Προς το περιεχόμενο

Σύστημα με αντλία θερμότητας & fan coils


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 20/3/2023 στις 12:53 ΜΜ, Insane84 είπε

Το ίδιο θα κάνω και εγώ από ότι φαίνεται. Πόσες κιλοβατώρες την μέρα σου καίει?

Από 16-18 KWh (με ήπιο καιρό) ως 24-26KWh (με κρύο). Έχει καταναλώσει και μεμονωμένα 14 και 34 κάποιες φορές. Όλα τα προηγούμενα είναι μικτή ημερήσια κατανάλωση (θέρμανση+οικιακή χρήση ρεύματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα στους 40 βαθμούς νερά μου καίει 20kwh την μέρα. Στους 35 που το έβαλα μου καίει 14kwh. Μιλάω για καθαρή κατανάλωση της αντλίας με εξωτερική θερμοκρασία Αθήνας που ισχύει αυτή τη στιγμή (~15οC). Η υπόλοιπη κατανάλωση του σπιτιού είναι περίπου 5-10kwh επιπλέον τη μέρα. Τα φαν κοιλ είναι σεταριμένα στη μεσάια σκάλα στους 21 βαθμούς και δουλεύουν ξεκούραστα, συνήθως δηλαδή δεν δουλεύουν και τα δωμάτια έχουν πιασμένους 20 βαθμούς. Δε μπορώ να καταλάβω ακόμα εάν τα έχω σετάρει όλα σωστά και εάν καίει πολύ η λίγο η αντλία μου γι αυτό που αποδίδουν τα φαν κοιλ....

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Kαλησπερα θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν αντλια με fan coils και πετσετοκρεμαστρα τι κανουν το καλοκαιρι που πρεπει να λειτουργησει για ψυξη η αντλια και η πετσετοκρεμαστρα να ειναι κλειστη και τα fan coils στη ψυξη εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, dimitris-36 said:

Kαλησπερα θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν αντλια με fan coils και πετσετοκρεμαστρα τι κανουν το καλοκαιρι που πρεπει να λειτουργησει για ψυξη η αντλια και η πετσετοκρεμαστρα να ειναι κλειστη και τα fan coils στη ψυξη εννοειται.

Κλείνεις τις βαλβίδες στις πετσετοκρεμαστρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...