Προς το περιεχόμενο

Σύστημα με αντλία θερμότητας & fan coils


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αντλία θερμότητας Hitachi Yutaki-M RASM-4NE 11kw σε μονοκατοικία με θερμοπρόσοψη στην Αττική. Την λειτουργώ με φανκοιλ καναλάτα. Ποιες είναι οι οικονομικότερες ρυθμίσεις λειτουργίας για το καλοκαίρι; Θερμοκρασία νερών; Οι θερμοστάτες χώρων πόση διαφορά από την εξωτερική θερμοκρασία; Να το λειτουργώ συνεχόμενα όπως το χειμώνα ή διακοπτόμενα; Με νυχτερινό ρεύμα έχει νόημα να κάνω κάποια ρύθμιση για να τραβάει περισσότερο τότε; Σε  χώρους όπου δε κινούμαι συχνά έχει νόημα να έχω υψηλότερη θερμοκρασία;

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 μήνες μετά...

https://alphaclima.gr/store/product/daikin-altherma-ekhbrd016ady17ersq016ay1

 

Καλησπέρα σε όλους! Έχω την παραπάνω αντλία θερμοτητας.

Υπαρχει καποιος τροπος να την κανω smart και να βλέπω καταναλωση;

Σκέφτομαι έξυπνη πρίζα στην παροχή και Sonoff switch στο πινακακι.

Υπάρχει κάποιο επίσημο module;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημερα,

Ηθελα να ρωτησω, βλεπω τα fan coil δαπεδου να ειναι πιο ακριβα απο τα fan coil τοιχου (που πανε ψηλα σαν τα κλιματιστικα). Ναι φυσικα υπαρχουν και ακριβα fan coil τοιχου αλλα μιλαω για τα πρωτα αποτελεσματα στην αναζητηση.

Εχουν καποιο θεμα αποδοσης τα fan coil τοιχου, γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chrisgav είπε

Καλημερα,

Ηθελα να ρωτησω, βλεπω τα fan coil δαπεδου να ειναι πιο ακριβα απο τα fan coil τοιχου (που πανε ψηλα σαν τα κλιματιστικα). Ναι φυσικα υπαρχουν και ακριβα fan coil τοιχου αλλα μιλαω για τα πρωτα αποτελεσματα στην αναζητηση.

Εχουν καποιο θεμα αποδοσης τα fan coil τοιχου, γνωριζει κανεις?

Στη  θέρμανση καλύτερα τα φαν κοιλ δαπέδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas_22 είπε

Στη  θέρμανση καλύτερα τα φαν κοιλ δαπέδου.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Αυτο που το στηριζεις? Στο εχει πει μηχανολογος/εγκαταστατης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Αυτο που το στηριζεις? Στο εχει πει μηχανολογος/εγκαταστατης?

 

Απλά ο θερμός αέρας παει απο κατω προς τα πανω ενώ ο ψυχρός απο πανω προς τα κατω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Την Παρασκευή μετακόμισα σε νεόδμητο διαμέρισμα 107τμ, Α κατηγορίας, θερμοπρόσοψη 7cm, αλουμίνια θερμοδιακοπτόμενα, τζάμια ενεργειακά, το οποίο για θέρμανση έχει την εξής εγκατάσταση:

 

Αντλία θερμότητας:

LG Therma-V 14kw

Fan coils:

1 x Emmeti ETM Base 280SB

1 x Emmeti ETM Base 260SB

3 x Emmeti ETM Base 240SB

Δύο σώματα πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια και ένα μικρό με κλασσικές 6 φέτες και 2 στήλες.

 

Η αντλία είναι σεταρισμένη στη θέρμανση στους 55 βαθμούς, τα fan coils στη μεσαία σκάλα και στους 20 βαθμούς και τα σώματα μισοανοιγμένα.

Μέχρι σήμερα 6 η ώρα το πρωί έχει κάψει, από ότι λέει στο μενού, 180kwh το οποίο νομίζω ότι είναι απίστευτα πολύ. Ναι μεν την πρώτη μέρα έκαψε πολύ στο άνοιγμα, ναι μεν χτες άνοιγαν συνέχεια τα παράθυρα με την καθαρίστρια, ναι μεν πρόκειται ακόμα για οικοδομή στο τελευταίο στάδιο, ναι μεν ο κάτω και ο πάνω όροφος είναι ακατοίκητοι αλλά δικαιολογείται τόσο πολύ? Άλλωστε τα φαν coils έχουν πιάσει τους 20 βαθμούς και δεν δουλεύουν πολύ. Τα σώματα είναι ζεστά προς καυτά. Εντω μεταξύ την ακούω από τον φωταγωγό να δουλεύει συνέχεια ακόμα και ρελαντί παρόλο που τα fan coils δεν δουλεύουν. Από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί σήμερα έκαψε 13kwh...

Κάνω κάτι λάθος? Γνώμες?

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Την Παρασκευή μετακόμισα σε νεόδμητο διαμέρισμα 107τμ, Α κατηγορίας, θερμοπρόσοψη 7cm, αλουμίνια θερμοδιακοπτόμενα, τζάμια ενεργειακά, το οποίο για θέρμανση έχει την εξής εγκατάσταση:

 

Αντλία θερμότητας:

LG Therma-V 14kw

Fan coils:

1 x Emmeti ETM Base 280SB

1 x Emmeti ETM Base 260SB

3 x Emmeti ETM Base 240SB

Δύο σώματα πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια και ένα μικρό με κλασσικές 6 φέτες και 2 στήλες.

