Προς το περιεχόμενο

Το TikTok ξεπέρασε τη Google ως την ιστοσελίδα με τις περισσότερες επισκέψεις το 2021


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άκρως εντυπωσιακό κατάφερε φέτος το TikTok, καθώς σύμφωνα με στατιστικά της Cloudfare, κατάφερε να γίνει η πιο δημοφιλής ιστοσελίδα του 2021 προσπερνώντας μέχρι και τη Google.

Μόλις το περασμένο έτος, το TikTok κατάφερε να μπει στη λίστα με τις 10 ιστοσελίδες που είχαν τις περισσότερες επισκέψεις και κατάφερε να βρεθεί στην 7η θέση, μόλις πίσω από Google, Facebook, Microsoft, Apple, Netflix και Amazon. Για το 2021, η λίστα παρέμεινε σχεδόν ίδια, με το Amazon να παίρνει τη θέση του Netflix και φυσικά, το TikTok που βρίσκεται στην κορυφή.

Στο blog post της, η Cloudfare σημείωσε πως η σύγκριση στατιστικών μεταξύ των δύο ετών μπορεί να φανερώνει κάποια ανακρίβεια στους αριθμούς, καθώς η εταιρεία έκανε συλλογή στοιχείων από τον Σεπτέμβριο μέχρι και τον Δεκέμβριο το 2020, ενώ φέτος η συλλογή στοιχείων ξεκίνησε από την αρχή του έτους. Σύμφωνα με τη Cloudflare, το TikTok έφτασε στην κορυφή στις 17 Φεβρουαρίου 2021, με κάποιες ακόμη μέρες τον Μάρτιο και Ιούνιο, ενώ από τα τέλη Αυγούστου παρέμεινε σ' αυτή.

Η δημοτικότητα της εφαρμογής ανέβηκε δραματικά κατά τη πανδημία, που αρχικά προσέλκυσε έφηβο κοινό. Από τότε, κέντρισε το ενδιαφέρον χρηστών διαφόρων ηλικιών χάρη στο πλούσιο περιεχόμενό του.

Παρόλο που η Cloudflare παρέχει μόνο δεδομένα και δεν παρέχει ανάλυση, τα σημάδια πως το TikTok θα φτάσει στην κορυφή υπήρξαν από το 2020 κάτι που εντέλει κατάφερε, ξεπερνώντας τη Google και όλες τις σχετικές υπηρεσίες της (Maps, Translate, Photos, Flights, Books, News κλπ). Αξίζει να αναφερθεί πως το TikTok (του οποίου η μητρική εταιρεία ByteDance έχει έδρα στην Κίνα), είναι η μόνη εταιρεία στις 10 πρώτες που δεν βρίσκεται στη Β. Αμερική.

Φυσικά αυτή η αύξηση επισκεψιμότητας δεν πέρασε απαρατήρητη από διαφημιστές, καθώς την ίδια μέρα που δημοσιεύθηκαν τα στοιχεία της Cloudflare, η New York Times δημοσίευσε άρθρο πως οι πωλητές λιανικής βλέπουν τη πλατφόρμα ως το καλύτερο μέσο για μάρκετινγκ, καθώς προσπαθούν να προσελκύσουν νέο κοινό. Σύμφωνα με τη NYT, οι επενδύσεις για διαφημίσεις στο TikTok είναι μια σίγουρη πηγή εσόδων, με το #TikTokMadeMeBuyIt hashtag να έχει προβληθεί πάνω από 7 δισεκατομμύρια φορές στην εφαρμογή.

Όπως είπε και ο Krishna Subramanian, ιδρυτής της μάρκετινγκ εταιρείας Captiv8, "η ανάπτυξη που είδαμε είναι εξωφρενική. Εταιρείες προχώρησαν από απλή δοκιμή του TikTok ως πλατφόρμα προώθησης, σε δημιουργία ομάδων αποκλειστικά για δημιουργία καμπάνιας διαφημίσεων στο TikTok."


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμ...περίεργη σύγκριση. Το ένα είναι βίντεο πλατφόρμα και το άλλο μηχανή αναζήτησης. Θα έλεγα η σύγκριση να γινόταν με άλλο προιόν της Google αντίστοιχο. Το YouTube δηλαδή. Που εκεί παγκόσμια κατέχει ακόμη την πρωτιά εννοείται (Αμερική και Αγγλία πέρασε μπροστά το τικ τοκ αλλά αυτό δεν λέει κάτι). Δεν κατηγορώ το τικτοκ αλλά δεν έχει επουδενή λόγο την χρηστικότητα και χρησιμότητα του Youtube. Άλλη τεχνολογία το ένα (μικρούλι και χαβαλές) και άλλη τεχνολογία το άλλο (γίγαντας). Καμία σύγκριση. 

