Προς το περιεχόμενο

Η Apple γίνεται η πρώτη εταιρεία με αξία τριών τρισ. δολαρίων


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Haldol είπε

Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε το post, διότι αν ως δια μαγείας "εξαφανιστεί" οποιαδήποτε εταιρεία αυτού του βεληνεκούς (είτε Apple, ή Microsoft, Google, κ.λπ) θα υπάρξει τρομακτικά μεγάλη αναταραχή στον πλανήτη. Ασχέτως εάν δεν "συμπαθείς" ή όχι την οποιοδήποτε εταιρεία, οι εταιρείες αυτές είναι πολύ πιο βαθιά ριζωμένες στην κοινωνία από αυτό που φαίνεται στην επιφάνεια.

Τεχνολογικά δεν θα υπάρχει κάποιο κενό που δεν μπορεί εύκολα να καλυφθεί χωρίς περικοπές στην ποιότητα και αποτελεσματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, koutsis said:

Περιμένω τους haters και τα troll να αρχίσουν τα γνωστά σχόλια περί μόνο προβάτων που αγοράζουν apple 🍿🍿

όσο εσύ περιμένεις τους haters, καλό είναι να αναλογιστείς και πόσο κουραστικά και κοινότυπα έχουν γίνει μηνύματα σαν το δικό σου. Θα έπαιρνες ωστόσο ένα βαθμό πρωτοτυπίας αν κατάφερνες να αντισταθείς στην ατάκα "ετοιμάζω ποπκορν" και τα συναφή αλλά δεν...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τεχνολογικά δεν θα υπάρχει κάποιο κενό που δεν μπορεί εύκολα να καλυφθεί χωρίς περικοπές στην ποιότητα και αποτελεσματικότητα.

Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε εταιρεία ή λύση. Π.χ. αντί για Azure, AWS, κ.λπ. Αλλά μέχρι να γίνει η μετάβαση θα υπάρξει χάος. Τίποτα δεν είναι αναντικατάστατο, προφανώς, αλλά μέχρι να γίνει take over από μία άλλη λύση, θα πεινάσει κόσμος. Το βλέπεις εξαιρετικά ρηχά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psyber είπε

όσο εσύ περιμένεις τους haters, καλό είναι να αναλογιστείς και πόσο κουραστικά και κοινότυπα έχουν γίνει μηνύματα σαν το δικό σου. Θα έπαιρνες ωστόσο ένα βαθμό πρωτοτυπίας αν κατάφερνες να αντισταθείς στην ατάκα "ετοιμάζω ποπκορν" και τα συναφή αλλά δεν...

Φίλε μου το έγραψα γιατί έχω σιχαθεί να διαβάζω τέτοια σχόλια, ειδικά όταν το θέμα έχει να κάνει με πωλήσεις οι πρωτιές της Apple. Και συνήθως δεν υπάρχει καμία επιχειρηματολογια η τεκμηρίωση, απλά βλέπουν το όνομα apple και τα γράφουν από συνήθεια πλέον. Ευτυχώς αυτό το θέμα δείχνει να διαφοροποιειται ως προς τα σχόλιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tiki123l said:

Και μετά ξύπνησες !!! Όλες οι κυβερνησεις και μεγάλες εταιρειες του κόσμου χρησιμοποιούν Apple. Τεράστια μερίδα των video editor έχουν Mac!!

ούτε κατά προσέγγιση και για κανένα λόγο δεν θα το έκαναν αυτο. Είχε όντως τα πρωτεία και ποιοτικότατα προγράμματα για το video editing out of the box, αλλά η arm προσέγγιση όσο καλή και να είναι από άποψη φορητότητας, τόσο δε μπορεί να συγκριθεί με τον ανταγωνισμό από την άποψη υψηλών επιδόσεων.

Just now, koutsis said:

Φίλε μου το έγραψα γιατί έχω σιχαθεί να διαβάζω τέτοια σχόλια, ειδικά όταν το θέμα έχει να κάνει με πωλήσεις οι πρωτιές της Apple. Και συνήθως δεν υπάρχει καμία επιχειρηματολογια η τεκμηρίωση, απλά βλέπουν το όνομα apple και τα γράφουν από συνήθεια πλέον. Ευτυχώς αυτό το θέμα δείχνει να διαφοροποιειται ως προς τα σχόλιά!

