Προς το περιεχόμενο

Σύστημα με αντλία θερμότητας & fan coils


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Αυτο ισχυει αμα εχεις ενα στεγανο με συχρονα κουφωματα και μονωμένο σπιτι.Διαφορετικα ετσι και μπαζει απο παντου θα κοιτάς το λογαριασμο και θα παθαίνεις εγκεφαλικα

Ειναι λιγο σχετικο και αυτό. Εαν μένει συνέχεια καποιος μέσα ισως εχει νοημα. Αλλιως αν φευγουν ολοι 7 η ωρα και γυριζουν 7 το απογευμα δεν εχει.  

Πάντως σιγα σιγα καταλαβαίνει ο κοσμος τη σημασία της μόνωσης. Ακομα και μηχανικοί νέοι με έχουν ταπεινώσει και χλευάσει επειδη ειχα πει για μονωση λέγοντας μου πως δεν έχει σημασία και πως πχ σπιτια του 90 ειναι μια χαρα μονωμενα απο τη κατασκευη τους και η θερμομονωση ειναι απάτη μονο θεωρία

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

@margaritagr πάντως Α+ ξέρεις ότι με μια αντλία θέρμανσης και μια λίγο πιο "παχουλή" θερμομόνωση δεν γίνεται, ή αν γίνεται πρέπει να επιτευχθεί άριστος αρχιτεκτονικός σχεδιασμός, και πάλι προσωπικά επειδή έχω μια Α εμπειρεία από Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης, αμφισβητώ πάρα πολύ αυτά τα Α+ διαμερίσματα που βλέπω κατα καιρούς να διαφημίζονται 

Δεν ξέρω υποτίθεται πως έχουν θερμοπροσοψεις και ενέργεια τζάμια κλπ, αυτά ελπίζω πως από έναν μηχανικό μπορούν να ελεγχθουν; 

Πάντως πχ μιλάω τωρα για δύο σπίτια. Και τα δύο (έστω υποτίθεται Α+). Το ένα με φυσικό αεριο κ αναμονή για κλιματιστικά. Το άλλο fan coils ψύξης κ ενδοδαπεδια. Κι ο σημερινός πολιτικός μηχανικός του κτιρίου με τα fan coils στην ερώτηση περί φυσικού αερίου μου λεει να ναι Α+ σπίτι με φυσικό αεριο δεν παίζει... 

Εγω θα φεύγω το πρωι 8 παρα από το σπιτι, θα γυριζω καλές 7. Στο σπίτι μου τωρα το πατρικό ανάβουμε με πρόγραμμα 3 ώρες το πετρέλαιο το απόγευμα κι όταν κλείσει αν θέλω λίγο ακόμα θέρμανση βάζω το ac. 

Το φυσικό αέριο έχει και το + του ζεστού νερού έτσι δεν ειναι; τύπου μπαίνεις για μπανιο κι όσο το χεις ανοιχτό τρέχει ζεστο; 

Είμαι σε δίλημμα πάντως μεταξύ των δύο, θα πρεπε να χω πολύ μεγαλύτερο budget για να τα συνδυάσει όλα..

(96τμ στον 4ο το διαμέρισμα με το αεριο, 109τμ στον 2ο αυτό με fan coils & ενδοδαπεδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δεν ξέρω υποτίθεται πως έχουν θερμοπροσοψεις και ενέργεια τζάμια κλπ, αυτά ελπίζω πως από έναν μηχανικό μπορούν να ελεγχθουν; 

Πάντως πχ μιλάω τωρα για δύο σπίτια. Και τα δύο (έστω υποτίθεται Α+). Το ένα με φυσικό αεριο κ αναμονή για κλιματιστικά. Το άλλο fan coils ψύξης κ ενδοδαπεδια. Κι ο σημερινός πολιτικός μηχανικός του κτιρίου με τα fan coils στην ερώτηση περί φυσικού αερίου μου λεει να ναι Α+ σπίτι με φυσικό αεριο δεν παίζει... 

Εγω θα φεύγω το πρωι 8 παρα από το σπιτι, θα γυριζω καλές 7. Στο σπίτι μου τωρα το πατρικό ανάβουμε με πρόγραμμα 3 ώρες το πετρέλαιο το απόγευμα κι όταν κλείσει αν θέλω λίγο ακόμα θέρμανση βάζω το ac. 

