Προς το περιεχόμενο

LTT - Switching to Linux Challenge!


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φανταζομαι οι περισσοτεροι ξερουμε το καναλι Linus Tech Tips στο Youtube ,προσφατα λοιπον εκαναν μια σειρα video οπου 2 μελη της ομαδας εγκατεστησαν κ χρησιμοποιησαν αποκλειστικα linux για ενα μηνα ,η κυρια χρηση τους ειναι gaming αλλα εκαναν κ οτιδηποτε αλλο θα ηθελε να κανει ενας καθημερινος χρηστης με το pc του

https://youtube.com/playlist?list=PL8mG-RkN2uTyhe6fxWpnsHv53Y1I-K3yu

 Η σειρα ολοκληρωθηκε χθες οποτε θα ηθελα τις αντιδρασεις της κοινοτητας πανω σε ολο αυτο 

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

Η σειρα ολοκληρωθηκε χθες οποτε θα ηθελα τις αντιδρασεις της κοινοτητας πανω σε ολο αυτο 

Mια χαρα τα ειπανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

και κωρις να τα εχω δει και ουτε καταλαβαινω αγγλικα :P βγαζω το συμπερασμα οτι το  linux δεν ειναι για σοβαρο gaming :D 

οχι ,ειπανε οτι το linux εχει διανυσει πολυ δρομο κ χαρις στην εκπληκτικη δουλεια πολυ κοσμου κυριως εθελοντικα ειναι πολυ καλυτερα απο παλιοτερα αλλα αν καποιος δεν ειναι διατεθιμενος να σκαλιζει ,plug n play δεν ειναι οποτε για τον casual χρηστη που θελει να παιξει στα γρηγορα κ χωρις οχληση ειναι no go ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

οχι ,ειπανε οτι το linux εχει διανυσει πολυ δρομο κ χαρις στην εκπληκτικη δουλεια πολυ κοσμου κυριως εθελοντικα ειναι πολυ καλυτερα απο παλιοτερα αλλα αν καποιος δεν ειναι διατεθιμενος να σκαλιζει ,plug n play δεν ειναι οποτε για τον casual χρηστη που θελει να παιξει στα γρηγορα κ χωρις οχληση ειναι no go ακομα

Ακριβως η φιλοσοφια του linux ειναι να κανει τον μεσο χρηστη προγραμματιστη (κομπιουτερα) να σκαλιζει αυτος το λογισμικο για να το φερει στα μετρα του, απλα οι κοινοτητες δεν το λενε ξεκαθαρα και οι κυριως που υποτιθεται παρουσιαζονται ως φιλικες διανομες, οτι για να εχει καποιος μια φιλικη εμπειρια χρησης σε ολα τα επιπεδα χρησης του ας πουμε στο 50% των δυνατοτητων προερχομενος απο τα windows πρεπει να ριξει μελετη δεν ειναι ολα out of the box, θα πρεπει να λιωσει στα configs του καθε σεναριου, απλα εγινε μια διαστρεβλωση της ερμηνειας οτι φιλικη διανομη οριζεται απο τον τροπο εγκαταστασης της, αν πρεπει να διαθετει εγκαταστατη η οχι, φιλικη διανομη δεν οριζεται αν εχει καποιον εγκαταστατη η οχι, φιλικη διανομη οριζεται να μην χρειαζεται σκαλισμα για σωστη αναγνωριση ηχου, εικονας, αναγνωριση καμερας, μικροφωνο, πολλαπλες εξωτερικες οθονες, σωστες αναλυσεις κ.λ.π. αυτες τις παιδικες ασθενειες τουλαχιστον χωρις σκαλισμα δεν καταφερε το linux να τις λυσει, ασχετως αν σε εμας για ψυχολογικους λογους θελουμε να το παιζουμε γκουρου των pc και νιωθουμε μια νοσταλγια κυριως για brain game οτι εχουμε την αναγκη και τη χαρα του ιδεατου, οχι οτι ειναι απαραιτητα κακο, οταν παραγεται γνωση  και εμπειρια καθε γνωση ειναι χρησιμη, απλως οι κοινοτητες δεν το επισημαινουν αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