Απορώ προς τι το άρθρο...

Βασικά τώρα πρόσεξα καλύτερα που χαρακτηρίζει το τικτοκ "ιστοσελίδα". Πραγματικά αναρωτιέμαι αν μπένει κανείς από webrowser στο τικτοκ... η ακόμη μεγαλύτερη απορία κάθε φορά που ανοίγει η εφαρμογή στο κινητό μετράει σαν κλικ στην σελίδα ? Πλάκα κάνουμε?

Επεξ/σία από tsarouc
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, tsarouc είπε

Χμμμ...περίεργη σύγκριση. Το ένα είναι βίντεο πλατφόρμα και το άλλο μηχανή αναζήτησης. Θα έλεγα η σύγκριση να γινόταν με άλλο προιόν της Google αντίστοιχο. Το YouTube δηλαδή. Που εκεί παγκόσμια κατέχει ακόμη την πρωτιά εννοείται. Δεν κατηγορώ το τικτοκ αλλά δεν έχει επουδενή λόγο την χρηστικότητα και χρησιμότητα του Youtube. Άλλη τεχνολογία το ένα (μικρό) και άλλη τεχνολογία το άλλο (γίγαντας). Καμία σύγκριση. 

Απορώ προς τι το άρθρο...

φίλος, έχει καιρό που είδα οτι το TikTok έχει ξεπερασει το YouTube

ορίστε απο σεπτέμβρη https://hypebeast.com/2021/9/tik-tok-youtube-viewership-report-app-annie

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό επιτεύχθηκε κυρίως λόγω του Youtube λόγω του ότι τουλάχιστον τα 5/10 των Youtube Shorts προέρχονται από βίντεο του ΤικΤοκ.
Βοηθάει επίσης το ότι είναι πολύ εθιστικό και αρκετά time-waster καθώς στο Youtube χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να ψάξεις κάτι και στην
συνέχεια Αν το παρακολουθήσεις.
Για να μην αναφέρω την διάρκεια και την συχνότητα των διαφημίσεων μεταξύ των δύο..

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

φίλος, έχει καιρό που είδα οτι το TikTok έχει ξεπερασει το YouTube

ορίστε απο σεπτέμβρη https://hypebeast.com/2021/9/tik-tok-youtube-viewership-report-app-annie

Φίλος το άρθρο λέει για επισκεψιμότητα και όχι για παρακολούθηση βίντεο. Παγκόσμια παρακολούθηση βίντεο λέω εγώ. Εκεί ίσως να ξεπέρασε το YouTube αλλά τι σχέση έχει το Google Καθεαυτού?

 

1 λεπτό πριν, Apollonian είπε

Αυτό επιτεύχθηκε κυρίως λόγω του Youtube λόγω του ότι τουλάχιστον τα 5/10 των Youtube Shorts προέρχονται από βίντεο του ΤικΤοκ.
Βοηθάει επίσης το ότι είναι πολύ εθιστικό και αρκετά time-waster καθώς στο Youtube χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο για να ψάξεις κάτι και στην
συνέχεια Αν το παρακολουθήσεις.
Για να μην αναφέρω την διάρκεια και την συχνότητα των διαφημίσεων μεταξύ των δύο..

Ακριβώς αυτό. Αλλά εμένα μου φαίνεται παράξενο που δεν αναφέρει YouTube αλλά Google... τι σχέση έχουν? Το τικτοκ δεν είναι ιστοσελίδα (έχει αλλά σιγά μην ξεπερνά το google σε κλικς)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρωτια αυτη ειναι ενα ακομα δειγμα της παρακμής της παγκοσμιας κοινωνίας στην οποια ζουμε, προβολη ενως fake lifestyle που απο πισω κρύβει θλίψη, wrong models, υποστήριξη ακραίων απόψεων και ψυχολογική καταπίεση  που κανουν το μελλον να φαινεται ζοφερό.        

Επεξ/σία από Fotis Deutschland
  • Like 14
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να βγουν οι ελιτιστές να πούνε για τον "βόθρο" του TikTok και για το πόσο υπεράνω είναι.

Λες και ο κόσμος κάνει χρήση των smartphones για business purposes. 

Μεγαλύτερο χαζευτήρι δεν υπάρχει. 

