Προς το περιεχόμενο

LTT - Switching to Linux Challenge!


Neural_handshake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πού να ξεκινήσει κανείς.

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Και εγω παιζω mame , αρα καλα παιζουν και αυτα... ας ερθουν ολοι στο λινουξ να παιζουν παιχνιδια ?

Δεν είπα αυτό. Είπα ότι ανάλογα με το τι παιχνίδια θέλεις να παίξεις είναι πιθανό να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει όλοι να το γυρίσουν σε Linux. Είναι feedback για όποιον θέλει να το κάνει, για να είναι προετοιμασμένος για το τι εμπειρία θα έχει. Νόμιζα πως αυτό εξυπακούεται, αλλά προφανώς και όχι για σένα.

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν παιζουν αψογα οταν εχουν performance drop... ελπιζω να το καταλαβαινεις. Το να το παραβλεπεις ειναι δικαιωμα σου , αλλα οχι η πραγματικοτητα.

Το performance drop ίσως να μην ήταν ο καλύτερος τρόπος να το περιγράψω. Υπάρχει ένα παραπάνω overhead λόγω του ότι το παιχνίδι δεν τρέχει natively, αλλά μέσω ενός compatibility layer. Εν ολίγοις θα ζορίσει το σύστημα λίγο παραπάνω απ' ό,τι αν το έτρεχες natively. Αν το σύστημά σου μπορεί να σηκώσει τον έξτρα φόρτο και αν το ίδιο το παιχνίδι δεν έχει κανένα πρόβλημα σε Linux (εικόνας/ ήχου/ controls/ οτιδήποτε), αυτό είναι που συνοψίζω ως "άψογη" εμπειρία. Σε σχέση με λίγα χρόνια πριν, είναι τεράστιο να ξέρει κάποιος ότι όλο αυτό μπορεί να το έχει με μια μόνο ρύθμιση στο Steam.

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Αρα δεν ειναι θεμα λειτουργικου , αλλα του ps emulator.

Ουσιαστικά ναι, αλλά αυτή τη λογική μπορείς να την επεκτείνεις σε όλα: στο Steam, σε κάθε παιχνίδι του Steam, σε κάθε παιχνίδι από το GOG κ.ο.κ. Αν υποθέσουμε ότι το ΛΣ θα τρέξει μια χαρά (που μπορεί να μην ισχύει πάντα), μπορείς και πάλι να συναντήσεις ένα σωρό προβλήματα με το gaming που δεν έχουν να κάνουν με το ίδιο το ΛΣ. Τους περισσότερους χρήστες δεν τους νοιάζει αυτό, τους νοιάζει να ξέρουν σε ποια πλατφόρμα θα έχουν προβλήματα και σε ποια όχι. Με αυτή τη λογική το είπα.

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Η προθεση σου ηταν να πας κοντρα στο συμπερασμα του challenge.

Την πρόθεσή μου την έγραψα στο κομμάτι που έκανες παράθεση, αλλά θα τη συλλαβίσω: ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία διαφορετική από αυτή που είχαν τα παιδιά στο video, για να ξέρει κάποιος που δει αυτά τα δύο ότι η δική του εμπειρία μπορεί να μοιάζει είτε με τη δική τους είτε με τη δική μου, ανάλογα με το τι παιχνίδια θέλει να παίξει.

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Αλλα για να αναφερθουμε στο gaming , οχι τα πραγματα δεν ειναι απλα και plug n play. Το να ασχοληθει ο χρηστης με το lutris/wine/whatever ειναι ενα εξτρα "layer" στην εμπειρια του. Το να αρχισει να ασχολειται με proton και να ψαχνει στα φορουμς ποιο παιζει και και ποιο οχι και ποιο θελει τι παραμετρους δεν το λες "ευκολη" διαδικασια για καποιον που θελει απλα να εγκαταστησει το παιχνιδι του και να παιξει...