 

Ακριβως η φιλοσοφια του linux ειναι να κανει τον μεσο χρηστη προγραμματιστη (κομπιουτερα) να σκαλιζει αυτος το λογισμικο για να το φερει στα μετρα του, απλα οι κοινοτητες δεν το λενε ξεκαθαρα και οι κυριως που υποτιθεται παρουσιαζονται ως φιλικες διανομες, οτι για να εχει καποιος μια φιλικη εμπειρια χρησης σε ολα τα επιπεδα χρησης του ας πουμε στο 50% των δυνατοτητων προερχομενος απο τα windows πρεπει να ριξει μελετη δεν ειναι ολα out of the box, θα πρεπει να λιωσει στα configs του καθε σεναριου, απλα εγινε μια διαστρεβλωση της ερμηνειας οτι φιλικη διανομη οριζεται απο τον τροπο εγκαταστασης της, αν πρεπει να διαθετει εγκαταστατη η οχι, φιλικη διανομη δεν οριζεται αν εχει καποιον εγκαταστατη η οχι, φιλικη διανομη οριζεται να μην χρειαζεται σκαλισμα για σωστη αναγνωριση ηχου, εικονας, αναγνωριση καμερας, μικροφωνο, πολλαπλες εξωτερικες οθονες, σωστες αναλυσεις κ.λ.π. αυτες τις παιδικες ασθενειες τουλαχιστον χωρις σκαλισμα δεν καταφερε το linux να τις λυσει, ασχετως αν σε εμας για ψυχολογικους λογους θελουμε να το παιζουμε γκουρου των pc και νιωθουμε μια νοσταλγια κυριως για brain game οτι εχουμε την αναγκη και τη χαρα του ιδεατου, οχι οτι ειναι απαραιτητα κακο, οταν παραγεται γνωση  και εμπειρια καθε γνωση ειναι χρησιμη, απλως οι κοινοτητες δεν το επισημαινουν αυτο

εγω δεν ειμαι ουτε κομπιουτερας ,ουτε προγραμματιστης ,το linux προυποθετει σκαλισμα λιγο εως πολυ ,δεν το βρισκω τραγικο κ στην τελικη μου αρεσει να μπορω να φερω το συστημα στα μετρα μου αν κατσω να ασχοληθω κ να μαθω

γενικοτερα το linux ειναι σε πολυ καλο σημειο για αυτο που ειναι ,δλδ συρραφη κυριως εθελοντικων ασυνδετων projects

απο εκει κ περα θεωρω οτι η κριτικη που εγινε απο την ματια ενος απλου χρηστη ηταν κ δικαιη κ χρησιμη κ σε μεγαλο βαθμο η κοινοτητα αντεδρασε με ωριμοτητα κ χωρις την γνωστη τοξικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

η φιλοσοφια του linux ειναι να κανει τον μεσο χρηστη προγραμματιστη (κομπιουτερα) να σκαλιζει αυτος το λογισμικο για να το φερει στα μετρα του

Αυτό ισχύει μόνο για διανομές DIY (σαν αυτή στο avatar σου), και όχι γενικότερα,

7 ώρες πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

φιλικη διανομη οριζεται να μην χρειαζεται σκαλισμα για σωστη αναγνωριση ηχου, εικονας, αναγνωριση καμερας, μικροφωνο, πολλαπλες εξωτερικες οθονες, σωστες αναλυσεις κ.λ.π. αυτες τις παιδικες ασθενειες τουλαχιστον χωρις σκαλισμα δεν καταφερε το linux να τις λυσει

και αυτό ισχύει σε μικρό βαθμό. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων δε θα υπάρχει κανένα θέμα.

Το συμπέρασμα του challenge είναι λίγο παραπλανητικό επειδή φαίνεται γενικό, ενώ μέσα εξηγούν ότι ο καθένας είχε συγκεκριμένα κριτήρια και συνοψίζουν το πόσο καλά το Linux αντεπεξήλθε σε αυτά. Αν κάποιος με ρωτήσει αν μπορεί να παίξει σε Linux, θα ρωτήσω τι παιχνίδια θέλει να παίξει. Δε θα μπορούσα να απαντήσω την ερώτηση αλλιώς (όπως κάνει το challenge, κατά κάποιον τρόπο).

