Προς το περιεχόμενο

LTT - Switching to Linux Challenge!


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αρα , εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι οταν λες σε καποιον κατι για το λινουξ , θεωρει (γιατι αραγε?) οτι θιγεται η επιλογη του , αρα κατ'επεκταση και ο ιδιος. Και επειδη μεσα του ξερει οτι εχει βαση αυτο που ειπωθηκε , οταν πει δηλ καποιος για καποιο προβλημα/αδυναμια του λινουξ , τοτε ενεργοποιειται ο φυσιολογικος αμυντικος μηχανισμος , που εκδηλωνεται ως ελιτισμος.

r/ConfidentlyWrong/

49 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τζαμπα ψυχαναλυση σας κανω :) 

Δεν το 'λεγες πιο νωρίς να μην πετάω τα λεφτά μου σε επαγγελματίες; Παράτα τα παλικάρι μου, έχεις κατεβάσει το μέσο IQ ολόκληρου του server...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/1/2022 στις 7:54 ΜΜ, snowflake99 είπε

r/ConfidentlyWrong/

Δεν το 'λεγες πιο νωρίς να μην πετάω τα λεφτά μου σε επαγγελματίες; Παράτα τα παλικάρι μου, έχεις κατεβάσει το μέσο IQ ολόκληρου του server...

Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν έχεις πει ένα αντεπιχείρημα στο γιατί να μας νοιάζει το μερίδιο του Linux στο desktop. Ειλικρινά ρωτάω, γιατί δε μπορώ να σκεφτώ ένα αρνητικό του να αυξηθεί το ποσοστό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadBoy είπε

Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν έχεις πει ένα αντεπιχείρημα στο γιατί να μας νοιάζει το μερίδιο του Linux στο desktop. Ειλικρινά ρωτάω, γιατί δε μπορώ να σκεφτώ ένα αρνητικό του να αυξηθεί το ποσοστό του.

υπαρχει ενα μονο ,θα αρχισει κ το malware στο linux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BadBoy είπε

Ωραία όλα αυτά, αλλά δεν έχεις πει ένα αντεπιχείρημα στο γιατί να μας νοιάζει το μερίδιο του Linux στο desktop. Ειλικρινά ρωτάω, γιατί δε μπορώ να σκεφτώ ένα αρνητικό του να αυξηθεί το ποσοστό του.

Μα συμφωνώ στο ότι θα ήταν καλό να ανεβεί το ποσοστό. Το "γιατί να σκάσουμε" το είπα μόνο από την άποψη ότι ακόμα και με το μικρό ποσοστό του έχει καταφέρει να είναι τόσο καλό και συνεχίζει να βελτιώνεται. (Υπόψη ότι αυτό το λέω λόγω της εξέλιξης από το 2014 περίπου που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ Linux καθημερινά.) Καταλαβαίνω γιατί ο @Neural_handshake το βρήκε κοντόφθαλμο αυτό και συμφωνώ, αλλά και πάλι αυτό απέχει πολύ από το να έλεγα πως θέλω να μείνει το Linux "για λίγους και καλούς" ή κάποια παρόμοια ανοησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@snowflake99 θελω να ξεκαθαρισω κατι ,δεν απευθυνομουν σε κανεναν προσωπικα απο εδω μεσα ,ουτε φωτογραφιζω ανθρωπους με τα post μου

 

H ισως εγω, ο μπηχτης (lol ρε) κ ολοι οσοι θελουν κοσμο να το βλεπουμε τελειως λαθος

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

@snowflake99 θελω να ξεκαθαρισω κατι ,δεν απευθυνομουν σε κανεναν προσωπικα απο εδω μεσα ,ουτε φωτογραφιζω ανθρωπους με τα post μου

Δεν το πήρα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

υπαρχει ενα μονο ,θα αρχισει κ το malware στο linux

και τώρα υπάρχουν το θέμα δεν είναι στο λειτουργικό αλλά σε αυτόν που το χρησιμοποιεί,αν είσαι μπάμιας ούτε το fort knox δεν σε σώζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

υπαρχει ενα μονο ,θα αρχισει κ το malware στο linux

Μalware σε open source?
Το vlc να το φοβομαστε που ειναι δημοφιλεστατο?
To gimp?
To blender?
Το unreal engine ?
Ειναι κι αλλα να αναφερω.
Να κανω απεγκατασταση των προγραμματων επειδη ειναι δημοφιλη κι υποπτα για πειραγμα?

Το firefox?
To audacity που πουληθηκε σε ιδιωτες, δεν εγινε 5-6 φορες φορκ?

Εγω ειμαι λαθος? Δεν καταλαβα κατι?