Συμφωνώ, όλα αυτά δεν είναι καθόλου εύκολα, μόνο που δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να τα κάνεις για να παίξεις. Εγώ δεν έχει χρειαστεί να τα κάνω και αυτό είναι ο σημαντικότερος λόγος που θα έλεγα ότι συνολικά έχω μια καλή εμπειρία με το gaming στο Linux τα τελευταία χρόνια. Το περισσότερο σκάλισμα που ανέφερα είναι το να κατεβάσεις αυτό, και δεν είναι καν απαραίτητο.

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Eπισης ειναι λαθος λογικη ο χρηστης να ψαχνει το protondb και ποια παιχνιδια εχουν native εκδοση. Εγω παιζω συγκεκριμενα παιχνιδια. Αυτα θελω να παιξω στο λινουξ και δεν θα αλλαξω τα παιχνιδια που παιζω επειδη καποιο αλλο εχει native εκδοση ή υποστηριζεται καλυτερα απο το proton. Αν ειναι δυνατον δηλ....

Μα δεν είπα να κάνεις αυτό. Είπα ότι μπορεί κάποιος να δει στο ProtonDB αν τα παιχνίδια που τον ενδιαφέρουν έχουν native έκδοση. Ό,τι θέλεις λες.

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Επειδη τον τελευταιο μηνα στηνω σε ενα φορητο arch , αν θες να σου πω ποσα προβληματα και αδυναμιες και δυσχρηστες καταστασεις που χρειαστηκαν απειρες ωρες παραμετροποιησης και ρυθμισεων για να γινουν τα πραγματα..λειτουργικα , εδω ειμαι να σε διαφωτισω σχετικα :)

Να τα πεις, ναι, αλλά όχι για να διαφωτίσεις εμένα. Να τα πεις για να μοιραστείς την εμπειρία σου όπως κι εγώ, ώστε να τα δει κάποιος που θέλει να δοκιμάσει gaming σε Linux. Έτσι, αν πεις ότι είχες πρόβλημα με το τάδε distro/ DE/ package/ παιχνίδι (ή συνδυασμό αυτών), και ένας αναγνώστης θέλει να χρησιμοποιήσει τα ίδια, θα ξέρει ότι είναι πιθανό να συναντήσει πρόβλημα, και μπορεί να πει "Χέσ'το, θα κάτσω Windows". Και καλά θα κάνει. Αλλά ίσως να θέλει να παίξει κάτι άλλο και η απάντηση να είναι ότι μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το steam deck θα βοηθησει κ αλλο το gaming στο linux (το οποιο gaming θα ανοιξει την πορτα για περισσοτερους χρηστες κ hardware υποστηριξη, με κοσμο απο πισω σου μπορεις να "αναγκασεις" την nvidia να κανει opensource τον driver της πχ),ακομα κ οι εταιρειες συνειδητοποιουν οτι το να ειναι δεμενες στο αρμα της ms (που χρησιμοποιει τα win για να συρει τον χρηστη στις υπηρεσιες της κ τις επιλογες της) δεν ειναι καλο

gnome ,ολοι ξερουμε οτι δεν παιζει καλα με την κοινοτητα ,βασικα δεν παιζει καθολου κ λεει αυτο ειναι κ οποιος γουσταρει,απο τα λιγα που ξερω κ διαβαζω κ βλεπω ,μαλλον πρεπει να βγει καποιο αλλο de μπροστα, οπως οταν το gnome 2 παλιοτερα ηταν ευκολα η default ,safe κ απροβληματιστη επιλογη, δεν ξερω το kde μπορει; το cosmic desktop της pop ισως;

μια θεωρητικη λυση που σκεφτομαι (φυσικα ξερω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να συμβει), αν καποια ηγετικη κ κοινης αποδοχης φυσιογνωμια (torvalds;) πει ,ελατε οι 10 top διανομες να κανουμε μια συμφωνια κυριων

οποια διανομη (πλην εταιρειων που εχουν δικα τους συμφεροντα) μπει σταθερα στις top 10 ,θα πρεπει να πληρει καποιες προσυμφωνημενες υποχρεωσεις, παρεχοντας πχ ενα απο τα official iso με καποιο fixed χαρακτηριστικα