Η δική μου εμπειρία είναι αρκετά διαφορετική:

1) Πολλά από τα παιχνίδια που παίζω έχουν native έκδοση, οπότε παίζουν μια χαρά.

2) Τα περισσότερα Windows παιχνίδια που παίζω είναι playable (χωρίς προβλήματα) μέσω Proton. Κάποια από αυτά τα παίζω και πάλι στα Windows για να μην έχω το performance drop, ενώ πέρα από αυτό παίζουν άψογα (πχ. The Witcher 3). Όσο για το πόσο σκάλισμα θέλει αυτή η επιλογή, είναι κυριολεκτικά μία ρύθμιση. Με λίγο παραπάνω σκάλισμα (κατέβασμα και extract σε ένα συγκεκριμένο φάκελο) υπάρχει και ένα fork του Proton που έχει κάποια ακόμα fixes.

3) Όσον αφορά τα χειριστήρια, συνολικά είχα περισσότερα θέματα σε Windows παρά σε Linux. Μού έκανε μεγάλη εντύπωση όταν έπαιζα σε PS emulator: στο Linux το χειριστήριο ήταν plug and play, ενώ στα Windows χρειάστηκε να σκαλίσω τις ρυθμίσεις.

Η πρόθεσή μου δεν είναι να "πάω κόντρα" στο συμπέρασμα του challenge, αλλά να μοιραστώ μια ακόμα εμπειρία, επειδή αυτό ακριβώς ήταν και το challenge: οι εμπειρίες 2 ατόμων. Για πολλούς γίνεται, για πολλούς άλλους όχι, και ο καθένας μπορεί να πάρει μια καλή ιδέα βλέποντας το ProtonDB (για Steam) ή τσεκάροντας ποια παιχνίδια έχουν native έκδοση.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

1) Πολλά από τα παιχνίδια που παίζω έχουν native έκδοση, οπότε παίζουν μια χαρά.

Και εγω παιζω mame , αρα καλα παιζουν και αυτα... ας ερθουν ολοι στο λινουξ να παιζουν παιχνιδια ? Στο challenge ναι μεν ο καθενας ειπε ποσο ευκολα επαιξε τα παιχνιδια που παιζει αυτος , αλλα διερευνησαν και αλλες περιπτωσεις... Για να βγει ενα πιο σφαιρικο συμπερασμα.
 

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Κάποια από αυτά τα παίζω και πάλι στα Windows για να μην έχω το performance drop, ενώ πέρα από αυτό παίζουν άψογα

Δεν παιζουν αψογα οταν εχουν performance drop... ελπιζω να το καταλαβαινεις. Το να το παραβλεπεις ειναι δικαιωμα σου , αλλα οχι η πραγματικοτητα.
 

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Μού έκανε μεγάλη εντύπωση όταν έπαιζα σε PS emulator: στο Linux το χειριστήριο ήταν plug and play, ενώ στα Windows χρειάστηκε να σκαλίσω τις ρυθμίσεις.

Αρα δεν ειναι θεμα λειτουργικου , αλλα του ps emulator. Δηλαδη ηταν καλυτερα υλοποιημενος αυτος του λινουξ απο ο,τι αυτος των windows. Αρα το λειτουργικο , οποιο και αν ειναι αυτο , δεν παιζει ρολο σε αυτο το θεμα. Αν μου διαφευγει κατι σε αυτα που εγραψες διαφωτισε με ... δεν ασχολουμαι με emulators και χειριστηρια.
 

2 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Η πρόθεσή μου δεν είναι να "πάω κόντρα" στο συμπέρασμα του challenge, αλλά να μοιραστώ μια ακόμα εμπειρία, επειδή αυτό ακριβώς ήταν και το challenge: οι εμπειρίες 2 ατόμων. Για πολλούς γίνεται, για πολλούς άλλους όχι, και ο καθένας μπορεί να πάρει μια καλή ιδέα βλέποντας το ProtonDB (για Steam) ή τσεκάροντας ποια παιχνίδια έχουν native έκδοση.