και εγώ έχω σιχαθεί τα σχόλια και από τις δυο μεριές. Προσωπικά κοντινό μου πρόσωπο απέκτησε macbook με M1. Πολύ ωραίο μηχάνημα από κάθε άποψη αλλά το γεγονός ότι χρειάστηκε να παραγγείλουμε built to order για να έχει 16 και όχι 8 gb ram, εν έτει 2021-22 με ξεπερνάει κατά πολύ. Έχω 16 gb στο pc μου από το 2011 γαμώ το κερατό μου!... Και μη μαρχίσετε στις αηδίες ότι η αρχιτεκτονική του δεν χρειάζεται παραπάνω από 8gb και τα συναφή γιατί θα γίνουμε μπίλιες. Σύγχρονο λαπτοπ πάνω από 1000 ευρώ με 8gb ειναι κοροϊδία. Και μη μου πείτε ότι και η dell το κάνει στα high end γιατί δε με αφορά. Ούτε αυτή θα έπρεπε να το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, koutsis said:

Το αν θα πληρώσει μια εταιρία φόρους εξαρτάται από ψηφοφορία του κοινού;  🤔🤔

Από το στόμα μου το πήρες!!! Επειδή δηλαδή ο Elon Musk εβαλε ψηφοφορία πρεπει και η Apple να κάνει το ίδιο αλλιώς είναι κακή εταιρεία...τι ακούμε εδώ μέσα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psyber είπε

και εγώ έχω σιχαθεί τα σχόλια και από τις δυο μεριές. Προσωπικά κοντινό μου πρόσωπο απέκτησε macbook με M1. Πολύ ωραίο μηχάνημα από κάθε άποψη αλλά το γεγονός ότι χρειάστηκε να παραγγείλουμε built to order για να έχει 16 και όχι 8 gb ram, εν έτει 2021-22 με ξεπερνάει κατά πολύ. Έχω 16 gb στο pc μου από το 2011 γαμώ το κερατό μου!... Και μη μαρχίσετε στις αηδίες ότι η αρχιτεκτονική του δεν χρειάζεται παραπάνω από 8gb και τα συναφή γιατί θα γίνουμε μπίλιες. Σύγχρονο λαπτοπ πάνω από 1000 ευρώ με 8gb ειναι κοροϊδία. Και μη μου πείτε ότι και η dell το κάνει στα high end γιατί δε με αφορά. Ούτε αυτή θα έπρεπε να το κάνει.

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου και σίγουρα καμία εταιρεία δεν είναι τέλεια. Ο καθένας έχει τις ανάγκες και τις προτεραιότητες του και με βάση αυτά αγοράζει. Για αυτό με εκνευρίζει οταν κάποιοι χαρακτηριζουν ένα μεγάλο πληθυσμό ανθρώπων (όλους όσους έχουν αγοράσει προϊόντα Apple π.χ) ως πρόβατα ή βλακες ή  άσχετους, χωρίς να έχουν ιδέα για τις ανάγκες του καθενός και γιατί προτίμησε αυτό το προϊόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση.

Καποιοι πανηγυρίζουν και κάποιοι υποβαθμίζουν το γεγονός.

Δεν θα εξετάσω ποιος έχει δίκιο. Μια απλή ερώτηση έχετε όλοι μετοχές ή εργάζεστε στις  Apple MS & Google;

Αυτές οι εταιρίες λογικά δεν θα κλείσουν τα επόμενα πολλά χρόνια (too big to fail) όποτε οι αγορές μας είναι ασφαλής σε θέματα support.

Γιατί ρε γμτ παθιάζεστε τόσο που πουλάν προϊόντα με τεράστιο περιθώριο κέρδους εις βάρος μας; Και αναφέρομαι σε όλες….

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@koutsis Κοίτα από τη στιγμή που δεν τα πληρώνω εγώ δε με νοιάζει τι κάνουν. Και εγώ ενοχλούμαι από τους χαρακτηρισμούς που λες αλλά κάποιον που δίνει 1300 ευρώ για κινητό και προσπαθεί κι όλας να με πείσει ότι ΚΑΛΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΜΕΣΑ (!!!!!!!) έξυπνο δεν τον λες...

Επεξ/σία από Psyber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το ίδιο ισχύει για οποιαδήποτε εταιρεία ή λύση. Π.χ. αντί για Azure, AWS, κ.λπ. Αλλά μέχρι να γίνει η μετάβαση θα υπάρξει χάος. Τίποτα δεν είναι αναντικατάστατο, προφανώς, αλλά μέχρι να γίνει take over από μία άλλη λύση, θα πεινάσει κόσμος. Το βλέπεις εξαιρετικά ρηχά.

Αν εξαφανιστεί η Microsoft η μετάβαση θα είναι επίπονη για κυβερνήσεις, για επαγγελματίες, και για καθημερινούς χρήστες.

Δεν αναφέρομαι σε υπηρεσίες/λύσεις τύπου Bing, OneDrive και Azure που δεν είναι αναγκαίες, μοναδικές ή ξεχωριστές και που τις αντικαθιστάς σχετικά εύκολα με λύσεις ανταγωνιστών.