  • Ενα προσυμφωνημενο de ,πχ kde
  • systemd (οκ εχει ξεφυγει απο απλο init system) αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα, το υποστηριζουμε ολοι 
  • pipewire ,ειναι 95% ετοιμο; παιζει καλυτερα απο pulse audio ηδη
  • wayland καποια de το υποστηριζουν καλα
  • flatpaks out of the box, εκει παει το πραγμα η οπου αλλου παει
  • kvantum theming προσεταρισμενο να παιζει σωστα τοσο σε gtk οσο κ σε qt
  • btrfs με grub υποστηριξη
  • ενα προσυμφωνημενο σετ γραφικων εργαλειων για να αλλαζεις kernel πχ η να βαζεις drivers, να αλλαζεις locale κλπ ,του στυλ δλδ mx linux ,manjaro ,garuda κλπ

γιατι ολα αυτα; γιατι ο καθε dev θα εχει σταθερες παραμετρους γυρω απο τις οποιες να στησει το προγραμμα του κ γιατι ο καθε χρηστης θα ξερει οτι αν βαλει το universal iso θα εχει μια γνωριμη,φιλικη κ παρομοια εμπειρια ,πρωτυποποιηση χωρις πακτωλους χρηματων απο πισω ,αν μπορουσε να γινει κατι τετοιο με το καλημερα η πολυ γρηγορα θα βλεπαμε αλλο linux

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Είπα ότι ανάλογα με το τι παιχνίδια θέλεις να παίξεις είναι πιθανό να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Ε αυτο ειπανε και στα βιντεος στο LTT. Καποια παιχνιδια παιξανε καλα , καποια αλλα οχι και ηθελαν ψαξιμο και καποια αλλα καθολου. Συνολικο συμπερασμα ποιο ειναι ?
Τι καταλαβαινει ενας gamer που σκεφτεται να βαλει λινουξ ? Οτι ειναι ευκολη φαση το gaming στο λινουξ ? Ασε την δικη σου/δικη μου/του LTT την εμπειρια. 
Το συμπερασμα ειναι οτι ΑΑΑ τιτλους δεν προκειται να παιξει , αν οχι καθολου , σιγουρα θα του βγει ο πατος για να εχει μια αμφιβολη εμπειρια παιξιματος.
Τωρα αν καποιος παιζει παιχνιδια που βρισκονται στο steam..οι πιθανοτητες να παιξουν και στο λινουξ σαφως και αυξανονται.
 

49 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

αυτό είναι που συνοψίζω ως "άψογη" εμπειρία.

Εγω ξερεις τι συνοψιζω ως "αψογη" εμπειρια ? Οταν ενα συγκεκριμενο παιχνιδι στο ΙΔΙΟ hardware παιζει το ιδιο καλα στα windows και στο λινουξ. Αυτο που περιγραφεις , δεν ξερω αν το καταλαβαινεις δεν ειναι "αψογη" εμπειρια. Απλα κοιταμε μια καρεκλα , εγω λεω "να μια καρεκλα" και εσυ λες "να ενα κρεβατι". Αλλαξες τον ορισμο της λεξης "αψογη".
 

49 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Έτσι, αν πεις ότι είχες πρόβλημα με το τάδε distro/ DE/ package/ παιχνίδι (ή συνδυασμό αυτών)

Τα προβληματα δεν ηταν/ειναι καν gaming φυσης. Το λινουξ (οι διανομες) εχουν λειτουργικα προβληματα , μικρης ή μεγαλης σημασιας σε απλα καθημερινα σεναρια χρησης. Kαποια θα τα συναντησει ο μεσος χρηστης καποια οχι. Αναλογως την χρηση και την εμπειρια του. Δεν ακουμπαμε καν το gaming κομματι της φασης.
Τι ειδους προβληματα υφιστανται , γιατι υφιστανται , ποσο καιρο υφιστανται , ποιος φταιει , γιατι δεν τα φτιαχνει καποιος κλπ ερωτηματα θα ειχε πολυ ενδιαφερον καποια στιγμη να τα αναλυσουμε γιατι μια τετοια συζητηση θα σκαψει βαθια στις παθογενειες του λινουξ.

