zus said:

Βαρετό το zero dawn; Not really. Το forbidden west ίσως…

Ξέχασα να πω ότι παίζω στο PS5. Νομίζω το FF VII Remake ταιριάζει περισσότερο σε gamepad με το autoaim. Ίσως το ευχαριστιόμουν περισσότερο στο PC το Zero Dawn. Παρόλα αυτά δεν με ενδιαφέρει καθόλου το στορυ του, κάποια side quests τα έχω βρει πιο ενδιαφέρον από το main story. Ενώ του Final Fantasy πάντα κάτι βρίσκουν να το κάνουν ενδιαφέρον (έχω δει και κάποια animations και μου άρεσαν). Θα δείξει είμαι ακόμα στην αρχή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ξέχασα να πω ότι παίζω στο PS5. Νομίζω το FF VII Remake ταιριάζει περισσότερο σε gamepad με το autoaim. Ίσως το ευχαριστιόμουν περισσότερο στο PC το Zero Dawn. Παρόλα αυτά δεν με ενδιαφέρει καθόλου το στορυ του, κάποια side quests τα έχω βρει πιο ενδιαφέρον από το main story. Ενώ του Final Fantasy πάντα κάτι βρίσκουν να το κάνουν ενδιαφέρον (έχω δει και κάποια animations και μου άρεσαν). Θα δείξει είμαι ακόμα στην αρχή :D

Περιμενα να προχωρησεις μετα τη μεση και θα δεις οτι το zero dawn εχει πολυ δυνατη ιστορια. Απλα ξεκιναει χλιαρα μολις πιασει και τους παλιους και πως εγινε οτι εγινε και τα σχεδια τους με το Gaia θα σου αρεσει πολυ. Σιγουρα ειναι παιχνιδι για ποντικι μιας και θελει accuracy οταν παλευεις με τα τεραστια ρομποτ εγω το γουσταρα πολυ και περιμενω πως και πως το 2 στο pc που θα εχει και ελληνικα. Το μονο αρνητικο του πρωτου οτι δεν εβαλαν ελληνικους υποτιτλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μόλις το τελείωσα.

Τελικα δεν ημουν στο τελευταιο boss οταν σταματησα πριν 3 χρόνια.

Ρε τι επική παραγωγή ήταν αυτή;

Κάνει τα παιχνίδια της ubisoft να φαίνονται ερασιτεχνικά.

Πάει κολλήσαμε τώρα με τα FF. Και έρχεται Rebirth τέλος του μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία για να συνεχίσω μετά το rebirth. Απλά αυτό το game δεν είναι remake αλλά spin off καμία σχέση δηλαδή με το πρώτο η καλύτερη πολύ μακρινή συγγένεια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πιο σωστός χαρακτηρισμός είναι reimagine. Όπως έχω ξαναπεί θεωρώ must προσωπικά να έχει παίξει κάποιος το original πριν ασχοληθεί με αυτό, διότι το remake δεν υποκαθιστά το original, είναι το πρώτο μέρος μιας τριλογίας όπου αφηγείται (περίπου) τα γεγονότα του original σε

Spoiler

κάτι σαν παράλληλα σύμπαντα / timelines όπου κάποιοι χαρακτήρες μοιάζουν να έχουν γνώση των γεγονότων του original και θέλουν να τα "διορθώσουν" ο καθένας για δικό του λόγο.

To Remake σαν παιχνίδι τώρα ήταν εντυπωσιακό, αλλά με ελαττώματα. Το παλιό για μένα είναι το goat, το έχω λιώσει άπειρες φορές, έχω χάσει το μέτρημα πραγματικά πόσες φορές το έχω τελειώσει και αν μου πει κάποιος ξαναξεκίνα το, θα πω, ευχαρίστως. Το Remake πάλι τη δεύτερη φορά που το έπαιξα ένιωθα σε πολλές περιπτώσεις να κάνω αγγαρεία, δεν με βλέπω να ασχολούμαι και τρίτη, όσο φανατικός και αν είμαι. Απ' ότι διαβάζω πάντως στο Rebirth έχουν εισακουστεί τα παράπονα των παικτών του πρώτου και τα έχουν διορθώσει σε μεγάλο βαθμό. Πολλοί λένε ότι σε σύγκριση με το καινούριο, το remake μοιάζει με φτωχή παραγωγή κάτι το οποίο δεν ισχύει φυσικά με τίποτα, άσχετα από τα προβλήματα του. Ελπίζω μόνο να μην είναι ανούσιο και κουραστικό open world παιχνίδι χωρίς συνοχή διότι η γοητεία των final fantasies ήταν ανέκαθεν η ιστορία, οι χαρακτήρες, τα γραφικά και φυσικά η μουσική τους.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/2/2024 στις 11:38 ΠΜ, chek2fire είπε

Και εγώ θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία για να συνεχίσω μετά το rebirth. Απλά αυτό το game δεν είναι remake αλλά spin off καμία σχέση δηλαδή με το πρώτο η καλύτερη πολύ μακρινή συγγένεια. 

 

Αν έχεις παίξει το κλασσικό παιχνίδι το Remake αποκτά άλλο νόημα. Για εμένα αυτό το playthrough ήταν απολαυστικό, δε μου φάνηκε καθόλου βαρετό ή παρατεταμένο όπως την πρώτη φορά που το δοκίμασα και είναι απλά τόσο εντυπωσιακό με τα εφέ, τα cutscenes, την γιαπωνεζοποζεριά του αν θέλεις που δε μπορώ να πω κακή κουβέντα. Κυρίως γιατί πάει όπως πάει η ιστορία πάνω κάτω, όσα έχουν προστεθεί και ειδικά τα boss fights είναι χάρμα ιδέσθαι και για τη μουσική τι να πω. Με το που μπαίνει θέλεις να αρχίσεις μάχη. Ο ορισμός του gaming λέμε και από ότι διαβάζω πολλοί θεωρούν άλλα Final Fantasy τα κορυφαία της σειράς.

Το παιχνίδι είναι απίστευτο, τώρα το τι θα κάνουν και πως θα προχωρήσει η ιστορία, το σημαντικό κομμάτι είναι το Rebirth κυρίως και εκεί πρέπει να δούμε τι έχουν κάνει.

Ακόμη και το intermission είναι πολύ καλό, εντάξει έχει λίγο το πήγαινε εδώ πήγαινε εκεί παίξε αυτό παίξε εκείνο αλλά αν δε θέλεις το προχωράς όσον αφορά την κύρια ιστορία και τέλος.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δυστυχώς η μετατροπή του σε δυτικού τύπου action από turn based που ήταν το original, δεν μου επέτρεψαν να χαρώ το remake, με αποτέλεσμα να το παρατήσω μετά από καμιά δεκαριά ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...