Οκ, καις και μερικά εκατομμύρια εγκεφαλικά κύτταρα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Η πρωτια αυτη ειναι ενα ακομα δειγμα της παρακμής της παγκοσμιας κοινωνίας στην οποια ζουμε, προβολη ενως fake lifestyle που απο πισω κρύβει θλίψη, wrong models, υποστήριξη ακραίων απόψεων που κανουν το μελλον να φαινεται ζοφερό.        

Μου θύμισες τα λόγια της συγχωρεμένης της γιαγιά μου όταν με έβλεπε εκεί στα τέλη των 80s να βλέπω MTV…

ΥΓ: ακόμα δεν έχω καταλάβει τι το χειρότερο κάνουν οι νέοι σήμερα απ’ ότι εμείς τότε που ήμασταν σε αυτή την ηλικία…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου θύμισες τα λόγια της συγχωρεμένος της γιαγιά μου όταν με έβλεπε εκεί στα τέλη των 80s να βλέπω MTV…

ΥΓ: ακόμα δεν έχω καταλάβει τι το χειρότερο κάνουν οι νέοι σήμερα απ’ ότι εμείς τότε που ήμασταν σε αυτή την ηλικία…

Ρε φιλε αν θεωρεις οτι παμε καλα σαν κοινωνια οκ παμε πασο. Ειναι πολυ φυσιολογικό να βλέπεις νεα παιδιά να ειναι στο insta ολη την ημερα, να βλέπεις κοπελες να ανεβαζουν φωτο με τα πάντα εξω χωρις να ξερουν τους κινδυνους αυτης της κίνησης, να βλέπεις 12χρονα με iPhone μονο και μονο για να το παιξουν μάγκες και τοσα αλλα. Ενταξει το παιρνω πισω το Tik tok ειναι δειγμα πολιτισμου του 21ου αιωνα.  

Επεξ/σία από Fotis Deutschland
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου θύμισες τα λόγια της συγχωρεμένης της γιαγιά μου όταν με έβλεπε εκεί στα τέλη των 80s να βλέπω MTV…

ΥΓ: ακόμα δεν έχω καταλάβει τι το χειρότερο κάνουν οι νέοι σήμερα απ’ ότι εμείς τότε που ήμασταν σε αυτή την ηλικία…

Εμείς ακούγαμε ποιοτική μουσχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εμείς κάναμε επανασταχαχαχαχχχαχα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου θύμισες τα λόγια της συγχωρεμένης της γιαγιά μου όταν με έβλεπε εκεί στα τέλη των 80s να βλέπω MTV…

ΥΓ: ακόμα δεν έχω καταλάβει τι το χειρότερο κάνουν οι νέοι σήμερα απ’ ότι εμείς τότε που ήμασταν σε αυτή την ηλικία…

δλδ το να ακους μουσικη κ να βλεπεις video clips ειναι το ιδιο με το να βλεπεις 15 δευτερα μπουρδιτσες στην καλυτερη εως υπερκαμενιες ξργω

ναι οκ η πορεια ειναι σταθερα πτωτικη στα παντα απο οτι εχω καταλαβει αλλα δεν ειναι ολο ισα κ ομοια

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis Deutschland είπε

Ρε φιλε αν θεωρεις οτι παμε καλα σαν κοινωνια οκ παμε πασο. Ειναι πολυ φυσιολογικό να βλέπεις νεα παιδιά να ειναι στο insta ολη την ημερα, να βλέπεις κοπελες να ανεβαζουν φωτο με τα πάντα εξω χωρις να ξερουν τους κινδυνους αυτης της κίνησης, να βλέπεις 12χρονα με iPhone μονο και μονο για να το παιξουν μάγκες και τοσα αλλα.    

Φίλε μου δεν ξέρω τι ηλικία εχεις, αλλά μια αναδρομή στα εφηβικά σου χρόνια θα βοηθούσε αντί να κρίνεις την σημερινή νεολαία, να την καταλάβεις…  

αν δεν μπορείς, αντί να κουνάς το δάκτυλο σαν κάτι μπαρμπάδια τουλάχιστον άσε την να μεγαλώσει και να μάθει από τα δικά της λάθη…

4 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

δλδ το να ακους μουσικη κ να βλεπεις video clips ειναι το ιδιο με το να βλεπεις 15 δευτερα μπουρδιτσες στην καλυτερη εως υπερκαμενιες ξργω

ναι οκ η πορεια ειναι σταθερα πτωτικη στα παντα απο οτι εχω καταλαβει αλλα δεν ειναι ολο ισα κ ομοια

Θέλεις να κάνουνε μια “βόλτα” στα τσαρτς και να “δεις” τι μπουρδίτσες βλέπαμε εμείς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...