Προς το περιεχόμενο

Σύστημα με αντλία θερμότητας & fan coils


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις 

Το συγκεκριμένο διαμέρισμα ηταν σ έναν χάλια δρόμο όποτε δεν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω για τις προδιαγραφές της αντλίας. 
 

Σημερα θα πάω να δω πάλι ενα Α+ , με ενδοδαπεδια και αντλία λεει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις 

Το συγκεκριμένο διαμέρισμα ηταν σ έναν χάλια δρόμο όποτε δεν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω για τις προδιαγραφές της αντλίας. 
 

Σημερα θα πάω να δω πάλι ενα Α+ , με ενδοδαπεδια και αντλία λεει 

Καλύτερα με fancoil, γιατι τα εκμεταλλευεσαι το καλοκαιρι.

Με την ενδοδαπεδια οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει οτι η ενδοδαπεδια έχει ψύξη και θέρμανση αλλα ψάχνοντας διάβασα οτι δεν κάνει δουλειά αν δεν την έχεις συνέχεια ανοιχτή. 
 

Οτι αργεί δλδ να ζεστάνει, δεν ειναι καλοριφέρ να πεις το βάζω 2-3 ώρες και το σβήνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Λεει οτι η ενδοδαπεδια έχει ψύξη και θέρμανση αλλα ψάχνοντας διάβασα οτι δεν κάνει δουλειά αν δεν την έχεις συνέχεια ανοιχτή. 
 

Οτι αργεί δλδ να ζεστάνει, δεν ειναι καλοριφέρ να πεις το βάζω 2-3 ώρες και το σβήνω 

Την ενδοδαπεδια την ανοίγεις Οκτώβρη και την κλείνεις Μάιο. Μόνο έτσι πετυχαίνει την απόδοση που πρέπει και φυσικά κάνεις και την απαραίτητη οικονομία γιατί η αντλία καίει αρκετά στα άναψε-σβησε. Το καλοκαίρι, μπορείς να κάνεις έναν ελαφρύ δροσισμο στο πάτωμα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Η σωστή λύση είναι Fancoil για την ψύξη και η ενδοδαπεδια μόνο επικουρικά να βοηθάει. Για το χειμώνα η ενδοδαπεδια είναι τέλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει μέσω του εξ οικονομω αντλία Carrier και τροφοδοτεί 2 fan coil οροφής και 2 επιδαπεδια. 

Κάνει τρελή οικονομία σε σχέση με άλλα είδη θέρμανσης. Το χειμώνα το ανοίγω Δεκέμβρη και κλείνει κατά το Μάρτιο. Για να κάνει οικονομία ξεχνάς το άνοιξε κλείσε. Δουλεύει τσουκου τσουκου και έχεις μια σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 21 βαθμούς. 

Εγώ αυτό που θα σου έλεγα να δεις είναι και τα επίπεδα θορύβου της αντλίας και των fan coil. 

Η μονάδα μου (Carrier) είναι στο μπαλκόνι και όταν δουλεύει στο φουλ ακουγεται. Δεν είναι ανοχλητικο αλλά ακούγεται. Τα fan coil δαπέδου όταν είναι στο low δεν ακούγονται καθόλου. Τα οροφής στο low ακούς ένα απαλό ήχο. Άρα για υπνοδωμάτιο τα δαπέδου είναι μονόδρομος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2022 στις 10:34 ΜΜ, turbakiasss είπε

Την ενδοδαπεδια την ανοίγεις Οκτώβρη και την κλείνεις Μάιο. Μόνο έτσι πετυχαίνει την απόδοση που πρέπει και φυσικά κάνεις και την απαραίτητη οικονομία γιατί η αντλία καίει αρκετά στα άναψε-σβησε. Το καλοκαίρι, μπορείς να κάνεις έναν ελαφρύ δροσισμο στο πάτωμα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Η σωστή λύση είναι Fancoil για την ψύξη και η ενδοδαπεδια μόνο επικουρικά να βοηθάει. Για το χειμώνα η ενδοδαπεδια είναι τέλεια.

Τελικά η μεσιτρια τα χε μπερδέψει. 

Θα έχει ενδοδαπεδια για θέρμανση και fan coils στην οροφή για ψύξη. 