Το φυσικό αέριο έχει και το + του ζεστού νερού έτσι δεν ειναι; τύπου μπαίνεις για μπανιο κι όσο το χεις ανοιχτό τρέχει ζεστο; 

Είμαι σε δίλημμα πάντως μεταξύ των δύο, θα πρεπε να χω πολύ μεγαλύτερο budget για να τα συνδυάσει όλα..

(96τμ στον 4ο το διαμέρισμα με το αεριο, 109τμ στον 2ο αυτό με fan coils & ενδοδαπεδια)

Θα ζητήσεις την Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης (ΜΕΑ) του κτηρίου, και θα την δώσεις σε μηχανικό που εμπιστεύεσαι, και ξέρει να την διαβάσει

Καταρχήν να ξέρεις ότι για να πάρει κατάταξη το διαμέρισμα, πρέπει να έχουν εγκαταστασθεί τα Η/Μ συστημάτα, δηλαδή σπίτι με αναμονή για κλιματιστικά ή / και αναμονή για αντλία κτλ., δεν δύναται να είναι ούτε καν Β, γιατί αν δεν μπουν τα μηχανήματα, στο ΠΕΑ που θα πάρεις όταν το αγοράσεις, θα μπουν θεωρητικά συστήματα θέρμανσης / ψύξης και θα το ρίξουν (ενεργειακά) στα τάρταρα, άρα ο μελετητής θα πρέπει να έχει προδιαγράψει τα μηχανήματα, και για να εκδοθεί (σωστά, και όχι μαϊμού) ΠΕΑ, τα μηχανήματα θα πρέπει να είναι εγκατεστημένα 

Για να στο πω πιο απλά, μπορεί εγώ στη μελέτη να έχω βάλει αντλία θερμότητας Α+++++++++++++++ για να πιασει το σπίτι την κατηγορία που λέω, αλλά αν στο πουλήσει ο κατασκευαστής χωρίς αντλία, εσύ μπορεί να μην βρίσκεις καν τέτοιο μηχάνημα (ή να κοστίζει όσο το μισό σπίτι - οκ υπερβολή, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ)    

Τώρα για το ποιο σύστημα αυτή τη στιγμή είναι πιο οικονομικό, πραγματικά με τις παρούσες τιμές ενέργειας εγώ έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά όταν με ρωτάνε...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Και εγω εχω την ιδια απορια, δεν νομιζω παντως οτι ισχυει, και εγω το βραδυ που παμε για υπνο το χαμηλωνω στο 15-16 πχ

Εννοείται ότι όταν λείπεις και το βράδυ που πας για ύπνο το χαμηλώνεις. Εκτός αν θέλεις να κοιμάσαι με σεντονάκι και όχι πάπλωμα!

2 ώρες πριν, Silenzio είπε

αυτό το ξέρω για αντλίες θερμότητας και αέριο, είσαι σίγουρος ότι αν το Νοέμβριο ανάψω καυστήρα πετρελαίου στους 20 βαθμούς (δε λέω 25) και το σβήσω π.χ. τέλη Μαρτίου θα έχω λιγότερη κατανάλωση πετρελαίου απο το να τον ανάβω 2-3 ώρες τα κρύα βράδια ?? Αν είναι έτσι το ανάβω από τώρα..

Είχαμε ατομικό καυστήρα πετρελαίου στη Θεσσαλονίκη σε ρετιρέ, χωρίς μονώσεις και με αλουμινένια συρόμενα. Το καλοριφέρ άναβε με τα πρώτα κρύα και έσβηνε την άνοιξη καθώς είχαμε μικρά παιδιά και θέλαμε να είναι το σπίτι πάντα ζεστό! Η πολυκατοικία είχε 5  οροφοδιαμερίσματα. Το δικό μας κόστος σε πετρέλαιο ήταν πολύ λιγότερο από των άλλων που δεν ήταν ρετιρέ και το αναβόσβηναν συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPY_oo7 είπε