 

Η αντλία είναι σεταρισμένη στη θέρμανση στους 55 βαθμούς, τα fan coils στους 20 βαθμούς και τα σώματα μισοανοιγμένα.

Μέχρι σήμερα 6 η ώρα το πρωί έχει κάψει, από ότι λέει στο μενού, 180kwh το οποίο νομίζω ότι είναι απίστευτα πολύ. Ναι μεν την πρώτη μέρα έκαψε πολύ στο άνοιγμα, ναι μεν χτες άνοιγαν συνέχεια τα παράθυρα με την καθαρίστρια, ναι μεν πρόκειται ακόμα για οικοδομή στο τελευταίο στάδιο, ναι μεν ο κάτω και ο πάνω όροφος είναι ακατοίκητοι αλλά δικαιολογείται τόσο πολύ? Άλλωστε τα φαν coils έχουν πιάσει τους 20 βαθμούς και δεν δουλεύουν πολύ. Τα σώματα είναι ζεστά προς καυτά. Εντω μεταξύ την ακούω από τον φωταγωγό να δουλεύει συνέχεια ακόμα και ρελαντί παρόλο που τα fan coils δεν δουλεύουν. Από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί σήμερα έκαψε 13kwh...

Κάνω κάτι λάθος? Γνώμες?

55 βαθμούς παααρα πολύ για τα fcu.ειδικα αν είναι σωστά διαστασιολογημένα.

Τα δικά μου τα δουλεύω  32-35 τωρα που δεν έχει κρύα. Διαστασιολογημένα όλα στο low.

Βέβαια οι πετσετοκρεμαστρες θα είναι χλιαρές ,αλλά δε γίνεται αλλιώς.Πρεπει κι αυτές να είναι υπερδιασταδιολογημενες για να αποδίδουν 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Η αντλία είναι σεταρισμένη στη θέρμανση στους 55 βαθμούς, τα fan coils στη μεσαία σκάλα και στους 20 βαθμούς και τα σώματα μισοανοιγμένα.

Κάνω κάτι λάθος? Γνώμες?

Η αντλία δουλεύει συνέχεια για να διατηρεί τα νερά στους 55 βαθ.

Αν δεν έχει αντιστάθμιση κατέβασέ τα στους 38-40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Η αντλία δουλεύει συνέχεια για να διατηρεί τα νερά στους 55 βαθ.

Αν δεν έχει αντιστάθμιση κατέβασέ τα στους 38-40.

Τι εννοείς αν δεν έχει αντιστάθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Τι εννοείς αν δεν έχει αντιστάθμιση?

Αν έχει αντιστάθμιση την ενεργοποιείς, αν δεν έχει χαμηλώνεις εσύ τη θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Την ρύθμισα στους 40 βαθμούς και όσον αφορά την κατανάλωση είναι μέρα με τη νύχτα. Όπως το βλέπω θα καίει 15-20kwh την ημέρα ενώ στους 55 βαθμούς έκαιγε πάνω από 50kwh την ημέρα. Π.χ. ενώ χτες 12 με 6 το πρωί είχε κάψει 13kwh σήμερα για το ίδιο διάστημα είχε κάψει 4kwh. Κάποιες φορές εντωμεταξύ η αντλία δεν δουλεύει καθόλου ενώ πριν δούλευε ασταμάτητα έστω και χαμηλά.

Όσον αφορά την απόδοση τα fan coils συνεχίζουν να είναι χαλαρά και να δουλεύουν σπάνια έχοντας πιασμένη θερμοκρασία 20oC. Τα σώματα φουλ ανοιχτά είναι χλιαρά προς ζεστά. Καθόλου άσχημα.

Ελπίζω αυτό να ήταν η λύση του προβλήματος και να ισχύει και στα πολύ κρύα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να "ρίχνεις" την θερμοκρασία νερού μέχρι εκείνην που σου δημιουργεί το κατάλληλο περιβάλλον στον χώρο. Εγώ λειτουργώ όπως σχεδόν ο kostas_22: Με καλή εξωτερική θερμοκρασία λειτουργώ στους 33-34C και μόλις πιάνουν τα κρύα ανεβάζω στους 39-40C. Εσωτερικά έχω 20-21C (υπάρχει βέβαια μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα) που με καλύπτει ως θερμοκρασία. Ο χώρος θερμαίνεται με fancoils και πετσετοκρεμάστρες (μπάνιο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2023 στις 9:44 ΜΜ, veldim είπε

Δοκίμασε να "ρίχνεις" την θερμοκρασία νερού μέχρι εκείνην που σου δημιουργεί το κατάλληλο περιβάλλον στον χώρο. Εγώ λειτουργώ όπως σχεδόν ο kostas_22: Με καλή εξωτερική θερμοκρασία λειτουργώ στους 33-34C και μόλις πιάνουν τα κρύα ανεβάζω στους 39-40C. Εσωτερικά έχω 20-21C (υπάρχει βέβαια μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα) που με καλύπτει ως θερμοκρασία. Ο χώρος θερμαίνεται με fancoils και πετσετοκρεμάστρες (μπάνιο).

Το ίδιο θα κάνω και εγώ από ότι φαίνεται. Πόσες κιλοβατώρες την μέρα σου καίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...