Εμένα λιγακι η ενδοδαπεδια με αγχωνει ως προς την κατανάλωση επειδή διάβασα αυτό που γράφεις κι εσύ, ότι την ανοίγεις χ μήνες και δεν είναι στη λογική του ανάβω σήμερα 3 ώρες τ απόγευμα, αύριο 2, μεθαύριο παλι 3 κλπ κλπ

Δε ξερω δηλαδή αν αυτός ο συνδυασμός είναι κάτι που πρέπει να φρενάρει κάποιον που αγοράζει νέο σπίτι και δε θέλει να χει τρελά κόστη. 

Θα ένιωθα πιο safe με φυσικό αεριο, ίσως επειδή είναι κάτι γνώριμο (?).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εμένα λιγακι η ενδοδαπεδια με αγχωνει ως προς την κατανάλωση επειδή διάβασα αυτό που γράφεις κι εσύ, ότι την ανοίγεις χ μήνες και δεν είναι στη λογική του ανάβω σήμερα 3 ώρες τ απόγευμα, αύριο 2, μεθαύριο παλι 3 κλπ κλπ

Δε ξερω δηλαδή αν αυτός ο συνδυασμός είναι κάτι που πρέπει να φρενάρει κάποιον που αγοράζει νέο σπίτι και δε θέλει να χει τρελά κόστη. 

Θα ένιωθα πιο safe με φυσικό αεριο, ίσως επειδή είναι κάτι γνώριμο (?).

 

Η λογική του ανάβω 3 ώρες σήμερα, 2 αύριο κ.λπ. είναι η πιο κοστοβόρα και λανθασμένη καθώς και το σπίτι είναι κρύο και ο λογαριασμός στα ύψη!

Όποιος θέλει οικονομία στη θέρμανση, είτε έχει καυστήρα πετρελαίου, είτε φυσικού αερίου, είτε αντλία θερμότητας, ανάβει με τα πρώτα κρύα και σβήνει με τις πρώτες ζέστες.

Αυτό το σύστημα χρησιμοποιούμε δεκαετίες, είτε καίγαμε πετρέλαιο, είτε φυσικό αέριο και τώρα με αντλία θερμότητας και έχουμε ζεστό σπίτι και κόστος πολύ χαμηλότερο από οποιονδήποτε άλλον με παρόμοιο σπίτι!

110 τ.μ. διαμπερές ρετιρέ, εκτεθειμένο ολόγυρα, χωρίς μόνωση και με απλά αλουμινένια συρόμενα κουφώματα και πληρώναμε για θέρμανση και ζεστό νερό όλο το χρόνο λιγότερο από 500 ευρώ!

150 τ.μ. μεζονέτα εκτεθειμένη σε βόρειους ανέμους, σε ύψωμα δίπλα στη θάλασσα, με μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα με αντλία θερμότητας και fancoils καταναλώσαμε για θέρμανση και ψύξη σε ένα χρόνο 2700 kwh. Δηλαδή 7,5 kwh την ημέρα!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Τελικά η μεσιτρια τα χε μπερδέψει. 

Θα έχει ενδοδαπεδια για θέρμανση και fan coils στην οροφή για ψύξη. 

Εμένα λιγακι η ενδοδαπεδια με αγχωνει ως προς την κατανάλωση επειδή διάβασα αυτό που γράφεις κι εσύ, ότι την ανοίγεις χ μήνες και δεν είναι στη λογική του ανάβω σήμερα 3 ώρες τ απόγευμα, αύριο 2, μεθαύριο παλι 3 κλπ κλπ

Δε ξερω δηλαδή αν αυτός ο συνδυασμός είναι κάτι που πρέπει να φρενάρει κάποιον που αγοράζει νέο σπίτι και δε θέλει να χει τρελά κόστη. 

Θα ένιωθα πιο safe με φυσικό αεριο, ίσως επειδή είναι κάτι γνώριμο (?).