Αυτο ισχυει αμα εχεις ενα στεγανο με συχρονα κουφωματα και μονωμένο σπιτι.Διαφορετικα ετσι και μπαζει απο παντου θα κοιτάς το λογαριασμο και θα παθαίνεις εγκεφαλικα

Όπως είπα είχα  πετρέλαιο σε ρετιρέ στη Θεσσαλονίκη και φυσικό αέριο πάλι σε ρετιρέ στην Αθήνα-Βόρεια Προάστεια. Και τα δύο νεόκτιστα, διαμπερή, εκτεθειμένα από όλες τις πλευρές,  χωρίς μόνωση και με απλά συρόμενα αλουμινένια κουφώματα. Για  "μόνωση" είχαμε βάλει βιβλιοθήκες και μεγάλα κάδρα στους εξωτερικούς τοίχους και το χειμώνα χαλιά παντού και χοντρές κουρτίνες να σέρνονται στο πάτωμα στις μπαλκονόπορτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ νεόχτιστο αρα με καποια μόνωση και με καινουργια αλουμινια οχι σπιτι του 80 χωρις τιποτα με σαπια αλουμινια με μονα τζαμια  που μπαζουν απο παντου.Εδω οτι και να βάλεις στα παραθυρα θα κάψεις τα αντερα σου.Οταν οι απωλειες ειναι μεγαλες η λογικη της συνεχούς διατήρησης της θερμοκρασίας ειναι ασύμφορη οικονομικα.Απλη φυσικη ειναι.

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

ΟΚ νεόχτιστο αρα με καποια μόνωση και με καινουργια αλουμινια οχι σπιτι του 80 χωρις τιποτα με σαπια αλουμινια με μονα τζαμια  που μπαζουν απο παντου.Εδω οτι και να βάλεις στα παραθυρα θα κάψεις τα αντερα σου.Οταν οι απωλειες ειναι μεγαλες η λογικη της συνεχούς διατήρησης της θερμοκρασίας ειναι ασύμφορη οικονομικα.Απλη φυσικη ειναι.

Δεν πάει ευτυχώς έτσι. Όταν δουλεύει ο λέβητας συνεχόμενα, ξεκινάς με το σωστό σεταρισμα του. Το βασικό όλων είναι η θερμοκρασία του νερού. Όσο χαμηλότερη είναι, τόσο μεγαλύτερη οικονομία κάνεις. Όταν ο λέβητας έχει να συντηρήσει το διαμέρισμα σε σταθερή θερμοκρασία θα χρειαστεί πολύ λιγότερες θερμίδες από το να ανεβάσει την θερμοκρασία κατά 3-4 βαθμούς. Άρα αν υποθετικά το συντηρεί με 50 βαθμούς θερμοκρασία νερού, για να ανεβάσει την θερμοκρασία, ειδικά στο 2ωρο που θέλουμε, θα πρέπει να δουλεύει 65 βαθμούς. Άρα η κατανάλωση είναι τεράστια σε σχέση με πριν. Επίσης, με χαμηλή θερμοκρασία νερού το ιδανικό είναι και υπερδιαστασιολογημενα σώματα για να μπορούν να αποδίδουν τις θερμίδες που θα είχες με ένα μικρότερο σώμα με υψηλότερη θερμοκρασία νερού. Όπως βλέπεις, η φυσική υπάρχει, αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι φανταζόμαστε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτα τα λες με στοχο τους 18-21 βαθμους το πολυ,μετα ξεχνατο το σεναριο.Δεν ζουν ολοι ετσι ομως.Οταν καιει ο λέβητας πληρωνεις αυτο δεν αλλαζει και φυσικα οσο ζοριζεται απο τις απωλειες τοσο περισσοτερο καιει και πληρωνεις.Απλη φυσικη.Αμα Βαλεις στοχο τους 23-24 που θελω εγω(και πολυς κοσμο) για να αισθανομαι ανετα παει η φυσικη σου περιπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Καλα αυτα τα λες με στοχο τους 18-21 βαθμους το πολυ,μετα ξεχνατο το σεναριο.Δεν ζουν ολοι ετσι ομως.Οταν καιει ο λέβητας πληρωνεις αυτο δεν αλλαζει και φυσικα οσο ζοριζεται απο τις απωλειες τοσο περισσοτερο καιει και πληρωνεις.Απλη φυσικη.Αμα Βαλεις στοχο τους 23-24 που θελω εγω(και πολυς κοσμο) για να αισθανομαι ανετα παει η φυσικη σου περιπατο.