Για να κλεισω το κομματι gaming στο λινουξ , την πιο "αψογη" εμπειρια gaming παιζοντας ΑΨΟΓΑ το οποιοδηποτε παιχνιδι , ειναι να εχει σε μια γωνια στο σπιτι του ενα τουμπανο πισι με nvidia καρτα + windows + εγκατεστημενα τα παιχνιδια της αρεσκειας του , να στησει ενα gaming streaming server σε αυτο το πισι με το moonlight ,  και να παιζει τα παντα απο οποιοδηποτε λινουξ μηχανημα :) 

40 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

το steam deck θα βοηθησει κ αλλο το gaming στο linux

Εισαι σιγουρος για αυτο ? Και η γοογλε εφτιαξε το chrome os , και ο chrome ειχε hardware accel στο chrome os , αλλα ποτε δεν εφερε hardware accel στον chrome στις υπολοιπες λινουξ διανομες... Το οτι εβγαλε gaming console η steam δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα βοηθησει το gaming στο λινουξ (με τι τροπο αραγε?). Σκεψου οτι κατι τετοιο ειναι σαν να υπονομευει την κονσολα της...
 

40 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

μπορεις να "αναγκασεις" την nvidia να κανει opensource τον driver της πχ

Αυτο δεν προκειται να γινει ποτε ομως. Οσο βγαζει το ψωμι της απο τις καρτες γραφικων , ο driver θα μενει κλειστος. Το να τον "ανοιξει" ειναι σαν να λεει σε ολους τους ανταγωνιστες της , ελατε να δειτε πως δουλευει το προιον μου...
Μπορει να δινει firmwares ή κομματια κωδικα , αλλα κατι ολοκληρωμενο , ποτε δεν προκειται να δωσει.
 

40 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

gnome ,ολοι ξερουμε οτι δεν παιζει καλα με την κοινοτητα ,βασικα δεν παιζει καθολου κ λεει αυτο ειναι κ οποιος γουσταρει,απο τα λιγα που ξερω κ διαβαζω κ βλεπω

Ετσι ειναι , αλλα καλως ή κακως εχει δεχτει πολλη αγαπη τελευταια απο ubuntu και fedora και εξελισσεται γοργα. Μονο το KDE ειναι κοντα του.
 

40 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

δεν ξερω το kde μπορει; το cosmic desktop της pop ισως;

Το KDE εχει τα φοντα να χτυπησει το gnome αλλα ακομα παλευει με το wayland support κατι που το gnome εχει ξεπερασει καιρο τωρα. Το cosmic desktop του pop!_os τελευταια φορα που το ειχα τσεκαρει ηταν ... gnome extension που απλα αλλαζε πολλα εμφανισιακα στοιχεια του gnome. Δεν ξερω αν σκεφτονται να το κανουν αυτονομο DE . Αν σκεφτονται κατι τετοιο θα περασει πολυς καιρος για να φτασει σε αξιολογο επιπεδο.
 

40 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

αν καποια ηγετικη κ κοινης αποδοχης φυσιογνωμια (torvalds;) πει ,ελατε οι 10 top διανομες να κανουμε μια συμφωνια κυριων

Ο Τορβαλντς , δεν θελει να ασχοληθει. Η αγαπη του ειναι ο κερνελ και για αυτον πληρωνεται. Δεν προκειται να ασχοληθει να βαλει σε μια ταξη τις διανομες. Σε σχετικο θεμα ειχε δειξει μια προτιμηση (εμμεσως πλην σαφως) για το chrome os , οτι και καλα τα στοιχεια και τα χαρακτηριστικα που θα πρεπε να εχουν οι διανομες για να πανε μπροστα και να εξελιχθουν και να παει καλυτερα το λινουξ στο desktop κομματι , τα εχει το chrome os. Δεν ξερω αν αυτο που ειπε ηταν επηρεασμενο απο το γεγονος οτι η γοογλε του στελνει τζαμπα καθε χρονο το νεο chromebook :) 