Η προθεση σου ηταν να πας κοντρα στο συμπερασμα του challenge. Αν το συμπερασμα των εμπειριων σου ηταν πανομοιοτυπο με αυτο του challenge , δεν θα το ανεφερες καν. Το challenge , εδειξε αρκετες αδυναμιες του λινουξ (των διανομων) και οχι μονο στο θεμα gaming.
Αλλα για να αναφερθουμε στο gaming , οχι τα πραγματα δεν ειναι απλα και plug n play. Το να ασχοληθει ο χρηστης με το lutris/wine/whatever ειναι ενα εξτρα "layer" στην εμπειρια του. Το να αρχισει να ασχολειται με proton και να ψαχνει στα φορουμς ποιο παιζει και και ποιο οχι και ποιο θελει τι παραμετρους δεν το λες "ευκολη" διαδικασια για καποιον που θελει απλα να εγκαταστησει το παιχνιδι του και να παιξει...
Eπισης ειναι λαθος λογικη ο χρηστης να ψαχνει το protondb και ποια παιχνιδια εχουν native εκδοση. Εγω παιζω συγκεκριμενα παιχνιδια. Αυτα θελω να παιξω στο λινουξ και δεν θα αλλαξω τα παιχνιδια που παιζω επειδη καποιο αλλο εχει native εκδοση ή υποστηριζεται καλυτερα απο το proton. Αν ειναι δυνατον δηλ....
Ειναι η ιδια λογικη που πρεσβευουν πολλοι με το λινουξ και το hardware. Αν θες να τρεξεις λινουξ , ψαξε ποιο hardware ειναι συμβατο και παρε αυτο και τρεξε λινουξ. Οχι ρε φιλε , εγω θελω να παρω το συγκεκριμενο hardware , επειδη ειναι ομορφο , εξυπνο και πανω απο ολα κανει την δουλεια μου σωστα . Το λινουξ (διανομες?κερνελ?) να προσπαθησει να τρεξει σωστα σε οσα περισσοτερα hardwares μπορει και οχι ο χρηστης να οδηγειται στην αγορα συγκεκριμενου hardware επειδη ειναι "πιο συμβατο" απο τα υπολοιπα με το λινουξ.
Μονο και μονο οταν εκφραζονται τετοιες λογικες , δειχνει την αδυναμια των διανομων (και του κερνελ κατ'επεκταση) και το ποσο υπολειπονται ακομα σε πολλα σημεια...