Εντάξει φίλε μου, όπως νομίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPY_oo7 είπε

Καλα αυτα τα λες με στοχο τους 18-21 βαθμους το πολυ,μετα ξεχνατο το σεναριο.Δεν ζουν ολοι ετσι ομως.Οταν καιει ο λέβητας πληρωνεις αυτο δεν αλλαζει και φυσικα οσο ζοριζεται απο τις απωλειες τοσο περισσοτερο καιει και πληρωνεις.Απλη φυσικη.Αμα Βαλεις στοχο τους 23-24 που θελω εγω(και πολυς κοσμο) για να αισθανομαι ανετα παει η φυσικη σου περιπατο.

Δηλαδή εσύ στο σπίτι σου, με τη θέρμανση να δουλεύει 2-3 ώρες διακεκομμένα, έχεις 23-24 βαθμούς και πληρώνεις λίγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPY_oo7 είπε

Καλα αυτα τα λες με στοχο τους 18-21 βαθμους το πολυ,μετα ξεχνατο το σεναριο.Δεν ζουν ολοι ετσι ομως.Οταν καιει ο λέβητας πληρωνεις αυτο δεν αλλαζει και φυσικα οσο ζοριζεται απο τις απωλειες τοσο περισσοτερο καιει και πληρωνεις.Απλη φυσικη.Αμα Βαλεις στοχο τους 23-24 που θελω εγω(και πολυς κοσμο) για να αισθανομαι ανετα παει η φυσικη σου περιπατο.

Οι 23-24 βαθμοί σε θέρμανση είναι εκτός κάθε λογικής / μεθοδολογίας / τεχνικής οδηγίας, για να ξέρουμε τι λέμε…

Εδω βρέφη ημερών και σου λένε οι παιδίατροι 21-22

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Οι 23-24 βαθμοί σε θέρμανση είναι εκτός κάθε λογικής / μεθοδολογίας / τεχνικής οδηγίας, για να ξέρουμε τι λέμε…

Εδω βρέφη ημερών και σου λένε οι παιδίατροι 21-22

 

Και μιλώντας για βρέφη, στις βόρειες χώρες τα σκληραγωγούν βάζοντάς τα να κοιμούνται έξω μερικές ώρες της ημέρας, με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός!

Αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους αρκούν ούτε οι 23-24 βαθμοί, όπως μας έλεγε ο τεχνικός που εγκατέστησε την αντλία θερμότητας. Είχε πελάτες που ήθελαν 27 βαθμούς!!!

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δηλαδή εσύ στο σπίτι σου, με τη θέρμανση να δουλεύει 2-3 ώρες διακεκομμένα, έχεις 23-24 βαθμούς και πληρώνεις λίγα?

Ενα τρύπιο σπιτι(Το τι κανω εγω στο σπιτι μου δεν σε αφορα) ναι πληρωνει λιγοτερα.Ειναι προτιμότερο να το καιει 3ωρες παρα ολη μερα να προσπαθει να ζεστάνει την τρυπα που μπαζει απο παντου.Σε ενα  σπιτι με συνχρωνες υποδομες μετα το 2010 μπορεις να το καις ολη μερα και να νιώθεις ευχαριστα και να κάνεις και οικονομια

Επεξ/σία από SPY_oo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, SPY_oo7 είπε

Ενα τρύπιο σπιτι(Το τι κανω εγω στο σπιτι μου δεν σε αφορα) ναι πληρωνει λιγοτερα.Ειναι προτιμότερο να το καιει 3ωρες παρα ολη μερα να προσπαθει να ζεστάνει την τρυπα που μπαζει απο παντου.Σε ενα  σπιτι με συνχρωνες υποδομες μετα το 2010 μπορεις να το καις ολη μερα και να νιώθεις ευχαριστα και να κάνεις και οικονομια

Σε τρύπιο σπίτι είτε 3 ώρες το καίει είτε καθόλου δεν πρόκειται να ζεσταθεί ποτέ, μόνο θα πληρώνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...