Οσο για αυτα που λες για τις διανομες , δεν νομιζω οτι υφισταται περιπτωση ο οποιοσδηποτε να βαλει κανονες στις διανομες. Απο μονες τους πρεπει να καταλαβουν τι περπαταει και τι οχι. Καποιες μενουν κολλημενες σε φιλοσοφιες και σου λενε αυτες ειμαστε , αυτο πρεσβευουμε αν σου αρεσει , καποιες αλλες προσπαθουν να εξελιχθουν με γνωμονα την ευχρηστια του μεσου χρηστη. Θα δειξει το μελλον ποιες θα επιβιωσουν.

 

40 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

wayland καποια de το υποστηριζουν καλα

Τα εξης δυο... Gnome :) To KDE προσπαθει αλλα ακομα εχει μικροπροβληματακια με το wayland. Tα υπολοιπα DE , oυτε καν μυρωδια.
 

40 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

flatpaks out of the box, εκει παει το πραγμα η οπου αλλου παει

Αυτα τα universal packages εχουν ακομα πολλα προβληματα. Καποια στιγμη ας ελπισουμε οτι θα τα λυσουν. Προς το παρον δεν ειναι αξιοπιστες λυσεις. Προσωπικα , αντε κανα appimage στην αναγκη δηλ. Snap ουτε ζωγραφιστα , flatpaks μονο αν μιλαμε για κανα πακετο που δεν υπαρχει σε καμμια αλλη μορφη και το εχω μεγαλη αναγκη.
 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO LINUX για γενική χρήση είναι σε παρακμή , ενώ υπάρχουν συγκεκριμένες εφαρμογές που έχει λεόντιο μερίδιο.

Πιθανολογώ ότι σύντομα για γενική χρήση θα το χρησιμοποιούν hispters μονο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

TO LINUX για γενική χρήση είναι σε παρακμή , ενώ υπάρχουν συγκεκριμένες εφαρμογές που έχει λεόντιο μερίδιο.

Πιθανολογώ ότι σύντομα για γενική χρήση θα το χρησιμοποιούν hispters μονο.

Να δεχθώ την παρακμή για ειδική χρήση (π.χ. gaming όπως αναφέρει και το τοπικ)

Γενική χρήση όμως ? Τι εννοείς γενική χρήση ?

Γιατί για γενική χρήση όπως την φαντάζομαι εγώ δηλαδή browsing  , social media , streaming , ταινίες , μουσική , κείμενα , excel , παρουσιάσεις , pdf , downloading τι του λείπει σε σχέση με άλλα λειτουργικά συστήματα για πεις ότι είναι σε παρακμή ?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Να δεχθώ την παρακμή για ειδική χρήση (π.χ. gaming όπως αναφέρει και το τοπικ)

Γενική χρήση όμως ? Τι εννοείς γενική χρήση ?

Γιατί για γενική χρήση όπως την φαντάζομαι εγώ δηλαδή browsing  , social media , streaming , ταινίες , μουσική , κείμενα , excel , παρουσιάσεις , pdf , downloading τι του λείπει σε σχέση με άλλα λειτουργικά συστήματα για πεις ότι είναι σε παρακμή ?

κάποιος που θέλει pc για γενική-καθημερινή χρήση (λίγο από όλα) δεν υπάρχει λόγος να πονοκεφαλιάζει με το λινουξ. Ενω μπορώ να βρω λόγους να το αποφύγεις δεν μπορώ να βρω ούτε έναν για να το χρησιμοποιήσεις. Φυσικά δεν μιλάω για γούστα και βίτσια , μιλάω καθαρά πρακτικά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

κάποιος που θέλει pc για γενική-καθημερινή χρήση (λίγο από όλα) δεν υπάρχει λόγος να πονοκεφαλιάζει με το λινουξ. Ενω μπορώ να βρω λόγους να το αποφύγεις δεν μπορώ να βρω ούτε έναν για να το χρησιμοποιήσεις. Φυσικά δεν μιλάω για γούστα και βίτσια , μιλάω καθαρά πρακτικά.