Επειδη τον τελευταιο μηνα στηνω σε ενα φορητο arch , αν θες να σου πω ποσα προβληματα και αδυναμιες και δυσχρηστες καταστασεις που χρειαστηκαν απειρες ωρες παραμετροποιησης και ρυθμισεων για να γινουν τα πραγματα..λειτουργικα , εδω ειμαι να σε διαφωτισω σχετικα :) Και δεν ζητησα κατι τραγικο απο την διανομη. Απλες καθημερινες εργασιες (browsing , videos , multiple monitors , κλπ) να λειτουργουν απροβληματιστα...τιποτα εξιδεικευμενο. Και παρολα αυτα τα προβληματα απειρα και τα bugs να κλεινουν δεκαετιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths ναι σε ολα με μια ενσταση ,το οτι εσυ επελεξες arch για να σεταρεις το συστημα απο το 0 δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει manjaro ,endeavour η garuda πχ οπου θα επαιρνες ετοιμο συστημα κ απλα θα τροποποιουσες για να το φερεις στα μετρα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κουλο θεμα που εχουν ορισμενες διανομες οπως φανηκε και απο το video challenge ειναι οτι πας να βαλεις χ πακετο και σου ζητα να ξηλωσεις το μισο DE οπως αυτοι με το Steam, κατι αναλογο ειχα αντιμετωπισει σε εικονη μηχανη debian unstable ειχα συμπεριλαβει Experimental repo για συγκεκριμενα πακετα κυριως για last kernel και οδηγο nvidia και σε ανυποπτο χρονο οταν πηγα να κανω upgrade, dist-upgrade μου ζητησε να κανω autoremove για να προχωρησει, οταν εδωσα apt-get autoremove μου εδωσε λιστα να φυγουν ολη την λιστα xorg-server και το de, επειδη καταλαβα τι θα επακολουθουσε ειπα να προχωρησω μιας και ηταν το πειραματοζωο στην εικονικη μηχανη, ε την εδωσα και το αποτελεσμα να μην εχω γραφικο περιβαλλον και διχως xorg-server για να φορτωσει στο boot  :D ακομα δεν καταλαβα γιατι, μαλλον κατα το upgrade δεν πρεπει να συνυπαρχουν unstable-experimental repos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Ενα κουλο θεμα που εχουν ορισμενες διανομες οπως φανηκε και απο το video challenge ειναι οτι πας να βαλεις χ πακετο και σου ζητα να ξηλωσεις το μισο DE οπως αυτοι με το Steam, κατι αναλογο ειχα αντιμετωπισει σε εικονη μηχανη debian unstable ειχα συμπεριλαβει Experimental repo για συγκεκριμενα πακετα κυριως για last kernel και οδηγο nvidia και σε ανυποπτο χρονο οταν πηγα να κανω upgrade, dist-upgrade μου ζητησε να κανω autoremove για να προχωρησει, οταν εδωσα apt-get autoremove μου εδωσε λιστα να φυγουν ολη την λιστα xorg-server και το de, επειδη καταλαβα τι θα επακολουθουσε ειπα να προχωρησω μιας και ηταν το πειραματοζωο στην εικονικη μηχανη, ε την εδωσα και το αποτελεσμα να μην εχω γραφικο περιβαλλον και διχως xorg-server για να φορτωσει στο boot  :D ακομα δεν καταλαβα γιατι, μαλλον κατα το upgrade δεν πρεπει να συνυπαρχουν unstable-experimental repos

εκει φταιει κ το pop-os κ ο linus ,ηταν bug του pop στο script εγκαταστασης του steam αλλα κ ο linus θεατρικα; κ ενω το συστημα του εδειξε οτι θα βγαλει ενα σκασμο κρισιμα πακετα αυτος επελεξε να συνεχισει, θα μου πεις ο νεος δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει ,ο νεος αν κανει πραγματα με την ιδια νοοτροπια στα win κ εκει χοντρες ζημιες θα κανει

η διαφορα ειναι οτι στα win υπαρχει κ userbase κ εμπειρια των χρηστων σε καποιο βαθμο με το λειτουργικο ,στο linux δεν υπαρχει η εμπειρια του νεου στην nix λογικη ουτε το userbase που θελουμε αν θελουμε το linux να βελτιωθει κ να υποστηριχθει σε hardware k software

για να μην παρεξηγηθω ,κατανοω κ σεβομαι τι κανει η κοινοτητα με τα λιγα resources που εχει στα χερια της ,αλλα αν θελουμε το linux που αγαπαμε να παει μπροστα ,πρεπει να γινει οσο φιλικοτερο, plug n play κ idiot-proof γινεται

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

ναι σε ολα με μια ενσταση ,το οτι εσυ επελεξες arch για να σεταρεις το συστημα απο το 0 δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει manjaro ,endeavour η garuda πχ οπου θα επαιρνες ετοιμο συστημα κ απλα θα τροποποιουσες για να το φερεις στα μετρα σου 

Οταν υπαρχουν bugs ή σχεδιαστικες αδυναμιες "upstream" , οποια διανομη και να διαλεγα , τα ιδια bugs και αδυναμιες θα ετρωγα στην μαπα. Ισως να ετρωγα λιγοτερο χρονο με μια προσεταρισμενη διανομη σε θεματα εμφανισης , δεκτο. Αλλα λειτουργικα , ολες ειναι ερμαιο των ιδιων πακετων και bugs...
 

