Προς το περιεχόμενο

Σύστημα με αντλία θερμότητας & fan coils


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Σιγουρα πάντως θα καψει λιγοτερα απο οτι αν το καιει ολη μερα τζαμπα..............

Το ζητούμενο είναι να ζεσταθεί! Αν λοιπόν δεν ζεσταίνεται πάλι τζάμπα θα καίει 3 ώρες! Για την ακρίβεια δεν θα είναι καθόλου τζάμπα, αλλά πεταμένα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ζητουμενο του διαλκογου που εχουμε δεν ειναι αυτο αλλα αυτο

2 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

Ενα τρύπιο σπιτι(Το τι κανω εγω στο σπιτι μου δεν σε αφορα) ναι πληρωνει λιγοτερα.Ειναι προτιμότερο να το καιει 3ωρες παρα ολη μερα να προσπαθει να ζεστάνει την τρυπα που μπαζει απο παντου.Σε ενα  σπιτι με συνχρωνες υποδομες μετα το 2010 μπορεις να το καις ολη μερα και να νιώθεις ευχαριστα και να κάνεις και οικονομια

Δεν προτεινουμε γενικα και αοριστα χωρίς να εχουμε γνωση του σπιτιου που μένει ο καθενας ως ποιο οικονομικη λυση το να καιει η θερμανση ολη μερα.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Το ζητουμενο του διαλκογου που εχουμε δεν ειναι αυτο αλλα αυτο

 

Όλα τα σπίτια που έχουμε μείνει, ακόμη και σε νεόκτιστα του '90 και του 2000 δεν είχαν καμιά σύγχρονη υποδομή, όπως άλλωστε τα περισσότερα σπίτια στην Ελλάδα.

Αλλά με την ατομική θέρμανση να καίει όλο το 24ωρο, είτε λείπαμε στη δουλειά είτε για λίγες μέρες, πληρώναμε λιγότερα από τους γείτονες, με τα ίδια τ.μ. που ήταν ενδιάμεσοι όροφοι και όχι ρετιρέ όπως εμείς, που αναβόσβηναν την θέρμανση για οικονομία! Και ενώ δεν άναβαν το καλοριφέρ έβαζαν αερόθερμα για να ζεσταθούν!!!

Και ήταν πολύ λιγότερα από όσα πληρώναμε χωρίς να ζεσταινόμαστε σε άλλο διαμέρισμα σε ενδιάμεσο όροφο, με κεντρική θέρμανση που άναβε μόνο 2 ώρες το πρωί και το βράδυ!

Μιλάω από προσωπική πείρα και όχι με θεωρίες και νόμους της φυσικής!

Τώρα αν κάποιος έχει βρει τρόπο να διατηρεί ζεστό το σπίτι του ανάβοντας την θέρμανση μόνο 2-3 ώρες, μπράβο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

Ενα τρύπιο σπιτι(Το τι κανω εγω στο σπιτι μου δεν σε αφορα) ναι πληρωνει λιγοτερα.Ειναι προτιμότερο να το καιει 3ωρες παρα ολη μερα να προσπαθει να ζεστάνει την τρυπα που μπαζει απο παντου.Σε ενα  σπιτι με συνχρωνες υποδομες μετα το 2010 μπορεις να το καις ολη μερα και να νιώθεις ευχαριστα και να κάνεις και οικονομια

 

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Όλα τα σπίτια που έχουμε μείνει, ακόμη και σε νεόκτιστα του '90 και του 2000 δεν είχαν καμιά σύγχρονη υποδομή, όπως άλλωστε τα περισσότερα σπίτια στην Ελλάδα.

σοβαρεψου??υπαρχουν πολυ χειροτερα και μαλιστα ειναι και η πλεοψηφεια.

1 ώρα πριν, SPY_oo7 είπε

Δεν προτεινουμε γενικα και αοριστα χωρίς να εχουμε γνωση του σπιτιου που μένει ο καθενας ως ποιο οικονομικη λυση το να καιει η θερμανση ολη μερα.

 

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να ζεσταθει σε κάποιο επίπεδο και να του έρθει όσο δυνατόν λιγότερο το κόστος. Εμείς με τεράστιο, παμπάλαιο και ψηλοτάβανο σπίτι. Την βγάζουμε μόνο κάποια βραδια με δύο 24αρια κλιματιστικά, όταν πάει από 16-17 και κάτω η θερμοκρασία. Την ημέρα έχουμε ένα καλοριφέρ λαδιού στο σαλόνι με μια κουβερτα στον καναπέ που καθόμαστε σχεδόν μόνιμα εκεί, δεν καίει συνέχεια. Τώρα για να έχεις ζέστη σε όλο το σπίτι έστω 12/24 το χέρι πρέπει να μπει βαθιά στην τσέπη, το ίδιο και χειρότερο για μόνωση που πρακτικά πρέπει να γίνει ανακαίνιση το μισό σπίτι, οπότε προτιμούμε ημίμετρα. 