Για λίγο απο όλα αν δεν έχεις κάποιο εξειδικευμένο hardware μία χαρά θα παίξει κάποια διανομή και δεν θα τις λείπει τίποτα.

Ασφάλεια - Δωρεάν χρήση -  Privacy είναι τα 3 πρώτα που μου έρχονται ως λόγοι για να το χρησιμοποιήσει κάποιος

Αλλά οκ μην βγαίνουμε off topic , εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν , απλά μου φάνηκε κάπως η λέξη παρακμή εφόσον μιλάμε για γενική χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Για λίγο απο όλα αν δεν έχεις κάποιο εξειδικευμένο hardware μία χαρά θα παίξει κάποια διανομή και δεν θα τις λείπει τίποτα.

Ασφάλεια - Δωρεάν χρήση -  Privacy είναι τα 3 πρώτα που μου έρχονται ως λόγοι για να το χρησιμοποιήσει κάποιος

Αλλά οκ μην βγαίνουμε off topic , εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν , απλά μου φάνηκε κάπως η λέξη παρακμή εφόσον μιλάμε για γενική χρήση

παρατηρησε πριν 5-6 χρονια ποσα ενεργα θεματα υπηρχαν για λινουξ εδω και ποσα τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

TO LINUX για γενική χρήση είναι σε παρακμή , ενώ υπάρχουν συγκεκριμένες εφαρμογές που έχει λεόντιο μερίδιο.

Πιθανολογώ ότι σύντομα για γενική χρήση θα το χρησιμοποιούν hispters μονο.

σε παρακμη δεν ειναι ,ειναι στασιμο κ λιγο στα χαμενα ,δεν καταφερε να παρει μεριδιο την εποχη που σκασαν τα 10αρια με ολο αυτον τον privacy πανικο κ δεν φαινεται να παιρνει ουτε τωρα με τα 11 κ την μια γκαφα μετα την αλλη της ms

οι περισσοτεροι linux χρηστες δεν ειναι ουτε χακερς ουτε τπτ χιπυς, ειναι χρηστες σαν κ εσενα, προσωπικα το linux σε εμενα παιζει καλυτερα απο τα win ,με λιγοτερα προβληματα τα οποια μπορω να φτιαξω κιολας ,με πολυ καλυτερο privacy ,απειρως λιγοτερα θεματα με malware κ πολυ πιο ευκολη συντηρηση αλλα δεν ειμαι ουτε gamer (βασικα στο ασχετο κατι παλια adventures παιζω) ,ουτε εχω αναγκη να τρεξω καποιο software που υπαρχει μονο στα win

ξερεις τι μου αρεσει περισσοτερο ,δεν παλευω ουτε κρυβομαι απο το λειτουργικο ,ειναι συμμαχος μου ,αν ξερω να του μιλησω θα κανει οτι θελω οπως το θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

παρατηρησε πριν 5-6 χρονια ποσα ενεργα θεματα υπηρχαν για λινουξ εδω και ποσα τωρα

αυτό δεν έχει να λέει κάτι , και εγώ είμαι χρήστης για πάνω απο 20 χρόνια , δεν συμμετέχω ενεργά γιατί συνήθως καταλήγουν τα ίδια άτομα να μιλάνε για το systemd και για τίποτα παραπάνω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθενας διαλεγει αυτο που τον βολευει, σε μενα 2 χρονια αποκλειστικη χρηση linux ξεχασα τι θα πει format, οσο ημουν σε windows μεχρι τα 8 καθε 3 και λιγο ολο με καθαριστικα ccleaner, registry cleaner γιατι μπουκωνε το συστημα και με τον καιρο εχανε την αποδοση του οσον αφορα στην αποκριση, καθε φορα εστηνα το συστημα εκανα clone με acronis, ταλαιπωρια, στο linux τα ξεχνα καποιος αυτα

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Εγω ξερεις τι συνοψιζω ως "αψογη" εμπειρια ?