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

εκει φταιει κ το pop-os κ ο linus ,ηταν bug του pop στο script εγκαταστασης του steam αλλα κ ο linus θεατρικα; κ ενω το συστημα του εδειξε οτι θα βγαλει ενα σκασμο κρισιμα πακετα αυτος επελεξε να συνεχισει, θα μου πεις ο νεος δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει ,ο νεος αν κανει πραγματα με την ιδια νοοτροπια στα win κ εκει χοντρες ζημιες θα κανει

Κατα 99% ο Linus , δεν καταλαβαινε τι παει να γινει εκεινη την στιγμη. Δεν ηξερε οτι τα πακετα που πανε να απεγκατασταθουν ειναι βασικα πακετα συστηματος. Βεβαια ειχε σχετικο "λεκτικο" το apt που προειδοποιουσε , αλλα κλασικα ενας windows user (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) οταν πεταγεται ενα μηνυμα , ειδικα αν λεει και πολλα δεν το πολυδιαβαζουμε.
Απο την αλλη , ολο αυτο το σκηνικο αναγκασε το pop!_os να διορθωσει (και καλα) το θεμα με το steam , πραγμα που δεν θα γινοταν αν δεν ειχε παρει τοση δημοοσιοτητα το θεμα.
Και γενικως οι διανομες πασχουν απο δικλειδες ασφαλειες , οταν καποιος χρηστης ή καποια διαδικασια προσπαθεια να σβησει αρχεια συστηματος...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mphxths είπε

1) Οταν υπαρχουν bugs ή σχεδιαστικες αδυναμιες "upstream" , οποια διανομη και να διαλεγα , τα ιδια bugs και αδυναμιες θα ετρωγα στην μαπα. Ισως να ετρωγα λιγοτερο χρονο με μια προσεταρισμενη διανομη σε θεματα εμφανισης δεκτο. Αλλα λειτουργικα , ολες ειναι ερμαιο των ιδιων πακετων και bugs...
 

2) Κατα 99% ο Linus , δεν καταλαβαινε τι παει να γινει εκεινη την στιγμη. Δεν ηξερε οτι τα πακετα που πανε να απεγκατασταθουν ειναι βασικα πακετα συστηματος. Βεβαια ειχε σχετικο "λεκτικο" το apt που προειδοποιουσε , αλλα κλασικα ενας windows user (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) οταν πεταγεται ενα μηνυμα , ειδικα αν λεει και πολλα δεν το πολυδιαβαζουμε.
Απο την αλλη , ολο αυτο το σκηνικο αναγκασε το pop!_os να διορθωσει (και καλα) το θεμα με το steam , πραγμα που δεν γινοταν αν δεν ειχε παρει τοση δημοοσιοτητα το θεμα.
Και γενικως οι διανομες πασχουν απο δικλειδες ασφαλειες , οταν καποιος χρηστης ή καποια διαδικασια προσπαθεια να σβησει αρχεια συστηματος...

1) πολλες διανομες βεβαια περνανε στα config τους ετοιμα workarounds σε γνωστα υπαρκτα προβληματα με βαση το feedback που εχουν απο τους χρηστες τους ,ναι οκ θα φορτωθεις ετσι κ επιλογες κ πακετα που δεν θα ηθελες αλλα λιγο πολυ μπορεις να τα κανεις revert k να εχεις ενα συστημα πιο απροβληματιστο το δυνατον κ στα μετρα σου ,δεν γραφω για να κρινω απλα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος ,δεν μ αρεσει που το manjaro εχει επιλεξει το pamac (κ διαφορα αλλα δικα του πχ pacman-mirrors) που αποδεδειγμενα ειναι πολυ λιγοτερο σταθερα κ απροβληματιστα ,οπου μπορω το παρακαμπτω για να απολαμβανω τα αλλα οφελη της διανομης

2) ο Linus ειναι ο καταρτισμενος pc χρηστης που ομως θελει να παταει το κουμπι κ να παιζει η χοντρη (δεν θεωρω οτι ειναι φαουλ σε αυτο),ναι αυτη η νοοτροπια δεν συναδει με το Linux ,οσο ομως ολοι μας υπερασπιζομαστε το Linux που αγαπαμε παραβλεποντας οτι μονο η προτυποποιηση σε καποιο βαθμο του linux desktop κ ο μεγαλυτερος αριθμος χρηστων θα το παει μπροστα εκει που ολοι θελουμε, τοσο θα παλευουμε να κανουμε το Linux να δουλευει ανεκτα κ με συμβιβασμους που ολοι λιγο πολυ κανουμε