Αναφέρομαι μεταξύ άλλων σε Windows και Office. Στο παρόν είναι αναντικατάστατα για όλες τις παραπάνω οντότητες (ίσως εκτός από τους καθημερινούς χρήστες όσον αφορά το MS Office, μιας και μπορεί να συμβιβαστούν και με Libre Office αν θα το χρησιμοποιούμε όλοι). Η Apple με το κλειστό της οικοσύστημα δεν έχει τίποτα το αναγκαίο που δεν θα λείψει και που δεν θα καλυφθεί εξίσου αποτελεσματικά από κάποια άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, koutsis είπε

Φίλε μου το έγραψα γιατί έχω σιχαθεί να διαβάζω τέτοια σχόλια, ειδικά όταν το θέμα έχει να κάνει με πωλήσεις οι πρωτιές της Apple. Και συνήθως δεν υπάρχει καμία επιχειρηματολογια η τεκμηρίωση, απλά βλέπουν το όνομα apple και τα γράφουν από συνήθεια πλέον. Ευτυχώς αυτό το θέμα δείχνει να διαφοροποιειται ως προς τα σχόλιά!

εχεις σκεφτει οτι πλην ελαχιστων οι υπολοιποι δεν δινουμε δεκαρα για τους τζιρους κ τις πρωτιες της apple ,της samsung ,της xiaomi  ,you name it?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

εχεις σκεφτει οτι πλην ελαχιστων οι υπολοιποι δεν δινουμε δεκαρα για τους τζιρους κ τις πρωτιες της apple ,της samsung ,της xiaomi  ,you name it?

Κι εγώ δεν δίνω δεκάρα φίλε μου αλλά δυστυχώς αυτοί που λέω δεν είναι ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά η πλειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος μας ξεπατώσαν..περιμέναμε το 13 προ μαξ λες και περιμέναμε το μάνα εξ ουρανού.αλλά βλέπεις βρίσκουν και τα κάνουν και μας μαδανε κανονικά.φυσικά και είμαι λάτρης των Apple products αλλά το έχουν λίγο ξεφτιλίσει.μια χωρις φορτιστή μια χωρις ακουστικα σε λίγο το κινητο θα το παίρνουμε στην λαδόκολλα χωρις κουτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, randomcat είπε

Για μένα έχει μηδενική αξία. Αύριο να έκλεινε δεν θα άλλαζε τίποτα απολύτως. Αν όμως έκλεινε η Microsoft θα επικρατούσε πανικός.

 οπως σου λεει και ενας σε μηνυμα   και μετα  ξυπνησες ....  ας μην ειχε η apple  αυτες της τιμες που εχει και δεν θα υπηρχε  ουτε  microsoft   εδω πακιστανους  βλεπω στην δουλεια μου και εχουν iphone 13 και το αλλο  ;  ψωνιζουν με τα λεφτα μας ...  στο καταστημα που ειμαι ρουχα αθλητικα και πασιγνωστη μαρκα  και οταν ειναι κατω απο 5 ευρω  τα ρεστα  δεν τα θελουν κανουν με νοημα στην ταμια του καταστηματος και λενε δεν τα θελω αφηνουν  τα ρεστα  και φευγουν αφου ηδη τα παιρνουν τζαμπα οπως και τα iphone που εχουν  . μονο η ελλαδα πλεον εχει το 70%  ολοι και ολες απο ενα    iphone πως να μην εχει μετα τριςεκατομμυρια αλλα  κακα τα ψεματα ειναι κορυφαιο το λογισμικο της αλλα  οι τιμες της ειναι    παραλογες 

4 ώρες πριν, greekandrew1953 είπε

Φέτος μας ξεπατώσαν..περιμέναμε το 13 προ μαξ λες και περιμέναμε το μάνα εξ ουρανού.αλλά βλέπεις βρίσκουν και τα κάνουν και μας μαδανε κανονικά.φυσικά και είμαι λάτρης των Apple products αλλά το έχουν λίγο ξεφτιλίσει.μια χωρις φορτιστή μια χωρις ακουστικα σε λίγο το κινητο θα το παίρνουμε στην λαδόκολλα χωρις κουτι.

σε κουτι τσιγαρων θα το παρεις ισα ισα να χωραει μεσα το  iphone  :) χαχχαχαχχαα εχεις πλακα ... σιγα μην περιμενουμε το  iphone 13 pro ως μανα εξ'ουρανου ηρεμησε λιγο ....  :)  ενα κηνιτο ειναι  δεν ειναι   αεροπλανο ... και εμενα μου αρεσει η apple  οκ και εχω προιοντα της αλλα εχει καλπασει σε τιμες αυτες δεν ειναι  τιμες ειναι πραγματικα εξωφρενικες ... αλλα βρισκει και τα κανει 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, randomcat είπε

Για μένα έχει μηδενική αξία. Αύριο να έκλεινε δεν θα άλλαζε τίποτα απολύτως. Αν όμως έκλεινε η Microsoft θα επικρατούσε πανικός.

Γιατι δεν πας με μηδενικα δολαρια να την αγορασεις τοτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...