 

Αυτό που σου απάντησε ο προηγούμενος ισχύει ακριβώς. Η κουλτούρα που έχουμε να λέμε θα το ανοίξω ένα δίωρο να "σπάσει" είναι λάθος. Ο πιο οικονομικός τρόπος είναι να δουλεύει συνεχώς ώστε να "υπολειτουργεί" και να καίει ελάχιστα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@margaritagr πάντως Α+ ξέρεις ότι με μια αντλία θέρμανσης και μια λίγο πιο "παχουλή" θερμομόνωση δεν γίνεται, ή αν γίνεται πρέπει να επιτευχθεί άριστος αρχιτεκτονικός σχεδιασμός, και πάλι προσωπικά επειδή έχω μια Α εμπειρεία από Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης, αμφισβητώ πάρα πολύ αυτά τα Α+ διαμερίσματα που βλέπω κατα καιρούς να διαφημίζονται 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Εμένα λιγακι η ενδοδαπεδια με αγχωνει ως προς την κατανάλωση επειδή διάβασα αυτό που γράφεις κι εσύ, ότι την ανοίγεις χ μήνες και δεν είναι στη λογική του ανάβω σήμερα 3 ώρες τ απόγευμα, αύριο 2, μεθαύριο παλι 3 κλπ κλπ

 

Αυτό το "ανοίγω τώρα 2, αύριο 3, κ.ο.κ." είναι που θα 'πρεπε να σε αγχώνει ως προς την κατανάλωση. :P

Όταν ο χώρος έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και η θέρμανση πάει στο ρελαντί για να διατηρήσει, η κατανάλωση είναι ελάχιστη. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Η λογική του ανάβω 3 ώρες σήμερα, 2 αύριο κ.λπ. είναι η πιο κοστοβόρα και λανθασμένη καθώς και το σπίτι είναι κρύο και ο λογαριασμός στα ύψη!

Όποιος θέλει οικονομία στη θέρμανση, είτε έχει καυστήρα πετρελαίου, είτε φυσικού αερίου, είτε αντλία θερμότητας, ανάβει με τα πρώτα κρύα και σβήνει με τις πρώτες ζέστες.

Αυτό το σύστημα χρησιμοποιούμε δεκαετίες, είτε καίγαμε πετρέλαιο, είτε φυσικό αέριο και τώρα με αντλία θερμότητας και έχουμε ζεστό σπίτι και κόστος πολύ χαμηλότερο από οποιονδήποτε άλλον με παρόμοιο σπίτι!

 

αυτό το ξέρω για αντλίες θερμότητας και αέριο, είσαι σίγουρος ότι αν το Νοέμβριο ανάψω καυστήρα πετρελαίου στους 20 βαθμούς (δε λέω 25) και το σβήσω π.χ. τέλη Μαρτίου θα έχω λιγότερη κατανάλωση πετρελαίου απο το να τον ανάβω 2-3 ώρες τα κρύα βράδια ?? Αν είναι έτσι το ανάβω από τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Silenzio είπε

αυτό το ξέρω για αντλίες θερμότητας και αέριο, είσαι σίγουρος ότι αν το Νοέμβριο ανάψω καυστήρα πετρελαίου στους 20 βαθμούς (δε λέω 25) και το σβήσω π.χ. τέλη Μαρτίου θα έχω λιγότερη κατανάλωση πετρελαίου απο το να τον ανάβω 2-3 ώρες τα κρύα βράδια ?? Αν είναι έτσι το ανάβω από τώρα..

Και εγω εχω την ιδια απορια, δεν νομιζω παντως οτι ισχυει, και εγω το βραδυ που παμε για υπνο το χαμηλωνω στο 15-16 πχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι απαραίτητο η συνεχής θέρμανση ενός χώρου να είναι οικονομικότερη από την συνεχή, εξαρτάται τις απώλειες του χώρου και τον χρόνο και τρόπο χρήσης του χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Όποιος θέλει οικονομία στη θέρμανση, είτε έχει καυστήρα πετρελαίου, είτε φυσικού αερίου, είτε αντλία θερμότητας, ανάβει με τα πρώτα κρύα και σβήνει με τις πρώτες ζέστες.

Αυτο ισχυει αμα εχεις ενα στεγανο με συχρονα κουφωματα και μονωμένο σπιτι.Διαφορετικα ετσι και μπαζει απο παντου θα κοιτάς το λογαριασμο και θα παθαίνεις εγκεφαλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...