ξαναλεω καταλαβαινω χοντρικα γιατι ειμαστε εδω κ ποσο γαματη ειναι η κοινοτητα που κανει οτι κανει χωρις λεφτα ,χωρις απειρο χρονο ,χωρις καθοδηγηση, το καταλαβαινω κ γουσταρω το linuxακι εστω κ ετσι ,καταλαβαινω οτι αμα θελω τα καλα του θα επωμιστω ολα οσα το συνοδευουν ,δεν θα κλεισω ομως τα ματια ,ουτε θα στρουθοκαμηλισω

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

δεν μ αρεσει που το manjaro εχει επιλεξει το pamac

Εγω απο την αλλη , σε καθε arch διανομη , το πρωτο πραγμα που εγκαθιστω ειναι το pamac. :) Τις ενημερωσεις θα τις κανω με τον pacman , αλλα αμα θελω να κωλοβαρεσω ψαχνοντας πακετα θα το κανω με τον pamac. Πολυ καλο εργαλειο κατ'εμε.
 

4 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

2) ο Linus ειναι ο καταρτισμενος pc χρηστης που ομως θελει να παταει το κουμπι κ να παιζει η χοντρη (δεν θεωρω οτι ειναι φαουλ σε αυτο),ναι αυτη η νοοτροπια δεν συναδει με το Linux ,οσο ομως ολοι μας υπερασπιζομαστε το Linux που αγαπαμε παραβλεποντας οτι μονο η προτυποποιηση σε καποιο βαθμο του linux desktop κ ο μεγαλυτερος αριθμος χρηστων θα το παει μπροστα εκει που ολοι θελουμε, τοσο θα παλευουμε να κανουμε το Linux να δουλευει ανεκτα κ με συμβιβασμους που ολοι λιγο πολυ κανουμε

Ειναι θεμα που εχει πολυσυζητηθει , εχω πει την αποψη μου πολλακις αλλα η ελιτιστικη κοινοτητα του λινουξ δεν νοει να το καταλαβει. Ο ιδιος ο Linus (οχι ο LTT , ο αλλος) , ειπε οτι ξεκινησε τον κερνελ για να γινει desktop λειτουργικο. Και εχει παραδεχτει οτι σε αυτον τον τομεα εχει αποτυχει. Πολλοι οι λογοι , δεν εχει νοημα να τους ξαναπουμε. Αν οι διανομες δεν γινουν ευχρηστες για να τραβηξουν κοσμο (και ειδικα τους gamers που ειναι μεγαλη μεριδα των χρηστων) , δεν προκειται να γινει ποτε ανταγωνιστικο desktop λειτουργικο.
Και οταν λεμε ευχρηστες δεν εννοουμε μονο την ευκολη εγκατασταση. Αλλα την ευκολη χρηση μετα την εγκατασταση. Να μπορει ο χρηστης να κανει την δουλεια του με ελαχιστη εως μηδενικη χρηση τερματικου. Το τερματικο θα ειναι εκει για οποιον γουσταρει να παιξει μαζι του.
Δηλαδη το macos πως το εχει καταφερει ? Το χρησιμοποιουν και οι πιο αδαεις χρηστες και εχει και τερματικο και μπορεις να κανεις και πιο advanced εργασιες με αυτο. Και μιλαμε για unix-based λειτουργικο στην ουσια...

Υπαρχουν διανομες , που κινουνται προς αυτην την κατασταση αλλα μετα πεφτουμε στα διαφορα λειτουργικα προβληματα ή αδυναμιες ή ελλειψεις που σε αλλα λειτουργικα συστηματα ειναι λυμενα προβληματα εδω και δεκαετιες...
Kαταλαβαινω την "τεχνικη" φυση των διανομων και την πληθωρα επιλογων και παραμετροποιησεων που προσφερουν , αλλα καποια στιγμη πρεπει να γινει το βημα παραπερα... αλλιως θα μεινει εκει που ειναι εδω και δεκαετιες..στο περιθωριο των desktop λειτουργικων συστηματων.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...