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Μalware σε open source?
Το vlc να το φοβομαστε που ειναι δημοφιλεστατο?
To gimp?
To blender?
Το unreal engine ?
Ειναι κι αλλα να αναφερω.
Να κανω απεγκατασταση των προγραμματων επειδη ειναι δημοφιλη κι υποπτα για πειραγμα?

Το firefox?
To audacity που πουληθηκε σε ιδιωτες, δεν εγινε 5-6 φορες φορκ?

Εγω ειμαι λαθος? Δεν καταλαβα κατι?

1) οσο βαζεις software μονο απο τα official k officially supported repos δεν εχεις προβλημα (εγω που εχω κατι λιγα απο aur δεν ειμαι 100% σιγουρος)

2) οσο δεν κανεις copy paste στο τερματικο εντολες που δεν καταλαβαινεις ,δεν εχεις προβλημα

3) οσο δεν δινεις sudo credentials σε prompts που δεν ξερεις τι ειναι κ για ποιο λογο ζητανε, δεν εχεις προβλημα

4) AN το linux ειχε πχ 30% μεριδιο desktop θα βλεπαμε κ malware με την διαφορα οτι ο linux user σε μεγαλο ποσοστο δεν κανει accept οτι βλεπει στην οθονη του

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)  Κι εγω εχω αρκετο software απο git κι aur.
2)  Συμφωνω, αλλα και τωρα με 2% μεριδιο ισχυει.
3)  Σε αυτο φταιει το λινουξ.
Ειναι λαθος αυτη η λογικη σε λειτουργικο για οικιακη χρηση. Μπερδευει και κουραζει τον χρηστη.
--> Ζηταει κωδικο για να κανει login o χρηστης.
--> Αλλος κωδικος για το πορtοφολι του χρηστη που φυλαει ολους τους κωδικους
--> Αλλος κωδικος (του admin) για να κανει εγκατασταση/update.
Eιναι λειτουργικο για πολλαπλους χρηστες σε 1 μηχανημα, σε εταιρικα περιβαλλοντα. Κι αυτο φαινεται δια γυμνου οφθαλμου.
Υπερβολικο απο τη στιγμη που μπορω να μπουταρω Live USB αλλης διανομης στο κλειδωμενο μηχανημα και να κανω παρτυ.
4)  Συμφωνω οτι θα αυξηθουν τα κρουσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Le Perv είπε

--> Ζηταει κωδικο για να κανει login o χρηστης.

 

4 ώρες πριν, Le Perv είπε

--> Αλλος κωδικος (του admin) για να κανει εγκατασταση/update.

Oχι , δεν ειναι αλλος ο κωδικος. Οταν τρεχεις ενα προγραμμα με το sudo , τον κωδικο του χρηστη βαζεις.
Δεν χρειαζεται να μπεις σαν root για να κανεις το οτιδηποτε απαξ και εχεις φτιαξει εξαρχης τον χρηστη να ειναι "administrator". Οπως και στα windows.. μπαινει ποτε κανεις με τον χρηστη "Administrator" ?
Εντωμεταξυ ειναι η ιδια ακριβως περιπτωση με τα windows , οταν πεταγεται το popup του UAC και παταμε OK.
Το πατημα του ΟΚ εκεινη την στιγμη ειναι το αντιστοιχο του "βαζω τον κωδικο στο sudo". Στην περιπτωση του λινουξ αυτο φαινεται πιο ξεκαθαρα και καταλαβαινεις τι πας να κανεις , ενω στα windows οχι και τοσο.

Οντως ειναι λειτουργικο για πολλαπλους χρηστες το οποιο ειναι σε ενα μηχανημα με εναν χρηστη. Το ιδιο μπορει να πει κανεις ομως και για τα windows. Μεχρι τα XP ή καπου εκει , τα windows δεν ειχαν την λογικη των πολλαπλων χρηστων. Στην login screen παταγες ESC και εμπαινες κανονικα... Απο μια εκδοση και μετα , μπηκε πιο σοβαρα στην λογικη αυτη.

4 ώρες πριν, Le Perv είπε

Υπερβολικο απο τη στιγμη που μπορω να μπουταρω Live USB αλλης διανομης στο κλειδωμενο μηχανημα και να κανω παρτυ.

Αυτο μπορει να γινει ανεξαρτητου λειτουργικου. Αν ομως καποιος εχει φυσικη προσβαση σε μηχανημα σου , τοτε κατι εχει παει πολυ στραβα :) Απο την αλλη ενδεικνυται σε φορητους Η/Υ να προτεινεται η χρηση encryption. Ετσι το παρτυ σταματαει πριν καν ξεκινησει :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...