Συγγνώμη που θα στο θέσω έτσι αλλά δε με απασχολεί καθόλου τι περιγράφεις με οποιαδήποτε λέξη. Σού έχω ξαναπεί ότι είναι τουλάχιστον δύσκολο να γίνει ουσιαστική συζήτηση μαζί σου λόγω του ότι ανακατεύεις γεγονότα και προσωπική εμπειρία σε κάθε πρόταση. Ο μόνος λόγος που σού απάντησα είναι επειδή με το να ξεκοκαλίσεις το ποστ μου με βοήθησες να κάνω πιο ξεκάθαρα αυτά που είπα.

Το θέμα Linux γενικότερα εκτός του ότι δε θέλω να το πιάσω ξεφεύγει και από τα πλαίσια του thread. Οι φίλοι επάνω έχουν βγει ήδη off topic. Το μόνο που θα πω ότι αρκετοί λέτε πράγματα που ανήκουν πολλά χρόνια πίσω. Αν η διαφορά είναι ολοφάνερη σε μένα που χρησιμοποιώ Linux στην καθημερινότητα τα τελευταία 7-8 χρόνια, απορώ πώς δεν είναι και σε άτομα που το χρησιμοποιούν για δεκαετίες. Μάλλον το ακολουθήσατε ως ένα σημείο και μετά ξεχαστήκατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

παρατηρησε πριν 5-6 χρονια ποσα ενεργα θεματα υπηρχαν για λινουξ εδω και ποσα τωρα

αυτό έχει κάνει με το γεγονός ότι το συγκεκριμένο νήμα το "πήρε ο διάολος" λόγο μια ¨αγέλης" χρηστών που ως τέτοια δεν αφήνει κανέναν να ασχοληθεί-γράψει-μιλήσει σοβαρά με το λίνουξ, αν δε σε αυτό προσθέσεις και το γεγονός ότι η συγκεκριμένη αγέλη είναι σε πλήρη σύγχυση όσον αφορά περί τίνος πρόκειται όταν μιλάμε για ελεύθερο λογισμικό λίνουξ κτλ κάνει ο παρών νήμα εντελώς ακατάλληλο για οποιουδήποτε είδους σοβαρή συζήτηση.

Το ποιο αστείο είναι ότι η διαπίστωση σου αποτελεί ένα τέτοιο παράδειγμα, την εποχή του cloud εσύ βρίσκεις ότι το λίνουξ παρακμάζει ε τι να συζητήσουμε ρε φίλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, snowflake99 είπε

...Οι φίλοι επάνω έχουν βγει ήδη off topic...

Δεν εχει βγει offtopic ,το θεμα ανοιχτηκε με αφορμη την LTT chalenge ωστε να γινει γενικη κουβεντα για το που ειναι το linux ,που πηγαινει κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, snowflake99 είπε

Ουσιαστικά ναι, αλλά αυτή τη λογική μπορείς να την επεκτείνεις σε όλα: στο Steam, σε κάθε παιχνίδι του Steam, σε κάθε παιχνίδι από το GOG κ.ο.κ. Αν υποθέσουμε ότι το ΛΣ θα τρέξει μια χαρά (που μπορεί να μην ισχύει πάντα), μπορείς και πάλι να συναντήσεις ένα σωρό προβλήματα με το gaming που δεν έχουν να κάνουν με το ίδιο το ΛΣ. Τους περισσότερους χρήστες δεν τους νοιάζει αυτό, τους νοιάζει να ξέρουν σε ποια πλατφόρμα θα έχουν προβλήματα και σε ποια όχι. Με αυτή τη λογική το είπα.

Απο περιεργεια, σε ποιο χειριστηριο αναφερεσαι? Γιατι της ms (aka του xbox), ειναι Plug n play στα windows.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...