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Όλα τα σπίτια που έχουμε μείνει, ακόμη και σε νεόκτιστα του '90 και του 2000 δεν είχαν καμιά σύγχρονη υποδομή, όπως άλλωστε τα περισσότερα σπίτια στην Ελλάδα.

Αλλά με την ατομική θέρμανση να καίει όλο το 24ωρο, είτε λείπαμε στη δουλειά είτε για λίγες μέρες, πληρώναμε λιγότερα από τους γείτονες, με τα ίδια τ.μ. που ήταν ενδιάμεσοι όροφοι και όχι ρετιρέ όπως εμείς, που αναβόσβηναν την θέρμανση για οικονομία! Και ενώ δεν άναβαν το καλοριφέρ έβαζαν αερόθερμα για να ζεσταθούν!!!

Και ήταν πολύ λιγότερα από όσα πληρώναμε χωρίς να ζεσταινόμαστε σε άλλο διαμέρισμα σε ενδιάμεσο όροφο, με κεντρική θέρμανση που άναβε μόνο 2 ώρες το πρωί και το βράδυ!

Μιλάω από προσωπική πείρα και όχι με θεωρίες και νόμους της φυσικής!

Τώρα αν κάποιος έχει βρει τρόπο να διατηρεί ζεστό το σπίτι του ανάβοντας την θέρμανση μόνο 2-3 ώρες, μπράβο του!

Αυτό που λες ισχύει και είναι αποδεδειγμένο πως η μόνιμη λειτουργία συστήματος θέρμανσης κοστίζει λιγότερο από την διακοπτόμενη λειτουργία. Το θέμα είναι πως αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει πιστευτό στον κάθε έναν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPY_oo7 είπε

 

σοβαρεψου??υπαρχουν πολυ χειροτερα και μαλιστα ειναι και η πλεοψηφεια.

 

Όπως νομίζεις! 

Μπράβο σε σένα και όσους με 2-3 ώρες καταφέρνουν να ζεστάνουν ένα σπίτι, ακόμη και αν δεν είναι "τρύπιο"!

Κρίμα που δεν μας λες το μυστικό να λύσει ο κόσμος το τόσο σοβαρό πρόβλημα με το κόστος της θέρμανσης!

Μάλλον δεν κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις ότι μιλάω για σπίτια, που ναι μεν δεν είχαν τις σύγχρονες υποδομές σε μόνωση και κουφώματα, αλλά ήταν σε καλή κατάσταση και δεν ήταν "τρύπια"!

Εννοείται ότι κάποιος που έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και αναγκάζεται να μένει σε ένα κακοσυντηρημένο σπίτι που μπάζει από παντού, δεν μπορεί ούτε 2-3 ώρες να καίει την θέρμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις ότι μιλάω για σπίτια, που ναι μεν δεν είχαν τις σύγχρονες υποδομές σε μόνωση και κουφώματα, αλλά ήταν σε καλή κατάσταση και δεν ήταν "τρύπια"!

Τωρα το λες αφου μου έβγαλες το λαδι.Τιποτα δεν εννοείτε.Δεν προτεινουμε γενικα και αοριστα χωρίς να εχουμε γνωση του σπιτιου που μένει ο καθενας ως ποιο οικονομικη λυση το να καιει η θερμανση ολη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

 

Τωρα το λες αφου μου έβγαλες το λαδι.Τιποτα δεν εννοείτε.Δεν προτεινουμε γενικα και αοριστα χωρίς να εχουμε γνωση του σπιτιου που μένει ο καθενας ως ποιο οικονομικη λυση το να καιει η θερμανση ολη μερα.

Αν είχες διαβάσει προσεκτικά τί είχα γράψει θα έβλεπες ότι δεν μιλούσα για σπίτι που μπάζει από παντού!

Και αυτός/ή που άνοιξε το θέμα ενδιαφέρεται να αγοράσει σπίτι και ρωτάει αν είναι καλύτερο το φυσικό αέριο ή η αντλία θερμότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Εννοείται ότι κάποιος που έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και αναγκάζεται να μένει σε ένα κακοσυντηρημένο σπίτι που μπάζει από παντού, δεν μπορεί ούτε 2-3 ώρες να καίει την θέρμανση!

Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι σε ενα τετοιο σπιτι θα καψει τα τριπλασια καίγοντας την θερμανση ολη μερα απο το να το ζεστανει 2-3 ώρες τις ποιο χρήσιμες.Σαφως σε ενα καλο σπιτι εινα ποιο οικονομικη η συνεχομενη θερμανση ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΕΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ ΣΑΝ  ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑ ΧΩΡΙΣ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPY_oo7 είπε

Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι σε ενα τετοιο σπιτι θα καψει τα τριπλασια καίγοντας την θερμανση ολη μερα απο το να το ζεστανει 2-3 ώρες τις ποιο χρήσιμες.Σαφως σε ενα καλο σπιτι εινα ποιο οικονομικη η συνεχομενη θερμανση ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΕΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ ΣΑΝ  ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑ ΧΩΡΙΣ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟΥΣ

Ένα "τρύπιο" σπίτι δεν πρόκειται να ζεσταθεί ποτέ με 2-3 ώρες θέρμανση αλλά ούτε και με 24ωρη. Καλύτερα να δώσει τα λεφτά να κλείσει τις τρύπες πρώτα! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σαφως σε ενα καλο σπιτι εινα ποιο οικονομικη η συνεχομενη θερμανση ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΕΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ ΣΑΝ  ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑ ΧΩΡΙΣ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟ

Αυτο και τερμα απο μενα γιατι το σκίσαμε το θεμα της κοπελας

 

 

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2022 στις 1:59 ΜΜ, SB_1957 είπε

Η λογική του ανάβω 3 ώρες σήμερα, 2 αύριο κ.λπ. είναι η πιο κοστοβόρα και λανθασμένη καθώς και το σπίτι είναι κρύο και ο λογαριασμός στα ύψη!

Όποιος θέλει οικονομία στη θέρμανση, είτε έχει καυστήρα πετρελαίου, είτε φυσικού αερίου, είτε αντλία θερμότητας, ανάβει με τα πρώτα κρύα και σβήνει με τις πρώτες ζέστες.

Αυτό το σύστημα χρησιμοποιούμε δεκαετίες, είτε καίγαμε πετρέλαιο, είτε φυσικό αέριο και τώρα με αντλία θερμότητας και έχουμε ζεστό σπίτι και κόστος πολύ χαμηλότερο από οποιονδήποτε άλλον με παρόμοιο σπίτι!

110 τ.μ. διαμπερές ρετιρέ, εκτεθειμένο ολόγυρα, χωρίς μόνωση και με απλά αλουμινένια συρόμενα κουφώματα και πληρώναμε για θέρμανση και ζεστό νερό όλο το χρόνο λιγότερο από 500 ευρώ!

150 τ.μ. μεζονέτα εκτεθειμένη σε βόρειους ανέμους, σε ύψωμα δίπλα στη θάλασσα, με μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα με αντλία θερμότητας και fancoils καταναλώσαμε για θέρμανση και ψύξη σε ένα χρόνο 2700 kwh. Δηλαδή 7,5 kwh την ημέρα!

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω στα 110τ.μ τι μέγεθος αντλίας "έτρεχε", με φέτες ή fan coils, για πόσο διάστημα και σε τι ρύθμιση (θερμοκρασία); Ρωτάω απλώς γιατί τα 500€ μου φάνηκαν λίγα χωρίς ομώς να έχω εμπειρία αλλά ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω και το ψάχνω. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από antonis1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antonis1979 είπε

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω στα 110τ.μ τι μέγεθος αντλίας "έτρεχε", με φέτες ή fan coils, για πόσο διάστημα και σε τι ρύθμιση (θερμοκρασία); Ρωτάω απλώς γιατί τα 500€ μου φάνηκαν λίγα χωρίς ομώς να έχω εμπειρία αλλά ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω και το ψάχνω. Ευχαριστώ!

Τα 110 τ.μ. ήταν με με φυσικό αέριο.

Τα 150 τ.μ. είναι με αντλία Hitachi yutaki M RASM-4NE με fan coils και λειτουργεί με αντιστάθμιση (50 βαθμούς με εξωτερική θερμοκρασία -2 και 37 βαθ. με εξωτερική 15).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

έχω κάνει αίτηση για εξ οικονομώ: οροφοδιαμέρισμα 1ος όροφος, 112τ.μ με άλλο διαμέρισμα από πάνω (οι οποίοι δεν ανάβουν ποτέ καλοριφέρ!), έτους 1982 με αλουμίνια βαρέως τύπου (όχι συρόμενα) διπλά τζάμια 15ετίας, γωνιακό με τη μεγάλη πλευρά στον βορά και την άλλη στην ανατολή. Είμαι σε συζητήσεις με μηχανικό σχετικά με τις παρεμβάσεις που θα γίνουν για ψύξη - θέρμανση (συμπεριλαμβάνεται θερμοπρόσοψη-δεν ξέρω ακόμη τι πάχους) , ο οποίος μου προτείνει Α/Θ της LG 14KW όπου θα πρέπει, όπως μου είπε, να τρέχει στους 55 βαθμούς λόγω ότι τα σώματα είναι τύπου φέτες και δεν λειτουργούν σε χαμηλότερη θερμοκρασία νερού. Με συμφέρει να αλλάξω σε πάνελ ώστε να λειτουργεί στους 35 βαθμούς; Για να εγκαταστήσω funcoils για ψύξη χρειάζεται αλλαγή στις σωληνώσεις; Επίσης μήπως η 14KW Α/Θ είναι μεγάλη για τα τετραγωνικά μου ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...